شیوه های استفاده از آینه در طراحی داخلی منزل

معمولا در هر خانه ایی حداقل یک آینه وجود دارد. از نظر بیشتر افراد آینه ها بیشتر کاربردی هستند ، اما می توان از آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو نیز بهره برد. در طراحی داخلی دکوراسیون فضا های مختلف ، تلفیق عملکرد و زیبایی آینه بسیار متنوع صورت می گیرد. تنها کافیست کمی خلاق و مبتکر باشید تا هزاران شیوه جدید استفاده از آینه در تمام فضا های منزل را ابداع کنید. شما می توانید با استفاده از ترفند های جالب ظاهر قدیمی آینه های خود را تبدیل به ظاهری جدید و منحصر به فرد کنید. هم چنین می توانید در مکان های غیر قابل تصور از آینه استفاده کنید. در این مطلب با کاربرد آینه در دکوراسیون و شیوه های استفاده از آن آشما خواهید شد.

کاربرد آینه در دکوراسیون 

 نحوه استفاده از آینه در دکوراسیون :

1- نصب آینه با قاب هایی در فرم های مختلف به دیوار : 

معمولا نصب آینه با قاب هایی در فرم های مختلف به دیوار یکی از ساده ترین و شناخته شده ترین شیوه های استفاده از آینه می باشد. شما می توانید آینه های قاب دار را بالای میز کنسول ، روی میز توالت ، در فضای راهرو ، ورودی منزل و حتی دیوار های نشیمن و اتاق خواب نصب کنید. این مدل آینه ها در تمام فروشگاه های لوازم دکوری مختلف موجود هستند. نصب این مدل آینه در فضای صحیح و مناسب تنها نکته ایی است که در استفاده از این نوع آینه ها حائز اهمیت است.

کاربرد آینه در دکوراسیون 

2- تهیه کلکسیونی از آینه های متنوع و نصب آن بر روی دیوار :

در صورتی که شما یک کلکسیونر حرفه ایی هستید و یا علاقمند به جمع آوری لوازم دکوری در کنار یک دیگر و ساخت یک مجموعه هستید. یکی از ایده های جالب برای شما این است که سطح یک دیوار را با استفاده از آینه های دکوری مختلف در فرم های گوناگون و اندازه های متفاوت بپوشانید. اگر یکی از دیوار های منزل شما خالی است و نمی دانید که چگونه آن را تزئین کنید تا از حالت یکنواختی خارج شود ، بهترین گزینه تهیه یک کلکسیون کوچک یا بزرگ از آینه های متنوع و متصل کردن این آینه ها به دیوار است.

کاربرد آینه در دکوراسیون 

3- : ایجاد فرم های هندسی و حتی غیر هندسی با آینه بر روی دیوار :

یکی دیگر از شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون استفاده از قطعات ریز و درشت آینه در کنار یک دیگر بر روی سطح دیوار و تشکیل فرم های هندسی و حتی غیر هندسی می باشد. مطمئنا شما نمونه های مشابه تصویر زیر را مشاهده کرده اید. این مدل آینه با استفاده از قرار گرفتن تعداد زیادی از قطعات آینه ایجاد شده است. این مدل آینه ها کاربردی نیستند و بیشتر جنبه دکوراتیو دارند. این آینه ها مانند یک تابلوی هنری در قسمتی که آن ها را نصب می کنید ، توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کنند.

آینه در دکوراسیون 

4- استفاده از تنه درخت و نصب آینه بر روی آن :

نوع نصب و قرار گیری آینه بر روی سطح دیوار بستگی به خلاقیت و سلیقه فرد دارد. می توان برای خلق عناصر دکوراتیو زیبا در کنار آینه از متریال های مختلف بهره برد. استفاده از تنه درخت یکی از این ایده ها می باشد. می توان یک آینه را بر روی تنه درخت برش خورده نصب نمود. فرم سطح مقطع قطعات بریده شده برای برش آینه منظور می شود تا آینه به صورت کاملا منطبق بر لبه های چوب روی آن بنشیند.

آینه در دکوراسیون 

5- پوشاندن کامل دیوار با آینه : 

یکی دیگر از شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون پوشاندن کامل یکی از دیوار ها با آینه می باشد. این نوع استفاده از آینه علاوه بر حفظ کاربرد همیشگی آینه ، دیوار را از حالت یکنواختی خارج کرده ، فضا را دلباز تر می کند و نور فضا را نیز افزایش می دهد. یک دیوار تمام آینه ایی در میان سایر دیوار ها کاملا جلب توجه می کند. و موجب می شود فضا نسبت به اندازه واقعی بزرگ تر به نظر برسد. شما می توانید به جای استفاده از یک آینه پیوسته و یکپارچه ، برش های مختلفی در سطح آن ایجاد کنید.

