اصول و نکات ترسیم فنی و نقشه کشی

معمولا ترسیم فنی سخت ترین قسمت طراحی معماری محسوب می شود. و می توان گفت که اکثر معماران و دانشجویان رشته معماری به طراحی اتود اولیه ، اسکیس و طراحی پرسپکتیو علاقمند هستند. چون این بخش از طراحی معماری بسیار جذاب ، خلاقانه و شخصی است. اما جنبه های دیگر یک طرح معماری چیست؟ منظور بخش های استدلالی ، منطقی و فنی طراحی معماری است. شاید این بخش به اندازه طراحی دست آزاد جذاب نباشد اما به طور حتم به همان اندازه حائز اهمیت می باشد.

ترسیم فنی معماری

در صورتی که در زمینه ترسیم فنی مهارت و دانش کافی ندارید. حتما این مشکل در کار شما مشخص می شود. به این شکل که پرسپکتیو های شما هوشمندانه به نظر نخواهد رسید و در کار شما رعایت تناسبات به درستی صورت نمی گیرد. اصولا طراحی شما با کمبود نوعی پیوستگی مواجه خواهد شد. به همین دلیل در این مطلب 20 نکته ترسیم فنی که دانستن آن ها بسیار اهمیت دارد ارائه شده تا شما به ایده آل های ترسیم فنی نزدیک تر شوید. شاید رعایت این نکات در ترسیم فنی تصورات قبلی شما را درباره ترسیم فنی از بین ببرد و شما مجذوب آن شوید. هم چنین این اصول و نکات به شما کمک می کند تا بهتر تصویر آگزنومتریک ، مقاطع ، پلان ها و حتی حجم ها را ترسیم کنید.


حتما ببینید : 10 پلان آپارتمان زیر 38 متر به همراه پرسپکتیو داخلی


20 نکته در ترسیم فنی معماری

1- جدی گرفتن ترسیم فنی به اندازه طراحی دست آزاد : 

معمولا اکثر دانشجویان معماری تمایل دارند که به کل مسئله ترسیم فنی بی اعتنا باشند. بنابراین توصیه ما به شما جدی گرفتن ترسیم فنی می باشد. از همین حالا شروع کنید و چند ساعتی را در هفته به بهتر شدن مهارت های خود در این زمینه اختصاص دهید. زمانی که در ترسیم فنی بهتر عمل می کنید ، می توانید ترسیمات و مهارت های وابسته به طراحی را بهتر انجام دهید.

2- همیشه گونیا ، خط کش و تخته ترسیم خود را تمیز نگه دارید تا از کثیف و لکه دار شدن صفحه ترسیم خود جلوگیری کنید :

تمیز نگه داشتن صفحه ترسیم یکی دیگر از نکات بسیار مهم در ترسیم فنی می باشد. چون در این صورت دیگر کار شما بی نظم و بد شکل به نظر نخواهد رسید. و شما می توانید با مرتب و تمیز نگه داشتن ابزار کار خود به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

ترسیم فنی معماری

3. دور برگه کاغذ خود را با چسب کاغذی به تخته رسم ثابت کنید. این کار می تواند باعث تمیز ماندن خط دور کار شما شود : 

دور برگه کاغذ خود را با استفاده از چسب کاغذی به تخته رسم ثابت کنید. با این کار شما می توانید به راحتی با برداشتن چسب ، کثیفی دور کاغذ را بردارید. تنها به این نکته توجه داشته باشید که برای کار های طولانی لازم است که چسب دور کاغذ را عوض کنید. این تکنیک در کنار تکنیک شماره 2 تاثیر بسزایی در تمیز ماندن کار شما دارند.

4- طراحی با استفاده از مداد HB : 

مداد HB نه تنها دارای رنگ کافی برای ترسیم می باشد ، بلکه صفحه کار شما را نیز خیلی کثیف نمی کند. شما می توانید پس از ترسیم با استفاده از یک مداد نرم (2B و بالا تر) خطوط اصلی ترسیم را پر رنگ تر کنید.

