شیوه های خوشبو کردن منزل با رایحه‌ ها و مواد معطر

اگر کسی به محض ورود به منزل شما، بوی عرق و قرمه سبزی و چیز هایی بدتر از آن را استشمام کند، شما چه احساسی خواهید داشت؟ مشخص است که خوشبو کردن منزل به اندازه تن و بدن و لباس‌ های ما حائز اهمیت است و تا هنگامی که در محیط خانه شما بو های بد و نامطبوع وجود داشته باشد، منزل شما شیک و دلپذیر نخواهد بود. برای خوشبو کردن منزل شیوه های متعددی مانند استفاده از اسپری‌ ها، عطر ها و شمع‌ های معطر وجود دارد. اما راز های استفاده از این وسایل و داشتن خانه‌ ایی خوشبو در چیست؟ در این مطلب مصاحبه مجله Real Simple با رایدا وگا طراح معروف‌ ترین عطر های خانگی و خوشبو کننده‌ های منزل برای شما ترجمه شده است. این طراح مشهور تمامی نکاتی را که باید در مورد خوشبو کردن منزل خود بدانید برای شما بازگو کرده است.

خوشبو کردن منزل

آیا خوشبو کردن منزل ضرورت دارد؟

در حقیقت عطر ها همچون یک اکسسوری عمل می کنند و به خانه شما عمق و شخصیت می بخشند. هم چنین استفاده از عطر در خانه علاوه بر خوشبو و دلپذیر تر شدن محیط، موجب تفکیک فضا ها از یک دیگر می شود و موجب می شود هر قسمت از منزل شما دارای احساس و ویژگی‌ خاص و متفاوت باشد. اگر در منزل خود از عطر ها و خوشبو کننده ها استفاده نمایید، دیگر احساس کسالت و تکرار در محیط شما وجود نخواهد داشت و می‌ توانید حس‌ های مختلف و متفاوتی را تجربه نمایید.

آشنایی با تخصص عطر های خانگی :

رایدا وگا اظهار داشته است :”هنگامی که مشغول به تحصیل در رشته جامعه شناسی دانشگاه شیکاگو بودم، متوجه شدم که به کار در آزمایشگاه علاقه خاصی دارم و نشستن پشت میز باعث خستگی و افسرده شدن من می شود. هنگام نقل مکان به نیویورک، به طور اتفاقی یک آگهی کار در یک آزمایشگاه عطر سازی را دیدم و با آن ها تماس گرفتم. و بعد از آن نیز دوره آموزشی را نزد یک متخصص عطر سازی گذراندم. و در نهایت تبدیل به یک عطر ساز شدم و مشغول به کار در شرکت های بزرگ عطر سازی شدم. تا این که در چند سال اخیر تصیمیم به مستقل کار کردن نمودم. اما هنوز هم به کمپانی‌ های مختلف برای ساخت عطر مشاوره می دهم. و محصولات معطر مختلفی مانند شمع، شامپو و اسپری‌ های خانگی را طراحی می‌ کنم.

خوشبو کردن منزل

شمع معطر یا خوشبو کننده خانگی؟

برای خوشبو کردن منزل می توان از هر دو این محصولات استفاده نمود. تنها تفاوت این دو محصول در شیوه استفاده آن هاست. اگر دارای یک دستگاه بخور هستید. می توانید از آن به جای این دو محصول استفاده نمایید. اما بعضی از دستگاه های بخور دارای ظاهر جالبی نیستند و با دکوراسیون منزل شما مطابقت ندارند. اما شمع‌ های معطر بر خلاف دستگاه های بخور دارای ظاهر زیبایی هستند و موجب ایجاد فضایی رومانتیک می شوند. به همین علت بهترین انتخاب برای میز شام و فضای حمام هستند. شمع‌ های معطر علاوه بر عطر خاص، دارای نور و زیبایی هستند، اگر این موارد برای شما حائز اهمیت است بهتر است از شمع های معطر استفاده نمایید. اما اگر نیاز به یک رایحه ممتد در فضا دارید عطر داخل بخور انتخاب مناسب تری برای شما خواهد بود.

شیوه های خوشبو کردن منزل با رایحه‌ ها و مواد معطر

چگونگی انتخاب یک رایحه مناسب برای هر محیط :

شما باید عطر را به چشم موسیقی ببینید، برای مثال در اتاق نشیمن نیاز به یک موسیقی آرام و ملایم دارید، یک رایحه ملایم گل می تواند معادل عطری آن باشد. اما اگر می خواهید یک مهمانی را برگزار کنید یک موسیقی شاد پخش خواهید کرد که رایحه‌ های جذاب و غلیظی مانند عطر های مخصوص شب و مهمانی می تواند معادل آن محسوب شود. از عطر هایی با رایحه میوه هایی مانند سیب و گلاب برای آشپزخانه استفاده نمایید زیرا موجب اشتهای بیشتر شما می شوند. و توصیه می شود از استفاده از عطر گل در فضای آشپزخانه اجتناب کنید.

