طراحی سینما Alesia در فرانسه

گروه گومون پاته در سال 2011 تصمیم به بازسازی ساختمان قدیمی سینما Alesia نمود. این سینما در شهر پاریس، فرانسه واقع شده که توسط گروه معماری Manuelle Gautrand به منظور ارتقا سطح سینما و بهبود راحتی کاربران طراحی شده است. هدف از بازسازی و طراحی سینما تئاتر Alesia این بوده است که تصویری نسبتا قدیمی از زنجیره سینما را به تدریج به روز رسانی نمایند، سینما را تبدیل به یک مکان هنری نمایند. روز و شب متحرک و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا در این مجموعه امکان ارائه برنامه های متنوع وجود داشته باشد.

مشخصات کلی پروژه :

 • معمار : گروه معماری Manuelle Gautrand
 • مکان پروژه : پاریس، فرانسه
 • معمار مسئول : Manuelle Gautrand
 • عکاس پروژه : Luc Boegly, Guillaume Guerin
 • مساحت پروژه : 3600 هزار متر مربع
 • سال ساخت : 2016

سینما تئاتر

دو هدف اصلی در طراحی این سینما تئاتر وجود دارد:

 1. نمایش فیلم و از لحاظ بصری شناسی آن ها به عنوان فضا های فیزیکی
 2. نمای ساختمان برای نمایش فیلم پوشیده شده از یک پرده ایی بزرگ از LED می باشد. که برای نمایش یک سری از انیمیشن ها (خلاصه ی فیلم ها، عکس ها، رنگ ها و تصاویر انتزاعی موجب زنده و پویا شدن نمای ساختمان می شود) مورد استفاده قرار می گیرد.

معماران با استفاده از این وسیله ها قصد دارند تا سینما از نو فعالیت خود در شهر را آغاز نماید. فضای داخلی ساختمان به گونه ایی طراحی شده تا جلوه های غیر معمول و دیدنی سینما را به تصویر بکشد، در حالی که در فضای بیرونی ساختمان خلاصه فیلم ها و … نمایش داده می شود که همچنان از سینما سخن می گوید.

نمای ساختمان همچون یک صفحه نمایش خاص و متفاوت طراحی شده است. 

نمای ساختمان مثل روبان تقسیم به دوازده نوار عمودی شده است. هر یک از نوار ها چندین وجه را پوشش می دهند، و به شکل متناوب در طول نوار به سمت بالا یا پایین تعبیه شده اند. به شکلی که به نظر می رسند دارای شکستگی هستند. صفحه های بزرگ شیشه ایی در منطقه مرکزی ساخته شده اند و با ماژول های LED با فاصله های منظم پوشانده شده اند که یک صفحه متحرک بزرگ را در کنار یک دیگر تشکیل داده اند.

سینما تئاتر

این نوار ها قابلیت این را دارند که مجزا از یک دیگر عمل نمایند، هر کدام به نمایش یک تصویر متمایز از همسایگان خود بپردازند، یا در کنار یک دیگر به صورت یک واحد یک تصویر را نمایش دهند.

معماران به منظور متشکل شدن یک سطح تقریبا افقی، قسمت پایینی هر نوار را با یک شیب معین به سمت بالا هدایت کرده اند. این اقدام موجب ایجاد یک سایبان گسترده به طول 3 متر شده است. پانل ها نیز به وسیله لامپ های LED پوشانده شده اند. این پانل ها برای عموم مردم که در فاصله  معینی واقع هستند، تصاویر مختلفی را نمایش می دهد. این اقدام موجب می شود تا مردم در هنگام ورود به ساختمان تصور نمایند وارد یک فیلم می شوند. درخشندگی LED ها در هنگام غروب خورشید، از داخل درک می شود، و با استفاده از رنگ های پخش شده تصاویر متحرک فضا های داخلی و سیرکولاسیون روشن می شوند.

موقعیت سالن های نمایش :

تیم معماران در این ساختمان به شکلی سالن ها را طراحی و تعبیه نموده اند که هر یک از حجمی واضح و قابل تشخیص برخوردار باشند. این حجم ها مثل پازل در کنار یک دیگر قرار گرفته و ساختار عمودی را خلق نموده اند. صندلی های ردیفی تئاتر در سطح پایینی خود مثل یک سقف پلکانی به نظر می رسند. معماران به منظور ایجاد لابی های پلکانی در این طرح، سقف ها را به فضای مجاور گسترش داده اند. هم چنین به منظور خلق فضایی برای فعالیت های غیر رسمی، آمفی تئاتر های کوچک به سوی ورودی ها سرایز شده اند.

فضای ورودی عموم گسترده می باشد که در سطح زیرین نشیمن پلکانی تئاتر واقع شده است.

تمام عرصه های خدمات این سینما تئاتر مانند: اطلاع رسانی، فروش بلیط، بلیط اتوماتیک و اطلاعات، دسترسی به تئاتر های مختلف، فضایی آرام تر با مناطقی برای فیلمبرداری و محل استراحت با کافه و محل نشستندر این فضای گسترده، سبک و آرام تعبیه شده اند.

در یک آتریوم سه طبقه تمامی سیرکولاسیون های این سینما تئاتر تعبیه شده است. در پشت نما نیز مجموعه ایی از پله برقی ها و راهرو ها قرار گرفته اند که دسترسی به سطوح مختلف و تئاتر های سطح بالا دارند. در این فضا عموم مردم می توانند حرکت نمایند و از پایین و یا از بالا می توانند فضا ها را مشاهده نمایند و از دیدن فضای بیرون غرق در لذت شوند.

جدیدترین های تکنولوژی تئاتر

این سینما تئاتر به ارائه ویژگی های خاص می پردازد که راهکاری برای چالش های صوتی پیچیده است و به 3 علت زیر سطح پیچیدگی را کاهش می دهد:

 1. چندین ساختمان مستقل در مجاورت یک دیگر
 2. ساختار تلفیقی بتن و فولاد، به علت وجود مواد متفاوت نیازمند به راهکار های مختلف می باشد.
 3. تقاضای مشتری برای نصب صفحه نمایش با صدای فراگیر (صدای سه بعدی)

حتما ببینید : طراحی موزه مرسدس بنز – آلمان


سایر تصاویر پروژه طراحی سینما تئاتر

سینما تئاتر

طراحی سینما تئاتر

طراحی سینما تئاتر

طراحی سینما تئاتر

منبع: archdaily

ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی کمد کلاسیک

دانلود مدل سه بعدی کابینت آشپزخانه