طراحی آپارتمان ارغوان توسط گروه معماری علیدوست و همکاران

آپارتمان خانوادگی ارغوان واقع در شهر تهران، ایران توسط گروه معماری علیدوست و همکاران برای یک خانواده طراحی و به اجرا رسیده است. تیم معماران در طراحی این پروژه با توجه به این نکته که تمام واحد ها برای یک خانواده می باشد، فضای داخلی ساختمان را با استفاده از یک پلان فیزیکی طراحی نموده اند. این آپارتمان در 4 طبقه ساخته شده است که دارای 3 واحد مسکونی 170 متری مجزا، یک واحد دوبلکس، یک سالن برای برگزاری جشن و مهمانی می باشد. هم چنین در طبقه منفی یک ساختمان انبار و امکانات خدماتی تعبیه شده و در طیقه منفی 2 نیز سالن بدنسازی و استخر طراحی شده است. به علت این که این ساختمان متعلق به اعضای یک خانواده بوده است، بر روی بام ساختمان روف گاردن برای دورهمی اعضای خانه طراحی شده است.

مشخصات کلی پروژه :

 • معمار : گروه معماری علیدوست و همکاران
 • مکان پروژه: تهران، ایران
 • معماران مسئول : شهاب علیدوست، صونا افتخار اعظم
 • تیم طراحی : حمید رعوف زاده، محمود جافرمن، مهدی بهشتی، آرش دریایی، قاسم نائیجی، پریسا سلطانی، دانیال خزائلی، رخساره پناهی نژاد
 • عکاس پروژه : فرشید نصر آبادی
 • مساحت پروژه : 1400 متر مربع
 • سال ساخت : 2018

آپارتمان خانوادگی

نمای این آپارتمان خانوادگی نسبت به فرآیندی طراحی شده که در آن مواردی به شرح زیر لحاظ شده است:

 • منظر
 • فضای سبز
 • چشم انداز شهری
 • استفاده از مفاهیم معماری
 • توجه به جزئیات اجرایی در خلق ساختاری یکپارچه

تیم معماران با توجه به نیاز های کارفرما در طراحی این پروژه، برای ایجاد حریم خصوصی و عمومی فضا های لازم را به شکلی متناسب و با ابعاد مناسب برای هر فضا تقسیم بندی نموده اند. هم چنین به جز حفظ سیرکولاسیون و ساختار پلانی واحد، یکی دیگر از مواردی که با طراحی نما کنترل شد، کنترل نور بود.

برای طراحی نمای ساختمان، حفظ دید و چشم انداز با تعبیه پوسته شفاف امکان پذیر بود. سپس به منظور افزایش صمیمیت در فضا و وجود نور و سایه به عنوان یک عنصر آرامش بخش در فضای داخلی، معماران به ترکیب الگوی معماری فخر مدین همراه با برخی مفاهمی معماری ایران و الگو های آجر چینی پرداختند. از الگوی معماری فخر مدین در دو فضای خالی با هندسه ایی ساده و منظم استفاده شده است. بنابراین معماران سعی در حفظ این ساختار داشته اند و برای دستیابی به یک مدل جدید، مقیاس عناصر تشکیل دهنده را تغییر داده اند. مدل جدید را می توان از جنبه مقیاس بزرگ به عنوان طرح اصلی ، یا از مقیاس کوچک به عنوان ورقی نیمه شفاف در نظر گرفت.

نمای این آپارتمان خانوادگی به قسمت های پر و خالی تقسیم شده است. در تمام پوسته دوم از الگوی معماری فخر مدین استفاده شده تا برای رفاه ساکنین فضای داخلی، نور و سایه کنترل شود. در زیر هر الگو یک فلاور باکس قرار گرفته تا هم پیش زمینه ایی برای امتداد بافت سبز به سمت باغ بام مجموعه باشد و هم جلوه ایی برای زیبا سازی کالبد مجموعه برای محله و شهر باشد.

همپوشانی آپارتمان ارغوان با ساختمان های پیرامون خود و ارتباط بهتر با بافت شهری یکی از دلایل استفاده از عناصر و المان های عمودی در طراحی بوده است. کارفرما در طراحی این ساختمان از معماران خواستار طراحی داخلی مدرن با امکانات رفاهی با ترکیب عناصر سنتی معماری ایرانی بوده است که در این پروژه با هارمونی زیبایی در نظر گرفته شده است.


حتما ببینید : طراحی کافه رستوران در فضای باز


سایر تصاویر پروژه طراحی آپارتمان خانوداگی ارغوان در تهران

آپارتمان خانوادگی

آپارتمان خانوادگی

طراحی داخلی آپارتمان

طراحی داخلی آپارتمان

طراحی داخلی آپارتمان

منبع : archdaily

ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پروژه طراحی بیمارستان+تصاویر سه بعدی

کاربرد چوب در طراحی داخلی رستوران به عنوان المان هنری