از عطر هایی که دارای رایحه غلیظ اما تمیز هستند مانند گرپ فروت و … برای فضای حمام و دستشویی استفاده نمایید. و یا از شکل شمعی عطر مورد نظر خود بهره بگیرید. برای اتاق خواب نیز انتخاب‌ های متعددی وجود دارد. اما بهتر است برای فضای خواب از رایحه هایی با اثر آرامش بخش مانند رایحه اسطوخودوس یا شکوفه پرتقال استفاده نمایید. حتی استفاده از غنچه‌ های گل‌ های اسطوخودوس داخل یک شیشه نیز امکان پذیر است و می توانید از بوی مطبوع آن بهره مند شوید. اگر به دنبال رایحه‌ ایی جذاب‌ تر هستید می توانید عطر هایی که حاوی مشک، وانیل و عنبر هستند را امتحان کنید.

خوشبو کردن منزل

بهترین شمع معطر برای خوشبو کردن منزل :

اگر قصد دارید برای خوشبو کردن منزل خود شمع های معطر تهیه نمایید. قبل از خرید انگشت خود را روی موم دم شمع بمالید تا بوی آن آزاد شود و سپس انگشت خود را بو کنید. اگر قطرات موم روی بدنه شمع دیده شود از خرید آن اجتناب کنید زیرا نشانه بی کفیت بودن شمع معطر است. و این که عطر و موم شمع به خوبی با هم ترکیب نشده‌ اند.

اسپری‌ های خوشبو کننده :

اگر قصد دارید برای خوشبو کردن منزل خود اسپری تهیه نمایید. رایحه‌ هایی قوی مانند چوب صندل و مرکبات را خریداری کنید. برای این که از کیفیت اسپری مطمئن شوید، آن را در هوا اسپری کنید و درون آن راه بروید، در صورت حس کردن قطرات اسپری بر روی پوست، نشانه بی کیفیت بودن اسپری است. و به اندازه کافی هوا را خوشبو نخواهد کرد. بنابراین از اسپری‌ هایی که از خود لک به جا نمی‌ گذارند، استفاده نمایید. زیرا می توان از آن ها بر روی پارچه نیز استفاده نمود.


حتما ببینید : 50 نمونه طراحی چراغ آویز


کسانی که به عطر علاقمند نیستند:

برای افرادی که علاقمند به عطر های قوی نیستند نیز شیوه های مختلفی برای خوشبو کردن منزل وجود دارد. و با این راهکار ها می توانند فضای خانه خود را تر و تازه و دلپذیر نشان دهند. بهترین انتخاب برای این افراد استفاده از عطر هایی با رایحه بابونه، گل‌های وحشی و آفتابگردان است. زیرا این رایحه ها به طور کامل طبیعی، ملایم و سبک هستند و دارای بوی تند نیستند. بعضی از این گل ها مانند، بابونه حتی امکان دارد دارای بوی خاصی نباشند اما فضا را شاداب و تر و تازه جلوه می دهند. بیشتر روغن‌ های معطری که برای خوشبو کردن منزل استفاده می شوند، در حقیقت از خود گیاهان گرفته نمی‌ شوند، بلکه تصویر و ذهنیت ما از رایحه این گیاهان را در خود منعکس می‌ کنند پس در صورت حساسیت به این گیاهان، نیز می توانید از آن ها استفاده کنید.

شیوه های خوشبو کردن منزل با رایحه‌ ها و مواد معطر

یک اشتباه رایج در خوشبو کردن منزل :

استفاده از یک رایحه خاص و تکراری اشتباه رایج بیشتر افراد در خوشبو کردن منزل است. که معمولا این رایحه یاسمن یا یاس است. با وجود بوی تند، این رایحه ها بسیار جلب توجه می کنند. در نتیجه تصور افرادی که وارد منزل شما می‌ شوند، این است که شما سعی در پوشاندن بوی بد منزل خود را با استفاده از این رایحه ها و عطر ها دارید. پس بهتر است از عطر ها و رایحه‌ های ملایم تر که توجه زیادی را به خود جلب نمی‌ کنند، استفاده نمایید. اگر واقعا علاقمند به این رایحه ها هستید، سعی کنید آن‌ ها را با عطر های دیگر مانند رایحه نرگس، میموسا یا کاملیا ترکیب کنید. به این ترتیب می‌ توانید بو های موجود در منزل خود را نیز مانند دکوراسیون آن شیک انتخاب کنید و همه حواس پنجگانه افرادی را که در محیط قرار دارند راضی نگه دارید.

 

منبع : Real Simple

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش مقدماتی Marvelous Designer

دانلود پایان نامه هتل با تصاویر سه بعدی