دکوراسیون مرکز توانبخشی

مرکز توانبخشی Shirley Ryan واقع در شهر شیکاگو توسط گروه معماران Clive Wilkinson و Gensler طراحی و به اجرا رسیده است. این مرکز توانبخشی اولین مرکز درمانی است که برای کودکان و بزرگسالان با شرایط بسیار پیچیده مانند بیماران مغزی، صدمات نخاعی، بیماران سرطانی و بیماران دچار نقص عضو طراحی شده است. 1.2M SF نخستین بیمارستان تحقیقاتی است که در آن پزشکان، دانشمندان، مخترعین و تکنولوژیست ها برای کشف رویکرد های جدید و عملی نمودن تحقیقات در کنار یک دیگر در فضایی مشترک و انعطاف پذیر در کنار بیماران کار می کنند.

مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان

دید کارفرما در این پروژه تغییر شکل آینده این مرکز توانبخشی بوده و این که چگونه بهره گیری از کشفیات متخصصین می تواند موجب افزایش و ارتقا توانایی انسان ها شود. این مرکز درمانی به گونه ایی طراحی شده که این نگاه را در داخل و خارج ساختمان منعکس می کند.

مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان

تیم معماران بر اساس کانسپت هایی وابسته به سلامت افراد این پروژه را طراحی و برنامه ریزی کرده اند. تحقیقات تنها با پروسه درمان درگیر نبوده بلکه با فضای کلینیک تلفیق شده است و بیماران را نیز در روند تحقیقات دخیل می کند. هر کدام از پنج لابراتور وابسته به توانایی های مختلف ( بخش مربوط به دست ها، بخش مربوط به پا ها و توانایی راه رفتن، بخش مربوط به توانایی حفظ شرایط بدن و بخش اطفال، بخش مربوط به ذهن و توانایی صحبت کردن) به عنوان صحنه اصلی برای بیماران عمل می کنند که با محققین و پزشکان در حال تعامل هستند.

مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان

هر کدام از این لابراتور ها دارای یک بخش خصوصی برای آنالیز و برنامه ریزی هستند. تمام قسمت های این مرکز توانبخشی مجهز به تکنولوژی می باشد. پزشکان و محققین این مرکز درمانی با اندازه گیری هر جنبه از فعالیت های بیماران، داده هایی را یه دست آورده اند که موجب بهبود خروجی ها شده و این فرصت را در اختیار محققین قرار می دهد تا یاد بگیرند و بدون معطلی دیدگاه های جدید را به اشتراک بگذارند.

مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان

تجربه بیمار در این مرکز توانبخشی شامل نکات بسیاری می باشد و از بدو ورود بیمار به این مرکز درمانی تا اتاق بیماران را در بر می گیرد. این تجربه را در طراحی در نظر گرفته شده است. تیم معماران به منظور رفاه و آسایش بیشتر بیماران درب های این مرکز توانبخشی را بزرگ طراحی نموده اند و حتی برای حداکثر استفاده بهینه از فضا از کنج های منحنی شکل برای دید و حرکت بهتر بهره گرفته اند. برای ایجاد انگیزه در بیماران از گرافیک های محیطی در فضا استفاده شده است و راهنماه ای مسیر نیز موجب بهبود تجربه بیمار می شوند.

طراحی مرکز توانبخشی

در این مرکز توانبخشی حداکثر استفاده از نور طبیعی صورت گرفته است و برای تغییر حال و هوای بیماران طراحی منظر و فضای سبز با دسترسی به باغچه ها انجام گرفته است. راهرو های شرقی و غربی از دید خوبی بهره مند هستند و موجب دور شدن بیمار و ملاقات کنندگان از مراحل درمان می شوند. تیم معماران در طراحی مرکز توانبخشی Shirley Ryan از هر فرصتی برای استفاده از دید به شهر شیکاگو و دریاچه میشیگان بهره برده اند.


حتما ببینید : تغییر کاربری اصطبل به دفتر کار خانگی


سایر تصاویر طراحی مرکز توانبخشی کودکان و بزرگسالان در شیکاگو

طراحی مرکز توانبخشی

طراحی مرکز توانبخشی

طراحی مرکز توانبخشی

دکوراسیون مرکز توانبخشی

دکوراسیون مرکز توانبخشی

دکوراسیون مرکز توانبخشی

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود رایگان آبجکت و کامپوننت اسکچاپ

دانلود مجموعه مدل سه بعدی لوازم خیابان