راهکار های تغییر در دکوراسیون خانه

با فرا رسیدن فصل بهار و شروع سال جدید، بیشتر خانواده ها کار خانه تکانی و نو کردن دکوراسیون خانه را به اتمام رسانده اند. با ابن حال اگر شما هنوز موفق به روز کردن دکوراسیون خود نشده اید، جای نگرانی نیست. زیرا می توانید تنها با چند تغییر کوچک و مقرون به صرفه دکوراسیون منزل خود را به روز کنید. تغییر در دکوراسیون نیازی به صرف هزینه های بسیار و مراجعه به طراح و معمار داخلی ندارد. در این مطلب با 5 شیوه تغییر در دکوراسیون آشنا خواهید شد که خانه را لوکس و گران قیمت نشان خواهد داد.

1- استفاده از پرده‌ های بلند و دراماتیک : 

پرده ها نقش مهمی در دکوراسیون منزل دارند. و مانند یک پوشش و قاب برای پنجره عمل می کنند. پنجره ها به عنوان مجرای ورود نور، در دکوراسیون بسیار حائز اهمیت هستند. استفاده از پرده‌ های ساده و معمولی برای تزئین اتاق‌ ها مخصوصا، اتاق نشیمن، دکوراسیون خانه شما را کسل کننده و غیر جذاب نشان می دهد. و حتی در صورت استفاده از لوازم و مبلمان لوکس و گران قیمت نیز، خانه شما جلوه ایی نخواهد داشت. اما استفاده از یک پرده بلند و دراماتیک تاثیر فوق العاده ایی در زیبایی منزل شما خواهد داشت.

استفاده از پرده‌ های بسیار گران و تجملاتی ضرورتی ندارد، تنها کافیست از پرده هایی که دارای حالت دارماتیک هستند، استفاده کنید. به عنوان مثال، یک پرده ساتن و یا مخمل در رنگی شیک و زیبا که کمی روی زمین می‌ افتد و چروک می‌ شود، به خوبی این حالت را ایجاد خواهد نمود. لزومی ندارد، تمام پرده‌ های منزل را عوض کنید و متحمل هزینه‌ های سنگین شوید. بلکه برای این منظور تنها تعویض پرده‌ های نشیمن و پذیرایی کفایت می کند.

تغییر در دکوراسیون

2- افزودن چند پتو با کوسن شیک به دکوراسیون : 

مبلمان بیش از هر وسیله دیگری در نشیمن  جلوه می کند. مبل های راحتی، مکانی برای دورهمی اعضای خانواده و نزدیکان است. در صورتی که مبل های راحتی، فضایی راحت و دلپذیر ایجاد کنند. این دورهمی‌ ها نیز دلپذیرتر و دوست داشتنی‌ تر خواهد شد. اما نحوه افزایش این راحتی چگونه است؟ در صورت داشتن مبل های راحتی کهنه و نیاز به تعویض، چگونه می توان این راحتی را افزایش داد؟ انجام این کار نیز امکان پذیر است. اما هزینه های بسیاری را متحمل می شوید. در حالی که شما می‌ توانید دکوراسیون منزل خود را به راحتی و با هزینه بسیار کمتر به روز تر کنید.

یکی از جدید ترین ترند های دکوراسیون، استفاده از پتو روی مبلمان است که این روز ها طرفداران بسیاری دارد. استفاده از پتو در دکوراسیون نشیمن، موجب ایجاد فضایی راحت و صمیمی خواهد شد که حالتی دعوت کننده دارد. بنابراین شما می توانید با کم ترین هزینه، پتویی تهیه نمایید و دکوراسیون خود را به روز و دلپذیر نمایید. شما حتی می توانید از چند کوسن پولیشی گرم و نرم در رنگ‌ های دلخواه و متنوع در کنار این پتو استفاده کنید. این کار علاوه بر تکمیل راحتی در فضا، موجب جذاب و به روز شدن مبلمان نشیمن می شود. بنابراین شما بدون متحمل شدن هزینه بسیار، موفق به تغییر در دکوراسیون خود می شوید.

تغییر در دکوراسیون


حتما ببینید : انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه


3- استفاده از ظروف و جزئیات شیک‌ تر :

اگرچه جزئیاتی مانند ظروف و اکسسوری های تزئینی از نظر اندازه در دکوراسیون منزل، کوچک و ناجیز به نظر می رسند. اما به شکل باور نکردنی تاثیر گذار هستند. استفاده از لوازم لوکس دکوری تنها به شرط زیاده روی نکردن در اندازه و تعداد آن‌ ها، می تواند جلوه و جذابیت خاصی به فضای منزل شما ببخشد. البته این موارد تنها به اشیاء لوکس و دکوری محدود نمی‌شود، بلکه چیز هایی مانند دستگیره کمدها، درب ها و کابینت‌ ها که از جنس فلز هستند به مرور زمان رنگ و رورفته و کهنه می‌ شوند و این کهنگی خود را در دکور اسیون منزل شما نشان خواهد داد.

بنابراین در صورتی که برای ایجاد تغییر در دکوراسیون زمان و هزینه کافی ندارید. می توانید از جزئیات به شرح زیر استفاده کنید.

