ایده های کاربردی در طراحی پیشخوان آشپزخانه

طراحی پیشخوان آشپزخانهطراحی آشپزخانه‌ یکی از پیچیده‌ترین فضاها برای طراحی در یک خانه است. برای صاحبان منازل، درک چگونگی طراحی آشپزخانه، گیج‌کننده است. گروه‌های بحث و تبادل‌نظر (مرجع دانلود معماری) پر است از کاربرانی که تقاضای کمک درباره‌ی تصمیم‌گیری در مورد سایز پیشخوان آشپزخانه دارند.

اگرچه یک فرمول ثابت برای تعیین سایز پیشخوان آشپزخانه وجود ندارد، چند دستورالعمل معیار وجود دارند که می‌توانند کمک‌کننده باشند. طراحان آشپزخانه (توماس آهمان) و (ستیو جاستریچ) پیشنهاد‌های خوبی برای طراحی پیشخوان آشپزخانه ارائه می‌دهند. آن‌ها پیشنهاد‌هایشان را با پرسیدن شش سؤال اساسی از خود شما، شروع می‌کنند:

طراحی پیشخوان آشپزخانه

1- کارکرد این پیشخوان آشپزخانه چیست؟

قبل از اینکه شروع کنید به فکر کردن درباره‌ی راه‌حل‌هایی عقلانی برای مسئله فضا، محدوده و دامنه، در این مورد تصمیم بگیرید که قرار است کارکرد اصلی پیشخوان آشپزخانه شما چه باشد؟ بیشتر پیشخوان‌ها یک طرف مخصوص پخت‌وپز و یک طرف مخصوص میل کردن غذا دارند. اما شما بر روی چه چیزی تأکید دارید؟ کارهای آماده‌سازی، پخت‌وپز، تمیزکاری، میل کردن غذا و یا سرگرمی؟ یا شاید هم شما از پیشخوان آشپزخانه برای همه چیز ازجمله انجام تکالیف و پروژه‌های خانگی استفاده می‌کنید؟

اگر شما در پیشخوان خود به وسایل آشپزخانه و سینک ظرف‌شویی احتیاج دارید، پس فضای بیشتری نیاز دارید. اگر از پیشخوان فقط برای میان وعده‌ها و گاهگداری استفاده می‌کنید، در این صورت چیدمان صندلی‌ها برای نشستن، در اولویت اول قرار خواهد گرفت.

) توماس آهمان) عقیده دارد که:” بحث در مورد پیشخوان آشپزخانه فقط یک زیرمجموعه‌ی کوچک از مسائلی است که می‌بایست در طراحی کلی آشپزخانه و فضاهای جانبی، حل شوند. چیزی که در طرح کلی به پیشخوان آشپزخانه اختصاص می‌یابد، تنها بخشی از مجموعه‌ی کلی جریان الگوهای کاری و نحوه‌ی زندگی می‌باشد. پیشخوان بخشی از را حل است و بیشتر بحث هم باید بر روی همین نکته متمرکز شود. سپس، جزئیات به‌ صورت خودکار جور خواهند شد.”


حتما ببینید: دکوراسیون آشپزخانه


پیشخوان آشپزخانه

2- شما به چه لوازمی در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود نیاز دارید؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که لوازم آشپزخانه  را در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود ادغام  و جاسازی کنید، بایستی هم برای کارکرد و هم برای فضا، برنامه‌ریزی کنید.(جاستریچ) می‌گوید ” اگر سینک اصلی در پیشخوان است ، شما به یک ماشین ظرف‌شویی نیاز داشته و باید تصمیم بگیرید که آیا ماشین ظرف‌شویی در سمت راست یا سمت چپ سینک قرار گیرد.” اگر قرار است پیشخوان بیشتر به‌عنوان جایی برای آماده‌سازی و تدارک باشد، در این صورت نیازمند جای زباله، بازیافت و کمپوست و مخلوط سازی هم خواهید بود.

بزرگی آشپزخانه‌ی شما چقدر است؟ اگر آشپزخانه‌ی بزرگی دارید و یخچال شما در نزدیکی پیشخوان نیست، پس ممکن است به یک یخچال کوچک زیر پیشخوانی نیاز داشته باشید.  اگر یک اجاق رومیزی (صفحه ئی) نصب می‌کنید، فضای لازم برای دریچه‌ی خروجی و هود را هم در نظر بگیرید. لیستی از همه‌ی چیزهای موردنیاز در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود را، به ترتیب اولویت تهیه کنید. ممکن است نتوانید تمام چیزهایی را که می‌خواهید در پیشخوان خود داشته باشید، اما سعی کنید که حداقل پنج مورد بسیار مهم و دارای اولویت را، داشته باشید.

