بدون شک کابینت ‌ها یکی از اجزای مهم در خانه و مشخصاً آشپزخانه ها می باشند به شکلی که تصور یک خانه یا آشپزخانه بدون کابینت ،کاری بسیار دشوار و حتی غیر قابل ممکن است. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین به وجود آمدن و استفاده از دکوراسیون حرفه ای منازل مسکونی و سایر مکان ها، کابینت ها از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده اند. با توجه به همین اهمیت، امروزه شرکت ها و تولیدی ها اقدام به تولید و ساخت کابینت ها در رنگ ها و مدل های متفاوت و متنوعی می کنند. این تنوع به منظور استفاده همه سلیقه ها از کابینت با انواع مختلف دکوراسیون می باشد. کابینت ها علاوه بر نوع مدل و طرح و رنگ از نظر جنس نیز با یکدیگر متفاوت می باشند. یکی از کابینت های متفاوت و البته پرطرفدار از نظر جنس کابینت هایگلاس یا هایگلس می باشد. اما اینکه کابینت هایگلاس چیست؟ انواع آن چه هستند و خیلی دیگر از موارد ضوعاتی می‌باشند که ما در این مقاله تحت عنوان کابینت هایگلاس به آن پرداخته ایم پس اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. چرا که ما در این مقاله تصمیم داریم که به بهترین شکل ممکن به بررسی کابینت هایگلاس پرداخته و اطلاعات مهمی در این زمینه در اختیار شما بگذاریم.

کابینت و تاریخچه آن

در این قسمت از مقاله قبل از اینکه به بررسی کابینت هایگلاس بپردازیم، لازم است که ابتدا اطلاعاتی در مورد کابینت و البته تاریخچه آن داشته باشیم.

کابینت یک واژه فرانسوی می باشد که به معنای قفسه است. امروزه بجز آشپزخانه منازل مسکونی که مهمترین محل برای نصب کابینت می‌باشد از کابینت در مکان های دیگری مانند ادارات و مغازه‌ها به منظور نگهداری اشیاهای مختلف و همچنین مواد غذایی استفاده می‌شود. شاید بتوانیم تاریخچه کابینت را مربوط به قرن بیستم میلادی بدانیم. یعنی همزمان با دوره رنسانس، که استفاده از قفسه ها در خانه و سایر مکان ها به منظور نگهداری وسایل رواج پیدا کرد.

همزمان با به وجود آمدن و استفاده از برق، لوازم مختلفی به منظور ساخت کابینت‌های مدرن فراهم شد و همین موضوع نقطه عطفی در شکل‌گیری صنعت کابینت شد. به مرور زمان استفاده از کابینت برای تقسیم کردن آشپزخانه رواج پیدا کرد تا به شکل کابینت های امروزه درآمدند.

اگر به شکل کلی بخواهیم بگوییم که کابینت چیست؟ باید بگوییم به قفسه هایی که وظیفه آنها نگهداری وسایل لوازم و ظروف مختلف در مکان های گوناگون و مشخصاً آشپزخانه می باشد کابینت گفته می شود. کابینت ها را می توان از جنس های مختلفی مانند فلز و ام دی اف، هایگلاس، ممبران و نوپان ساخت و از آن ها استفاده کرد، البته انتخاب هر یک از این متریال ها با توجه به سلیقه و میزان بودجه ای می باشد که کارفرما قصد دارد برای کابینت هزینه نماید.

در این قسمت از مقاله و قبل از بررسی کابینت هایگلاس لازم است، که اطلاعاتی در مورد ورق هایگلاس داشته باشیم. هایگلاس یک ورق با مغزی ام دی اف می باشد، که معمولاً پلاستیکی و از جنس پلکسی گلاس می باشد. به شکل معمول و متعارف ورق های هایگلاس تنها از یک سمت با پلکسی گلاس پوشیده می شود و طرف دیگر ورق را با لایه های ارزانتر می پوشانند.

لایه پلکسی گلاس دارای حالتی شفاف و براق و زیبا می باشد‌. پس با توجه به این توضیحات می‌توانیم بگوییم که دلیل براق بودن و شفاف بودن کابینت های هایگلاس وجود پوشش پلی گلاس بر روی ورق های هایگلاس می باشد.

