معماری خانه ییلاقی با انعکاس بستر طبیعی

خانه ییلاقی Efjord واقع در جزیره Halvarøy، در کشور نروژ توسط گروه معماری Stinessen طراحی و ساخته شده است. سایت این ویلا بر روی یک صخره طبیعی و در زمینی قرار گرفته که از سمت جنوب به دو قله کوه و از سمت غرب به دشت منتهی شده و از سمت شرق نیز خط الراسی این زمین را در برگرفته است. ارفرمای پروژه از تیم معماران خواستار طراحی یک اقامتگاه تفریحی با فضایی باز برای ناهار خوری و نشیمن بود که از دید پانارومیک نیز بهره مند باشد. و در عین حال این فضا ها ساکت و دارای حریم شخصی باشند. در کل مالک این پروژه به دنبال فضایی مناسب برای دوری از شلوغی شهر بود.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Stinessen
  • مکان پروژه : نروژ
  • سال ساخت : 2017

خانه ییلاقی

معماری این خانه ییلاقی به شکل دو کابین در دو موقعیت بسیار متفاوت می باشد و بازتابی از بستر طبیعی خود است. دو کابین متفاوت در مجاورت هم قرار گرفته اند و دید بسیار خصوصی را به قسمت غربی سایت ارائه می دهند.

خانه ییلاقی

جانمایی مفهومی این ساختمان با تاثیر پذیری از این دو گانگی، موجب ، محصور بودن شرقی ترین نقطه کابین نسبت به مناظر اطراف شده و هم چنین باعث گسترگی این بخش رو به خط الراس شده است. بالاآمدگی زمین در ضلع شمالی سایت، مبنایی را برای ایجاد حجمی مرتفع تر در این قسمت سایت فراهم کرده است. شیب بام ساختمان در دو کابین مخالف جهت هم طراحی شده و موجب شده تا خانه از سمت غرب به دشت و از سمت جنوب به سوی منظره شگفت انگیز کوه ها گسترش یاید.

خانه ییلاقی

تیم معماران به منظور جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، نمای ضلع شمالی کابین را به صورت بسته و پانارومیک طراحی نموده اند. کابین کم ارتفاع تر به فضای نشیمن اختصاص یافته و دید زیبایی از غرب را ارائه می دهد. این دو کابین به منظور ایجاد فضای خارجی محافظت شده و استفاده از منظره فلات توسط حجم پشتی، کمی با فاصله از هم ساخته شده اند.

خانه ییلاقی

قرار گیری این خانه ییلاقی روی ارتفاع طبیعی به علت ایجاد تعامل فضای بیرونی با بستر طبیعی به صورت یکپارچه بوده است. موقعیت زمین خود نیز یک جهت گیری و جانمایی طبیعی برای ساختمان ایجاد کرده است. تا به او اجازه عملکرد های مختلف را در هماهنگی با حرکت خورشید و در توازنی میان دید به مناظر اطراف و بهره وری از حریم خصوصی به وجود آورد.

خانه ییلاقی

نمای بیرونی ساختمان با استفاده از دو متریال چوب کاج و  شیشه های سازه ایی اجرا شده است. این چوب به منظور ارائه بافت پتینه با سولفات آهن پرداخت شده است. فضا های داخلی کابین نیز با پوشش ملچ پوشیده شده اند. کفپوش نیز با استفاده از تایل های گرانیتی اجرا شده و از سنگ نیز برای کفسازی محوطه بیرونی ساختمان استفاده شده است. هر دو نوع چوب به کار رفته در این خانه ویلایی از متریال های رایج این منطقه به شمار می روند که در اطراف خود کابین نیز وجود دارند.

طراحی اقامتگاه کوهستانی

فضای داخلی سونا و سقف آن و سرویس بهداشتی ها با استفاده از الوار های صنوبر پوشش داده شده اند. و این امر به دلیل ویژگی این چوب در تسریع میعان بخار آب صورت گرفته است. از المان های کلیدی در روند طراحی و برنامه ریزی برای این پروژه، ارتباط با بستر اطراف می باشد.


حتما ببینید : بازسازی ساختمان اداری TZ


سایر تصاویر طراحی خانه ییلاقی در نروژ

طراحی اقامتگاه کوهستانی

طراحی اقامتگاه کوهستانی

معماری خانه ییلاقی

معماری خانه ییلاقی

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود نرم افزار تبدیل ورژن اتوکد – دانلود dwgConvert

آموزش مدلینگ سه بعدی در اتوکد – دانلود رایگان آموزش مدلینگ اتوکد