طراحی مجتمع تجاری بزرگ دره سبز

مجتمع تجاری بزرگ دره سبز واقع در شهر شانگهای، چین توسط Nikken Sekkei طراحی و به اجرا رسیده است. این مجتمع تجاری یک حیاط طبیعی می باشد که در تلفیق با یک مرکز تجاری شهر ادغام شده است. نمی توان این گونه اظهار داشت که در این سایت، فضای تجاری طراحی شده، بلکه در چنین سرزمین سبزی، مجموعه های تجاری با طبیعت تلفیق شده اند تا چشم انداز شهر را به شکل بلوک های سرد و خشک نمایش ندهند. مجتمع تجاری بزرگ دره سبز در منظر ترکیبی پارک – مسیر تبدیل به یک نقطه شاخص شهری شده است. این مجتمع در بالای یکی از ایستگاه های مترو شهر شانگهای قرار گرفته و به شیوه ایی نوین دو بعد حمل و نقل و اقتصاد را به یک دیگر متصل نموده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : Nikken Sekkei
  • مکان پروژه : شانگهای چین
  • معماران مسئول : Lu Zhong Xiao, Tetsuo Tonouchi, Hiroyuki Suga / NIKKEN SEKKEI
  • طراح منظر : mindscape
  • عکاسان پروژه : Yang Min / mintwow, Hu Wenkit / PDOING VISION
  • مساحت پروژه : 304910 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2017

مجتمع تجاری

این مجتمع تجاری به منظور ایجاد بستر پایدار و مناسب میان طبیعت و انسان در زمینی به مساحت 20 هزار متر مربع ساخته شده است. سیرکولاسیون و مسیر رفت و آمد این مجموعه به شکلی طراحی شده تا موجب تسهیل زندگی روزمره شهروندان شانگهای شود. هم چنین به منظور متصل نمودن دسترسی های طبقاتی در ارتفاعات مختلف، هندسه هوشمند بین بام، خیابان و مترو با مقیاس مختلف طراحی شده است. این روش طراحی موجب ایجاد سطوح شیب دار شده که حالت سه بعدی را به مجموعه بخشیده است. و از هر نما در سطح و ارتفاع دارای برجستگی می باشد. این خصوصیت مانع از این شده تا مجموعه شبیه به یک دیوار یکنواخت یا سطح تخت باشد و و چشم عموم را در تمام زیبایی های سبز مجموعه به خود جلب می نماید.

طراحی این پروژه به علت تلفیق طبیعت با معماری، مجتمع تجاری را با جوی پایدار پیوند داده است. به شکلی که کل ساختار مجموعه در فصول گرم سال برای جلوگیری از  گرمای جزیره ایی شهر به سیستم های خنک کننده قوی نیاز ندارد. این چشم انداز طبیعی در کنار سیستم مدیریت حفره های بادگیر درون سطوح شیب دار و نورگیر ها، تهویه مطبوعی را به فضای زیرین مجتمع هدایت می کند. بازخورد تهویه فضای سبز علاوه بر تاثیر بر روی این مجموعه تجاری، موجب تغییر دمای باد غالب شده و آن را تبدیل به بادی خنک تر نموده است.

این مجتمع تجاری بزرگ در برنامه شهری شانگهای به عنوان یک طرح TOD (توسعه حمل و نقل جهت دار) تعریف شده است. مجتمع تجاری دره سبز شامل عرصه ها و کاربری هایی مانند: آپارتمان های ظریف، دفاتر اداری و مغازه های تجاری می باشد که در نزدیکی فضای حمل و نقل عمومی به خوبی متصل شده اند.

ارتباط میان چند عملکرد در یک نقطه از کلان شهر منجر به توسعه شهر و رشد شبکه های ارتباطی و اقتصادی می شود. هم چنین تلفیق این فضا با یک محیط سبز و ارگانیک موجب ارتقا تعامل عموم با چنین فضایی می شود. زیرا این نوع فضا تبدیل به یک نقطه برجسته و شاخص شهری می شود.


حتما ببینید : طراحی سالن ورزشی نایک


سایر تصاویر پروژه طراحی مجتمع تجاری بزرگ دره سبز

مجتمع تجاری

مجتمع تجاری

طراحی مجتمع تجاری بزرگ

طراحی مجتمع تجاری بزرگ

طراحی مجتمع تجاری بزرگ

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی لامپ دیواری

رساله مجتمع ورزشی جانبازان و معلولین