اگر شما هم فکر می‌کنید که قرار دادن پارتیشن به‌جای یک دیوار، از هیچ اصولی پیروی نمی‌کند، کاملاً در اشتباهید! در واقع پارتیشن‌بندی محیط اداری دارا‌ی اصولی است که با رعایت آن‌ها، بهره‌وری کارکنان بالا خواهد رفت و کارمندان می‌توانند با پارتیشن‌بندی صحیح، با تمرکز بیش‌تری به انجام کار‌ها بپردازند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که «بهترین راه برای پارتیشن‌بندی محیط چیست؟» اما قبل از آن بهتر است ابتدا با مفهوم پارتیشن کمی بیش‌تر آشنا شویم.

بهترین راه برای پارتیشن‌بندی محیط چیست؟

پارتیشن چیست؟

پارتیشن در حقیقت به دیوار‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت دائم یا موقت، برای جدا کردن یک یا چند قسمت از محیط به کار برده می‌شوند. این جداسازی به ما امکان می‌دهد که در یک اتاق بزرگ، چندین اتاقک کوچک و مجزا ایجاد کنیم. در حقیقت به این عمل پارتیشن‌بندی گفته می‌شود. بررسی بیشتر چیستی این جداکننده‌ها در این مقاله نمی‌گنجد اما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره سری به مقاله پارتیشن اداری چیست دیکا سازه بزنید.

مزایا‌ی پارتیشن‌بندی

پارتیشن‌بندی محیط به‌منظور جداسازی فضا‌های داخل یک محیط، دارا‌ی مزایای متعددی است. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • استفاده‌ی بهینه از فضا
  • قابلیت حمل‌و‌نقل و جمع‌آوری
  • ایجاد دکوراسیون‌های دلخواه و متنوع
  • مقرون‌به‌صرفه بودن
  • سرعت در اجرا و نصب
  • افزایش بهره‌وری
  • قابلیت استفاده چندمنظوره

نکات مهم در پارتیشن‌بندی محیط

بهترین راه برای پارتیشن‌بندی محیط چیست؟

پارتیشن‌بندی در منازل مسکونی و محیط‌های اداری، به‌منظور استفاده بهینه از فضا، انجام می‌گیرد. از این رو برای پارتیشن‌بندی، لازم است تا اصولی مورد توجه قرار بگیرد. مهم‌ترین این اصول شامل موارد زیر می‌شود:

توجه به زیبایی پارتیشن

استفاده از پارتیشن‌ها در دکوراسیون محیط، تاثیر بسیار زیادی در روحیه افراد دارد. اگر پارتیشن‌ها ظاهر زیبایی داشته باشند، محیط مسکونی یا کاری، شاداب و تازه خواهد شد.

تنظیم نور به‌میزان مناسب

در نبود نور طبیعی، معمولاً بسیاری از افراد با کاهش تمرکز رو‌به‌رو می‌شوند. اگر از پارتیشن شیشه‌ای فریم‌لس در محیط کار یا منزل خود استفاده نمایید، شما می‌توانید علاوه بر زیبایی، با ورود نور طبیعی، طراوت را نیز در محیط ایجاد کنید، زیرا در نور طبیعی، تمامی اشیاء در بهترین رنگ خود مشاهده می‌شوند. در صورت نبودن نور طبیعی، در هنگام پارتیشن‌بندی می‌توان از لامپ‌های مناسب برای ایجاد نور کافی در فضا بهره گرفت.

انتخاب پارتیشن متناسب با عملکرد مورد نیاز

بهترین راه برای پارتیشن‌بندی محیط چیست؟

اگر بخواهیم یک پارتیشن بیشترین کارایی را برای ما داشته باشد، باید با توجه به نیاز و عملکرد مجموعه، از انواع پارتیشن‌های چوبی، تک‌جداره، دوجداره، ام‌دی‌اف یا شیشه‌ای استفاده نماییم. به‌کارگیری پارتیشن‌های دوجداره در محیط‌های شلوغ برای حذف صدا‌های مزاحم، سبب افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شود.

سفارش بر اساس استفاده بهینه از فضا

از طریق پارتیشن‌بندی اصولی، می‌توان فضا را به‌گونه‌ای تقسیم‌بندی کرد که افراد مراجعه‌کننده به مجموعه، در تماس با کارکنان یا یکدیگر قرار نگیرند. از طرفی پارتیشن‌بندی مناسب این امکان را ایجاد می‌کند که فضا‌ها به‌راحتی از هم تفکیک، اتاق‌های کارکنان از هم جدا و راهرو‌ها برای عبور در نظر گرفته شوند.

توجه به قیمت

استفاده از پارتیشن‌ها به‌جای ساخت دیوار و استفاده از رنگ یا کاغذدیواری برای پوشش آن با صرف هزینه به مراتب کمتری همراه است. از این رو می‌توان با پارتیشن‌بندی اصولی در هزینه‌های اضافی مجموعه، به شکل قابل توجهی صرفه‌جویی نمود.

در نظر گرفتن ثابت یا متحرک بودن

هنگام ثبت سفارش پارتیشن حتماً باید ثابت یا متحرک بودن آن را در نظر بگیرید. به‌خصوص اگر فضای مدنظر شما استیجاری است، باید این نکته را به یاد داشته باشید که هر چه جا‌به‌جایی پارتیشن آسان‌تر باشد، به‌نفع شما خواهد بود. بنابراین بایستی از پارتیشن‌های متحرک استفاده نمایید که بتوانید از آن‌ها در مکان جدید هم بهره ببرید. چنین پارتیشن‌هایی قابلیت جدا شدن و مونتاژ در محل جدید را دارا هستند.

مهم‌ترین راه‌های پارتیشن‌بندی محیط

بهترین راه برای پارتیشن‌بندی محیط چیست؟

برای پارتیشن‌بندی، راه‌های متعددی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین و بهترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از جداکننده‌های متحرک

به این نوع از جداکننده‌ها، اسکرین‌های دکوراتیو نیز گفته می‌شود. از این نوع پارتیشن‌ها برای تقسیم‌بندی فیزیکی و بصری در یک فضا استفاده می‌شود. پارتیشن‌بندی مذکور به دکوراسیون شما شخصیت می‌بخشد.

انتخاب پارتیشن اداری تاشو

این مدل از پارتیشن‌ها که از جداکننده‌های قدیمی هستند، می‌توانند حریم خصوصی بصری ایجاد کنند. اگرچه این دیوایدرها همان کار پارتیشن‌های سرتاسری را انجام می‌دهند، اما به اندازه آن‌ها مفید و کارآمد نیستند و بیشتر به عنوان راهکاری موقت معرفی می‌شوند.

به‌کارگیری نیمه دیوار‌ها

در بسیاری از خانه‌ها یا محیط‌های کاری، با یک نیمه دیوار می‌توان فضا‌ها را از هم جدا نمود. در حقیقت این نوع پارتیشن می‌تواند با یک ارتفاع کم، مانعی فیزیکی برای تفکیک فضا‌ باشد.

استفاده از پوشش‌های گیاهی به‌جای پارتیشن‌ها

گاهی برای جدا کردن فضا‌ها، از گیاهان سبز استفاده می‌شود. این روش هم به‌عنوان یک راه پارتیشن‌بندی نسبتا عایق است؛ زیرا گیاهان سبز می‌توانند صدا‌های مزاحم را جذب کنند.

انتخاب پارتیشن شیشه‌ای فریم‌لس

مدرن‌ترین روش پارتیشن‌بندی که توسط آن می‌توانید علاوه بر جداسازی فضا در مجموعه، زیبایی را نیز به محیط هدیه بدهید، استفاده از پارتیشن شیشه‌ای فریم‌لس است. به‌وسیله این نوع پارتیشن، این امکان فراهم می‌شود که از نور طبیعی بهره‌مند شوید.

از طرف دیگر به‌کارگیری پارتیشن شیشه‌ای فریم‌لس با گسترش زاویه دید، مدیران مجموعه را قادر می‌سازد تا بتوانند تمامی بخش‌های سازمان را به‌صورت نامحسوس تحت کنترل خود داشته باشند. علاوه بر این، مدیران می‌توانند با نصب لوگو‌ مجموعه روی شیشه، در تبلیغ برند خود گامی بردارند.

در صورت استفاده از شیشه‌های دوجداره در این نوع از پارتیشن‌ها، می‌توان از ورود صدا‌های مزاحم به بخش‌های مختلف جلوگیری نمود. اگر قصد خرید پارتیشن برای محیط کاری را دارید، این گونه به‌نظر می‌رسد که بهترین راه برای پارتیشن بندی محیط اداری، پارتیشن‌های شیشه‌ای فریم‌لس هستند.

ساخت پارتیشن فریم‌لس شیشه‌ای

انتخاب، ساخت و اجرا‌ی پارتیشن، کار تخصصی است که از عهده‌ی هر فردی بر نمی‌آید. اگر قصد سفارش پارتیشن را دارید به شما توصیه می‌کنیم که کار را به کاردان بسپارید. شرکت دیکا سازه سروش (https://dikasazeh.com/) سال‌هاست که در این زمینه در حال فعالیت است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دیکا سازه سروش، از نمونه کار‌های حرفه‌ای مرتبط با پارتیشن‌های شیشه‌ای فریم‌لس، دیدن کنید یا اگر سوالی در این زمینه دارید، کافی است با تکمیل فرم مربوطه و یا مراجعه به صفحه «تماس با ما» سایت دیکا سازه سروش، اطلاعات خود را ثبت نمایید تا مشاوران متخصص در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد