زندگینامه برنارد چومی – bernard chumy

برنارد چومی در سال 1944 در شهر لوزان در سوئیس به دنیا آمد. وی معمار، نویسنده و استاد دانشگاه است. در دانشگاه ای تی اچ (ETH) در زوریخ تحصیلات معماری خود را آغاز نمود. در این دانشگاه سنت‌های مدرنیستی سوئیسی تحت تأثیر تحولات آموزشی تگزاس توسط هوسلی (Hoesli) قرارگرفته بود. وی به‌عنوان یکی از معماران بروز و نوگرای جهان شناخته‌شده است. می‌توان گفت اندیشه‌های وی نشان می‌دهد یک معمار دیکانستر اکتیویسم است. در تعریف دیکانستراکشن می‌توان گفت به معنای گشودن اساس و ساختمان یک مفهوم، یک تصور، یک تعریف و یا یک بنا می‌باشد. این لغت هم در حوضه‌ی اندیشه و فلسفه مفهوم دارد و هم در عرصه هنر و معماری. در عرصه اندیشه به معنی گشودن و باز کردن تمام مفاهیمی است که تا گذشته‌ای نزدیک موردقبول جمع قابل‌توجهی از اندیشمندان، صاحب‌نظران و دانشمندان بوده و به صحت آن‌ها شکی وارد نبود، به‌خصوص مفاهیمی که بر پایه اصالت عقل و قطعیت نتایج علمی به وجود آمده بود.


حتما ببینید: بیوگرافی معماران


زندگی‌نامه-برناردچومی

درزمانی که لندن تنها پایتخت اروپایی بود که گرچه متحمل خسارت‌های سنگین در جنگ جهانی دوم شده بود اما درنهایت با پیروزی آن را به پایان برده بود یعنی در سال ۱۹۷۰ برنارد چومی برای تدریس در مدرسه معماری (AA) وارد لندن شد. لندن به‌صورت پلی برای ورود محصولات فرهنگی پاپ حاصل از فرهنگ مصرفی عمل می‌کرد. این شهر جایی بود که شرایط را برای ایجاد وقفه در جنبش مدرن و پوزیتیویسم سیام فراهم می‌نمود.

در آغاز وی به‌عنوان یک نظریه‌پرداز شناخته شد، اما پس از طراحی جالب و منحصربه‌فرد خود برای پارک دلاویلت در سال 1983، جایزه معتبر معماری را به خود اختصاص داد. طرح بزرگ او تصویر جدیدی از یک پارک فرهنگی را در ۱۲۵ هکتار به نمایش گذاشته است. مفاهیم کار او به شکل درهم‌آمیخته از دو عنصر رخداد و جنبش، به‌صورت معماری ابداع‌کننده معرفی می‌شود. وی اغلب از رشته‌ها و منابع دیگر مثل ادبیات و سینما در اثبات فلسفه کارهای خود استفاده می‌نماید و معتقد است معماری باید در جدال بافرهنگ و سؤال اصلی تغییرات معماری روزمره باشد. پس از شهرتی که توانست با طراحی پارک دلاویلت به دست آورد، پروژه‌های بزرگ دیگری را نیز طراحی و اجرا نمود که ازجمله آن‌ها می‌توان به موزه جدید آکروپولیس، استودیو هنرهای معاصر فرزنو، دفتر مرکزی واچرون کنستانتین و مرکز دوومیدانی ریچارد لیندنر در دانشگاه سین سیناتی اشاره نمود. دو سالن کنسرت در روان و لیموژ در فرانسه، مدرسه معماری مارن لاولی (Marne-La-Vallee) میامی و همچنین مرکز باستان‌شناسی موزه Alesia از آخرین کارهای شاخص ایشان به شمار می‌آیند. وی جوایز باارزش دیگری را نیز دریافت نموده که می‌توان به جایزه بزرگ ملی معماری فرانسه را در سال ۱۹۹۶ به خاطر طراحی موسسه ملی آمریکا و بنیاد هنر و یا جایزه AIA نیویورک در سال ۲۰۱۴ به خاطر طراحی و بازسازی باغ‌وحش پاریس و جایزه بین‌المللی میمار ترکیه در سال ۲۰۱۴ اشاره نمود.

منابع:

  • en.wikipedia
  • biography.com

گرداوری و ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود مدل سه بعدی لباس و پوشاک