اصول طراحی آشپزخانه رویایی

شاید تمام انسان ها یک سر آشپز حرفه ایی نباشند ، اما هر فردی لیاقت داشتن آشپزخانه رویایی خود را دارد تا بتواند در آن به آشپزی و پخت غذا مشغول شود. آشپزخانه مکانی است که هر فردی روزانه مدت زمان بسیاری را در آن سپری می کند و به همین علت بایستی دارای طراحی متناسب و قابل قبول باشد. گام هایی برای تعیین سبک طراحی آشپزخانه و دانستن مکان صحیح و درست قرار گیری وسایل آشپزخانه وجود دارد که بایستی آن ها را بشناسید. و در طراحی آشپزخانه رویایی خود مد نظر قرار دهید. فرقی نمی کند از چه سبکی در دکوراسیون یک مکان مانند آشپزخانه استفاده می کنید ، چیزی که اهمیت دارد توجه به جزئیات است. زیرا شما را به آن چه که در ذهن دارید نزدیک کرده و در نهایت موجب می شود به هدف رویایی خود دست یابید. راز اصلی طراحی داخلی جزئیات است. در ادامه این مطلب با مهم ترین جزئیات مهم و تاثیر گذار در طراحی آشپزخانه رویایی آشنا خواهید شد. به یاد داشته باشید که آشپزخانه شما به هر سبکی که باشد این اقدامات می توانند کاربرد و زیبایی بیشتری به آن ببخشند.

آشپزخانه رویایی

1- در طراحی داخلی جزئیات بسیار تاثیر گذار هستند : 

سطوح مختلف با توجه به ترکیبات مورد استفاده می توانند سبک های متفاوتی را نمایش دهند. به عنوان مثال ، در صورت علاقمند بودن به سبک مدرن ، بایستی از سطوح صاف کرومی استفاده کنید و اگر علاقمند به سبک روستیک هستید بایستی از شیرآلات مسی بهره ببرید. هر کدام از این جزئیات ها می توانند تاثیرات چشمگیری را در طراحی آشپزخانه ایجاد کنند. به همین علت توجه به جزئیات می تواند به شما در رسیدن به آشپزخانه رویایی خود کمک فراوانی بکند.

آشپزخانه رویایی

2- استفاده از درب های صاف و ساده برای کابینت ها : 

استفاده از درب های کاملا صاف با ظاهر ساده هم در آشپزخانه های کوچک و هم در آشپزخانه های بزرگ بسیار کارآمد هستند. به علت این که شما می توانید به راحتی دستگیره این نوع درب ها را تغییر داده ، به آن ها رنگ بیفزایید و هر سبکی را که می خواهید بر روی آن ها به تصویر بکشید. و این در حالی است که هیچ یک از این تغییرات باعث دلگیر شدن فضای آشپزخانه نخواهند شد. در حقیقت با انتخاب درب ساده برای کابینت ها می توانید با خیالی آسوده راحت تغییراتی را در آشپزخانه خود ایجاد کنید.

آشپزخانه رویایی

3- ایجاد عمق در آشپزخانه : 

همان گونه که در بالا ذکر شد ، استفاده از درب های ساده بسیار کاربردی و کارآمد هستند . شما می توانید در آشپزخانه هایی که خطوطی صاف و کابینت هایی ساده دارند ، در فضای مابین کابینت ها از سرامیک هایی با بافت ها و طرح های متفاوت استفاده نمایید و به فضا عمق بیشتری ببخشید. هم چنین می توان از همان سرامیک در رنگی متفاوت برای کفپوش آشپزخانه استفاده نمود. این شیوه باعث ایجاد عمق بیشتری در آشپزخانه خواهد شد و بهترین راه برای آشپزخانه های کوچک است.

دکوراسیون آشپزخانه رویایی

4- استفاده از کابینت های سراسری در آشپزخانه : 

در صورتی که آشپزخانه رویایی شما تنها دارای یک دیوار باشد ، و اشیاء و لوازم آشپزخانه به اندازه ایی باشند که جای دادن آن ها در کابینت های موجود امکان پذیر نباشد ، ایجاد فضایی منظم و مرتب در آشپزخانه کار بسیار دشواری خواهد شد. به همین علت توصیه می شود از کابینت های سرتاسری استفاده نمایید که تا سقف آشپزخانه ادامه پیدا می کنند. در این مدل کابینت ها می توانید لوازمی را که کم تر استفاده می کنید در طبقات بالا قرار دهید و لوازم پر کاربرد را نیز در طبقات پایین جایی دهید. با این شیوه فضای بیشتری را برای جاسازی اشیاء ایجاد خواهد شد.