ترسیم فنی معماری

5- صبر ، کلید اصلی موفقیت شما خواهد بود. به هنگام روبرو شدن با چالش های ترسیم فنی ناامید نشوید : 

ترسیم فنی یک فرآیند دیوانه کننده می باشد. بنابراین این مسئله را بپذیرید. و مطمئن باشید که انجام و تمرین این کار موجب می شود تا در آینده متحمل سختی و دشواری های کمتری باشید. بنابراین فرآیند طراحی معماری برای شما آسان تر خواهد شد. بایستی انجام این کار را برای مدتی تکرار کنید تا کم کم به آن عادت کنید.

6- زیبایی درون هندسه ترسیمی را ببینید و هر روز روش کار با هندسه ترسیمی را تمرین کنید :

سخت ترین شیوه ترسیم فنی ، هندسه ترسیمی می باشد. با این حال شما می توانید با تمرین کافی آن را درک کرده و به مهارت کافی دست یابید. تمرین مداوم موجب می شود که خیلی راحت و آسان این روش ترسیم فنی را یاد بگیرید.

ترسیم فنی معماری

7- با خود عهد ببندید که در ترسیم فنی خیلی عالی پیشرفت خواهید کرد، تا حدی که بتوانید هر بخش از طرح خود را به راحتی بر روی کاغذ ترسیم کنید :

در حقیقت این مرحله یک نوع هدف گذاری محسوب می شود که به خود شما بستگی دارد. زمانی که از نظر فکری به نتیجه کسب مهارت در این کار برسید ، آن زمان نسبت به تمرین ترسیم فنی کم تر مقاومت خواهید کرد و در نتیجه می توانید از این فرایند لذت ببرید.

8- ابعاد مناسبی را برای برگه سفید کار خود مانند کاغذ های A2- A1- A0  در نظر بگیرید. کار کردن روی برگه های کوچک A4 و A3 را نیز فراموش کنید :

حتما شما تصویر تکراری یک معمار مشغول به ترسیم در برابر یک تخته رسم بزرگ را دیده اید. تصور نمایید که شما نیز بایستی به این شکل طراحی کنید. بنابراین بایستی برای طراحی روی صفحات بزرگ و روی تخته رسم با ابعاد مناسب این کاغذ بزرگ ، ابزار ترسیم مناسب تهیه کنید.

اهمیت ترسیم فنی در معماری

9- برای یادگیری ترسیم فنی یک چالش 30 روزه برای خود ایجاد کنید : 

به مدت 30 روز ترسیم فنی انجام دهید. حتما متوجه پیشرفت خود خواهید شد. شاید پس از 17 روز احساس خستگی داشته باشید اما صبور باشید و ادامه دهید.

10- برای نمایش بخش هایی که دیده نمی شوند ، از خط چین استفاده کنید :

بخش هایی را که دیده نمی شوند را با استفاده از خط چین نمایش دهید. این کار نه تنها طراحی شما را تمیز و منظم نگه می دارد. بلکه موجب می شود طرح شما هوشمندانه تر و حرفه ایی تر نیز به نظر برسد. برای انتقال اطلاعات متفاوت از خطوط متفاوت استفاده کنید. و بدین ترتیب ظاهر کار خود را زیبا تر کنید.

اهمیت ترسیم فنی در معماری

11- قواعد و تفکرات موجود در روند ترسیم مقطع را درک کنید : 

90 درصد درک ترسیم مقطع ، بستگی به بصری سازی به صورت 3 بعدی دارد.  بنابراین تمرین بیشتر موجب درک بهتر این قضیه خواهد شد. و نخستین گام ، درست ترسیم کردن یک مقطع می باشد.

اهمیت ترسیم فنی در معماری

12- شناخت حداقل سه نوع از انواع تصویر آگزنومتریک : 

تصویر آگزنومتریک به روش های مختلفی ترسیم می شود. شما می توانید با استفاده از هر یک از این شیوه ها یک حجم با زوایای مختلف را ترسیم کنید. البته این زوایا تنها کمی با یک دیگر تفاوت دارند.

13- دوازده وجهی ها را بشناسید و نحوه ترسیم آن ها را به شکل سه نما و تصویر آگزنومتریک یاد بگیرید : 

حجم های ساده مختلفی وجود دارند که لازم است ترسیم آن ها را یاد بگرید. اما شاید ترسیم دوازده وجهی سخت تر ار بقیه باشد. سه نما و سپس تصویر آگزنومتریک حجم زیر را ترسیم کنید.

