زندگینامه و معرفی آثار معماری هادی تهرانی

هادی تهرانی در تاریخ ۲ فوریه ۱۹۵۴ در شهر تهران چشم به جهان گشود. وی فقط شش سال از سن خویش را در ایران زندگی کرد و به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۶۰ به آلمان مهاجرت نمودند. در سال 1977 و پس از طی نمودن دوران دبیرستان، تحصیلات خود را در رشته معماری را در دانشگاه صنعتی (براونشوایک) شروع کرد و در سال 1984 فارغ‌التحصیل شد. سپس برای مدتی درحالی‌که بر روی پروژه‌های معماری کار می‌کرد، هم‌زمان در مدرسه‌ عالی (آخن) تدریس کرد.

هادی تهرانی

وی نوآوری و خلاقیت و استعداد فراوانی در رشته‌ی خود داشت بنابراین توانست به همراه دو تن از معماران خبره آلمانی به نام (جینز بوت) و (کایریشتر) دفتر معماری (BRT) را در سال ۱۹۹۱ در هامبورگ تأسیس کند. این دفتر معماری توانسته تاکنون خود را به‌عنوان معروف‌ترین و بهترین دفتر معماری در اروپا معرفی کند و دارای 104 کارمند است درحالی‌که در هنگام تأسیس فقط ده کارمند داشت. تهرانی نه‌تنها در شهرهای آلمان ازجمله مونیخ، کلن، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و … طرح‌ها و پروژه‌های بدیع و باشکوهی را به نام خود ثبت نموده بلکه در بسیاری از شهرهای توریستی دنیا ازجمله دوبی، مسکو، استانبول، رم نیز طرح‌ها و آثار او دیده می‌شود.

دکتر تهرانی دارای احترام و علاقه زیادی میان مردم آلمان است و آثار او در سطح بین‌المللی، الگو و نمونه است. استفاده فراوان از شیشه در نمای ساختمان یکی از عوامل کلیدی در موفقیت تهرانی است. به دلیل اعتقاد وی به اینکه سه عامل یعنی نور، هوا و چشم‌انداز اتاق در ساختمان بسیار مهم است درنتیجه در اکثر کارهای او از کف تا سقف، شیشه به‌کاررفته است. وی تلاش می‌کند با به‌کارگیری شیشه، ساختمان را ازنظر این عوامل در بالاترین سطح استاندارد قرار دهد. ازجمله آثار او که مثال خوبی در به‌کارگیری شیشه است می‌توان سازه عظیم (Berliner Bogen، قوس برلین) را نام برد که ساختمانی کمانی شکل و تمام شیشه‌ای است. قوس فولادی این ساختمان دارای ارتفاع ۱۴۰ متر است و روی یک رودخانه ساخته‌شده است.

تا مدتی ازنظر بسیاری از معماران و متخصصان، زمین این ساختمان غیرقابل ساخت بود اما ازآنجایی‌که تهرانی علاقه زیادی به کارهای نشدنی دارد و دوست دارد هر کار غیرممکنی را به ممکن تبدیل کند با بررسی و تلاش زیاد توانست این سازه عظیم را بنا کند. از دیگر آثار شگفت‌آور او که در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان بهترین ساختمان اداری جهان شناخته و برنده جایزه ویژه‌ این رشته شد تأسیس ساختمان اداری (Doppelxx) در هامبورگ است. همچنین از طراحان و معماران جزایر مصنوعی (نخل دوبی) که تأثیر به‌ سزایی در موفقیت این پروژه داشت دکتر تهرانی بود. از دیگر دستاوردهای این معمار موفق، ایستگاه مرکزی راه‌آهن (هانوفر)، ایستگاه عظیم راه‌آهن فرانکفورت و بسیاری از ساختمان‌های اداری و تجاری مهم آلمان است.


