تبدیل بوتیک لباس به فروشگاه لوازم صوتی

فروشگاه تجهیزات صوتی “Bang&Olufsen Pop-Up” واقع در شهر کیوتو، ژاپن توسط Yusuke Seki طراحی و به اجرا رسیده است. در حال حاضر ارتباط و همکاری رشته‌ های مختلف در دنیای تکنولوژی دیده می شود که شاید در مقوله مد و فشن بی ربط ترین موضوع به فناوری و تکنولوژی به نظر برسد. بیشتر افراد جامعه معتقد هستند که یک زیبایی یک محصول، حکم برگ برنده آن را دارد اما معمولا کمتر تولید کننده ایی حاضر به سرمایه گذاری بر روی این موضوع به عنوان یکی از فاکتور های اصلی است. اما بعضی از تولید کنندگان بر ایجاد ارتباط عمیق‌ تر میان دو دنیای تکنولوژی و مد و فشن تاکید دارند. برند تجاری Bang&Olufsen با طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی در شهر کیوتو، ژاپن در کنار ظاهر زیبای محصولات خود، صدایی عمیق و با جزئیات زیاد پخش می‌ کند که البته این محصولات بسیار گران قیمت نیز هستند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : Yusuke Seki
  • مکان پروژه : شهر کیوتو، ژاپن
  • سال ساخت : 2019

طراحی فروشگاه لوازم صوتی

معمار این پروژه در مورد طراحی این فروشگاه می گوید:”تغییر کاربری فروشگاه پوشاک به محل فروش تجهیزات صوتی شرکت دانمارکی Bang&Olufsen به مدت زمان سه ماه به طول انجامید. این فروشگاه خرده فروشی، فاصله زمانی بین اتمام تجارت پوشاک و تخریب ساختمان را پر کرده است، و به طور موثری بهای تازه ایی را برای زندگی به ساختمان داده است.”

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

Yusuke Seki به صورت سفارشی میز های نمایش فروشگاه را مخصوص شرکت تجهیزات صوتی Bang&Olufsen طراحی و ساخته است. بلوک های بتنی که وزن آن ها را تحمل می کنند در محل ساخته شده اند. به طوری که برای هر یک از آن ها، ابتدا چهار تکه چوب درون قالب کنار یک دیگر قرار داده شده و سپس با بتن پر شده است. پس از سخت شدن بتن، دو طرف قالب جدا شده و از قطعات باقی مانده به عنوان پایه های میز استفاده شده است. این طرح راهکاری برای حل کردن موضوعاتی بود که مدت ها ذهن طراحان را درگیر این مسئله کرده بود که چگونه ممکن است برای چوب استفاده شده در ساخت بتن که به دور انداخته خواهد شد، کاربرد جدیدی متصور شویم؟ و استفاده از قالب به عنوان عنصر سازنده و اجزای مبلمان یکی از راهکاری برطرف کردن این مشکل بود.

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

برای ساخت مبلمان فروشگاه از چوب Tsuga استفاده شده است. این چوب، ماده ایی نسبتا گران قیمت می باشد که اغلب در معماری زیارتگاه های ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین تاکیدی بر ارزش جدیدی که به این فرآورده داده می شود دارد. هم چنین به جای دور انداختن عناصر حذف شده قالب گیری، از آن ها به عنوان اثری استفاده شده که روند ساخت و ساز در فروشگاه را نمایش می دهند.

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

استفاده از مواد بازیافتی و به حداقل رساندن ضایعات یکی از شاخصه های طراحی این فروشگاه می باشد. معمار این پروژه سعی داشته تا در طراحی این فروشگاه با آگاهی از ماهیت موقتی فروشگاه، از بیشتر مواد اولیه استفاده مجدد داشته باشد و هم چنین به حداکثر اثر نیز با حداقل ابزار دسترسی داشته باشند. دیوارها و سقف این فروشگاه در حالت میانه تخریب باقی مانده است، و نصب عکس هایی در حفره هایی که یک بار قفسه ها در آن ها به جا مانده است، به منظور عدم نمایش تخریب ها صورت گرفته است. در قسمت پشتی طبقه اول نیز افزودن شن سفید، به یک عمل متداول که در زیارتگاه های جینجا در اطراف کیوتو دیده می شود، اشاره داشته است. و این قسمت از فروشگاه را تبدیل به نوعی مجموعه مقدس کرده و انعکاسی از چگونگی تجربه گوش دادن به موسیقی روحانی می باشد.

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

در طبقه اول فروشگاه، دو نیمه ناهمسان طبقه با یک کاربرد واحد از رنگ سفید روی دیوار به شکلی ساده به هم پیوند خورده اند. حذف یک صفحه شیشه ایی واحد به طور مشابه در طبقه دوم نیز یک آتریوم غیرقابل دسترسی را تبدیل به فضای دیگری برای بازتاب نموده است. سرعت طراحی، و استفاده بهینه از شرایط فروشگاه از جمله ویژگی های شاخص طراحی این فروشگاه محسوب می شود که معمار به خوبی موفق به ایجاد فضایی متناسب با این برند تجاری شده است.


حتما ببینید : طراحی مرکز اداری سفارت ایتالیا به سبک مینیمال


سایر تصاویر طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی در ژاپن

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی داخلی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی داخلی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی داخلی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی داخلی فروشگاه تجهیزات صوتی

طراحی فروشگاه لوازم موسیقی

طراحی فروشگاه لوازم موسیقی

طراحی فروشگاه لوازم موسیقی

طراحی فروشگاه لوازم موسیقی

طراحی فروشگاه لوازم صوتی

پلان فروشگاه تجهیزات صوتی

فروشگاه تجهیزات صوتی

منبع : archdaily 

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری