مزایا و معایب کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی

امروزه بیشتر مردم در خارج از منزل بار ها با بتن روبرو می شوند اما به آن توجه خاصی نمی کنند. اما این متریال همیشه در طول زمان و در طراحی معماری فضا های مختلف امتحان خود را پس داده است. شما می توانید از متریال بتن نه تنها در فضا های بیرونی ، بلکه در داخل خانه نیز بهره مند شوید. متریال بتن دارای قابلیت بافت پذیری بالایی می باشد و در عین حال همانند سنگ ، سخت است. و معمولا در سایه های رنگی طوسی طبیعی مشاهده می شود. کاربرد بتن در هر سبک دکوراسیونی امکان پذیر است و ظاهر غنی و ارزشمندی را به دکوراسیون داخلی می بخشد. کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی با هر نوع سطح براقی مانند فلز و شیشه کنتراست ایجاد می کند. هم چنین تکمیل کننده متریال های روستیک مانند چوب و آجر می باشد. استفاده از بتن در کنار مبلمان با پارچه های لوکس ، باعث ایجاد فضایی دنج و راحت در فضای داخلی خواهد شد. و پالت تکسچر و بافت فضای داخلی خانه شما را در یک نگاه غنی تر و قابل لمس می کند. در این مطلب با 10 شیوه کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی و مزایا و معایب این متریال آشنا خواهید شد.

کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی

1- کفپوش بتنی :

استفاده از بتن برای کفپوش به نسبت سایر متریال ها مانند کاشی ، سرعت اجرایی بالایی دارد و در عین حال از دوام و مقاومت بسیاری برخوردار است. متریال بتن در مقابل نشت مایعات غیر قابل نفوذ و سخت می باشد. و متریال محبوبی برای خانه های معماری محور به شمار می رود. انتخاب بتن به عنوان پوشش کف به شکل یکپارچه در تمامی فضا های منزل اجرا می شود و به همین علت باعث ایجاد حس هماهنگی در فضای داخلی می شود.

کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی

ترکیب بتن با سایر متریال های کفپوش امکان پذیر است و جلوه خاصی به دکوراسیون می بخشد. همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید در این اتاق غذا خوری نصب یک سری کاشی در کنار هم محدوده ایی شبیه به یک قالیچه را در فضا به وجود آورده است. در واقع با ریختن بتن در زمان خیسی و خشک شدن آن در محل باعث ایجاد این شکل ظاهری می شود. بنابراین افزودن متریال های مختلف به بتن در زمان اجرا امکان پذیر است. شما می توانید از متریال هایی مانند تخته های چوب ، تایل های سنگی و یا برش های فلز استفاده نمایید.

بتن در دکوراسیون

در واقع بتن ، یک متریال بسیار سخت می باشد که امکان دارد برای کف پا ها سخت باشد. و هم چنین می تواند برای شیشه ها و ظروف شکننده نیز آسیب زننده باشند. حتی در صورت لیز خوردن و زمین خوردن باعث ناراحتی فرد خواهد شد. بنابراین برای بخشیدن کمی لطافت به فضا می توان از قالیچه ها برای کف بتنی مانند سایر کفپوش های سخت استفاده کرد. هم چنین امکان دارد در صورت وجود نفوذ آب از زیر کف به کف بتنی با مشکل رطوبت مواجه شوید ، بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از ایجاد این مشکل این است که پیش از اجرای کفپوش بتنی با متخصص و کارشناس عایق های رطوبتی مشورت نمایید. در هر صورت مناسب بودن کفپوش بتنی برای خانه شما بسته به سلیقه و سبک زندگی شما است. اگر به نظر شما کفپوش بتنی انتخاب مناسبی برای دکوراسیون شما نیست ، شیوه های دیگری برای کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی وجود دارد.

کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی

2- کانتر آشپزخانه :

استفاده از بتن در دکوراسیون داخلی به علت انعطاف پذیری بسیار بالای این متریال باعث شده تا انتخاب ایده آلی برای صفحه کانتر آشپزخانه باشد. یک صفحه کانتر آشپرخانه که به خوبی وکیوم شده است می تواند در عین تمیزی ساده و آسان تا حد زیادی نیز ضد ضربه باشد . علاوه بر این شکل گرفتن بتن در فرم های جذاب و متناسب با سایز مورد نظر شما نیز امکان پذیر است. و بدین ترتیب نیازی به برش از یک قطعه بزرگ تر نیست. (اتفاقی که معمولا در مورد سطوح سنگی پیش می آید و نیاز به برش خوردن دارد و بدر نهایت باعث ایجاد پرتی می شود). این صفحات از ظاهر بسیار شیک و صیقلی در خانه های مدرن برخوردار هستند. اما هماهنگ کردن آن ها با آشپزخانه هایی با کابینت هایی به سبک سنتی و یا انتقالی نیز امکان پذیر است.