حتما ببینید: بیوگرافی هادی میرمیران


وی بیش از چهل پروژه عظیم را از زمان تأسیس دفتر معماری (BRT) طراحی و تأسیس کرده و در سه مسابقه از ۲۸ مسابقه بزرگ جهانی که درزمینه‌ی معماری برگزارشده برنده بوده است. یک نمونه از پروژه‌های عظیمی که دکتر تهرانی در دست‌ساخت دارد، ساخت بزرگ‌ترین پاساژ اروپاست که چهارصد میلیون یورو اعتبار برای آن در نظر گرفته‌شده است. از عقاید خاصی که هادی تهرانی دارد این است که ساختمان‌ها دارای هویت‌اند و ما در کنار آن‌ها احساس هویت بیشتری می‌‌کنیم بنابراین باید به‌گونه‌ای معماری شوند که از آن‌ها احساس خوبی دریافت کنیم.

می‌توان به‌جرئت عنوان کرد که کارهای وی از بالاترین حد استاندارد برخوردار است. وی در مصاحبه‌ای که با مجله (Wild) انجام داد در مورد رموز موفقیت خود گفت: من همه را‌ه‌ها را به روی خودم بازمی‌بینم و کار نشدنی ازنظر من وجود ندارد. او اضافه کرد: من توجه زیادی به محیط اطرافم دارم و از آن‌ها الگو گرفته و طرح‌های خود را ارائه می‌‌دهم. من در دفتر کارم کامپیوتر ندارم و تنها معماری هستم که به آن اعتقاد ندارم و تنها به هوش و توانمندی‌های ذهنی تکیه می‌‌کنم. اکثر افرادی که با او ارتباط دارند این موضوع را دریافته‌اند که تهرانی دارای هوش فوق‌العاده و ذهن خلاقی است. استفاده از وسایل معمولی که در ساخت آن‌ها دقت لازم نشده و بسیار سطحی طراحی‌شده‌اند یکی از موضوعاتی است که تهرانی را خیلی ناراحت می‌کند. وی در این رابطه بیان می‌کند، وقتی یک معمار با تلاش فراوان، ساختمانی را با بالاترین سطح معماری و به زیباترین شکل ممکن احداث می‌کند باید وسایلی که در این ساختمان استفاده می‌شود نیز در بالاترین سطح استاندارد و طراحی باشند. همین دلیل باعث علاقه هادی تهرانی به طراحی وسایل روزمره از میز و صندلی گرفته تا کیف و فنجان و… شده است. یکی دیگر از استعدادهای فوق‌العاده‌ی او در این زمینه است.

از اعتقادات وی این است که (یک معمار خوب باید یک طراح خوب نیز باشد). تهرانی با بسیاری از طراحان آلمانی ازجمله پروفسور (هانس اولدیش) و مهندس (اولدیش نتر) در ارتباط بوده و قصد تأسیس یک شرکت طراحی لوازم اداری به نام (T+B) را دارد که تمام لوازم آن را با بالاترین سطح کیفیت طراحی کند. از ایده‌های جالبی که تهرانی در ذهن دارد ساخت وسایل اداری تاشو است که مانند لب‌ تاپ در یک جعبه جا شود. یکی از اهداف این ایده را می‌توان استفاده از یک اتاق، درآن‌واحد هم به‌عنوان اتاق کار، هم‌اتاق خواب و هم‌اتاق نشیمن دانست، به‌گونه‌ای که وسایل موردنیاز هرکدام از این اتاق‌ها در یک چمدان جمع ‌‌شود و در صورت نیاز از آن استفاده ‌‌شود. تهرانی همچنان به آینده‌ای درخشان فکر می‌کند. وی ساختمانی برای خود در سال ۱۹۹۸ ساخت و تمام وسایل آن را باسلیقه خود طراحی کرد. وی همراه با دو تن از دوستان معمارش در این ساختمان زندگی می‌کند و مجرد است.

از آثار معماری هادی تهرانی موارد زیر را می‌توان نام برد:

سازه عظیم Berliner Bogen (قوس برلین) :

سازه عظیم Berliner Bogen ( قوس برلین)

قوس برلین

مرکز Deichtor :

آثار معماری هادی تهرانی

مرکز Deichtor

برج‌های ریورساید ۱۹۹۱ – ۲۰۱۰ :

بیوگرافی هادی تهرانی

برج های ریورساید

ساختمان اداری داکلند هامبورگ ۲۰۰۴ – ۲۰۰۶ :

ساختمان اداری داکلند هامبورگ

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: مجموعه حرفه ای آبجکت گلدان تزئینی