معمولاً به دلیل براق بودن از این نوع ورق در موارد بسیاری استفاده می‌شود. که متعارف ترین آنها استفاده از این ورق ها به منظور کابینت سازی می باشد. ورق های هایگلاس دارای مزایا و معایبی می باشد، اگر بخواهیم به صورت تیتر وار به این موارد اشاره کنیم می توانیم بگوییم که مواردی مانند درخشندگی بالا، مقاومت بالاتر این نوع از ورق‌ها نسبت به سایر ورق ها در برابر رطوبت، داشتن طرح های متنوع و زیبا تر نسبت به سایر ورق ها مانند ام دی اف، مقاومت بسیار بالا و قابلیت تعمیر و ترمیم همگی از مزایای ورق هایگلاس می باشند.

در کنار این موارد مواردی مانند صد در صد ضد آب نبودن، خش پذیر و لکه پذیر بودن و داشتن لبه های تیز را میتوان به عنوان معایب ورق هایگلاس بیان نمود.

برای جمع بندی این قسمت از مقاله باید بگوییم که ورق هایگلاس یک نوع ورق است که بسیار شفاف و براق می‌باشد از این ورق در موارد مختلفی استفاده می‌شود که شاید مهمترین آن ساخت کابینت هایگلاس می باشد‌.

کابینت هایگلاس چیست؟

کابینت های هایگلاس را می توانیم به نوعی همان کابینت های ام دی اف بدانیم، که توسط لایه های پلاستیکی و شیشه ای براق روی آنها پوشش داده شده است. همین روکش ها باعث تمایز این کابینت ها نسبت به سایر کابینت ها و البته کابینت های ام دی اف می شوند. که طرح آنها را تبدیل به یک طرح متنوع و خاص می‌کنند که دارای زیبایی های منحصر به فرد خود می باشد.

در مورد کابینت های هایگلاس می توانیم بگوییم که این کابینت ها یک نوع از کابینت های مدرن می باشند، معمولاً از کابینت های هایگلاس برای آشپزخانه های جدید استفاده میشود.

این نوع از کابینت ها را می توان به چند مدل مانند کابینت های هایگلاس براق، کابینت های هایگلاس مات و کابینت های هایگلاس طرح ها و یا اکلیلی و یا حتی کابینت های ساده تقسیم بندی نمود.

اگر بخواهیم دقیق‌تر در مورد کابینت های هایگلاس صحبت کنیم باید بگوییم که هایگلاس یک نوع روکش می باشد که بر روی ام دی اف کشیده میشود. این لایه یک صفحه نازک پلی گلاس می باشد که می تواند از پلاستیک بسیار شفاف و یا حتی شیشه باشد. جنس این روکش به گونه ای است که مقاومت آن از شیشه بیشتر و وزن آن نسبت به شیشه کمتر است. از این نوع از روکش ها یا همان هایگلاس را شما میتوانید در طرح های مختلف و گوناگون در همه جای دنیا پیدا کنید.

با توجه به این موضوع می توانیم بگوییم که کابینت های هایگلاس را می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود که در ادامه به بررسی انواع کابینت های هایگلاس می پردازیم.

آشنای با کابینت هایگلاس

انواع کابینت های هایگلاس

همان طور که در قسمت قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم کابینت هایگلاس به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می شوند که مهمترین تقسیم بندی آن بر اساس رنگ و شفافیت می باشد. معمولاً کابینت های هایگلاس به کابینت های هایگلاس رنگ مات، کابینت های هایگلاس براق، کابینت هایکلاس پلی گلاس، کابینت های هایگلاس اکلیلی و کابینت های هایگلاس پلی گلاس تقسیم می شوند.

که ما در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت پس همچنان با ما همراه باشید.

کابینت هایگلاس اکلیلی

شاید بتوانیم بگوییم که هایگلاس کامل ترین دسته بندی در حوزه کابینت ها و دکوراسیون را دارا می باشد.

یکی از مدل های کابینت هایگلاس که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد کابینت های گلاس اکلیلی است. که معمولاً رنگ آن محدودیت دارد و در بیشتر موارد دو نوع سفید و مشکی ساخته و اجرا می شود.

باید توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از کابینت هایگلاس اکلیلی را دارید با عکس انتخاب این نوع از کابینت های گلاس را انجام ندهید، چرا که وجود اکلیل های روی در کابینت از روی عکس مشخص نمی باشد. اما اگر شما این کابینت ها را در مکانی ببینید که نور پردازی مناسبی داشته باشد، می‌توانید به خوبی شاهد زیبایی های این نوع از کابینت باشید.