بتن در دکوراسیون

بتن با رنگ خاکستری سرد دارای تکسچر ناهمواری می باشد به همین علت برای کامل کردن یراق آلات برنزی کابینت  که از چوب گران قیمت متوسط با رنگ گرم مانند گردو و یا بلوط ساخته شده اند ، بهترین انتخاب محسوب می شوند

بتن در دکوراسیون

در تصویر زیر مشاهده می کنید که صفحه کانتر جزیره آشپزخانه از اطراف بیرون زده و فضایی را برای نشستن را به وجود آورده است.

مزایا و معایب کاربرد بتن

به علت سادگی بتن در صورت استفاده در دکوراسیون داخلی منجر به ایجاد یک سطح صیقلی با لبه های زیبا خواهد شد و حس معمارانه و در عین حال بدون اغراقی را به فضا خواهد بخشید.  این شیوه برای کانتر اپن آشپزخانه و یا تنها جزیره آشپزخانه قابل کاربرد می باشد و می توان با این روش میان بتن و سایر متریال ها مانند گرانیت کوارتز و گرانیت تضاد ایجاد کرد. به عنوان مثال با مشاهده تصویر زیر می بینید که فرم اصلی رویه کانتر به عنوان میز کنار دیوار از بتن استفاده شده و در ترکیب با دو متریال دیگر ،جزیره این آشپزخانه را تشکیل داده است. شما می توانید برای همراهی با صفحات بتنی ، این طراحی را برای قسمت های دیگر آشپزخانه نیز تا هر جای مورد دلخواه خود امتداد دهید. زیرا بتن متریال خود کفایی می باشد و می تواند بدون تاثیر گذاری بر عناصر داخلی دیگر عمل کند. و هم چنین به علت داشتن ظاهری با بافت خشن ، به خوبی در دکوراسیون داخلی جلوه می کند.

مزایا و معایب کاربرد بتن

در تصویر زیر مشاهده می کنید که بتن در قسمت زیر کابینت به کار رفته است. این قسمت جایی است که مدام با برخورد پا و سایر وسایل به آن مواجه است. بنابراین با کاربرد بتن در این قسمت می توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ اتفاقی برای این بخش کابینت نخواهد افتاد و تا سال های طولانی دوام و ماندگاری دارد.

مزایا و معایب کاربرد بتن

3- اطراف شومینه :

برای پوشش شومینه علاوه بر آجر و سنگ می توان از بتن نیز بهره مند شد. بتن مانع از ایجاد ظاهری بسیار شلوغ در شومینه می شود. بنابراین کسانی خواستار ایجاد ظاهری ساده برای شومینه خود هستند ، بتن بهترین انتخاب برای پوشش شومینه خواهد بود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که شومینه با یک سطح کاملا بتنی یکپارچه از بالا و پایین تعریف شده است. برای جانمایی شومینه  تنها یک شکاف مستطیل شکل در نظر گرفته شده است. این مدل شومینه ظاهر شیک و مدرنی به طراحی خانه شما خواهد بخشید. به این نکته توجه داشته باشید که امکان ترک خوردگی (مخصوصا به علت انقباض و انبساط) ، زنگار و بعضی از ناهمواری ها در سطح بتن وجود دارد که اجتناب ناپذیر است. بنابراین بایستی این کیفیت طبیعی بتن به عنوان ویژگی ذاتی آن را بپذیرید.

مزایا و معایب کاربرد بتن

4- میز های قهوه ایی :

در تصویر زیر یک میز قهوه ایی بتنی را مشاهده می کنید. این میز بتنی دارای ظاهری ساده می باشد که در کنار طرح چرم مجلل مبل و فرش دعوت کننده با طرح غنی باعث ایجاد تعادل در فضای نشیمن شده اند. هم چنین طراحی لوستر با فرم هندسی و به رنگ برنز کنتراست زیبایی را با میز جلو مبلی بتنی خاکستری رنگ ایجاد کرده است.

مزایا و معایب کاربرد بتن

5- میز غذا خوری :

وجود یک میز غذا خوری در فضای باز بایستی به همان میزان که در مقابل کشیدن و هل دادن میز از دوام بالایی برخوردار باشد ( لکه های ایجاد شده توسط مواد غذایی) بایستی به همان اندازه نیز باید مقاوم در برابر آب و هوای آزاد باشد. بتن یک متریال طبیعی است که انتخاب مناسبی برای استفاده در فضای باز می باشد. مخصوصا گزینه مناسبی برای یک میز غذا خوری می باشد.

استفاده از یک میز غذا خوری بتنی در یک اتاق غذا خوری به سبک اسکاندیناوی باعث ایجاد فضای بسیار زیبایی خواهد شد. پایه های چوبی تعادل بصری ، متریالی و فضایی را به سمت بالا و صفحه بتنی میز نغذا خوری می کشد ، به همین علت کلیت ظاهری اتاق اصلا سنگین و زمخت نیست.