آشپزخانه‌

3- به چقدر فضا نیاز دارید؟

بخش مهمی از جواب این سؤال وابسته است به چیدمان آشپزخانه‌ی شما. اگر فضای زیادی برای کابینت در آشپزخانه‌ی خود دارید، در این صورت ، فضای انبار برای پیشخوان ضروری نیست. اگر پیشخوان، بیشتر حالت فضای آماده‌سازی و تدارک دارد، در آن صورت، سینک و دیگر لوازم آشپزخانه در اولویت قرار می‌گیرند ولی سعی کنید که برای وسایل آماده‌سازی و تخته‌های برش هم ، در نزدیک سینک جا باز کنید.

بر طبق نظر (جاستریچ)، ” معمولاً دو کابینت پشت سر هم 24-اینچی، بیشتر کاربردهای زیر-پیشخوانی را مهیا می‌کند. اما مطمئن شویید که پیشخوان آشپزخانه شما زیادی بزرگ نبوده و فضای اضافی در وسط باقی نماند.” پیشنهاد (آهمان) این است که عرض پیشخوان، 3 فوت باشد چراکه (به نظر او) مناسب‌ترین ظاهر را خواهد داشت – هرچند که گاهی هم‌عرض 2 فوت مناسب‌تر است. طول پیشخوان می‌تواند حتی 4 فوت هم باشد، اما پیشنهاد وی این است که اگر نیاز به جاگذاری سینک، ماشین ظرف‌شویی و اجاق صفحه  ئی دارید، حداقل طول 7 فوت را در نظر بگیرید.

دنبال فردی حرفه‌ای باشید: از یک فرد حرفه‌ای بخواهید که فضای ذخیره‌ی موردنیاز شما را محاسبه کند.

طراحی اپن آشپزخانه

4- ارتفاع پیشخوان باید چقدر باشد؟

قبل از هر چیز، ارتفاع صندلی‌ ها را تعیین کنید. اگر می‌خواهید در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود از چهارپایه‌ی بار استفاده کنید، بایستی تصمیم بگیرید که آیا این چهارپایه‌ها دارای ارتفاع 36 اینچی هستند یا 42 اینچی.  چهارپایه‌های 42 اینچی، انعطاف‌پذیری بیشتری دلرند – می‌توان پیشخوان را در دو سطح طراحی کرد: درنتیجه سمت مربوط به کار، کم ارتفاع‌تر و برای کارهای آماده‌سازی بوده ولی طرف سرو غذا بلندتر بوده و چهارپایه‌های بار آنجا قرار می‌گیرند.

پلکان قرارگرفته در این وسط هم‌ جایی بسیار مناسب برای پریزهای برق خواهد بود. چهارپایه‌های بار 36 اینچی، فضای نشستنی در حد واسط چهارپایه‌های بار معمولی و صندلی‌های معمولی، فراهم می‌کنند: به‌اندازه‌ی چهارپایه‌های 42 اینچی، امکان انعطاف‌پذیری در طراحی را نمی‌دهند. ولی این چهارپایه‌های 36 اینچی، انتخاب مناسبی برای مکان سرو و میل غذای مشخص و معین هستند. (آهمان) پیشنهاد می‌کند که برای قسمت‌های مربوط به صندلی‌ها، یک برآمدگی حداقل 12 اینچی در نظر گرفته شود، اما برآمدگی 15 تا 18 اینچی راحت‌تر خواهد بود.

طراحی آشپزخانه

5- چگونه پیشخوان با چیدمان آشپزخانه جور شود؟

آشپزخانه اصلاً فضایی استاتیک و ثابت نیست – ماهیت شلوغ این فضا ایجاب می‌کند که طراحی منسجمی بر همه‌ی قسمت‌ها حاکم باشد. مطمئن شوید که طرف مربوط به کار در پیشخوان با طرف مقابل، هماهنگ باشد. آیا پیشخوان آزاد با بقیه‌ی آشپزخانه‌ی شما جور درمی‌آید؟ آیا پیشخوان می‌تواند مثلث کاری (سینک – یخچال – اجاق) را تکمیل می‌کند؟ یا شاید به یک محدوده‌ی کاری دیگر با یک سینک و محدوده‌ی آماده‌سازی نیاز دارید؟

باید در مورد فضای کف خالی موجود در اطراف پیشخوان هم یک سری محاسبات را در نظر بگیرید. (آهمان) پیشنهاد می‌کند که 3 فوت از فضای کف آشپزخانه را برای هر طرف پیشخوان در نظر بگیرید. سمت‌های مربوط به کار در هر پیشخوان، باید یک فضای حداقل 42 اینچی داشته باشند. هرچند که معمولاً به بیش از 5 فوت نیازی ندارید. قسمت سرگرمی و سرو غذا را معمولاً ، در صورت وجود، از روی فضای مجاور، یعنی اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن تعیین می‌کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

طراحی پیشخوان آشپزخانه

منبع : houzz

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید:دانلود پلان آپارتمان مسکونی