اگر نور پردازی آشپزخانه شما درست باشد زیبایی این کابینت ها بیشتر می باشد، مخصوصاً در شب‌ها که جلوه بصری و زیبایی به محیط منزل می‌بخشد. رنگ‌های اکلیلی نسبت به سایر رنگ‌ های کابینت‌های هایگلاس قیمت بالاتری دارد. که به دلیل زیبا بودن و خاص بودن این نوع از کابینت‌ها خیلی از مصرف کنندگان حتی با وجود بالا بودن قیمت استفاده از این کابینت‌ها را به سایر کابینت‌ها ترجیح می‌دهند.

کابینت هایگلاس براق

شاید اولین چیزی که بعد از شنیدن نام هایگلاس به ذهن شما خطور کند براق بودن این نوع از کابینت ها باشد.

در واقع شنیدن نام کابینت هایگلاس در ذهن‌ شما کابینت هایگلاس سفید را تداعی می‌کند.

در حالی که رنگ سفید تنها یکی از رنگ های براق هایگلاس می باشد. اگر شما اطلاعات دقیقی در مورد کابینت های هایگلاس داشته باشید متوجه خواهید شد که رنگ های ساده و طرحدار براق در این نوع از کابینت ها به شکل قابل توجهی زیاد می باشند. معمولاً کابینت هایگلاس سفید براق محبوب ترین نوع کابینت های هایگلاس می باشد. اما به جز رنگ سفید رنگ های دیگری مانند قهوه ای و مشکی وجود دارد، که شما می توانید از این رنگ ها برای کابینت هایگلاس براق سفارش دهید. در مورد جنس روکش ورق های هایگلاس باید بگوییم که جنس روکش این نوع از کابینت ها مشابه جنس شیشه ای می باشد. این نوع از کابینت های هایگلاس این ویژگی را دارند که به راحتی قابل تمیز شدن هستند و هیچ گاه کثیف باقی نمی مانند.

کابینت های گلاس پلی گلاس

یکی دیگر از انواع کابینت های هایگلاس کابینت های هایگلاس با روکش پلی گلاس می باشند. این نوع از کابینت ها نیز از زیر مجموعه های کابینت های هایگلاس براق هستند، باید توجه داشته باشید که یکی از بهترین نوع روکش های کابینت های هایگلاس پلی گلاس می باشد. که علاوه بر شفافیت و براقیت قابل توجه از مقاومت بالایی نیز برخوردار می باشد. در واقع می توانیم بگوییم که این نوع از کابینت هایگلاس یک کابینت مستحکم و البته زیبا می باشد که معمولاً توسط شرکت های ترک وارد بازار ایران میشوند.

کابینت هایگلاس مات

این نوع از کابینت‌های هایگلاس دارای یک رنگ ساده می‌باشند. که این امکان را به اجرا کننده می‌دهند که اجرای تک رنگ و دو رنگ داشته باشند. اگر بخواهیم از نظر رنگ به محبوب ترین کابینت های هایگلاس مات اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که کابینت های هایگلاس سفید در اولویت قرار دارند و بعد از آن کابینت های هایگلاس به رنگ طوسی مات و مشکی مات در رده های بعدی قرار دارند و معمولاً این سه رنگ توسط مشتریان سفارش داده میشود. در مورد تولید کابینت های هایگلاس مات باید بگویم که این نوع از کابینت توسط برندهای ترکیه و ایران تولید می شوند، که هر کدام از آنها از نظر کیفیت و قیمت با یکدیگر متفاوت می باشند.

کابینت هایگلاس لمی گلاس نیز یکی دیگر از انواع کابینت های گلاس می باشد.

آشنای با کابینت هایگلاس 1

دلیل استفاده از کابینت هایگلاس

شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه ها برای افرادی که قصد کابینت کردن منزل مسکونی خود و یا مکان های دیگری را دارند انتخاب کابینت مناسب باشد.

انتخاب کابینت ها معمولاً با توجه به ویژگی های محصول صورت می‌گیرند. برای انتخاب کابینت هایگلاس نیز دلایل گوناگون و متنوعی وجود دارد که از مهمترین آنها می توانیم به سادگی و زیبایی، دیرتر کثیف شدن و راحت پاک شدن، منبع و منعکس کننده نور بودن ،داشتن طرح های گوناگون و متنوع داشتن، جلوه ای زیبا و خاص، تنظیف کابینت های هایگلاس و امکان تغییر دستگیره با سلیقه شخصی اشاره کنیم.