آینه در دکوراسیون 

6- پوشاندن درب کمد ها با آینه : 

همواره پوشاندن درب کمد ها با آینه یکی از گزینه های ایده آل از کاربرد آینه در دکوراسیون محسوب می شود. آینه هایی که روی قسمت بیرونی درب کمد های اتاق خواب نصب می شوند ، به طور کال کمد را مخفی می کنند و از سویی باعث می شوند اتاق بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر برسد. آینه هایی که ارتفاع شان برابر ارتفاع کمد است به عنوان آینه قدی مورد استفاده قرار می گیرند و در مواقعی که می خواهید ظاهر خود را چک کنید، کاربرد دارند.

آینه در دکوراسیون 


حتما ببینید : 3 ترفند روشنایی اتاق های تاریک بدون استفاده از نور طبیعی


7- استفاده از آینه به عنوان پارتیشن : 

استفاده از آینه به عنوان پارتیشن یا دیوار جدا کننده یکی دیگر از راه های کاربرد آینه در دکوراسیون می باشد. شما می توانید از پارتیشن های آینه ایی در فضا های مختلف مانند نشیمن ، اتاق خواب و حمام بهره ببرید. استفاده از آینه به عنوان پارتیشن به دو دلیل زیر صورت می گیرد:

  1. تفکیک فضای دستشویی از کابین دوش و وان حمام
  2. بزرگ تر نشان دادن فضای حمام نسبت به اندازه واقعی

استفاده از آینه در طراحی داخلی منزل

8- تایل های آینه ایی : 

آینه به شکل تایل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تایل های آینه ایی همچون کاشی و سرامیک برای پوشاندن دیوار حمام ، دستشویی و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. این تایل ها بعد از اجرا به فضا درخشندگی خاصی می بخشند. تایل های آینه ایی مانند کاشی ها و سرامیک ها قابل شستشو هستند. و فضا را روشن تر و دلباز تر نشان می دهند. تایل های آینه هایی یک انتخاب لوکس و خیره کننده برای دکوراسیون محسوب می شوند.

استفاده از آینه در طراحی داخلی منزل

9- پارتیشن با روکش آینه ایی : 

پارتیشن وال ها یا همان دیوار های جدا کننده می توانند دارای روکش آینه ایی باشند یا در هر دو طرف خود سطح آینه ایی را به نمایش بگذارند. این پارتیشن ها می توانند به جای یکپارچه بودن و داشتن شکلی مشابه دیوار ، دارای چندین قطعه آینه در کنار هم باشند. با استفاده از این پارتیشن ها می توان دو فضا را از هم تفکیک و مجزا نمود.

استفاده از آینه در طراحی داخلی منزل

10- استفاده از آینه به عنوان درب کابینت :

استفاده از آینه به عنوان درب کابینت یا بدنه کانتر جزیره یکی دیگر از شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون می باشد. در صورتی که خواستار یک آشپزخانه لوکس و بی نظیر هستید ، استفاده از آینه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. کابینت با درب های آینه ایی ظاهری منحصر به فرد به فضا می بخشد. هم چنین داشتن یک کانتر آینه ایی در مرکز آشپزخانه نیز جلوه بی نظیری به آشپزخانه می دهد.

انواع آینه

11- تعبیه نور مخفی در فضای پشت آینه : 

امکان دارد یک آینه ساده به تنهایی جالب توجه نباشد. اما تعبیه نور مخفی در فضای پشت آینه یا همان قسمتی که بین آینه و دیوار قرار می گیرد موجب ایجاد یک هاله باریک نور در اطراف آینه می شود که همچون یک قاب عمل می کند. این ایده انتخاب مناسبی برای آینه سرویس بهداشتی می باشد.

انواع آینه

12- آینه قدی : 

آینه قدی نیز یکی دیگر از شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون می باشد. آینه های قدی از دیرباز تا کنون به عنوان وسیله ایی کاربردی در بیشتر منازل مورد استفاده قرار گرفته است. معمولا از این مدل آینه ها در اتاق استفاده می شود. و همیشه در هنگام لباس پوشیدن و هنگامی که می خواهید از منزل خارج شوید ، به شما در داشتن ظاهری آراسته کمک می کنند.

انواع آینه


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی