طراحی سالن کنسرت در مکزیک

در طی سال های اخیر شهر Boca del Rio مکزیک از نظر فرهنگی و موسیقی رشد چشمگیری داشته است. ارکستر فیلارمونیک Boca del Rio در سال 2014 تاسیس شد. این مجموعه به علت اجرا های متعدد خود موفق به جذب متخصصین موسیقی مختلف و موزیسین های بومی و خارجی شد و توانست به قلب زندگی فرهنگی این شهر مبدل گردد. این ارکستر فیلارمونیک یکی از نمونه های منحصر به فرد و مطرح جهان در زمینه موسیقی محسوب می شود. سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک Foro Boca بر مبنای سه برنامه اصلی طراحی و ساخته شده است.

مشخصات کلی پروژه :

 • معمار : گروه معماری Rojkind
 • مکان پروژه : Boca del Rio ، مکزیک
 • معمار مسئول : Michel Rojkind
 • مساحت پروژه : 5410 متر مربع
 • سال ساخت : 2017

سالن کنسرت

برنامه ریزی طراحی این سالن کنسرت به شرح زیر می باشد :

 1. یک فصل کنسرت های ارکسترال در سال
 2. اجرا های ماهانه خانه موسیقی
 3. یک برنامه اجتماعی برای زمان خارج از مدرسه کودکان کم درآمد به نام “Orquestando Armonia”

برنامه اجتماعی کودکان کم در آمد بر روی پرورش استعداد ها در زمینه تحصیلات ارکسترال و همسرایی تمرکز دارد. و هدف این برنامه ایجاد حس مثبت در کودکان و جامعه می باشد.

سالن کنسرت

فعالیت های این مجموعه موفقیت های جالب توجهی را در زمینه فرهنگی و اجتماعی به ارمغان آورده است. و بدین ترتیب این سالن ارکستر و برنامه های آن به علت نیاز به یک فضای اجتماعی به عنوان خانه جدید ایجاد شده است. سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک Foro Boca در طرح جامع شهر در نقطه ایی واقع شده که به عنوان یک منطقه رو به زوال شهری، به احیا و بازسازی نیازمند است. این سایت در دهانه ورودی قرار دارد. نام منطقه برگرفته از این رود می باشد. هم چنین این منطقه دارای تاریخچه ایی غنی می باشد و سنت های خاصی در مورد صنعت غذا دارد.

سالن کنسرت

سایت پروژه در کنار موج شکنی در نظر گرفته شده که رود را از دریا جدا می کند و در انتهای خیابان قرار دارد. سایت معماری با خیابان Avenue Zamora نیز تقاطع دارد که تمام رستوران های محلی در آن قرار گرفته اند. موقعیت این سالن کنسرت به شکلی است که سعی در اتصال پویایی این بخش مرکزی شهر به خیابان Coastal Avenue را دارد. هدف تیم معماران از ساخت این پروژه ، این است که به عنوان یک نقطه مهم شهری ظرفیت نمایش مدرنیته در منطقه را داشته باشد.

سالن کنسرت

این ساختمان خود ابزاری است که ساخت آن به بازسازی زیر ساخت ها و تصویر شهر در این منطقه منجر شده است. در ساخت این مجموعه از ظاهر بی ادعا مکعب های بتنی موج شکن استفاده شده است. معمار با مبنا قرار دادن آن ها نمایی از بتن اکسپوز را ایجاد نموده است. این مجموعه دارای حجم های مختلفی می باشد که  شامل سالن کنسرت نیز می شوند. متخصصین بومی و خارجی در داخل ساختمان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک Foro Boca با دانش فنی خود در زمینه آکوستیک، ایزوپتیک و مکانیک وابسته به صحنه های نمایش استفاده نموده اند. این فضا به امکاناتی تجهیز شده که آن را تبدیل به پیچیده ترین سالن کنسرت کشور مکزیک نموده است.

سالن کنسرت

برنامه فیزیکی : 

برنامه فیزیکی این پروژه شامل یک سالن کنسرت برای موسیقی های کلاسیک، سنتی و پاپ برای 850 شنونده می باشد. هم چنین این سالن کنسرت به عنوان صحنه نمایش برای تئاتر و یا رقص و حتی سینما مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه این مجموعه دارای یک سالن تمرین می باشد که از آن به عنوان سینما یا اجرای نمایش های رقص استفاده می شود. این سالن 150 نفر گنجایش دارد.

سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

قسمت پشتی این مجموعه پاسخگوی نیاز های اولیه ارکستر فیلارمونیک است. طراحی فضا های این مجموعه به گونه ایی صورت گرفته که پاسخگوی تمامی نیاز های روزمره گروه ارکستر و نیاز های سایر فعالیت ها مانند اجرا های تئاتر می باشد. در تمامی بخش برگزاری ورک شاپ ها، کلاس های مختلف و فستیوال های متعدد امکان پذیر است. عرصه های این سالن کنسرت به شرح زیر می باشد:

 1. یک فضای اداری
 2. یک استودیو ضبط
 3. کتابخانه موسیقی
 4. اتاق تعویض لباس عمومی
 5. سالن های تمرین برای پرکاشنیست ها، پیانیست ها و نوازندگان سولو
 6. اتاق تعویض لباس اختصاصی برای رهبران، اجرا کنندگان مهمان و رهبر ارکستر فیلارمونیک

سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

فضای عمومی این مجموعه شامل یک سالن به ارتفاع سه طبقه می باشد که با اتصال طبقات و وید ها به هم دسترسی به سالن ها را امکان پذیر می کند. در طبقه آخر این بنا یک تراس تعبیه شده که منظره رودخانه و دریا را ارائه می دهد. هم چنین فضا هایی در این قسمت تعبیه شده اند که برای کنسرت های تک نفره، اجرای رقص و اجرای نمایش تئاتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک Foro Boca  دارای یک فضای عمومی در فضای روباز می باشد. که دسترسی ها را به انتهای موج شکن هدایت می کند و در نهایت فضایی را برای سرگرمی ایجاد نموده است. و به نوعی با ایجاد یک فضای شوخ طبعانه ، مکمل روال عادی زندگی این سالن کنسرت خواهد بود. هم چنین در این پروژه از یک سیستم پروژکشن صوتی و تصویری استفاده شده که بر روی نمای داخلی بنا ، تصاویری را منعکس می کند. خلق یک فضای جمعی در قسمت عمومی مجموعه هدف اصلی این طراحی بوده است.


حتما ببینید : طراحی کتابخانه به سبک معماری ساحلی


سایر تصاویر پروژه طراحی سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک Foro Boca

پلان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

پلان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

پلان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

پلان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

پلان سالن کنسرت ارکستر فیلارمونیک

پلان سالن کنسرت

پلان سالن کنسرت

پلان سالن کنسرت

پلان سالن کنسرت

پلان سالن کنسرت

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مجموعه مدل سه بعدی دکوراتیو و تزیینی