ترفند های دکوراسیون اتاق خواب کوچک

امروزه سکونت قشر زیادی از مردم در آپارتمان ها باعث ایجاد مشکلات فراوان در طراحی داخلی فضا های کوچک شده است. دکوراسیون اتاق خواب کوچک یکی از دغدغه های اصلی هر فردی می باشد. زیرا طراحی فضا های کوچک بسیار سخت و چالش برانگیز است. معمولا اغلب افراد خواستار ایجاد فضایی دلگیر به واسطه چیدمان غلط و اشتباه لوازم نیستند. استفاده از ترفند های معماری مانع از بروز این اتفاق خواهد شد. شما می توانید با استفاده نکاتی ساده مانع از ایجاد مشکلی اساسی در دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود شوید. شاید این ترفند ها معجزه گر نباشند ، اما واقعا جواب می دهند. در ادامه با 11 ترفند معمارانه برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

1- بهره گیری از رنگ های روشن : 

استفاده از رنگ های روشن نخستین ترفندی است که در دکوراسیون اتاق خواب کوچک توصیه می شود. در صورت داشتن اتاق خواب کوچک از کاربرد رنگ های تیره خودداری کنید. زیرا استفاده از این رنگ ها منجر به خلق فضایی تاریک و دلگیر خواهد شد. و در نتیجه باعث می شود اتاق شما کوچک تر و تنگ تر به نظر برسد. بنابراین بهتر است از رنگ های روشن مانند سفید ، شیری ، کرم ، آبی آسمانی ، لیمویی و گلبهی استفاده کنید. زیرا این رنگ ها باعث انعکاس بیشتر نور شده و در نتیجه فضای اتاق خواب شما را دلباز نشان می دهند. در صورت امکان ، از رنگ های براق بهره مند شوید زیرا بازتاب قوی تری دارند.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

2- عدم پوشاندن پنجره با پرده های ضخیم : 

در صورت وجود پنجره در اتاق خواب ، از پوشاندن پنجره با پرده های ضخیم خودداری کنید. زیرا وجود نور خورشید باعث ایجاد اتاقی روشن و دلباز می شود و باعث می شود اتاق خواب شما بزرگ تر جلوه کند. این شیوه بسیار مقرون به صرفه و هوشمندانه است. توصیه می شود از نصب پرده اجتناب کنید و یا این که در صورت وجود پرده آن را کنار بزنید. در صورت مشرف بودن ساختمان های رو به رویی به اتاق خواب از پرده های نازک استفاده کنید تا کمی از نور به فضا وارد شود. هم چنین با انتخاب کفپوش و دیوار های روشن و صیقلی می توانید نور را در فضا منعکس کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

3- دکوراسیون به سبک مینیمال : 

دکوراسیون به سبک مینیمال یکی دیگر از ترفند های دکوراسیون اتاق خواب کوچک است. سبک مینیمال ، سبکی ساده گرا می باشد. اگر اتاق خواب شما کوچک است ، استفاده از طرح های شلوغ در آن باعث ایجاد فضایی خفه و تنگ می شود. بنابراین دکوراسیون اتاق خواب کوچک به سبک مینیمال منجر به خلق فضایی دلباز و روشن خواهد شد. زیرا سبک مینیمال به سادگی زیاد گرایش دارد. و در آن تزئینات و جزییات بی اهمیت و اضافه جایی ندارد. و این موضوع مانع از هدر رفتن فضای اتاق خواب خواهد شد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

4- حداکثر استفاده بهینه از فضا : 

یکی از نکات بسیار مهم در دکوراسیون اتاق خواب کوچک ، حداکثر استفاده بهینه از فضا می باشد. به همین علت بایستی ابتدا تمام فضا های خالی و بدون استفاده در اتاق خواب را مشخص کنید و از تمامی آن ها بهترین استفاده را داشته باشید. فضای پشت درب اتاق خواب ، یکی از این فضا ها می باشد. شما می توانید از فضای پشت درب اتاق خواب به عنوان مکانی برای قرار گیری لباس و یا سایر لوازم بهره بگیرید. برای استفاده از این فضا تنها کافی است یک قفسه کوچک یا یک آویز لباس پشت درب اتاق آویزان کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

5- دکوراسیون اتاق کوچک به صورت پیوسته : 

گسسته بودن بخش های مختلف و وسایل مورد استفاده در اتاق خواب های کوچک باعث هدر رفتن مقدار بیش تری از فضای خالی می شود. و این مسئله اصلا خوب نیست. در دکوراسیون اتاق خواب کوچک نباید حتی نیم متر از فضا هدر رفت داشته باشد. زیرا با همین نیم متر نیز می توان کار های بسیاری را انجام داده که حتی به ذهن خطور نمی کند. دکوراسیون اتاق خواب کوچک بایستی به صورت پیوسته طراحی شود. این کار مانع ایجاد فضای پرت و بدون استفاده خواهد شد. پیوسته بودن یعنی وسایل و مبلمان را به هم وصل کرده و در کنار هم قرار داد.

