نکات چیدمان مناسب برای استفاده بهینه از فضا

در صورت برنامه ریزی صحیح ، طراحی و چیدمان منظم می توان از فضای خانه بسیار کاربردی تر و مفید تر استفاده نمود و در نتیجه زندگی راحت تری داشت. به یاد داشته باشید که اگر یک خانه بر اساس نظم و برنامه ریزی خاصی طراحی شود کیفیت زندگی نیز ارتقا می یابد. به علت این که استفاده بهینه از فضا علاوه بر سهولت در دسترسی به لوازم موجود در منزل ، به لحاظ بصری نیز موجب ایجاد فضایی زیبا تر خواهد شد. بدین ترتیب آرامش بیشتری در محیط زندگی ایجاد خواهد شد. بنابرین در طراحی داخلی نظم را در اولویت قرار دهید. حال این شوال مطرح می شود که نحوه نظم بخشیدن به محیط پیرامون چگونه است؟ برای پاسخ به این پرسش بایستی ابتدا اشتباهات رایج در زمینه طراحی داخلی را بشناسید و سپس این مشکلات را حل نمایید. در ادامه این مطلب به معرفی ترفند های استفاده بهینه از فضا پرداخته شده است.

استفاده بهینه از فضا

5 اشتباه رایج در طراحی داخلی که موجب بی نظم نشان دادن فضا می شود :

1- چیدمان مبلمان در مقابل دیوار ها : 

قرار دادن یک مبلمان بزرگ مانند کاناپه های سه نفره ، مبل های دو نفره یا تک نفره در مقابل دیوار ها موجب می شود فضا شلوغ و بی نظم به نظر برسد. اما در صورت رعایت فاصله معین میان مبلمان و دیوار ، فضا دلباز تر نشان داده می شود. می توان در عوض چسباندن مبلمان به دیوار ، آن ها را در اطراف میز جلو مبلی قرار داد. این کار باعث ایجاد فضایی صمیمانه تر و لذت بخش تر برای صحبت کردن می شود. علاوه بر این می توان مبلمان را در محدوده فرش قرار داد و به لحاظ بصری نظم خاصی را به فضا بخشید.

استفاده بهینه از فضا

2- استفاده از کوسن های متعدد : 

معمولا از کوسن های تزئینی برای دیزاین کاناپه، صندلی ‌ها و حتی تختخواب ها  استفاده می شود. اما استفاده از کوسن های رنگی و طرح دار در کنار هم برای دیزاین دکوراسیون منجر به ایجاد فضایی بسیار شلوغ و بی نظم خواهد شد. با این حال شما می توانید تنها با استفاده از چند کوسن محدود در اندازه و  شکل های مناسب تاثیرات بسیار موثر و چشمگیری را در دکوراسیون منزل خود به وجود آورید. به یاد داشته باشید که چیدمان متقارن نیز باعث ایجاد نظم می شود. بنابراین می توان از کوسن های شبیه به هم در دو طرف کاناپه بهره برد و سپس کوسن های مشابه دیگر را در مقابل آن ها قرار داد. و از کوسن هایی با فرم های متفاوت نیز در وسط استفاده نمود. در صورتی که علاقمند به استفاده از کوسن های متعدد بر روی مبل هستید ، سعی کنید طرح ها و رنگ های این کوسن ها با یک دیگر همخوانی داشته باشند. زیرا در غیر این صورت فضایی بی نظم پدید خواهد آمد.

استفاده بهینه از فضا

3- بهم ریختگی بر روی دیوار ها : 

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی داخلی که موجب بی نظم نشان دادن فضا می شود ، استفاده از تابلو ها ، آیینه ها و عکس های متعدد بر روی دیوار های مختلف و چیدن تمام لوازم دکوری بر روی شلف های دیواری است. برای نظم بخشیدن به فضا تنها کافیست که تابلو ها را مانند یک گالری دسته ‌بندی نمایید و سپس بر روی دیوار ها نصب کنید. هم چنین بر روی دیوار پشت کاناپه یک شلف دیوار نصب کنید و بر روی آن تابلو ها، مجسمه ها و اکسسوری های تزئینی قرار دهید این کار ظاهر متعادل تری به دیوار می بخشد.

ترفند های استفاده بهینه از فضا

4- استفاده از اکسسوری های متعدد :

اگر روی سطح کنسول ، میز جلو مبلی و یا میز های عسلی را با اکسسوری های متعدد پر کنید موجب ایجاد فضایی شلوغ و بی نظم خواهید شد. بنابراین به هنگام چیدمان اکسسوری و لوازم دکوری بایستی استراتژی داشته باشید و هر چیزی که برخلاف استراتژی شما می باشد را تفکیک نموده و در جای مناسب قرار دهید. به عنوان مثال ، اکسسوری های خیلی کوچک را  در داخل یک سینی ، یک کاسه و یا یک ظرف شیشه ایی قرار دهید ، قاب عکس های خود را دسته بندی نموده و اکسسوری های کوچکی که به آن ها علاقمند هستید را روی چندین کتاب قرار بدهید. در صورت داشتن یک میز جلو مبلی 2 طبقه نیز می توان در پایین آن کتاب ‌ها ، مجلات و اکسسوریهای بزرگ تر را قرار داد.

