انتخاب لوستر مناسب برای اتاق خواب

لوستر های مجلل یکی از عناصر زیبایی بخش در دکوراسیون داخلی محسوب می شوند که در عصر ویکتوریایی برای به نمایش گذاشتن تجمل در اتاق خواب هایی به سبک باروک و کلاسیک مورد استفاده قرار می گرفتند. اما در دوره مدرن عناصر روشنایی کاربرد دیگری نیز داشتند. در حال حاضر برای روشنایی اتاق خواب از آباژور ها ، چراغ های دیواری ، چراغ های ایستاده و لوستر های سقفی در کنار هم استفاده می شود. اما گذر زمان تاثیر بسیاری در دکوراسیون داشته است و مدام یک تغییر و بازسازی را با خود به ارمغان می آورد. امروزه مجددا در طراحی داخلی اتاق خواب از لوستر های مجلل در سبک های مختلف استفاده می شود. در اتاق خواب علاوه بر آباژور ها و چراغ های دیواری که بالای تخت قرار می گیرند ، برای ایجاد تغییرات چشمگیر می توان از یک لوستر آویز سقفی استفاده نمود. در این مطلب با نحوه صحیح انتخاب لوستر اتاق خواب آشنا خواهید شد.

نحوه انتخاب لوستر اتاق خواب

لوستر اتاق خواب باید به چه شکلی باشد؟

از نظر ساختاری اتاق خواب مکانی برای آرامش و استراحت کردن است. به همین علت بایستی بر همین اساس عناصر روشنایی برای این مکان انتخاب شوند. ابتدا بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که لوستر های مرکزی اتاق که به عنوان عنصر اصلی نور پردازی ایفای نقش می کنند ، به تنهایی کفایت نمی کنند. چون در طراحی اتاق خواب بایستی از ز عناصر روشنایی کمکی در قسمت کنار و یا بالای تخت بهره مند شد. در صورتی که علاوه بر آباژور ، قصد دارید تنها از لوستر آویز به عنوان منبع روشنایی استفاده نمایید ، بایستی حتما آن را در مرکز سق تعبیه نمایید. بنابراین بهترین انتخاب برای نور پردازی بی نقص در اتاق خواب استفاده از لوستر های بزرگی است که نور را به شکل یک نواخت توزیع می کنند. به هنگام انتخاب لوستر مناسب اتاق خواب بایستی به هماهنگ بودن اندازه لوستر با اندازه اتاق توجه داشته باشید. در یک اتاق خواب کوچک استفاده از یک لوستر بزرگ ، باعث می شود تا فضا تنگ تر به نظر برسد ، هم چنین استفاده از یک لوستر کوچک در این فضا نیز به لحاظ زیبایی تاثیری نخواهد داشت و به اندازه کافی اتاق را روشن نخواهد کرد. به همین علت به هنگام انتخاب لوستر اتاق خواب بایستی علاوه بر توجه به مدل و فرم لوستر به  ابعاد آن نیز توجه داشته باشید.

نحوه انتخاب لوستر اتاق خواب

لوستر های اتاق خواب در انواع متنوعی طراحی و تولید می شوند. اما پیش از انتخاب لوستر بایستی سبک دکوراسیون مورد نظر اتاق خواب را تعیین کنید. و سپس بر اساس سبک انتخاب شده برای دکوراسیون اتاق خواب ،لوستر مناسب برای این مکان را تهیه نمایید. به عنوان مثال در یک اتاق خواب به سبک مینیمال ، برای ایجاد فضایی متفاوت و درخشان می توان از لوستری به سبک کلاسیک و مجلل استفاده نمود و سبکی ترکیبی را به نمایش گذاشت. لوستر ها یکی از عناصر دکوراتیوی هستند که باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در فضای اتاق خواب شده و مکان آرام و زیبا را برای شما به وجود می آورند. شما می توانید با توجه به ظاهر کلی اتاق خواب و سلیقه شخصی خود بهترین لوستر را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید. در ادامه با نحوه انتخاب لوستر مناسب برای اتاق خواب آشنا خواهید شد.

نحوه انتخاب لوستر اتاق خواب

1- مدل های متنوع لوستر :

لوستر ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند هر یک از این مدل ها دارای ویژگی ها و ظاهر منحصر به فرد خود هستند. اما بعضی از مدل های لوستر های آویز برای اتاق خواب مناسب تر بوده و فضای زیبایی را در اتاق خواب به وجود می آورند.

2- طراحی های نا متقارن لوستر :

برخی از لوستر ها دارای طراحی های غیر متقارن هستند که در آن ها هر یک از لامپ ها به یک سمت متفاوت قرار گرفته است. این نوع لوستر ها منجر به خلق فصایی مدرن و معاصر می شوند. البته یک نکته بسیار مهم در استفاده از این نوع لوستر ها وجود دارد که بایستی به آن توجه کنید. این طراحی های پویا باعث ایجاد ظاهری بسیار زیبا و شیک در سبک مینیمال خواهند شد اما استفاده از این مدل لوستر ها در اتاف خوابی به سبک کلاسیک و لوازم و اکسسوری ها مجلل و لوکس ، ظاهر شلوغ و آشفته ایی را در اتاق خواب ایجاد کرده و فضای اتاق را کسل و خسته کننده نشان می دهند.