شاید همه این دلیل‌ها باعث میشوند که خیلی از مصرف کنندگان اقدام به سفارش و نصب کابینت‌های هایگلاس اقدام نمایند.

مراحل ساخت کابینت هایگلاس

در مورد مراحل ساخت کابینت هایگلاس باید بگوییم که ساخت این نوع از کابینت ها نیز به مانند ساخت کابینت ام دی اف می باشد. معمولاً در کارخانه و تولیدی های بزرگ که کشور ترکیه به عنوان یکی از سردمداران آن می باشد اقدام به تولید و یا بهتر بگوییم تبدیل ورق های ام دی اف به هایگلاس می باشد، همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم کابینت هایگلاس همان کابینت ام دی اف می باشد که توسط روکش های براق پوشش داده میشود. برای ساخت کابینت هایگلاس ابتدا باید اندازه و ابعاد دقیق آن را مشخص نموده و بعد از آن توسط استادکار ماهر اقدام به برش دادن ورق ها نمود. بعد از آن با ابزار خاص و راه های برش داده شده را به شکلی دقیق در کنار یکدیگر قرار می دهیم و بعد از آن آنها را بر روی محل مورد نظر طبق سفارش کارفرما نصب میکنیم باید توجه داشته باشید که نصب درب کابینت می تواند بعد از انجام عملیات نصب انجام گیرد.

سفارش کابینت هایگلاس

به منظور سفارش این نوع از کابینت شما می‌توانید با مراجعه به کارخانه و تولیدی‌های معتبر در نزدیک محل زندگی خود به صورت حضوری به سفارش کابینت‌های هایگلاس اقدام نمایید، البته شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های معتبر از طریق فضایی مجازی نیز اقدام به انجام این کار کنید. ولی قبل از هر نوع سفارش شما باید ابتدا تصمیم خود را به شکل قاطع بگیرید. چرا که در صورت سفارش این نوع از کابینت و پشیمان شدن شما، ضررهای سنگینی برای شما در پی خواهد داشت، پس بهتر است قبل از سفارش این نوع از کابینت ابتدا به درستی اندازه کابینت ها را مشخص نمایید و یا حتی تا از استادکار تولیدی که قرار است برای شما کابینت ها را بسازد بخواهید تا اندازه دقیق کابینت ها را برای شما نیز ثبت نماید.

آشنای با کابینت هایگلاس 2

قیمت کابینت هایگلاس

در مورد قیمت کابینت های گلاس باید بگوییم که به مانند هر محصول دیگری قیمت کابینت هایگلاس نیز به عوامل متعدد و مختلفی بستگی دارد. شاید به همین دلیل باشد که در هنگام سفارش و خرید کابینت شما با قیمت های متنوع و گوناگونی مواجه می شوید. در ادامه این مقاله به بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت کابینت هایگلاس می‌پردازیم.پس همچنان با ما همراه باشید.

بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت کابینت هایگلاس

قبل از هر چیزی باید بگویم که مواردی که در این قسمت از مقاله ذکر می شود موارد مهم و تاثیر گذار در تعیین قیمت کابینت های هایگلاس تا به این لحظه می باشد، چرا که با توجه به نوسانات بازار ارز و با توجه به اینکه این نوع از کابینت ها یک نوع کابینت وارداتی به حساب میشوند هر لحظه در حال تغییرمی باشد.

نوع ورق کابینت هایگلاس

اولین موضوعی که در تعیین قیمت کابینت هایگلاس موثر میباشد نوع ورق کابینت هایگلاس است. برای مثال این موضوعات که کابینت مد نظر شما از ورق هایگلاس ایرانی ساخته میشود یا خارجی و اینکه چه تیپی می باشد یا اینکه با محصولات چه برندی شما قصد ساخت کابینت را دارید؟همگی در تعیین قیمت نهایی کابینت شما موثر می باشند، در این مورد باید بگویم که مسلماً با توجه به اینکه کشورهای خارجی سردمدار تولید این نوع از کابینت هستند قیمت ورقه های خارجی و مخصوصا ورق های ترک گران تر می باشد.

