وال پست یکی از المان های اساسی در هر سازه ای محسوب می شود. این المان مختص اجزای غیرسازه ای می باشد. هدف از اجرای آن در سازه ها افزایش میزان مقاومت سازه در برابر نیروهای جانبی می باشد. دیوارهایی که امروزه برای سازه ها استفاده می شوند به ندرت نقش باربری دارند، توجه بیشتر از حد بر المان های اصلی سازه و اهمیت اندک به اجزای غیرسازه ای مانند دیوارها باعث شد تا در سال های اخیر موضوع اهمیت مقاوم سازی دیوارها کاهش یابد و این اشتباهی بود که متاسفانه منجر به خسارات قابل توجهی در برخی از زلزله های دهه اخیر شد.

وال پست چیست؟

چرا المان های غیرسازه ای از اهمیت بالایی برخوردارند؟

المان هایی مانند دیوارها، راه پله ها، سردر ورودی ها، جان پناه ها را المان های غیرسازه ای می گویند. این المان ها بار اصلی ساختمان را تحمل نمی کنند به همین دلیل در این دسته جداگانه قرار می گیرند. این کاملاً طبیعی است که مقاوم سازی اصلی سازه باید بر روی اجزایی صورت گیرد که بار سازه را در زمان بروز نیروهای جانبی تحمل کنند اما عدم توجه کافی به اجزای غیرسازه ای نیز اشتباهی جدی می باشد باید در زمان بروز زلزله عملکرد اجزای سازه ای کاملاً مناسب باشد،  اما در عین حال تخریب اجزای غیرسازه ای نیز باعث بروز خساراتی جدی می گردد و می تواند عملکرد کلی سازه را به شدت مختل کند. برای مثال تخریب راه پله ها و دیوارها در زمان زلزله امکان تخلیه و کمک رسانی را کاملاً مختل می کند یا اگر سازه هایی حساس تر مانند بیمارستان ها داشته باشیم، در صورت تخریب دیوارها عملکرد کلی سازه را به شدت مختل می کند و سبب افزایش مشکلات در زمان های بحرانی می شود.

دیوارها از جلمه المان های غیرسازه ای می باشد که اهمیت بالایی دارد. در زلزله سال 1397 کرمانشاه شاهد بودیم که آسیب های جدی به سازه اصلی وارد نشده بود اما ریزش دیوارها تخریب های عمده را بر جای گذاشته بود. تخریب هایی که حسرت های زیادی را به دنبال داشت. همین تجربه ها ثابت کرد که چه اندازه مقاوم سازی دیوارها اهمیت دارد.

برای مقاوم سازی دیوارها چه باید کرد؟

راه حل اصلی برای بالا بردن میزان ایمنی دیوارهای غیرباربر استفاده از دو المان وال پست و میلگرد بستر می باشد. المان وال پست المانی اساسی تر و میلگرد بستر المانی است که نقش مکمل را در این مورد دارد. والپست امکان اتصال دیوار را به سازه اصلی فراهم می کند در عین حال که به آن استقلال عملکردی کامل می بخشد. در هنگام بروز زلزله ها و یا هرگونه فشاری به دیوارها عدم تاثیرپذیری دیوارها از اسکلت اصلی اهمیت زیادی دارد چرا که سبب می شود تا دیوار مقاوم بوده و کمترین میزان تخریب و شکستگی را داشته باشد.

انواع وال پست

انواع وال پست

المان وال پست در انواع مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط سازه و نیاز مشتری باید از یکی از انواع آن استفاده کرد.

وال پست های سرتاسری کناری و میانی، وال پست منقطع، نبشی منقطع از انواع وال پست می باشد.

قیمت و خرید وال پست

تعیین قیمت وال پست به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت مواد اولیه استفاده شده مانند ورق‌های فولادی سیاه و ورق‌های گالوانیزه، روند تولید شامل سرعت و دقت، و نیز هزینه‌های فرعی مانند حمل‌ونقل و دستمزد نیروی کار اشاره کرد. با اینکه نوسانات قیمت ورق‌های فولادی و گالوانیزه معمولاً بیشترین تأثیر را بر قیمت نهایی وال پست دارند، این محصولات و سایر تجهیزات مقاوم‌سازی ممکن است برای مدت‌ها در ساختمان به ظاهر بی‌اهمیت باشند. اما، در زمان وقوع فجایع، کیفیت برتر و استفاده درست از این تجهیزات حیاتی است و می‌تواند در حفاظت از جان و اموال افراد و پیشگیری از ضررهای بزرگ نقش اساسی ایفا کند. در نتیجه، تولید کنندگان باید همواره به دنبال حفظ کیفیت عالی مواد و دقت در فرآیند تولید باشند، و در مرحله بعد تلاش کنند قیمت‌ها را در مناسب‌ترین سطح نگه دارند تا به مشتریان خود بهترین ارزش را ارائه دهند.

در خرید وال پست باید به چند نکته بسیار مهم توجه کرد:

  • کیفیت مواد اولیه
  • کیفیت نهایی محصول
  • دسترسی به نقاط فروش
  • سرعت تحویل سفارشات

نتیجه گیری

یکی از عوامل اصلی زیان‌های جانی و مالی در زلزله‌ها و حوادث مشابه، فروریزش اجزای غیرسازه‌ای ساختمان است که متأسفانه در سال‌های اخیر در ایران بارها اتفاق افتاده است. به منظور مقابله با این مسئله، متخصصین با انجام تحقیقات وسیع، راه‌حل‌هایی برای تقویت این اجزا پیشنهاد کرده‌اند. وال پست، که به‌عنوان حمایت‌کننده دیوارهای غیرسازه‌ای شناخته می‌شود، نقش مهمی در بهبود عملکرد دیوارها در برابر نیروهای جانبی ایفا می‌کند و شانس فروپاشی آنها را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. استفاده از وال پست برای تقویت ساختمان‌ها طبق مقررات ملی ساختمان اکنون اجباری است، و این مسئولیت بر عهده سازندگان است تا در ساختمان‌های خود از آن استفاده نمایند. به همین دلیل تلاش شد تا در این مقاله به صورت خلاصه واری به این موضوع پرداخته شود.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.