برترین پروژه های معماری 2018 از دیدگاه مجله تایم نیویورک

در سال 2018 فهرستی از برترین پروژه های معماری جهان توسط مجله تایم نیویورک منتشر شد. این لیست که توسط نویسندگان، خبرنگاران و ویراستار این مجله ارائه شده برگزیده ایی از 14 ساختمان با کاربری های متنوع می باشد. معیار های داوران برای انتخاب این پروژه ها بر اساس نوآوری، اصالت، کیفیت، پایداری و نفوذ پروژه ها بر قشر عموم جامعه بوده است. این لیست حاوی بسیاری از دلخوشی های معمارن قدیمی و جوان می باشد که توسط معماران معروف قدیمی و جدید طراحی شده است. در این مطلب به بررسی 14 نمونه از برترین پروژه های معماری 2018 به شکل مختصر پرداخته شده است.

1- ساختمان سونای فنلاند : فرهنگ فنلاندی

کلمه فنلاند به خودی خود معرف ویژگی های معماری این کشور است: پایدار.

ساختمان سونای فنلاند توسط گروه معماری Avanto Architects طراحی شده است. یکی از برترین پروژه های معماری 2018 تاسیسات آبریز و سونای خشک هلسینکی می باشد که با توجه به سنت و قوانین کشور فنلاند در ساخت آن بیشتر از متریال بازیافت شده و انرژی باد و نور خورشید استفاده شده است.

برترین پروژه های معماری

2- هتل Murray : بهترین تغییر کاربری سال

هتل لوکس Murray توسط معمار بریتانیایی نورمن فاستر طراحی شده است. بیشتر پروژه های معماری این معمار به سبک هایتک طراحی شده اما این هتل به گونه  متفاوتی طراحی شده است. این پروژه یک باغ هتل بزرگ واقع در مرکز شهر هنگ کونگ می باشد. نمای این ساختمان به صورت پانورامیک طراحی شده که به 4 ضلع سایت تصاویر یکپارچه و منسجمی را ارائه می دهد. باغ این هتل مهم ترین عرصه آن محسوب می شود که ضلع غرب و شرق ساختمان را به سایت متصل کرده و در پایین ساختمان پوشش مناسبی را فراهم نموده است.

3- بنای یادبود صلح و عدالت آمریکا : ادای احترام

بیشتر موزه های عمومی به تحسین تاریخ می پردازند. ولی استودیو معماری MASS ساختمانی را در اعماق جنوب کشور آمریکا طراحی نموده که برای قربانیان جنگ احترام ویژه ایی قائل است. هدف معماران از طراحی این پروژه ایجاد یک کالبد شفاف و معنا دار بوده که بازتابی از قسمتی از تاریخ آمریکا می باشد.

4- مرکز فرهنگی شاه عبدل عزیز : سرابی که به حقیقت بدل گشت

بی شک مرکز فرهنگی شاه عبدل عزیز مهم ترین پروژه معماری کشور عربستان می باشد. این پروژه در سال 2017 توسط گروه معماری Snøhetta طراحی و به اجرا رسیده است. این مرکز فرهنگی نخستین نمونه معماری انتزاعی این کشور محسوب می شود که معرف تغییرات زیرساخت های این کشور از شکلی سنتی و کلاسیک به سمت سبک های نوگر می باشد.

5- موزه هنر های معاصر آفریقای جنوبی: کالبدی بتنی اما غنی

موزه هنر های معاصر واقع در آفریقای جنوبی توسط استودیو معماری Heatherwick Studio طراحی شده است. این پروژه از لحاظ وسعت بزرگ ترین موزه جهان محسوب می شود و یکی از برجسته ترین بنا ها در طی یک سال اخیر است. این موزه پاسخی به نیاز های فرهنگی این کشور می باشد که در چندین رویداد معماری و فرهنگی موفق به دریافت جایزه شده است.

پروژه های برتر معماری 2018

6- هتل ماکائو : هتل شهر رویا ها

هتل ماکائو واقع در شهر کاتوی در شبه جزیره ماکائو می باشد که توسط گروه معماران زاها حدید طراحی و به اجرا رسیده است. این برج هتل جزء آخرین پروژه های زاها حدید محسوب می شود که چند ماه قبل از مرگ وی ساخته شده است. این ساختمان شامل 40 طبقه می باشد که نمایی آن با متریال شیشه و فولاد ساخته شده است. الگوی نما و حجم این پروژه با الهام از خطوط سیال هنر چینی طراحی شده است.

7- کتابخانه تیانجین : بزرگ، عظیم و نورانی

کتابخانه ملی تیانجین واقع در چین توسط گروه معماری MVRDV طراحی شده است. در این پروژه زیگورات تعریف مدرنی را از طراحی داخلی، نورپردازی و قفسه بندی کتابخانه نمایش می دهد. این کتابخانه یکی از برترین پروژه های معماری 2018 می باشد.