اهمیت ترسیم فنی در معماری

14- حرفه ایی شدن در ترسیم سه نما : 

در حقیقت سه نما شامل تصویر یک حجم از نمای روبرو ، نمای بالا و نمای طرفین است. در صورتی که پیش از این از نرم افزار های کامپیوتری استفاده کرده باشید ، حتما با سه نما آشنایی دارید. چون در نرم افزار های ترسیم سه بعدی مختلف دقیقا همین سه ویپورت بالا، روبرو، و سمت راست در محیط نرم افزار وجود دارد. اگر ترسیم خط به خط یک حجم را بدانید ، این کار برای شما ساده خواهد شد.

15- یاد بگیرید 100 مشکل در هندسه ترسیمی را حل کنید : 

در صورتی که می خواهید در تفکر معماری و طراحی ، دانا تر ، منضبط تر و سریع تر شوید بایستی حل کردن 100 مشکل در هندسه ترسیمی را یاد بگیرید. و سپس درباره آن صحبت خواهیم کرد.

ترسیم فنی و نقشه کشی

16- یاد بگیرید هندسه بیضی را به شکل دستی در تمامی انواع تصویر آگزنومتریک ترسیم کنید : 

معمولا ترسیم بیضی ها در تصویر آگزنومتریک، کاری بسیار سخت و دشوار است. به همین علت تکرار ترسیم دستی بیضی شما را در این کار ماهر می کند.

ترسیم فنی و نقشه کشی

17- انگیزه حل کردن هر گونه مشکل ایجاد شده در هندسه ترسیمی را داشته باشید : 

اکثر معماران در هنگام روبرو شدن با مشکلات هندسه ترسیمی سردرگم می شوند. (باور نمی کنید؟ می توانید از آن ها بخواهید تا یک دوازده وجهی استاده روی قطر خود را ترسیم کنند.)

شما بایستی کاری را انجام دهید که بقیه قدرت انجام آن را ندارند. و هم چنین باید به شدت در خود ایجاد انگیزه کنید تا این کار را یاد بگیرید. شما می توانید با این تمرین توانایی خود در ترسیم فنی را به چالش بکشید. در تصویر زیر یک تصویر آگزنومتریک پیچیده می بینید، که در چندین سیستم مختصات متعدد ترسیم شده و ترسیم مجدد آن سخت است. (شاید این تمرین یکی از پیچیده ترین تمرین هایی باشد که وب سایت archdaily در زمینه ترسیم فنی ارائه کرده است.)

ترسیم فنی در معماری

18- دانستن نحوه ترسیم احجام اولیه استاندارد مانند مکعب، هرم، استوانه، مخروط، هرم با قاعده مثلث متساوی الاضلاع و سایر احجام اولیه :

حتما بهترین شیوه ترسیم این اشکال به صورت سه نما و به صورت انواع تصاویر آگزنومتریک می باشد. نحوه ترسیم این احجام چگونه است؟ یک مکعب استاندارد با اضلاعی به طول 4 سانتی متر را ترسیم کنید. از این مکعب یک سه نما و سه گونه مختلف از تصاویر آگزنومتریک را ترسیم نمایید.

19- دانستن نحوه ترسیم اشکال هندسی استاندارد مانند مربع، دایره، پنج ضلعی و شش ضلعی :

در شروع کار خود یک هندسه مسطحه ترسیم کنید. این کار بعدا به شما در طراحی نما و طراحی پلان کمک خواهد کرد. هم چنین دانستن نحوه ترسیم اشکال هندسی متعدد به شما کمک می کند که در تمام طرح های خود بهتر تناسبات را رعایت کنید.

ترسیم فنی در معماری

20- قلم گیری ترسیمات دستی با راپید : 

اکنون بهترین ترسیمات دستی خود را با راپید مجددا قلم گیری کنید. (شاید این ترسیمات مربوط به مقطع باشد، یا دیتیل فنی یا حتی یک تصویر آگزنومتریک هنری). قلم گیری کردن ترسیمات دستی با استفاده از راپید یکی از بهترین روش ها برای حفظ ترسیمات دستی می باشد. (یعنی روی خطوط استاندارد اولیه مدادی مجددا با استفاده از راپید خطوط را ترسیم کنید.)

 

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید:

دانلود مجموعه صحنه آماده خارجی محوطه و ساختمان