طراحی پارک آبی با رویکرد معماری پایدار

پارک آبی آکوالاگون یک مجموعه تفریحی است که در دهکده طبیعت پاریس، فرانسه واقع می باشد و توسط گروه معماری Jacques Ferrier طراحی شده است. این پارک آبی با رویکرد معماری پایدار و کانسپتی هوشمندانه از یک کوهستان طراحی شده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Jacques Ferrier
  • مکان پروژه : پاریس، فرانسه
  • کارفرما پروژه : دهکده طبیعت پاریس
  • عکاس پروژه : Didier Boy de la Tour , Luc Boegly, Hugo Deniau
  • مساحت پروژه : 8000 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2017

پارک آبی با رویکرد معماری پایدار

در طراحی فرم و پلان ساختمان این پروژه، مسیر خورشید و جهت وزش باد نقش بسزایی داشته است. مسیر گردش این پارک آبی به گونه ایی است که در مقابل باد های سرد شمال شرقی در زمستان مقاوم باشد و از سمت جنگل که در غرب ساختمان واقع شده نور خورشید و باد گرم و به داخل مجموعه هدایت می شود.

تیم طراحان نمای این پارک آبی را با استفاده از متریال شیشه های شفاف طراحی کرده اند. ساختمان از ضلع جنوب غربی به وسیله نور خورشید گرم می شود. با این وجود زوایای نمای ساختمان به گونه ایی قرار گرفته که در فصل زمستان نور و گرما را جذب می کند و در فصل تابستان نور شدید و گرمای بیش از حد را منعکس می کنند و بدین ترتیب از تبدیل فضای داخلی به یک گلخانه بزرگ جلوگیری می شود. هم چنین ضلع جنوب غربی در طول سال شرایط نور متفاوتی را جذب می کند.

طراحی پارک آبی

تیم معماران ساختمان این مجموعه تفریحی را شبیه به یک مجسمه اوریگامی طراحی کرده اند که ارتفاع آن 35 متر است و همانند یک کوه می باشد که تصویری از آسمان را در خود بازتاب می دهد. این ساختار به علت فرم منحصر به فرد و ارتفاع بلند از محیط پیرامون به راحتی دیده می شود. و به عنوان نمادی مرجع از طبیعت با کالبدی مدرن تعریف شده است. این نوع از لندمارک ارتباطات مشابهی با تایپوگرافی زمین دارد. ساختمان عنصری است که به زمین تحمیل شده و چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است.

پارک آبی آکوالاگون یک مجموعه تفریحی ورزشی محسوب می شود که شامل امکانات رفاهی و تفریحی کافی مانند: فروشگاه، کافی شاپ، رستوران و یک کلینیک است. و هم چنین دارای تاسیسات پیشرفته ایی به عنوان کنترل یک محیط پایدار می باشد.

طراحی پارک تفریحی

در نزدیکی این مجموعه تفریحی یک باغ با پانل های خورشیدی قرار دارد که قسمتی از گرمایش آب مجموعه را تامین می کند. بر طبق میزان گردش آب در مجموعه، سیستم های تصفیه شارژ می شوند و حدود 20 درصد برق دستگاه های تصفیه را تامین می کنند.


حتما ببینید : ایده های مدرن طراحی اتاق خواب دخترانه


سایر تصاویر پروژه طراحی پارک آبی با رویکرد معماری پایدار

پارک آبی با رویکرد معماری پایدار

طراحی پارک آبی

پارک آبی با رویکرد معماری پایدار

طراحی پارک تفریحی

پلان پارک آبی

پلان پارک آبی

پلان پارک آبی

پلان پارک آبی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش طراحی مفهومی در فتوشاپ و اسکچاپ

دانلود پلاگین Thinkbox Frost MX 2.1.0 برای مکس 2017 و 2018