دکوراسیون آشپزخانه رویایی

5- استفاده از شلف های دیواری : 

یکی از عناصری که موجب ساده تر شدن زندگی می شوند ، قفسه ها و شلف های دیواری هستند. شما می توانید لوازم کوچکی را که در طول روز زیاد به آن ها نیاز دارید مانند ادویه جات و یا لیوان ها را بر روی این شلف ها قرار دهید. با این کار بدون اشغال شدن فضای رو کابینت ها ، می توانید فضایی مرتب با دسترسی راحت و آسان ایجاد کنید. هم چنین از شلف ها می توان برای قرار دادن لوازم تزئینی و اکسسوری های داخل آشپزخانه نیز استفاده نمود.

دکوراسیون آشپزخانه رویایی


حتما ببینید : طراحی آپارتمان 32 متری با اتاق خوابی پنهان پشت دیوار کشویی


6- استفاده از سیستم روشنایی 3 در 1 : 

یکی دیگر از الزامات یک آشپزخانه کاربردی استفاده از چراغ های زیر کابینتی است که فضای روی صفحه کابینت ها را روشن می کنند. اما استفاده از یک منبع روشنایی که بتواند سبک طراحی آشپزخانه را تاثیر گذار تر کند ، به مکان ارزش بیشتری خواهد بخشید. بنابراین شما بایستی یک لوستر 3 گانه را به صورت 100 سانتی متر بالا تر از صفحه کابینت نصب کنید و بدین ترتیب قدرت بیشتری را به روشنایی آشپزخانه رویایی خود خواهید بخشید.

ترفند های دکوراسیونی

7- ترکیب آشپزخانه با اتاق نشیمن : 

در واقع پخت غذا یک فعالیت اجتماعی می باشد. به همین علت به جای این که هر دفعه بعد از پخت غذا برای بقیه اعضای خانواده که در بیرون از آشپزخانه قرار دارند فریاد بزنید که غذا آماده است ، سال ها است که طراحان هر دو این مکان ها را با یک دیگر و به صورت پلان باز طراحی می کنند. بنابراین اگر خانه شما فضای مورد نیاز برای این نوع طراحی را دارد ، آشپزخانه را با اتاق نشیمن ترکیب کنید.

ترفند های دکوراسیونی

8- کاربرد بیشتر برای مکان های کوچک تر : 

امروزه به علت افزایش جمعیت و تحولات زندگی شهری ، خانه ها کوچک تر شده اند. و این موضوع بیشترین تاثیر را بر روی آشپزخانه ها داشته است. به همین علت در خانه های شهری و آپارتمانی کم ترین فضا به آشپزخانه اختصاص داده می شود. گاهی مواقع این آشپزخانه های کوچک با اتاق نشیمن ترکیب شده و گاهی اوقات نیز تنها بر روی یک دیوار جا داده می شوند. بنابراین بایستی بهترین استفاده مفید را از فضای موجود داشته باشید تا آشپزخانه های باریک کاربردی تر شوند و عملکرد آن ها نیز به حداکثر برسد. استفاده از تجهیزات مدرن آشپزخانه ایی ، کابینت های کاربردی و شلف های بین کابینتی امکان حداکثر استفاده بهینه از فضای موجود را در اختیار شما قرار می دهند.

ترفند های دکوراسیونی

9- به هنگام آشپزی از زمان خود لذت ببرید : 

فرقی نمی کند که آشپزخانه شما به سبک مدرن ، مینیمال و یا روستیک باشد. در هر حال باید در آن از ترفند های دکوراسیونی بهره ببرید. تا در زمان کار کردن و وقت گذراندن در آشپزخانه باعث شادی و لذت شما شوند. به عنوان مثال ، می توانید لوازم برقی کوچک موجود در آشپزخانه را در رنگ های درخشانی مانند صورتی و یا نارنجی و با طرح های شاد و جذاب انتخاب کنید تا در هنگام کار کردن باعث لذت شما شوند.

ترفند های دکوراسیونی


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