  • استفاده از لوازم و ظروف شیک و زیبا در داخل بوفه
  • قرار دادن آثار هنری کوچک و چشمگیری مانند مجسمه و گلدان بر روی قفسه ها و میز ها
  • تغییر چیز های کوچک و به ظاهر بی اهمیت مانند دستگیره درب های اتاق و کابینت و استفاده از مدل های شیک‌ تر و به روز تر (در صورت نداشتن بودجه کافی، می توانید از اسپری رنگ متالیک استفاده کنید.)

این تغییر در دکوراسیون متحمل هزینه گزاف نمی شود. اما تاثیر فوق العاده ایی در زیباتر کردن و درخشان کردن فضای منزل شما خواهد داشت.

4- افزودن یک اثر هنری بزرگ و زیبا به دیوار : 

یکی دیگر از شیوه های ایجاد تغییر در دکوراسیون افزودن یک اثر هنری بزرگ و زیبا به دیوار است. آثار هنری به ویژه تابلو های نقاشی تاثیر فوق العاده ایی در زیباتر کردن فضای منزل شما خواهند داشت. یک اتاق نشیمن بدون هیچ تابلویی را تصور کنید، حال اگر یک تابلوی بزرگ و زیبا بر دیوار اصلی اتاق نصب شود چه خواهد شد؟ این کار نه تنها هنر دوستی و خوش سلیقگی صاحبخانه را نشان می دهد، بلکه به فضا عمق می دهد و موجب می شود اتاق نشیمن بزرگ‌ تر، روشن‌ تر و جذاب‌تر به نظر برسد. هر چه ابعاد و اندازه تابلو بزرگ تر باشد، تاثیر بیشتری در زیبا تر شدن فضا خواهد داشت. بنابراین بر روی دیوار اصلی نشیمن و یا در اتاق غذا خوری که همه میهمانان به آن دید داشته باشند، تابلو نصب کنید.

شما می توانید این تابلو ها را از فروشگاه‌ های آثار هنری تهیه کنید. و نوع و سبک آن بسته به سلیقه شخصی و شناخت شما از آثار هنری دارد. حتی اگر دستی در هنر داشته باشید خودتان می‌ توانید خالق این اثر باشید. نصب یک تابلو یا اثر هنری روی دیوار منزل، نیازی به صرف هزینه های گزاف ندارد. زیرا شما خود می توانید با دانلود و یا خرید تصویر تابلو مورد علاقه خود، آن را در اندازه دلخواه پرینت بگیرید و با قاب کردن این تصویر، صاحب یک تابلوی با ارزش شوید. هزینه این کار بسیار کم تر از هزینه‌ های روزمره شما خواهد بود اما تاثیری فوق العاده ایی در زیباتر کردن فضای منزل شما خواهد داشت.

تغییر در دکوراسیون

5- اهمیت دادن به نورپردازی در دکوراسیون :

بیشتر افراد از نورپردازی منزل و تاثیر آن در فضای خانه تصور درستی ندارند. گاهی مواقع تفاوت یک خانه شیک و باکلاس با یک خانه معمولی و کسل کننده، در نورپردازی آن است. اگر اتاق ها و تمامی فضا های منزل از نور کافی بهره مند باشند، عمق و زیبایی فضا بیشتر به چشم خواهد آمد. نورپردازی محیط مبحثی پیچیده و تخصصی است و نمی توان در این مطب تمامی نکات آن را بیان نمود. اما تنها کافیست بدانید، در صورت نداشتن نور مناسب در خانه، فضای آن حتی اگر دارای لوکس‌ ترین دکوراسیون و مبلمان باشد، حقیرانه و دلگیر به نظر خواهد رسید. برای نورپردازی منزل بایستی فاکتور های مختلفی در نظر گرفته شود. که مهم ترین نکته آن شدت نور است.

کم بودن بسیار نور محیط، موجب ایجاد فضایی دلگیر خواهد شد. و در صورتی که نور بیش از حد مناسب باشد، فضا تخت به نظر خواهد رسید و عمق و زیبایی آن مشخص نخواهد بود. زاویه تابش نور نیز بسیار حائز اهمیت است. نور نباید مستقیما به چشمان بیننده بتابد و بایستی فضا و اشیای موجود در آن را روشن کند. بایستی به رنگ نور نیز دقت شود. نور مورد استفاده در ساعات روز باید سرد و سفید باشد تا اتاق شما را روشن کند و نور مورد استفاده در شب نیز باید گرم و زرد باشد. شما می توانید با استفاده از رنگ های فانتزی نور به میزان محدود در قسمت‌ های خاص استفاده کنید و فضای منزل خود را جذاب و زیبا کنید. به هر حال بهتر است برای تغییرات اساسی نورپردازی در منزل خود از یک طراح روشنایی کمک بگیرید. اما در صورتی که قصد تغییرات اساسی ندارید می‌ توانید با تغییر دادن چراغ های قدیمی و یا استفاده از چراغ‌ های جدید و مدرن، فضا و دکوراسیون خانه خود را به روز تر و جذاب‌ تر کنید.

 

منبع : Real Simple

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش طراحی نمای ساختمان در تری دی مکس

دانلود مجموعه کامل مدل سه بعدی فرنیچر چوبی