انتخاب پنجره مناسب

پنجره‌ ها یکی از عناصر دکوراسیون داخلی خانه محسوب می شوند. بنابراین انتخاب پنجره مناسب بسیار اهمیت دارد. مدل پنجره علاوه بر زیبایی تاثیر بسزایی در نور و تهویه هوا دارد. پنجره ها در انواع مختلفی مانند: منحنی، کشویی، پیش آمده و غیره وجود دارند. هر یک از این مدل ها سبک معماری ساختمان را تعریف می کنند. انتخاب پنجره مناسب برای خانه، یک فرآیند پیچیده و دشوار است که به موارد بسیاری به شرح زیر بستگی دارد.

  1. کمک به تهویه خانه
  2. منعکس کننده سبک معماری منزل
  3. مکمل دکوراسیون داخلی خانه باشد.
  4. محل دریافت نور خورشید باشد یا از ورود آن جلوگیری نماید.

پنجره مناسب

انواع مدل پنجره مناسب برای خانه :

1- مدل پنجره‌ عمودی کشویی (hung windows) : 

استفاده از این مدل پنجره در خانه ها رایج و متداول نیست، اما به طور حتم دارای خصوصیات منحصر به فرد و قابل توجه ایی می باشد. این مدل پنجره  به صورت عمودی و کشویی باز و بسته می شود. این مدل پنجرخ مناسب ترین انتخاب برای اتاق هایی است که مستقیما به پاسیو، تراس یا پیاده‌ رو‌ ها راه دارند. علاوه بر این برای فضا‌ های کوچک نیز مناسب هستند. پنجره‌ عمودی کشویی در دو نوع یک لنگه و دو لنگه وجود دارد که در مدل یک لنگه آن، قسمت بالایی ثابت است، اما در مدل دو لنگه علاوه بر قسمت بالایی، قسمت پایین نیز متحرک است.

پنجره مناسب

معمولا این مدل پنجره نسبت به سایر مدل ها کوچک تر است و طراحی آن‌ ها به راحتی قابل تشخیص است. لولای این مدل پنجره در قسمت بالا تعبیه شده و به سمت بیرون بازشو دارند. شما می توانید در هنگام بارش باران، به راحتی پنجره را باز کنید و نگران نشت آب نباشید. پنجره‌ عمودی کشویی گزینه مناسبی برای زیر زمین نیز هستند.

پنجره مناسب

2- پنجره‌ های دو لنگه (Casement windows) : 

پنجره‌ های دو لنگه از دو طرف دارای لولا هستند و همانند درب به سمت بیرون بازشو دارند. بعضی از این نوع مدل پنجره ها دستگیره دارند. و بعضی از آن ها به سادگی و با یک هل دادن باز می شوند. پنجره‌ های دو لنگه در انواع متنوعی وجود دارند و بسیار پر کاربرد هستند.

انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه

3- پنجره‌ های کشویی افقی (Horizontal sliders) : 

این مدل پنجره همان گوه که از نام آن پیداست، به راست و چپ کشیده می‌ شوند. استفاده از پنجره‌ های کشویی افقی بسیار راحت و آسان است. این نوع پنجره فضای کمی را اشغال می کند. پنجره‌ های کشویی افقی در سبک معماری معاصر از محبوبیت فراونی برخوردار هستند و مدل دو لنگه‌ آن برای گردش هوا در خانه انتخاب مناسبی می باشد.

انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه


حتما ببینید : طراحی میدان یادبود با لمینت های چوب سخت


4- مدل پنجره‌ پیش آمده (Bay & Bow) : 

این مدل پنجره از سه قاب در عرض‌ های متفاوت تشکیل شده است. چارچوب این پنجره از دیوار خانه فاصله دارد و از بیرون به صورت یک برآمدگی دیده می‌ شود. پنجره‌ پیش آمده در مقایسه با دیگر مدل ها نور بیشتری را دریافت می کند. این مدل پنجره متشکل از اتصال دو یا چند لنگه پنجره به یک دیگر است و این اتصال موجب ایجاد برآمدگی در نمای ساختمان می گردد. این سیستم را می‌ توان با انواع مدل‌ های پنجره مانند کشویی یا عمودی ترکیب نمود.

انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه

5- مدل پنجره‌ منحنی (Radius windows) : 

پنجره‌ های منحنی یا قوسی شکل، از مدل های بسیار خاص و منصر به فرد محسوب می شوند. نیمه بالایی این مدل پنجره به شکل یک منحنی یا نیم دایره است و نیمه پایینی آن به شکل مستطیل است. پنجره‌ منحنی بسته به مکان و عملکرد می‌ تواند ثابت یا متحرک باشد. این نوع پنجره ها به علت زیبایی شناسی اغلب مشبک هستند و به قطعات کوچک شیشه‌ ایی تقسیم می‌ شوند.

انتخاب پنجره مناسب

6- پنجره‌ های تصویری (Picture windows) : 

پنجره‌ تصویری فاقد بازشو و ثابت هستند. تنها کاربرد این مدل پنجره دریافت نور و ایجاد یک منظره‌ بدون مانع است. پنجره‌ های تصویری انتخاب مناسبی برای شهر‌ ها و مکان‌ هایی هستند که دارای مناظر زیبا و دیدنی هستند. و تهویه‌ی هوا از راه‌ های دیگری صورت می‌ گیرد.

انتخاب پنجره مناسب

7- پنچره نورگیر سقف (Skylights) : 

این مدل پنجره روی سقف تعبیه می شود. مدل پنچره نورگیر سقف مستقیما نور خورشید را وارد فضای خانه می کند. این مدل پنجره مناسب فضا‌ هایی مانند حمام یا سرویس بهداشتی است که حریم خصوصی در اولویت قرار دارد. هم چنین این مدل پنجره را می توان بر روی سقف اتاق خواب و بالای تخت خواب نصب نمود و از مشاهده آسمان شب لذت برد.

انتخاب پنجره مناسب


این مطالب را هم ببینید :

دانلود مجموعه آبجکت میز و صندلی مدرن

مستند ابر شهرها – طراحی و ساخت شهرهای بزرگ