نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب

چیدمان مبلمان نوعی هنر می باشد. چیدمان صحیح و مناسب یک مکان نخستین اصل در استفاده بهینه از هر اتاق و زیباتر دیده شدن آن است. معماران داخلی هر اتاقی را با هر مقیاس و ابعادی به بهترین نحو طراحی می کنند و بدین ترتیب شما بدون هیچ زحمتی صاحب اتاقی زیبا و کاربردی خواهید شد. اما هر فردی توانایی طراحی و چیدمان اتاق خود را دارد تنها کافیست کمی بیندیشید و به آزمون و خطا بپردازید. اتاق خواب مکانی کاملا خصوصی می باشد به همین علت هیچ فرد حرفه ایی نمی تواند آن چه که در ذهن شما وجود دارد را به طور کامل اجرا کند. بنابراین در صورت نقل مکان به خانه ایی جدید و یا بخشیدن ظاهری جدید به اتاق خواب ابتدا چیدمان مبلمان اتاق خود را تغییر دهید. در این مطلب با اصول اساسی چیدمان اتاق خواب آشنا خواهید شد.

اصول اساسی چیدمان اتاق خواب

1- درک ویژگی های اتاق خواب : 

یکی از مهم ترین قسمت های هر خانه ایی ، اتاق خواب می باشد. اتاق خواب باید دارای فضایی آرامش بخش باشد زیرا مکانی برای خواب و استراحت می باشد. هم چنین اتاق خواب مکانی مختص به خود شما می باشد به همین علت باید دارای چیدمان مناسب و کاربردی باشد. بدین ترتیب در زمان انجام کار های روزمره در اتاق خواب با مشکل مواجه نخواهید شد. اما نحوه طراحی یک اتاق زیبا بدون در نظر گرفتن سبک و سلیقه شخصی امکان پذیر است؟ پاسخ های متفاوتی برای این سوال وجود دارد ، نخست به چیدمان اتاق خواب می پردازیم.

اصول اساسی چیدمان اتاق خواب

ابتدا باید پیش از خرید مبلمان جدید و یا قرار گیری لوازم در اتاق ، ویژگی های اتاق را درک کنید. در نتیجه برای جایگذاری لوازم و اشیاء با مشکلی مواجه نخواهید شد. تعداد پنجره و فرم آن و یا اندازه دیوار ها تاثیر بسیاری در چیدمان مبلمان دارند. به هنگام چیدمان مبلمان بایستی به نکات زیر توجه کنید:

  • پنجره ها
  • اندازه دیوار ها
  • ورودی کابل ها
  • کمد ها و سایر درب ها
  • محل قرار گیری پریز های برق

پنجره ها :

به تعداد ، ارتفاع پنجره ها و وجود پنجره در کدام یک از دیوار ها توجه کنید.

اندازه دیوار ها :

از متر برای اندازه گیری درست دیوار ها استفاده کنید.

ورودی کابل ها :

در صورت استفاده از تلویزیون در اتاق خواب ، و نیاز به آنتن ، بایستی نقاط مناسبی را برای ورود کابل ها در نظر بگیرید. در صورت عدم ورودی آنتن در دیوار پشت تلویزیون حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

کمد ها و سایر درب ها :

مکان کمد در دیوار ، شکل درب کمد و بازشو درب اتاق و پنجره ها را در نظر بگیرید.

محل قرار گیری پریز های برق :

به پریز برق برای روشن کردن آباژور ها، تلویزیون و سایر لوازم برقی نیاز دارید. به همین علت به هنگام قرار گیری این لوازم در اتاق بایستی ممان پریز های برق را در نظر داشته باشید.

اصول اساسی چیدمان اتاق خواب

2- اندازه گیری مبلمان : 

لوازم و مبلمان مورد استفاده در اتاق خواب را انتخاب کنید. سپس این لوازم را اندازه گیری کرده و اندازه آن ها را با ابعاد اتاق خواب مقایسه نمایید. پیش از خریداری لوازم اساسی اتاق خواب بایستی از جا شدن آن ها در اتاق اطمینان حاصل کنید.

اصول اساسی چیدمان اتاق خواب

3- توجه به درب اتاق خواب : 

توجه به فضای خالی اطراف درب اتاق از نکات اصولی چیدمان اتاق خواب است. بایستی لوازم اتاق دور تر از این فضا قرار داده شوند. توجه داشته باشید که مبلمان مانع باز و بسته شدن درب اتاق خواب نشوند و از وجود فضای کافی برای باز شدن درب اطمینان حاصل کنید.

اصول اساسی چیدمان اتاق خواب

4- آماده سازی لیستی از کار هایی که بایستی انجام دهید : 

تجربه یک خواب راحت اولین کاربرد اتاق خواب است. اما بیشتر افراد پیش از خواب به انجام فعالیت هایی می پردازند. شما چه عادت هایی دارید؟ تلویزیون می بینید و یا مطالعه می کنید؟ آیا زمان بسیاری را صرف لباس پوشیدن می کنید؟ آرایش صورت و موهای خود را در اتاق خواب انجام می دهید؟ اتاق خواب متعلق به یک نفر می باشد یا دو نفر؟ پاسخ به تمام این موارد تعیین کننده مبلمان مورد نیاز شما در اتاق خواب است.

نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب

5- انتخاب ابعاد مبلمان متناسب با اندازه اتاق خواب : 

بایستی به ابعاد اتاق خواب توجه داشته باشید. در یک آپارتمانی کوچک با اتاق خواب باریک زندگی می کنید یا ساکن یک خانه بزرگ با اتاق خوابی دلباز هستید؟ از استفاده از سرویس خواب با ابعاد بزرگ برای اتاق خواب کوچک خودداری کنید. سرویس خواب های کوچک نیز در اتاق خواب بزرگ موجب ایجاد ظاهر مناسب خواهند شد. شما بایستی اندازه مبلمان را با اتاق خواب مقایسه نموده و بر اساس فضایی که در اختیار دارید ، مبلمان متناسب با فضا انتخاب کنید.

نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب


حتما ببینید : طراحی داخلی میکرو آپارتمان با دیوار متحرک و چند منظوره


6- یافتن سبک شخصی خود : 

بعضی از افراد علاقمند به طراحی های مدرن و مینیمال هستند و برخی نیز طراحی های کلاسیک تر و مجلل تر را می پسندند.  سبک و سلیقه شخصی شما تاثیر بسزایی در شکل و تعداد مبلمان دارد و موجب می شود ارتباط میان سبک های متفاوت و چیدمان مبلمان را درک کنید. به عنوان مثال ، در اتاقی به سبک مینیمال از اشیاء بسیار کمی استفاده می شود و اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی دارای دیوار هایی با لوازم مختلف تزئینی است. بنابراین پیش از خرید حتما سبک مورد نظر خود را مشخص کنید.

نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب

7- استفاده از مبلمان مورد نیاز : 

پیش از تصمیم گیری در رابطه با قرار گیری مبلمان و چیدمان اتاق خواب ، حتما مبلمان مورد نیاز خود را مشخص کنید و سعی کنید تنها از لوازم مورد نیاز و ضروری استفاده کنید. مخصوصا در اتاق خواب های کوچک استفاده از مبلمان مورد نیاز از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. در اتاق خواب های بزرگ نیز استفاده از لوازم کمتر موجب می شود اتاق دلباز به نظر برسد.

نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب

8- بهترین چیدمان اتاق خواب : 

معمولا تخت خواب نقطه مرکزی اتاق خواب محسوب می شود. بنابراین بهتر است چیدمان اتاق خواب را با تخت خواب شروع کنید. در صورت قرار دادن تخت خواب در کناره های اتاق ، تمرکز بر روی آن کمتر خواهد شد. اگر قصد تبدیل تخت خواب به نقطه مرکزی اتاق را دارید می توانید آن را در مقابل دیوار رو به روی درب اتاق قرار دهید. بلند ترین دیوار اتاق خواب ، یکی دیگر از گزینه های مناسب برای قرار دادن تخت خواب است. در صورت عدم وجود دیوار در مقابل درب ورودی اتاق و پنجره ها و باز شدن درب مانع قرار دادن تخت می شوند ، می توان تخت خواب را در مرکز یکی دیگر از دیوار ها قرار داد. تخت را به گونه ایی قرار دهید که در اطراف آن فضای کافی وجود داشته باشد ، تا امکان دسترسی به تخت خواب از هر طرفی راحت و امکان پذیر باشد. در صورتی که تنهایی از تخت خواب استفاده می کنید ، می توانید یک سمت آن را به دیوار بچسبانید، اما اگر زوج هستید بهتر است که در اطراف تخت فضای کافی برای حرکت وجود داشته باشد.

نکات کلیدی چیدمان اتاق خواب

9- چیدمان اتاق خواب بر اساس فضای موجود : 

ایجاد چیدمان مناسب در اتاق خواب کار سختی نیست. اما  با رعایت نمودن چند قانون زیر به اتاق ایده آل تری دست خواهید یافت:

  • چیدمان اتاق خواب بزرگ
  • چیدمان اتاق خواب مربعی
  • چیدمان اتاق خواب کوچک و تنگ

چیدمان اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب بزرگ : 

چیدمان اتاق خواب بزرگ ، شاید کاری ساده و راحت به نظر برسد. اما به علت بزرگ بودن اتاق امکان باقی ماندن فضا های خالی بدون استفاده وجود دارد. می توان در یک اتاق خواب بزرگ تخت را در مقابل بزرگ ترین دیوار اتاق قرار داد و  در هر دو طرف آن میز های پاتختی قرار داده شود. انتخاب تخت خواب در ابعاد بزرگ نیز امکان پذیر است. هم چنین می توان محدوده ایی را برای مطالعه در نظر گرفت.

چیدمان اتاق خواب مربعی : 

در صورت داشتن یک اتاق مربع شکل بایستی قسمت زیادی از دیوار ها با آباژور ها، دراور و صندلی پوشش داده شود. بدین ترتیب دیوار های خالی زیبا تر به نظر خواهند رسید. تخت خواب را در وسط دیوار مقابل درب اتاق قرار دهید و یک فرش بزرگ را در کف اتاق بیندازید به شکلی که تخت خواب روی آن قرار بگیرد. زیرا باعث تبدیل تخت خواب به نقطه مرکزی اتاق خواهد شد.

چیدمان اتاق خواب کوچک و تنگ : 

چندین شیوه برای چیدمان اتاق خواب کوچک و تنگ وجود دارد. به عنوان مثال ، می توان تخت خوابی که در زیر آن کشو وجود دارد را جایگزین دراور کنید. در صورت عدم نیاز به کمد لباس بزرگ می توان از رخت آویز های ایستاده استفاده نمود. از چندین آینه قدی در اتاق استفاده کنید زیرا باعث می شوند اتاق بزرگ تر به نظر برسند. به طور کلی بایستی چیدمان اتاق خواب را بر اساس نیاز های خود انجام دهید.


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مجموعه آبجکت نمای بیرونی ساختمان و محوطه