خانه‌های امروزی که اغلب در آپارتمانهای چند واحده قرار گرفته‌اند، معمولاً دارای بالکن هستند. در واقع می‌توان گفت بالکن تنها فضای آزادی است که آپارتمان‌نشین‌ها از آن در خانه خود بهره‌مند هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد وقت و خلاقیت زیادی را برای تزیین و طراحی آن به کار می‌برند. داشتن یک بالکن زیبا می‌تواند نقش یک حیاط کوچک و دنج را ایفا کند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد طراحی بالکن صحبت کرده و ایده‌هایی را برای آن مطرح کنیم.

ایده هایی فوق العاده برای طراحی بالکن

دکوراسیون بالکن با توجه به کاربری های آن

راهکارهای زیادی وجود دارند که از بالکن خود می‌توانید به بهترین نحو استفاده کرده و آن را طراحی نمایید. البته باید یک  نکته را به خاطر داشته باشید و آن هم اینکه طراحی انتخابی شما باید با فضای بالکن همخوانی داشته باشد. در واقع طرح انتخابی شما باید متناسب با متراژ و مدل بالکنتان باشد. همچنین باید دقت کنید که اگر قصد طراحی نرده‌های بالکن را دارید باید کودکان و امنیت آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید. نرده‌های تراس باید به گونه‌ای باشند که کودکان نتوانند از آن بالا رفته و یا از فضای بین آنها رد شوند.

کاربری‌های مختلف بالکن

برخی از افراد از بالکن صرفاً به عنوان یک انباری استفاده می‌کنند. این افراد وسایل اضافی و یا بند لباس خود را در داخل تراس گذاشته و از بالکن خود استفاده‌های دیگری نمی‌کنند. زیرا اگر دقت کنید بسیاری از لوازمی که ما آن‌ها را در بالکن خود گذاشته‌ایم غیرضروری بوده و به کارمان نمی‌آید. در صورتی که استفاده از بالکن می‌تواند بسیار گسترده‌تر از این موارد باشد.

به طور مثال از بالکن می‌توان به عنوان محلی برای گفتگو، مطالعه، صرف چای و غذا، استراحت، یک باغچه کوچک و کاربری‌های دیگر استفاده کرد. شما با توجه به نوع استفاده‌ای که از بالکن خود دارید می‌توانید یک طراحی و دکوراسیون هوشمندانه برای آن به کار ببرید. در ادامه به ایده‌هایی برای طراحی بالکن با توجه به کاربری‌های مختلف آن اشاره می‌کنیم.

ایده هایی طراحی بالکن

طراحی بالکن به عنوان محل استراحت

برخی از افراد تمایل دارند که از بالکن به عنوان محلی برای استراحت، نوشیدن چای و یا مطالعه استفاده کنند. برای این منظور نیاز به وسایل آنچنانی نیست. یعنی شما با ساده‌ترین لوازم نیز می‌توانید یک بالکن شیک و در عین حال دنج و راحت داشته باشید. چند عدد مبل راحتی، یک میز کوچک، چند گلدان، درختچه‌های تزیینی و تاب پایه‌دار می‌توانند یک بالکن زیبا را برای شما بسازند. با توجه به بودجه شما این وسایل می‌توانند کم یا زیاد شوند.

اگر بودجه بیشتری نیز در اختیار داشته باشید می‌توانید برای کف تراس هم فکری بکنید. به طور مثال می‌توانید از چمن مصنوعی، پارکت و کفپوش‌های چوبی استفاده کنید. همچنین تعداد و نوع وسایل با توجه به متراژ بالکن نیز می‌تواند متغیر باشد. اگر شما بالکن بزرگ داشته باشید طبیعتاً برای تعداد وسایلی که برای آن به کار می‌برید مشکلی نخواهید داشت. اما اگر بالکن شما کوچک است می‌توانید گلدان‌ها را بر روی دیوار نصب کنید. یا گیاهانی که انتخاب می‌کنید بهتر است به صورت عمودی باشند.

