ایده هایی برای روشنایی اتاق های تاریک

کمبود نور آزار دهنده در زمان شب ، خواب و استراحت یک ویژگی مطلوب محسوب می شود. اما هر فردی در طول روز برای انجام فعالیت های مختلف نیازمند فضایی روشن ، پر انرژی و با نور کافی می باشد. اتاق هایی که فاقد نور خورشید هستند ، مخصوصا در اتاق های کوچک که تیرگی به راحتی بر فضا غالب می شود موجب ایجاد فضایی بسیار تاریک و خسته کننده می شود و در نتیجه حس افسردگی و نا امیدی را به کاربران انتقال می دهد. در ادامه این مطلب 3 ترفند برای روشنایی اتاق های تاریک بدون استفاده از نور طبیعی ارائه شده که شما را یاری می رساند تا بدون تغییر یا بازسازی اساسی فضای اتاق خود را روشن تر کنید و احساس بهتری نسبت به دکوراسیون خود داشته باشید.

روشنایی اتاق های تاریک

1- تعویض Lightbulbs : 

در صورت استفاده از لامپ های رشته ایی ، نخستین گام تعویض این لامپ ها با چراغ های LED می باشد. لامپ های LED در عین کاربردی بودن ، عمر بسیار بالایی نیز دارند. و هم جنین به علت قابلیت تنظیم LED می توان بسته به نیاز ، و زمان های مختلف روز به راحتی میزان روشنایی را تغییر داد.

روشنایی اتاق های تاریک

2- استفاده از پرده های ظریف : 

در صورت داشتن پانل های پرده ایی ضخیم ، می توانید با استفاده از پرده های ظریف مانند پانل های حریر نور طبیعی بیشتری را وارد فضا کنید. اگر حفظ حریم شخصی و دید از بیرون برای شما حائز اهمیت است می توانید از پرده های سنتی با لایه های بیشتر استفاده کنید. و بدین ترتیب می توانید نور را در زمان دلخواه تنظیم نمایید و میزان نور را در طول روز به حداکثر و در شب برای محرمیت و آرامش بیشتر کاهش دهید. برای اتاق های ناهار خوری و نشیمن بهترین گزینه استفاده از پرده های حریر می باشد زیرا نور طبیعی را تا حد ممکن جذب و وارد فضا می کنند.

روشنایی اتاق های تاریک


حتما ببینید : 5 تغییر در دکوراسیون خانه که آن را لوکس تر نشان خواهد داد


3- جایگزینی تابلو های دکوری با آینه : 

یکی دیگر از ترفند های روشنایی اتاق های تاریک ترکیب آثار هنری و آینه بر روی دیوار است. برای افزایش انعکاس از تعداد بیشتری آیینه استفاده کنید زیرا در عین روشن تر شدن فضا موجب می شود فضا بزرگ تر به نظر برسد. در صورتی که حس می کنید آینه جایگزین خوبی برای لوازم دکوری دیواری شما نیست می توانید از یک آینه شیک با طراحی سرگرم کننده استفاده کنید. برای مطابقت با زیبایی شناسی دکوراسیون منزل خود می توانید از فریم آینه های متفاوت ، براق و مات ، روستایی و طبیعی ، یا رنگی استفاده کنید.

روشنایی اتاق های تاریک

ترفند های تکمیلی:

برای افزایش میزان نور و  روشنایی اتاق های تاریک شیوه های متعددی وجود دارد. بنابراین تنها به راهکار های ارائه شده در این مطلب اکتفا نکنید. فراموش نکنید رنگ ها تاثیرات معجزه آسایی در دکوراسیون دارند. زیرا رنگ و نور در دکوراسیون دو عنصر اساسی و تاثیر گذار بر هم هستند. به عنوان مثال استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون موجب افزایش نور طبیعی در فضا می شود. هم چنین کاربرد رنگ سفید در کابینت آشپزخانه و یا مبلمان احساس خاصی را در فضا ایجاد می کند. رنگ آمیزی و تلفیق دیوار ها با تاچی از رنگ زرد ، حس یک روز آفتابی را ایجاد می کند. شما می توانید برای افزایش یا کاهش اثر نور از رنگ های دلخواه استفاده کنید.

 

منبع : bhg

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت طراحی دکوراسیون داخلی