ویژگی های بتن در دکوراسیون


حتما ببینید : رنگ مناسب برای کاناپه در سبک های متفاوت دکوراسیون


6- چهار پایه های چند منظوره :

چهار پایه های بتنی چند منظوره انتخاب مناسبی برای زمان هایی است که نیاز به یک صندلی اضافی برای مهمانی و دورهمی ها فضای باز می باشد. شما می توانید از این چهار پایه هایی بتنی به عنوان یک میز کوچک کنار وان حمام استفاده نموده و لوازم حمام را بر روی آن قرار دهید و هم چنین از آن به عنوان یک میز کنار تخت و یا حتی مبل استفاده کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که استفاده از یک چهار پایه بتنی در دکوراسیون باعث افزودن کمی زمختی و زبری به یک فضای داخلی لطیف و نرم می شود.

ویژگی های بتن در دکوراسیون

7- فضا های مرطوب :

معمولا از کاشی برای حفاظت دیوار حمام و سرویس بهداشتی در مقابل رطوبت استفاده می شود. اما دیوار بتنی نه تنها یک راه صیقلی و صاف برای ضد آب کردن دیوار حمام است بلکه حس آرامش بخش خاصی را نیز به فضا القا می کند. شما می توانید برای ایجاد ظاهری یکپارچه بر روی سطح دیوار ، دیوار را به صورت سرتاسری دور فضای دوش اجرا کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که حتما در ساخت دیوار بتنی بایستی درز انقطاع را در نظر بگیرید.

ویژگی های بتن در دکوراسیون

8- عناصر سازه ایی اکسپوز :

در هنگام ساخت و یا بازسازی خانه از کارشناس اجرایی ساختمان درباره نوع متریال مصرفی برای پشت نازک کاری دیوار سوال کنید. ایجاد یک سقف کاذب بتنی و یا یک ستون بتنی باعث افزودن زمختی و زبری به فضای لطیف داخلی خواهد شد و تضاد جالب بصری را به وجود خواهد آورد. در عین حال به علت عدم ایجاد لایه نازک کاری روی دیوار بتنی ، فضای بیشتری در سطح اتاق به وجود خواهد آمد.

دکوراسیون بتنی

9- کابینت های روشویی :

شما می توانید از بتن برای ساخت کابینت های روشویی استفاده نمایید. و می توان از کابینت روشویی بتنی مانند روشویی ها و سینک های پروکلین یا سرامیکی استفاده نمود. اما ظاهر این کابینت های بتنی کمی سخت تر و در عین حال آرامش بخش تر به نظر می رسد.

دکوراسیون بتنی

به عنوان مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که کلیت روشویی تنها یک صفحه بتنی معلق می باشد که به دیوار نصب شده است و در آن یک جفت روشویی نصب شده است. این فرم روشویی بر خلاف ظاهر صلب و سنگین یتن باعث ایجاد سک یک حالت سیال و آزادانه در مکان می شود.

دکوراسیون بتنی

در صورتی که خواستار ایجاد ظاهر ظریفتری از بتن هستید ، می توانید از این متریال به عنوان یک رویه روشویی استفاده کنید و روشویی روکار را بر روی آن نصب کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که لایه نازک بتن در کنار روشویی های ظریف چینی به خوبی هماهنگ شده است. و کنتراست ایجاد شده باعث ایجاد حس تعادل و نمایش هر دو متریال به بهترین شکل ممکن شده است.

بتن در طراحی داخلی

در تصویر زیر مشاهده می کنید که روشویی سرویس بهداشتی به طور کامل از چوب ساخته شده و با یک رویه بتنی دیزاین شده است. کف نیز با بتن پوشش داده شده است. و ویژگی انعطاف پذیری این متریال را نشان می دهد. روشویی برخلاف سایر روشویی های معمولی که به صورت آماده مستطیلی شکل هستند ، به صورت فرم منحنی درون رویه کانتر ساخته شده است.

بتن در طراحی داخلی

به یاد داشته باشید که بتن تنها در دکوراسیون خانه های مدرن کاربرد ندارد. با مشاهده تصویر زیر می بینید که این سینک دو لگنه بتنی هماهنگی خوبی با طراحی سبک کانتری این سرویس بهداشتی دارد. و با رنگ لطیف و شسته درب کابینت ها و شیرآلات برنزی تیره حمام نیز هماهنگ می باشد.

بتن در طراحی داخلی

10- تجهیزات روشنایی :

یکی دیگر از شیوه های کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی ، تجهیزات روشنایی می باشد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که لوستر های آویز بتنی در بالای جزیره انتخاب ایده آلی برای کاربرد بتن در فضای داخلی می باشند. بتن به عنوان یک طراحی داخلی معمارانه هماهنگی خوبی با صفحات سنگی ، لوازم خانگی مدرن و یا چوب روستیک دارد.

بتن در طراحی داخلی

بتن در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مدل سه بعدی گیاهان گلخانه ای و گلدانی