طراحی مهد کودک با ویژگی خانه ایی برای خانواده

مهد کودک “Family Box” در شهر پکن، چین واقع شده که توسط گروه معماری “Crossboundaries” طراحی و اجرا شده است. این مهد کودک با ویژگی خانه ایی برای خانواده طراحی شده به این صورت که همانند خانه ایی برای بازی بچه ها و مهد کودک آن ها در کنار خانواده خود، است و امکان به وجود آوردن تعامل میان و پدر و مادر و فرزند را داشته باشد. و نیاز های کودکانه ایی که در خانه امکان فراهم شدن آن ها وجود ندارد را تامین کند.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار : گروه معماری Crossboundaries
 • مکان پروژه : شهر پکن، چین
 • کارفرما پروژه : Children Enterprise (UK) Limited
 • با همکاری معماران و مهندسین : BIAD International Studio & BIAD TSH International Studio
 • عکاس پروژه : Chaoying Yang
 • مساحت پروژه : 2300 هزار متر مربع
 • سال ساخت : 2011

مهد کودک

رده سنی کودکان این مهد کودک، تا 12 سالگی می باشد. این مکان شامل فعالیت های مختلفی از جمله: کلاس های رقص، موسیقی، شنا، آشپزی و انواع بازی ها می باشد. و هم چنین دارای یک منطقه بزرگ برای بازی، یک سالن مطالعه و کافی شاپ بزرگ می باشد. این مهد کودک در کنج یک پارک و در محیط طبیعی واقع شده که باعث افزایش محدوده دید ساختمان می شود.

هیلاری کلینتون بر این عقیده است که : ” ما آموخته ایم که برای وجود داشتن یک کودک شاد، سالم و توانمند، ابتدا باید یک خانواده سالم وجود داشته باشد. سپس برای تعلیم کودکان به دانش و مهارت معلمان و روحانیون نیازمندیم. همین کودکان هستند که در نهایت بزرگ می شوند و در جامعه به فعایت می پردازند و حتی رهبران جامعه می شوند. کسانی که از سلامت و ایمنی ما محافظت می کنند، بنابراین برای رشد و سلامت کودکان ما نیازمند به یک محیط آموزشی سالم و توانمند هستیم.”

مهد کودک

تفاوت سنی میان کودکان و بزرگسالان و زاویه دید مختلف آن ها، نقطه عطفی برای در نظر گرفتن جعبه (box) بود. که باید به صورت دو جعبه متفاوت با عملکرد متفاوت ساخته می شد:

 1. فضایی با مقیاسی برای کودکان
 2. فضایی با مقیاسی برای بزرگسالان

با وجود برنامه پیچیده یکی دیگر از بخش های چالش برانگیز این پروژه، مقابله با یک سیستم ساختاری موجود، ستون شبکه ایی و همچنین رد پای ساختمان بود. به دلیل عملکرد اولیه ساختمان و درگیر شدن یکی دیگر از موسسات طراحی در یک مرحله قبل از پروژه. ساختار بتنی ساختمان سفت و سخت به نظر نمی رسید. و مناسب ترین طرحی بود، که با روش های مختلف مقابله کرد. از آن جایی که دو طبقه بالایی هنوز ساخته نشده بودند، صفحات طبقه به سمت بالا و پایین حرکت می کردند و برش ها در طبقه امکان مشاهده بین دو طبقه را فراهم می کرد.

استفاده از اتاق های مستقل به شکل جعبه های آزاد اجازه می دهد تا فعالیت ها به موازات اجرا شوند و به این ترتیب محیط مناسب برای هر یک را ارائه می دهند. اتاق ها دارای برنامه یا تم خاصی هستند، همه آن ها از لحاظ رنگ و مبلمان با فضای خارجی متفاوت هستند. آن ها داستان و زندگی خود را دارند و اجازه می دهند که کودکان در برنامه ارائه شده تمرکز کنند. در عین حال، دهانه های کوچک پنجره ها اجازه می دهند تا ارتباط با فضای خارجی حفظ شود، و والدین می توانند درون فضا ها و فعالیت کودکان را ببینند.

نمای شیشه ایی ساختمان مانند یک پوستی عمل می کند که تمام کارکرد های این مجموعه را در بر می گیرد. این یک الگوی چاپی است که از طراحی های تک خطی ساخته شده توسط کودکان ساخته شده است. آن ها به یک الگوی متشکل از دو مربع با اندازه های مختلف تبدیل شده اند، علامت های گرافیکی به دو صورت معکوس شده اند:

 1. پس زمینه سفید و شفاف
 2. نقاشی شفاف

اشیاء در نما از فاصله دور قابل تشخیص هستند. و نشانگر یک ساختمان با عملکرد مربوط به کودکان، سرگرمی و تفریح می باشند.


حتما ببینید : طراحی مدل صندلی برای اتاق نشیمن


سایر تصاویر پروژه طراحی مهد کودک با ویژگی خانه ایی برای خانواده

مهد کودک

طراحی داخلی مهد کودک

طراحی داخلی مهد کودک

طراحی داخلی مهد کودک

طراحی مهد کودک مدرن

طراحی مهد کودک

پلان مهد کودک مدرن

پلان مهد کودک مدرن

پلان مهد کودک مدرن

پلان مهد کودک مدرن

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش اصول تکسچرینگ و شیدینگ در 3ds Max

خرید پستی کل مجموعه آبجکت ،متریال و آموزش های سایت