راه های جاسازی اشیاء در اتاق کودکان

کودکان علاقمند به سپری نمودن اوقات بسیاری در اتاق خود هستند. بنابراین بایستی در طراحی اتاق کودکان که مکانی برای خواب ، بازی کردن و درس خواندن است به نکاتی که طراحان داخلی بر روی آن ها تاکید می کنند ، توجه داشته باشید. یکی از این نکات این است که اتاق کودک باید مکانی باشد که شخصیت کودک را بازتاب دهد. در طراحی اتاق کودک الهام گرفتن از ویژگی های شخصیتی کودک و در نظر گرفتن علایق و تخیلات کودک برای رشد نه تنها باعث استقلال کودک و قبول وظایف خواهد شد بلکه ویژگی های مثبتی را نیز به کودک می بخشد. جمع کردن اتاق و مرتب نگه داشتن آن یکی از نخستین وظایف کودک محسوب می شود که حتی گاهی مواقع بسیار سخت به نظر می رسد. در واقع مرتب بودن اتاق کودک به لحاظ نظر رشد او بسیار حائز اهمیت است. برای ایجاد نظم در اتاق کودک که نه تنها از نظر وظیفه شناسی و رشد شخصیت کودک بلکه برای ایجاد محیطی سالم تر نیز تاثیر گذار باشد باید اتاق به شکلی طراحی شود که هم برای کودک مناسب باشد و هم به او در قبول وظیفه خود یاری رساند. در این زمینه مکان های جاسازی اشیاء، کمد ها و طبقات نقش مهمی را ایفا می کنند. از نکات کلیدی در دکوراسیون اتاق کودک می توان به کمد اتاق کودک و مکان های جاسازی اشیاء که تاثیر بسزایی در جمع کردن محیط اتاق و نظم بخشیدن به آن دارند اشاره نمود. در این مطلب با مدل های متفاوت کمد اتاق کودک آشنا خواهید شد.

مدل های متفاوت کمد اتاق کودک

مدل های متفاوت کمد اتاق کودک

1- کمد ساده ، متفاوت و کارآمد :

بزرگی ، جادار بودن و کارآمد بودن تنها نکات لازم برای انتخاب کمد اتاق کودک نیستند بلکه کمد بایستی در علاوه بر تمامی این ویژگی ها هماهنگ با دنیای تخیلات کودک و دکوراسیون اتاق نیز باشد و  دارای مدلی باشد که مورد پسند کودک نیز قرار بگیرد. به این معنا که شما می توانید با انتخاب یک طرح متعادل میان کارآمدی و علاقه کمد مناسب برای اتاق کودک را انتخاب نمایید. البته با توجه به این که کودک در اتاق مکانی برای خوابیدن و بازی کردن کودک نیز هست کمد لباس نباید دارای طراحی با شکوه باشد زیرا مانع از تمرکز کودک می شود. مدل های ساده ، رنگی و در عین حال جادار ، که دارای طراحی هستند که مانع از تنگ شدن فضا می شوند بهترین انتخاب برای اتاق کودک محسوب می شوند.

مدل های متفاوت کمد اتاق کودک

2- کشو های رنگی کمد کودک :

علاوه بر کمد های اصلی لباس ، از دیگر عناصر مهم در دکوراسیون اتاق کودک وجود کشو ها می باشد که باعث آسان تر شدن مسئولیت پذیری کودک و ایجاد نظم در اتاق می شوند. هر چه تعداد کشو های موجود در اتاق کودک بیشتر باشد ، به همان اندازه زمان جداسازی اسباب بازی ها با سرعت بیشتری انجام می گیرد و امکان دسته بندی آن ها فراهم می شود. و همین موضوع باعث ایجاد نظم بیشتری در اتاق می شود. مخصوصا کشو هایی که دارای رنگ های متفاوتی هستند ایده کاربردی تری برای مشخص کردن دسته بندی اشیاء خواهند بود.

مدل های متفاوت کمد اتاق کودک

3- انتخاب کمد اتاق کودک با تفکر بلند مدت :

به طور حتم اتاق نوزاد دوست داشتنی ترین قسمت هر خانه ایی محسوب می شود. دکوراسیون اتاق نوزاد بسیار هیجان انگیز است. زیر ا هر فردی برای اتاق کودک خود به دنبال بک طراحی دوست داشتنی ، رنگی و زیبا می باشد. اما اگر یک تفکر بلند مدت در هنگام طراحی اتاق کودک داشته باشیم ، نه تنها از نظر اقتصادی صرفه جویی می شود بلکه نیازمند تغییرات کم تر بوده و زحمت کمتری را متحمل خواهید شد. در زمان طراحی اتاق کودک با توجه به این نکته که کودک شما در حال رشد بوده و در آینده نزدیک نیاز به تهیه لوازم بزرگ تر دارد باید از خرید کمد کوچک و ناکارآمد که به غیر از اتاق نوزاد در هیچ مکان دیگری کاربرد ندارد صرف نظر کنید. و بهتر است یک کمد با مدل ساده تر، بزرگ تر و به رنگ خنثی انتخاب کنید. بدین ترتیب در آینده نزدیک نه تنها به لحاظ اقتصادی صرفه جویی خواهید کرد بلکه نیازی به هزینه اضافه نیز نخواهید داشت.