نحوه انتخاب لوستر اتاق خواب

3- فرم های هندسی :

در طی سال های اخیر طراحی هندسی به یکی از ترند های مطرح عناصر دکوراتیو تبدیل شده اند. معمولا طرح های هندسی در کاغذ دیواری ها و یا کوسن های تزئینی مشاهده می شود اما در حال حاضر از طرح های هندسی در طراحی لوستر های مدرن استفاده می شود.

انتخاب لوستر مناسب برای اتاق خواب

4- لوستر های شبیه به قفس :

در سال های اخیر لوستر هایی شبیه به قفس به یکی از مطرح ترین مدل های لوستر اتاق خواب تبدیل شده اند. این لوستر ها تداعی کننده قفس های پرنده هایی است که در فیلم های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفتند. این مدل لوستر ها دارای شخصیتی مختص به خود هستند. مخصوصا لوستر هایی که دارای رنگ های فلزی مانند رنگ مسی هستند ، یکی از عناصر دکوراتیو قدرتمند محسوب می شوند که تقریبا مناسب برای تمام اتاق خواب ها با هر سبکی هستند.

انتخاب لوستر مناسب برای اتاق خواب

5- لوستر های شمعدانی :

لوستر های شمعدانی یکی دیگر از انواع لوستر های مناسب اتاق خواب هستند. ظاهر این مدل لوستر به جا شمعی شباهت دارد. از دیرباز تا کنون لوستر های شمعدانی محبوب و پر کاربرد بوده و همواره در اولویت قرار داشته اند. همواره این مدل لوستر در طراحی داخلی به سبک کلاسیک استفاده می شده است اما در حال حاضر در اتاق خواب نیز کاربرد فراوان دارد. مخصوصا از لوستر های شمعدانی در طراحی های مدرن و ساده برای ایجاد فضایی شیک و تاثیر گذار استفاده می شود.

انتخاب لوستر مناسب برای اتاق خواب


حتما ببینید : ایده های دکوراسیون اتاق خواب پسرانه


6- لوستر های پر مانند :

لوستر های پر مانند در طی سال های اخیر به یکی از محبوب ترین مدل های لوستر اتاق خواب تبدیل شده است. در حقیقت این مدل لوستر ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. این لوستر ها با کنار هم قرار دادن پر های متعدد شکل می گیرند و نه تنها در مدل های پر تحرک و شلوغ  بلکه در مدل های ساده و آرام نیز ساخته می شوند. البته امکان دارد در ساخت این لوستر ها ، علاوه بر پر ، از کاغذ ، پارچه و نخ نیز استفاده شود. وزن کم یکی از ویژگی های این لوستر ها می باشد و هنگامی که با کاغذ و پارچه ساخته شده باشند بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه خواهند بود.

طراحی لوستر اتاق خواب

7- لوستر هایی شبیه به طبل :

این مدل لوستر ها متشکل از یک دایره بزرگ هستند و دارای ظاهری شبیه به طبل هستند. لوستر های شبیه به طبل در طی سال های اخیر بسیار محبوب و پر کاربرد بوده اند. در این مدل لوستر ها ، ظاهر خالی لامپ مشخص است. به همین علت انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که خواستار روشنایی ملایم هستند. علاوه بر این به علت ساخته شدن از مواد سبک ، نه تنها کاربردی بوده بلکه اقتصادی و مقرون به صرفه نیز هستند.

طراحی لوستر اتاق خواب

8- لوستر های نیم دایره ایی :

در طی سال های اخیر لوستر های نیم دایره ایی با طراحی مدرن نه تنها در اتاق خواب ، بلکه در تمام فضا های خانه به یکی از ترند های محبوب و پر کاربرد تبدیل شده است. این مدل لوستر ها دارای ظاهری ساده و شیک بوده و در تنوع رنگی فراوانی ساخته می شوند. اما رنگ های سفید و یا سیاه مات که داخل آن ها با سطحی فلزی و براق پوشانده شده است از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. رنگ های طلایی ، نقره ایی و یا مسی که سطح داخلی نیم دایره را می پوشانند باعث بازتاب نور به شکل موثر تری می شوند و قدرت بیشتری به نور لامپ می بخشند.

لوستر های نیم دایره ایی

9- آویز های دو یا سه تکه :

معمولا هنگامی که سخن از لوستر های آویز می شود ، هر فردی لوستر های یک پارچه و با چندین لامپ را متصور می شود. اما در طراحی های مدرن مدل های چند تکه و مجزا نیز بسیار کاربرد دارد. این مدل ها به صورت دو یا سه تکه مجزا از یک دیگر طراحی می شوند و معمولا در ارتفاع های متفاوتی ساخته می شوند. همین موضوع باعث می شود تا ظاهری زیبا و معاصر داشته و باعث ایجاد فضایی مدرن در اتاق خواب شوند.

آویز های دو یا سه تکه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 202 – آبجکت فرش و گلیم و لوازم دکوری