چیدمان اتاق کوچک


حتما ببینید : 10 شیوه کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب


6- استفاده از یک فضای دو طبقه : 

استفاده از یک فضای دو طبقه یکی از ترفند های دکوراسیون اتاق خواب کوچک است که با جستجو در اینترنت و یا پرسش از متخصصین طراحی داخلی و فروشنده های کاردان با آن آشنا می شوید. در صورت وجود سقف بلند در اتاق خواب کوچک ، می توان به جای قرار دادن مبلمان و لوازم در کنار یک دیگر ، آن ها را روی سر هم قرار دهید. به عنوان مثال میز کار را در نیم طبقه اول و تخت خواب را در نیم طبقه دوم قرار دهید. شما می توانید با استفاده از یک نردبان به نیم طبقه دوم دسترسی داشته باشید و با این کار فضای کم تری را نیز اشغال می کنید. این راه حل باعث می شود تا از فضای بدون کاربرد زیر سقف به بهترین شکل ممکن بهره مند شوید.

چیدمان اتاق کوچک

7- استفاده از گسترش عمودی : 

عدم وجود فضای کافی برای ساخت خانه های بیشتر و امکان پذیر نبودن گسترش افقی خانه ها یکی از دلایل ساخت آپارتمان ها بود. به همین علت از گسترش عمودی استفاده شد و به این ترتیب آپارتمان ها و آسمان خراش ها به وجود آمدند. شما می توانید از همین راه حل برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک استفاده نماید. در صورت عدم فضای کافی روی کف اتاق می توانید از گسترش عمودی بهره مند شوید. با استفاده از این ترفند می توانید کمد ها و قفسه های خود را به صورت عمودی بسازید و آن ها را تا زیر سقف اتاق گسترش دهید.

چیدمان اتاق کوچک

8- استفاده از فضا های بدون کاربرد :

در هر اتاق خوابی ، هر اندازه که کوچک نیز باشد ، فضاها یی بدون کاربرد وجود دارند. شما باید از این فضا ها نیز بهره برده و حداکثر استفاده بهینه را از این فضا ها داشته باشید.هر فضای کوچکی که در اتاق شما کارآمد باشد ، یک برگ برنده است. از این فضا ها بهره مند شود. به عنوان مثال ، معمولا فضای زیر تخت خواب خالی است. اگر بعضی از لوازم خود را در زیر تخت قرار دهید ، برخی از وسایل به عقب می روند و دسترسی به آن ها سخت و دشوار می شود. به همین علت بهتر است از تخت های کشودار استفاده کنید و از این فضا حداکثر استفاده را داشته باشید.

چیدمان اتاق کوچک

9- استفاده از آینه : 

آینه یکی دیگر از ترفند های دکوراسیون اتاق خواب کوچک است. این عنصر اعجاب انگیز باعث می شود اتاق خواب کوچک شما بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر برسد. آینه علاوه بر عنصری دکوراتیو ، کاربردی هستند و هم چنین باعث می شوند فضای دلباز تر و بزرگ تر جلوه کند. هم چنین آینه به علت ایجاد خطای دید باعث می شود فضای اتاق دو برابر بزرگ تر به نظر برسد. آینه به علت نصب روی دیوار ، فضایی را نیز در بر نمی گیرد. توصیه می شود یکی از سطوح دیوار اتاق خواب را با استفاده از یک آینه قدی کاملا بپوشانید و از تمامی مزایای اعجاب انگیز آن بهره مند شوید.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

10- استفاده از میز های استاندارد : 

در صورت داشتن اتاق خواب کوچک ، بایستی لوازم مورد نیاز خود را با دقت بیشتری انتخاب نمایید. بدون شک میز های استانداردی که در اتاق خواب های متوسط و بزرگ جای می گیرند ، انتخاب مناسبی برای اتاق خواب کوچک شما نیستند. زیرا استفاده از این میز ها در اتاق خواب کوچک ، باعث تنگ تر شدن فضای اتاق خواب شما خواهند شد. بنابراین در صورت نیاز به میز کار در اتاق ، بایستی یک میز مخصوص و سفارشی برای اتاق خواب خود طراحی نمایید. که قابل جمع شدن باشد و به سطح دیوار بچسبد. این میز ها فضای کمی را اشغال می کنند و فضای اتاق را تنگ نمی کنند.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

11- استفاده از فضای گوشه اتاق خواب :

استفاده از فضای گوشه اتاق خواب یکی دیگر از ترفند های دکوراسیون اتاق خواب کوچک است. برای دکوراسیون اتاق های کوچک به جای این که ابتدا وسایل را خریده و سپس به جای دادن آن ها در اتاق فکر کنید ، بایستی با توجه به مقدار فضای موجود و پتانسیل های آن اقدام به خرید وسایل کنید. به عنوان مثال در صورت خالی ماندن یکی از گوشه های اتاق پس از چیدمان لوازم ، و نبود فضای کافی برای قرار دادن یک کتابخانه یا شلف ، می توان بر اساس ابعاد گوشه اتاق ، یک شلف به صورت سفارشی بسازید.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