طرح کابینت هایگلاس

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین قیمت کابینت هایگلاس مربوط به طرح کابینت می باشد این موضوع می‌تواند تا جایی در تعیین قیمت مهم باشد که خیلی ها معتقدند که طرح کابینت در تعیین قیمت از نوع ورق کابینت نیز تاثیر گذار تر میباشد.

جزئیات اجرایی کابینت هایگلاس سومین مورد در تعیین قیمت کابینت هایگلاس جزئیات اجرایی پروژه می‌باشد مثلاً جنس یراق آلات کابینت و سایر موارد می‌تواند در تعیین قیمت کابینت موثر باشد.

تفاوت قیمت کابینت هایگلاس ترک و ایرانی

همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم یکی از موارد مهم در تعیین قیمت کابینت هایگلاس ایرانی و یا خارجی بودن ورق آن می باشد یکی از کشورهای خارجی که سردمدار تولید ورق هایگلاس میباشد کشور ترکیه است به همین دلیل ما در این مقاله قرار است به بررسی تفاوت قیمت کابینت هایگلاس ترک و ایرانی بپردازیم کابینت هایگلاس ترک مطابق استانداردهای کشورهای اروپایی تولید می‌شود و قسمتی از مواد اولیه تولید آن از کشور لهستان که یکی از بزرگترین تولید کننده های ام دی اف در اروپا میباشد تامین می شود در مقابل این نوع از کابینت کابینت هایگلاس ای ایرانی مواد اولیه خود را از کشور تایلند تهیه می کنند و همین دلیل وقتی صحبت از فرق هایگلاس ایرانی و ترک میشود کیفیت کابینت های ترک بسیار بالاتر می باشد یکی دیگر از تفاوت های قیمت کابینت هایگلاس ترک و ایرانی را می توان مربوط به ساخت کابینت ها دانست کابینت های هایگلاس ساخت ترک دارای یک لایه محافظ uv می باشند که باعث بالا بردن دوام و همچنین زیادی درخشندگی کابینت می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که درخشندگی کابینت در

بلندمدت ثابت بماند در مقابل کابینت هایگلاس ایرانی نیز از کیفیت بالایی برخوردار می باشند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی کابینت هایگلاس پرداختیم به عنوان جمع بندی و نتیجه گیری می توانیم بگوییم که چند سالی است که کابینت ها جزء جدایی ناپذیر هر خانه و آشپزخانه می باشد که تاثیر بسزا و شایانی در دکوراسیون کلی خانه دارد به دلیل اهمیت کابینت در خانه ها امروز از کابینت های مختلف و گوناگونی در طرح ها و رنگ های گوناگون و البته با جنس های متفاوت استفاده می شود که یکی از آنها کابینت هایگلاس می باشد.

کابینت هایگلاس همان کابینت های ام دی اف می باشند که توسط روکش های شفاف و شیشه ای مانند پوشش داده می‌شوند و همین روکش ها باعث براق شدن این کابینت ها می شوند. معمولاً روکشی که برای هایگلاس کردن ورق های ام دی اف استفاده می شود پلکسی گلاس می باشد.

کشورهای زیادی در دنیا اقدام به ساخت ورقهای روکش هایگلاس می نمایند که از مهمترین آنها می توان به ترکیه و انگلستان اشاره کرد. هرچند که امروزه کشور ایران نیز با تهیه ام دی اف از کشور تایلند اقدام به تولید کابینت های هایگلاس می کند که از نظر کیفیت چند درجه نسبت به مشابه خارجی ضعیف تر می باشند در مورد ساخت کابینت هایگلاس باید بگوییم که ساخت و تولید این نوع کابینت‌ها به مانند کابینت‌های ام‌دی‌اف می‌باشند و معمولاً در کارگاه‌ها و تولیدی‌های بزرگ اقدام به ساخت این نوع از کابینت‌ها می‌شود از نظر قیمت باید بگوییم که به شکل کلی قیمت کابینت‌های هایگلاس که ورق آنها از کشورهای خارجی تهیه می‌شود نسبت به کابینت‌های هایگلاس ایرانی از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد هرچند که موارد دیگری مانند تزیینات و جزئیات مانند یراق آلات و همچنین طرح کابینت تاثیر بسزایی در تعیین قیمت کابینت دارد.

امیدواریم که شما با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد کابینت هایگلاس به دست آورده باشید و بتوانید با به کارگیری این اطلاعات بهترین تصمیم را برای کابینت منزل و یا هر مکان دیگری که قصد کابینت کردن آن را دارید بگیرید.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.