کمد اتاق کودک

4- کمد با طرح های پویا :

فرزندان شما در دوران نوجوانی بیشتر به اتاق خواب خود اهمیت می دهند و دنیای خود را درون آن می سازند. استفاده از طرح های مورد پسند فرزندان که بازتابی از شخصیت آنان باشد ، تاثیر بسزایی در افزایش علاقه آنان به اتاق خوابشان دارد. بنابراین استفاده از طرح های مورد پسند کودک بر روی درب کمد ها تاثیر فراوانی در رنگ بخشیدن به اتاق خواهد داشت.

کمد اتاق کودک


حتما ببینید : نحوه استفاده از مبلمان چوبی تیره در طراحی داخلی 


5- قفسه های باز :

قفسه های باز یکی دیگر از عناصر کاربری برای جاسازی لوازم اتاق کودک محسوب می شود. کودکان با بزرگ تر شدن لوازم شخصی ، اکسسوری ها ، کتاب ها، مجلات ، دفتر ، آلبوم و لوازم مشابه بیشتری را در اتاق خود نگهداری خواهند کرد و به همین علت نیاز به فضای بیشتری برای جاسازی لوازم خود دارند. قفسه های باز بهترین انتخاب برای نگهداری و جاسازی لوازم در اتاق کودکان محسوب می شوند. کمد های لباس موجود در اتاق کودکان ، نه تنها دارای قفسه های بسته و کشو هستند بلکه همراه با قفسه های باز نیز طراحی می شوند که بسیار کارآمد هستند.

راه های جاسازی اشیاء در اتاق کودکان

6- کمد با درب تخته سیاه :

نقاشی کردن آزادانه بر روی یک سطح بزرگ یکی از علاقمندی های کودکان می باشد. تخته های سیاه و یا سفید انتخاب مناسبی برای اتاق کودک هستند و عنصر دکوراتیو زیبا و کارآمدی محسوب می شوند. اما مهم ترین مزیت تخته سیاه این است که به راحتی بر روی هر سطحی نصب می شود و حتی ساخت تخته سیاه با بودجه ایی محدود و مقرون به صرفه نیز امکان پذیر است. شما می توانید قسمتی از کمد و یا یکی از درب های کمد اتاق کودک را با رنگ تخت سیاه رنگ کرده و فضایی را برای نقاشی کردن و لذت بردن کودک خود ایجاد کنید.

راه های جاسازی اشیاء در اتاق کودکان

7- طراحی های کارآمد کمد لباس کودک :

در صورت کوچک بودن اتاق کودک نیاز به یک طراحی های معجزه آسا و کارآمد خواهید داشت. کمد های چند منظوره که هم به عنوان کمد لباس ، صندلی و تخت خواب مورد استفاده قرار می گیرند یکی از این مدل های معجزه آسا محسوب می شوند. معمولا نوجوانان در سنین بلوغ به خانه دوستان خود رفته و یا آن ها را به خانه خود دعوت می کنند. به همین علت در این دوران برای پذیرایی از مهمان ها نیازمند فضای کافی در اتاق خود هستند. این مدل طراحی های کارآمد با ایجاد فضایی باز در اتاق نه تنها مکانی برای پذیرایی از مهمان ها را به وجود خواهند آورد بلکه انتخاب کارآمدی برای آزادی عمل کودکان نیز خواهند بود.

راه های جاسازی اشیاء در اتاق کودکان

8- استفاده از تمام فضای اتاق با طراحی های خاص :

انتخاب کمد اتاق کودک به صورت آماده و پیش ساخته ضرورت ندارد. زیرا شما می توانید تنها با بهره گیری از یک طراحی خاص به بهترین شکل ممکن از تمام فضای اتاق کودک استفاده کنید و فضای دلبازی را در این مکان به وجود آورید. به عنوان مثال می توان از فضای بالای تخت خواب استفاده کنید و با یک طراحی متفاوت آن را به کمد لباس متصل کنید. بدین ترتیب علاوه بر ایجاد فضای بیشتر برای جاسازی اشیاء ، می توان به شکل مناسب از فضای خالی اتاق نیز بهره مند شد.

راه های جاسازی اشیاء در اتاق کودکان


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 116 – آبجکت حصار و تزیینات باغچه