همچنین می‌توانید میله‌های تراس را از نوع مخصوصی انتخاب کنید که بتوان گیاهان پیچشی را بر روی آن‌ها نصب کرد. همچنین در صورتی که تراس شما کوچک است احتمالا از مبل نتوانید استفاده کنید. اما می‌توانید از صندلی‌های کوچک و یا مبل تابی استفاده کنید. یا اگر فضای کافی برای میز ندارید می‌توانید سکوی کنار بالکن را قدری عریض‌تر ساخته و از آن به عنوان میز استفاده کنید.

طراحی بالکن به عنوان غذاخوری

ممکن است مهمترین استفاده‌ای که شما می‌خواهید از بالکنتان داشته باشید به عنوان یک غذاخوری زیبا باشد. در این صورت مهمترین و اصلی‌ترین وسیله‌ای که نیاز دارید یک میز ناهارخوری و چند صندلی است. اگر فضای بالکن شما بزرگ است مشکل چندانی نخواهد داشت. اما اگر فضای آن کوچک است می‌توانید از میزهای کوچکی که برای این امر طراحی شده‌اند استفاده کنید. امروزه میزهای ناهارخوری بسیار کوچک و ظریفی در بازار وجود دارند که برای استفاده در بالکن بسیار مناسب هستند.

همچنین می‌توانید از یک باربیکیو در کنار دیوار تراس استفاده کنید. البته باید بدانید که این کار برای همسایه‌ها چندان خوشایند نیست. از گلدان‌ها و یا درختچه‌های کوچک نیز می‌توانید برای زیباتر کردن محیط استفاده کنید. در این صورت یک غذاخوری شیک و دلچسب خواهید داشت. حال با توجه به فضایی که در اختیار دارید می‌توانید لوازم دیگری را نیز به آن اضافه کنید.

طراحی بالکن به عنوان تراس گاردن

استفاده دیگری که می‌توانید از بالکن داشته باشید طراحی آن به عنوان یک باغ یا باغچه کوچک است که اصطلاحاً تراس گاردن می‌گویند. البته اگر قصد چنین کاری را دارید در درجه اول باید استحکام سقف را بسنجید و بر اساس آن اقدام نمایید. این موضوع هم در طراحی روف گاردن و هم در طراحی تراس گاردن اهمیت زیادی دارد. همچنین اگر می‌خواهید از گلدان‌ها و یا درختچه‌ها برای تزیین تراس استفاده کنید باید مسئله عایق‌سازی را نیز جدی بگیرید. با در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌توانید یک باغچه کوچک در تراس خود داشته باشید. همچنین در گوشه‌ای از بالکن خود می‌توانید از یک نیمکت ساده نیز استفاده کنید و با نشستن بر روی آن از باغچه دلپذیر خود لذت ببرید.

طراحی بالکن به عنوان یک اتاق دنج و زیبا

شما از بالکن می‌توانید به عنوان یک اتاق دنج و راحت نیز استفاده کنید. برای این کار می‌توانید داخل آن چ یک فرش کوچک انداخته و همچنین یک مبل راحتی نیز بر روی آن بگذارید. قرار دادن یک میز کوچک و چند گلدان ساده نیز در کنار هم می‌توانند یک اتاق پذیرایی کوچک را برای شما بسازند‌ در واقع شما در این اتاق کوچک می‌توانید برای پذیرایی از تعداد کمی از مهمانان و یا برای خلوت خود استفاده کنید.

نکات تکمیلی برای طراحی بالکن

یکی از نکاتی که در طراحی بالکن باید به خاطر داشته باشید، استفاده درست از رنگ‌ها است. به‌خصوص اگر بالکن شما کوچک است، استفاده از رنگ‌های روشن می‌تواند به بزرگتر نشان دادن آن کمک کند. به طور مثال شما می‌توانید از مبلمان‌ها و یا صندلی‌های رنگ روشن استفاده کنید. همچنین کوسن‌هایی را که بر روی مبلمان استفاده می‌کنید نیز بهتر است رنگی باشند. عناصری طبیعی مانند چوب و رنگ‌های گرم نیز موجب می‌شوند فضای شما دنج‌تر و دلپذیر‌تر شود. استفاده از کاشی‌کاری‌های زیبا در کف بالکن نیز می‌تواند بالکن شما را بسیار زیباتر کند.