ترفند های استفاده بهینه از فضا

5- استفاده از رنگ ‌های بیشتر یعنی شلوغی بیشتر : 

استفاده رنگ های متعدد در یک فضا یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی داخلی است که موجب بی نظم نشان دادن فضا می شود. برای ایجاد ظاهری هماهنگ و منظم در فضا از رنگ های خنثی را در کنار هم و یا حداکثر از دو رنگ تاثیر گذار بهره ببرید. استفاده از پرده ها، فرش و مبلمان با رنگ خنثی موجب می شود فضا بزرگ تر و دلباز تر به نظر برسد. هم چنین استفاده از اکسسوری های رنگی به منظور ایجاد تعادل میان رنگ های به کار رفته در فضا بهره ببرید. و علاوه بر این از نظر بصری نیز جلوه زیبا تری به فضای منزل خود ببخشید. فرش های رنگی نیز از جمله عناصری هستند که می‌ توانند باعث تعادل رنگی در فضا شوند.

ترفند های استفاده بهینه از فضا


حتما ببینید : طراحی مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان در شیکاگو


برنامه ریزی منظم در خانه : 

1- استفاده از لوازم مهم : 

در واقع 80 درصد لوازم موجود در هر منزلی ، کارآمد و کاربردی نیستند. بنابراین برای استفاده بهینه از فضا بایستی تنها از لوازمی استفاده نمایید که برای شما حائز اهمیت هستند.

2- افزودن یک وسیله و حذف وسیله دیگر : 

برای استفاده بهینه از فضا بایستی فضای ذخیره سازی را همچون یک اتاق تصور کنید که دارای ظرفیتی محدود است. بنابراین با افزودن هر وسیله جدیدی به اتاق باید یک وسیله دیگر را از اتاق حذف کنید. این شیوه در کنترل فضای منزل بسیار تاثیر گذار است.

3- آزمون و خطا :

شاید نتوانید وسیله ایی را از منزل خود حذف کنید. به همین علت بایستی به خود کمی فرصت بدهید و پس از اتمام یک ماه اگر وسیله ایی بلا استفاده بود و نیازی به آن نداشتید ، آن را از منزل خود خارج کنید.

ترفند های استفاده بهینه از فضا

نیاز های خود را برای استفاده بهینه از فضا بشناسید : 

1- لوازم خاطره انگیز :

جایگاه اشیایی را که برای شما ارزشمند هستند و یا یادگار خانوادگی می باشند را بشناسید. در صورتی ارزشمند بودن این اشیاء ، آن ها را به شکل درست و در مکان مناسب قرار دهید. زیرا در غیر این صورت نگه داری از این اشیا معنایی نخواهد داشت.

2- نگهداری اشیاء مورد نیاز : 

از جمله اشیایی که در تقسیم بندی لوازم مورد نیاز قرار می گیرند ، یک آباژو و یا یک کوسنی است که کامل کننده دکوراسیون شما می باشد و یا حتی وسیله ایی که تنها در فصل های مشخص ، اما به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که تنها یک عدد از این لوازم نیاز شما را برطرف می کند. بنابراین برای استفاده بهینه از فضا از نگهداری این وسایل در تعداد بسیار خودداری کنید.

3- یا دور بریزید یا بازیافت کنید :

در صورتی که وسیله ایی در منزل شما وجود دارد که بیش از یک سال از آن استفاده نکرده اید ، برای استفاده بهینه از فضا بهتر است که آن را دور بریزید. اما اگر با تغییر دادن کاربری این اشیاء امکان استفاده از در مکان دیگری وجود دارد ، بهتر است آن را بازیافت کرده و یا بازسازی نمایید.

نکات چیدمان مناسب برای استفاده بهینه از فضا

چیدمان کمد ها : 

در صورت داشتن یک کمد لباس ، تغییر لباس ها در هر فصل کاری سخت و دشوار خواهد بود. بنابراین ابتدا لباس های خود را بر اساس نیاز فصلی خود دسته ‌بندی نمایید و سپس در کمد قرار بدهید. به عنوان مثال ، ابتدا پالتو و لباس های ضخیم زمستانی را قرار دهید و سپس دامن و شلوار ها و بعد از آن بلوز و پیراهن را در کمد جای دهید. با این شیوه چیدمان می توان به راحتی هر چیزی را که به آن نیاز دارید را پیدا کنید. در صورت عدم وجود کشو به اندازه کافی ، می توان از سبد ها و جعبه هایی با ابعاد متفاوت استفاده نمود. به عنوان مثال لباس های بزرگ تر مانند تیشرت و شلوار های خانگی را دردون جعبه های بزرگ قرار دهید و سبد های کوچک تر را نیز به لباس‌ های زیر اختصاص دهید و به این شکل به داخل کمد خود یک نظم ببخشید.

نکات چیدمان مناسب برای استفاده بهینه از فضا


این مطلب را هم ببینید :

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ ترین و بلند ترین سدهای جهان