برترین پروژه های معماری


حتما ببینید : طراحی کافه اسپریس – تهران


8- هتل رویایی Mar Adentro سواحل کالیفرنیا :

هتل Mar Adentro واقع در مکزیک توسط مایکل آنجلو آراگونس به سبک مینیمال طراحی شده است. این پروژه همچون قایق های مکعبی بر روی آب معلق می باشد. میان حجم ساختمان های سپید و لبه آب، میزان جزئیات به اندازه ایی دقیق است که تصور می شود ساختمان بر روی آب ساخته شده است.

9- پل طلایی ویتنام : در دستان ویتنام آسوده باش

پل طلایی ویتنام توسط گروه معماری TA Landscape Architecture طراحی شده است. در این پروژه در نگاه اول، دو دست غول پیکر سنگی دیده می شود که از کوه های مرکزی ویتنام بیرون زده اند. و تداعی کننده خرابه های باستانی می باشند. در این پروژه تلفیق بی نظیر سازه و فایبر گلاس، ترکیب رویایی از یک پل معلق را خلق کرده است. در ماه ژوئن این پل برای بازدید گردشگران در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا افتتاح شد.

10- موزه آزمایش دانمارک : آزمایشگاه مس

موزه آزمایش واقع در دانمارک توسط گروه معماری CEBRA طراحی شده است. برجسته ترین قسمت این موزه، پله مارپیچی آن می باشد که با متریال مس ساخته شده  و فرم آن نیز بر اساس الگوی DNA طراحی شده است. در سال 2017 این موزه برای بار دوم افتتاح شده است. به علت استقبال گسترده عموم از این موزه، محدوده ایی از شهر که این پروژه در آن واقع شده، رشد چشمگیری داشته باشد.

11- مرکز فرهنگی Teopanzolco مکزیک : تاریخچه کهن

مجموعه فرهنگی Teopanzolco واقع در مکزیک توسط گروه معماران PRODUCTORA, Isaac Broid طراحی شده است. این پروژه پیش زمینه ارتباط با گذشته می باشد. معماران با تاثیر پذیری از هرم های باستانی آزتک ها که در نزدیکی این پروژه واقع شده، این مرکز فرهنگی را طراحی نموده اند و سعی شده تا قسمتی از هویت باستانی شهر به این پروژه معاصر بخشیده شود. این مرکز فرهنگی از برترین پروژه های معماری 2018 محسوب می شود.

برترین پروژه های معماری

12- ساختمان میراث فرهنگی و هنری تای کوان : نمای زیبا و کارآمد

ساختمان میراث فرهنگی و هنری Tai Kwun بزرگ ترین پروژه ساختمانی می باشد که در کشور هنگ کنگ توسط گروه معماران Herzog & de Meuron بازسازی شده است. بازسازی این پروژه تلفیقی از ساختمان سابق اداره پلیس و ساختمان قضایی هنگ کنگ می باشد. نمای این ساختمان بر اساس الگویی پارامتریک طراحی شده که به عنوان یک پوسته ثانویه عمل کرده و نقش فیلتر کننده نور را ایفا می کند.

13- سالن کنسرت Elbphilharmonie هامبورگ : بی نظیر ترین تلفیق سال

سالن کنسرت Elbphilharmonie واقع در شهر هامبورگ، آلمان توسط توسط هرزوگ و دی موران طراحی شده است. این پروژه شامل یک برج شیشه ای می باشد که بر روی یک انبار غول پیکر قدیمی آجری ساخته شده است. این ساختمان از سه جهت توسط آب احاطه شده و به واسطه محدودیت های ورود و خروج، مساله مهمی برای حل این موضوع توسط تیم طراحی بود. از چالش های طراحی این پروژه حل مساله آکوستیک در این ساختمان بود. که این مورد به وسیله کانسپت سقف موجدار شیشه ایی به خوبی حل شده است.

14- موزه لوور ابوظبی : گران قیمت و چشمگیر

یکی دیگر از برترین پروژه های معماری 2018 موزه لوور ابوظبی می باشد که توسط آتلیه معماری Jean Nouvel طراحی شده است. اول از هر چیز بزرگ ترین برداشتی که از این پروژه می شود، پرداخت 1 میلیارد دلار برای برجسته سازی کلمه لوور به عنوان یک مرکز فرهنگی و تاریخی است. با توجه به هزینه هنگفت ساخت این موزه،  نمایش آثار هنرمندانی مانند: ونگوگ، مونه و داوینچی در این موزه بسیار هیجان انگیز می باشد. موزه لوور ابوظبی نخستین فازی از مجموعه های فرهنگی این شهر است که به اتمام رسیده است و به طور حتم از شاخص ترین پروژه های معماری این شهر محسوب می شود.

پروژه های برتر معماری 2018

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پایان نامه و پلان ایستگاه راه آهن

دانلود مدل سه بعدی آلات موسیقی، فروشگاه و اسباب بازی