همچنین استفاده از زیرانداز ایده خوبی برای طراحی بالکن است. برخی از افراد یک زیرانداز بزرگ را در نظر گرفته و بر روی بالکن می‌اندازند. اما در بسیاری از مواقع استفاده از چند زیرانداز کوچک در کنار یکدیگر می‌تواند جلوه زیباتری به بالکن شما ببخشد. بهره‌گیری از استایل بوهو نیز زیبایی و جلوه خاصی می‌تواند به بالکن شما ببخشد. به طور مثال شما می‌توانید با چند تخته چوب و یک تشک نرم ضخیم، یک مبلمان راحت و زیبا بسازید. همچنین یک چراغ ریسه‌ای را از سقف آویزان کرده و یک طراحی زیبا برای بالکن خود داشته باشید.

طراحی بالکن

استفاده از نرده کابلی، نمای شیشه ای و پله معلق در بالکن

یکی دیگر از مواردی که برای زیباسازی بالکن می‌توانید استفاده کنید نرده کابلی است. جنس اتصالات و پایه‌ها در این نرده از استیل ضد زنگ است. نرده کابلی برای افرادی که طرفدار طرح‌های مینیمال و ساده هستند بسیار مناسب است. سیم‌هایی که در نرده کابلی به کار می‌روند به سیم بکسل معروف هستند. اقدام دیگری که برای طراحی بالکن به شیوه خاص می‌توانید انجام دهید استفاده از نمای شیشه‌ ای است.

نمای شیشه‌ ای به‌خصوص نوع ریلی آن علاوه بر ایجاد زیبایی در بالکن موجب می‌شود که به راحتی باز و بسته شده و هر استفاده‌ای که می‌خواهید بتوانید از بالکن داشته باشید. نمای شیشه‌ ای کمک می‌کند که در عین حال که بتوانید از نور طبیعی خورشید بهره‌مند شوید، در صورت وجود سرمای زیاد از ورود آن به داخل بالکن نیز جلوگیری نمایید.

اگر بالکن شما از انواعی است که به وسیله چند پله از آپارتمانتان جدا شده است، برای زیباتر کردن آن می‌توانید از پله معلق استفاده کنید. پله معلق نوعی از پله است که در ظاهر این گونه به نظر می‌رسد که تمام اجزای آن بر روی هوا معلق هستند و هیچ گونه پایه و دیواره‌ای برای اتصال آن وجود ندارد. اما در واقع پله‌ها توسط یک شاسی آهنی بسیار محکم به دیوار وصل می‌شوند. استفاده از پله معلق در بالکن‌های غیرهمسطح با خانه می‌تواند یک ایده شیک و مدرن باشد. 

سخن پایانی

استفاده درست از فضاهای در دسترس در زندگی‌های آپارتمانی امروزی بسیار ضروری است. یکی از فضاهایی که می‌توان از آن به بهترین نحو استفاده کرد بالکن است. در واقع بالکن منزل هر متراژی که داشته باشد، با اندکی خلاقیت و وقت می‌توانید بهترین استفاده ممکن از آن را داشته باشید. مجموعه رادان گلس در ساخت و طراحی انواع پله معلق، نمای شیشه ای و نرده کابلی فعالیت دارد. محصولات این مجموعه با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت کمک زیادی در طراحی مدرن و شیک بالکن شما می‌تواند انجام دهد. اغلب محصولات این مجموعه از نوع شیشه‌ای بوده و جلوه زیبایی به فضای منزل شما می‌بخشد. شیشه‌های مورد استفاده در محصولات رادان گلس است نیز از نوع نشکن و مقاوم هستند.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد