دلایل استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه

اتاق نشیمن و آشپزخانه از نقاط مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می روند که بایستی در کنار هم مورد بررسی قرار بگیرند. ترکیب رنگ و نوع سبک دکوراسیون از نکات بسیار مهم در طراحی آشپزخانه می باشند. رنگ های روشن مانند رنگ سفید یکی از رنگ های مناسب برای آشپزخانه می باشند. در طراحی داخلی آشپزخانه ، مبلمان ، اکسسوری ها ، رنگ کابینت ها ، کاشی ها ، کفپوش  و دیوارپوش ها ، یک پالت رنگی را تشکیل می دهند. تنالیته های رنگ روشن برای آشپزخانه ، رنگ ایده آلی برای ایجاد این پالت رنگی محسوب می شوند. زیرا نه تنها موجب ایجاد ظاهری فرح بخش خواهند شد بلکه فضایی روشن تر و دلباز تر را نیز به وجود خواهند آورد. هم چنین با توجه این نکته که با به گذر زمان و افزایش جمعیت ، هر روز مساحت خانه ها کاهش می یابد و در نتیجه آشپزخانه ها نیز کوچک تر می شوند. به همین علت استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه مناسب ترین انتخاب می باشد. زیرا رنگ های روشن فضا را دلباز تر و بزرگ تر نشان می دهند. در این مطلب با 8 دلیل استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه آشنا خواهید شد.

استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه

1- علت مناسب بودن رنگ های روشن برای آشپزخانه :

شما می توانید با خیالی آسوده ار رنگ های روشن در آشپزخانه استفاده کنید. معمولا سبک طراحی داخلی آشپزخانه تعیین کننده پالت رنگی مورد استفاده در آن می باشد. اما رنگ های روشن تقریبا با تمامی سبک های دکوراسیون داخلی مطابقت دارند و موجب می شوند فضا بزرگ تر به نظر برسد. و هم چنین از ایجاد فضایی تاریک و دلگیر جلوگیری می کند. با استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه به نورپردازی و سیستم روشنایی کم تر نیاز خواهید داشت. و به همین ترتیب مصرف برق نیز کاهش خواهد یافت. رنگ های روشن مانند سفید و آبی پاستلی ، از خستگی چشم ها جلوگیری می کنند و باعث ایجاد هماهنگی زیبایی در این مکان می شوند. و در نتیجه فضای فرح بخشی را خلق می کنند.

استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه

2- عمق بخشیدن به فضا :

برای داشتن آشپزخانه ایی که موجب خستگی چشم نشود ، ابتدا بایستی اقدام به تهیه پالت رنگی مورد نظر کنید. برای این کار بایستی به نکاتی توجه کنید. به عنوان مثال ، استفاده از رنگ های خنثی مانع از خستگی چشم می شود. تنالیته های روشن رنگ طوسی ، که رنگ میانه ایی می باشد با تمامی رنگ ها هماهنگی ایجاد می کنند. استفاده از رنگ های سفید و طوسی در یک آشپزخانه مدرن موجب ایجاد فضایی دلباز و چشمگیر می شود. به این نکته توجه داشته باشید که ترکیب رنگ های طوسی و سفید ، سایه روشن هایی را ایجاد می کند که موجب عمق بخشیدن به فضا شده و آن را بزرگ تر نشان می دهد.

استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه

3- ایجاد فضایی فرح بخش :

شما می توانید با تنالیته های مختلف رنگ مورد نظر ، هماهنگی را در فضا ایجاد نموده و در نتیجه فضایی قابل توجه و چشمگیر به وجود آورید. به عنوان مثال ترکیب تنالیته های روشن رنگ آبی با رنگ روشن چوب هماهنگی داشته و موجب ایجاد فضایی فرح بخش می شوند. شما می توانید برای خلق یک آشپزخانه چشم نواز ، از ترکیب رنگ آبی و سفید به همراه چوب بهره بگیرید.

رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

4- زمینه ایی مناسب برای کاربرد رنگ های دیگر :

شما می توانید با استفاده از کاشی های تیره دیوار های آشپزخانه و انتخاب رنگ سفید برای کابینت ها ، کنتراست زیبایی را در آشپزخانه ایجاد کنید. رنگ های روشنی مانند سفید ، زمینه مناسبی را برای استفاده از رنگ های زنده و متضاد ایجاد می کنند. اما در صورت داشتن آشپزخانه ایی کوچک ، برای ایجاد کنتراست بهتر است تنها فضای مابین کابینت ها را به رنگ تیره انتخاب کنید تا از ایجاد فضای تاریک و دلگیر در آشپزخانه جلوگیری کنید.

رنگ در دکوراسیون آشپزخانه


حتما ببینید : اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


5- نمایان شدن بافت های طبیعی :

رنگ های قهوه ایی ، بژ و یا کرم ، در میان رنگ های طبیعی قرار دارند. در صورتی که خواستار ایجاد فضایی آرامش بخش در آشپزخانه هستید ، می توانید از رنگ ها و تنالیته های طبیعی در این مکان استفاده کنید. رنگ و بافت چوب موجب خلق فضایی منحصر به فرد و چشمگیر می شود. ترکیب بافت چوب با رنگ های روشن ، موجب نمایان شدن بیشتر ظاهر طبیعی چوب شده و در نتیجه فضایی طبیعی و دلنشین در این مکان ایجاد می شود.

رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

6- ایجاد فضایی درخشان :

یکی از عناصر مهم در طراحی آشپزخانه ، لوستر و سیستم روشنایی می باشد. استفاده از رنگ روشن بر روی دیوار ها ، کابینت ها ، زمین و تمام سطوح موجود در آشپزخانه موجب می شود تا سیستم نورپردازی آشپزخانه قدرت و تاثیر بیشتری یابد و در نتیجه فضایی روشن تر و دلباز تر در آن ایجاد شود. رنگ های روشن ، نور را بازتاب داده و موجب افزایش قدرت آن می شوند. بنابراین در صورتی که علاقمند به داشتن فضایی روشن و دلباز هستید ، حتما از تنالیته های رنگ های روشن بهره مند شوید.

نقش رنگ در طراحی داخلی

7- ایجاد فضایی آرام :

شما می توانید از رنگ تیره برای کابینت های پایینی و زیر صفحه کابینت استفاده کنید. اما انتخاب رنگ روشن برای کابینت های واقع در ارتفاع دید انسانی موجب ایجاد فضایی زیبا و دلنشین خواهند شد. استفاده از رنگ های روشن نسبت به سایر رنگ ها ، فضای آرام تری به آشپزخانه می بخشند. در صورتی که خواستار استفاده از چند رنگ در آشپزخانه هستید ، کابینت های دو رنگ می توانند بسیار الهام بخش باشند.

نقش رنگ در طراحی داخلی

8- عنصری تعادل بخش در مکان :

اگر قصد استفاده از تنالیته های گرم و زنده رنگ های روشن را دارید ، ترکیب رنگ های گرم و روشن با رنگ هایی مانند سفید و طوسی ، موجب ایجاد تعادل در فضا می شوند. به عنوان مثال ، ترکیب رنگ زرد و سفید با هم باعث ایجاد فضایی فوق العاده خواهد شد. در حالی که استفاده از رنگ های گرم به تنهایی منجر به ایجاد فضایی کسل کننده می شود. اما ترکیب آن ها با رنگ های روشن به فضا تعادل و هماهنگی بیشتری خواهد بخشید.

نقش رنگ در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده حمام و سرویس بهداشتی از Global Masterwork