بالکن شیشه‌‌ای (Balcony Glass) یا شیشه بالکن یک نوع پوشش محافظتی شفاف، بسیار مستحکم و مقاوم است که در بالکن و تراس ساختمان‌ها نصب می‌شود‌ و علاوه بر جلوگیری از ورود آلودگی‌ها، گرد و غبار، حشرات و آلودگی صوتی و سر و صدا به فضای داخلی، نمای بیرونی ساختمان‌ها را نیز زیباتر می‌کند.‌ نصب شیشه بالکن در تراس و بالکن ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌ها مانع وزش بادهای شدید به داخل ساختمان شده و از هدر رفتن انرژی گرمایشی و سرمایشی در فصول مختلف جلوگیری می‌کند. با نشستن در بالکن‌های شیشه‌ای به راحتی می‌توان از منظره زیبای بیرون لذت برد. امکان تبدیل این نوع بالکن‌ها به گلخانه نیز وجود دارد. در این مقاله ابتدا قصد داریم به معرفی انواع شیشه بالکن و ویژگی هر یک از آن‌ها بپردازیم و در ادامه راجع به مزایای نصب شیشه بالکن و عوامل موثر در قیمت شیشه‌ بالکن توضیح دهیم.

نصب و اجرای شیشه بالکن و معرفی انواع آن

معرفی انواع شیشه بالکن به همراه ویژگی‌ها

شیشه بالکن انواع و اشکال مختلفی دارد که در ادامه با پرکاربردترین انواع این نوع شیشه‌ها آشنا خواهید شد.

شیشه بالکن فریم‌لس یا بدون قاب

شیشه‌های بالکن فریم‌لس یا بدون قاب شیشه‌هایی شفاف هستند که در هنگام نصب آن‌ها از هیچ‌گونه قاب پروفیلی و تجهیزات جانبی دیگر استفاده نمی‌شود. پانل شیشه‌های فریم‌لس دارای ضخامتی بین 8 الی 10 میلی‌متر هستند و در دیوار یا سقف بالکن نصب می‌شوند. با نصب این نوع شیشه در بالکن بدون هیچ مانعی و به راحتی می‌توان منظره خارج از بالکن را تماشا کرد.

شیشه بالکن ریلی

شیشه‌های بالکن ریلی شیشه‌هایی هستند که با قرار گرفتن روی ریل آلومینیومی باز و بسته می‌شوند‌. در نصب شیشه بالکن ریلی یک ریل را روی سقف بالکن و ریل دیگر را در سطح کف تعبیه می‌کنند. تمیز کردن و شستشوی هر دو طرف شیشه‌های بالکن ریلی بسیار راحت است. از مهم‌ترین مزایای این نوع شیشه می‌توان به مواردی مانند شفافیت و کیفیت زیاد، مقاومت بالا، جلوگیری از ورود آلودگی‌های صوتی به داخل بالکن و ساختمان، صرفه‌جویی در انرژی، جلوگیری از خروج هوای گرم به خارج از بالکن در زمستان، جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل بالکن و ساختمان در تابستان، ایجاد مانع برای ورود گرد و خاک و حشرات به داخل ساختمان و … اشاره کرد.

شیشه بالکن تاشو

شیشه بالکن تاشو یا آکاردئونی نوع دیگری از انواع شیشه‌های بالکن است که از چند پانل هم‌اندازه تشکیل شده است و این پانل‌ها در زمان باز کردن شیشه بالکن با اشغال کمترین فضا روی هم قرار گرفته می‌شوند. شستشو و تمیز کردن شیشه‌های بالکن تاشو نیز مانند شیشه‌های بالکن ریلی بسیار راحت است. حفاظ خوب برای مراقبت از کودکان، قابلیت اجرا به صورت اشکال مختلف، عایق برودتی، عایق حرارتی، عایق صوتی، امکان استفاده از بالکن در تمام فصول سال، جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل بالکن، کمک به افزایش زیبایی بالکن و نمای خارجی ساختمان، اشغال فضای کم، فراهم کردن مکان مناسبی برای قرار دادن گلدان‌ها، مهم‌ترین مزایای شیشه‌های بالکن تاشو محسوب می‌شوند.

شیشه بالکن پنجره‌ای یا فریم‌دار

یکی دیگر از انواع شیشه‌های بالکن شیشه‌های پنجره‌ای یا فریم‌دار هستند. همانطور که از نام این شیشه‌ها مشخص است، درست مانند پنجره می‌توان آن‌ها را باز و بسته کرد. در پنجره بالکن شیشه‌ای از شیشه‌های مستحکم و مقاوم سکوریتی استفاده می‌شود. فریم‌های آن به اندازه پنجره‌های معمولی پهنا ندارد و جلوی دید را نمی‌گیرد.

شیشه بالکن نرده‌ای

همانطور که از نام شیشه‌های بالکن نرده‌ای مشخص است، این نوع شیشه به جای نرده بالکن نصب می‌شود و در طراحی و نصب آن از شیشه‌های نشکن و سکوریت با ضخامت 10 میلی‌متر استفاده می‌شود. نصب نرده‌ شیشه‌ای در بالکن تاثیر بسیار زیادی در زیباسازی نمای خارجی ساختمان‌ها دارد.

نصب و اجرای شیشه بالکن و معرفی انواع آن

آشنایی با مهم‌ترین مزایای نصب شیشه بالکن

نصب شیشه‌های بالکن مزایای زیادی دارد که در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین مزایای نصب انواع شیشه‌ بالکن خواهیم پرداخت.

ایجاد جلوه‌ای مدرن و زیبا در نمای ساختمان

یکی از مهم‌ترین مزایای نصب شیشه‌های بالکن این است که جلوه‌ای مدرن و زیبا در نمای ساختمان ایجاد می‌کند‌. افراد در زمان انتخاب شیشه بالکن سلیقه شخصی خود را در نظر می‌گیرند و شیشه‌ای را انتخاب می‌کنند که رنگ آن با رنگ نمای ساختمان تناسب داشته باشد. با نصب شیشه‌های تاشو، ریلی، پنجره‌ای و نرده‌ای فضای بالکن برای رهگذرانی که ساختمان را از بیرون مشاهده می‌کنند، بسیار زیبا به نظر خواهد رسید.

داشتن قابلیت‌هایی شامل عایق صوتی، عایق حرارتی و عایق برودتی

با توجه به شرایط اقتصادی و کمبود انرژی در سراسر جهان امروزه مسئله صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها برای تمام جوامع در اولویت قرار دارد. با نصب شیشه‌های بالکن می‌توان تا حدود زیادی از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرد؛ زیرا این شیشه‌ها دارای قابلیت عایق حرارتی و برودتی هستند و از نفوذ سرما در زمستان و نفوذ گرما در تابستان به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند‌ و به حفظ تعادل دمای محیط داخلی منجر می‌شوند. بالکن‌های شیشه‌ای علاوه بر اینکه عایق حرارتی و برودتی هستند، قابلیت عایق صوتی نیز دارند و از ورود سر و صداها و آلودگی‌ها صوتی به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند.

باز و بسته شدن آسان و طول عمر و ماندگاری زیاد

باز و بسته کردن شیشه بالکن حتی در بالکن‌هایی که مساحت زیادی دارند، بسیار راحت است و به نیروی زیادی نیاز ندارد. متحرک بودن این نوع شیشه‌ها باعث شده است که گاهی اوقات برای جابه‌جایی هوا و بهره‌مندی از نور مستقیم خورشید یا برای نظافت بتوان آن‌ها را به راحتی باز و بسته کرد. از مزایای دیگر نصب انواع مختلف شیشه‌های بالکن ریلی، تاشو، پنجره‌ای و نرده‌ای در بالکن طول عمر و ماندگاری بالای این متریال است. این شیشه‌ها با قرار گرفتن در معرض فشار، ضربه و باد شدید هیچ آسیبی نمی‌بینند و سال‌ها با کیفیت اولیه قابل استفاده هستند.

نظافت و شستشوی راحت و بی‌دردسر

یکی دیگر از مزایای مهم نصب شیشه بالکن نظافت و شستشوی راحت و بی‌دردسر بالکن شیشه‌ای است. با توجه به متحرک بودن شیشه‌های بالکن و امکان باز و بسته کردن آن‌ها عملیات شستشو با سرعت بالایی انجام می‌شود و به راحتی می‌توان سطح داخلی و خارجی شیشه را به خوبی تمیز کرد.

مقاومت و استحکام بالا و نشکن بودن

انواع مختلف شیشه بالکن کاملا نشکن هستند و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند. باد شدید، ضربه، فشار، تابش نور خورشید و هر عامل دیگری نمی‌تواند هیچ آسیبی به بالکن‌های شیشه‌ای وارد کند‌. با نصب این نوع شیشه در تراس یا بالکن می‌توان امنیت ساختمان را نیز تامین کرد؛ زیرا هیچ راه نفوذی از بالکن به داخل ساختمان برای افراد سارق وجود نخواهد داشت.

امکان نصب بالکن شیشه‌ای در تمام ساختمان‌ها

انواع شیشه بالکن را می‌توان در بالکن یا تراس هر ساختمانی نصب کرد. اصلا مهم نیست که مراحل ساخت یک ساختمان تازه‌ساز را به اتمام می‌رسانید یا در حال بازسازی ساختمان قدیمی خود هستید. در هر ساختمانی امکان نصب شیشه‌های بالکن وجود دارد و طراحان برای نصب آن‌ها هیچ گونه محدودیتی ندارند.

نصب و اجرای شیشه بالکن و معرفی انواع آن

عوامل موثر در قیمت شیشه بالکن کدام‌اند؟

  • اندازه و ابعاد بالکن و متراژ شیشه
  • مدل شیشه بالکن شامل مدل‌های تاشو، ریلی و …
  • فریم‌دار بودن یا فریم‌لس بودن شیشه
  • میزان وزن و ضخامت شیشه
  • برند تولیدکننده شیشه
  • هزینه‌های مربوط به حمل و نقل
  • هزینه‌های مربوط به نصب و دستمزد نصابان

جمع‌بندی

در این مقاله درباره انواع مختلف شیشه بالکن، مزایای نصب شیشه‌های بالکن و عوامل تاثیرگذار روی قیمت شیشه‌ بالکن را توضیح دادیم‌. برای خرید و نصب شیشه‌ بالکن در ساختمان خود به سایت شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده برندهای پرطدفدار بالکن‌ شیشه‌ای مراجعه کنید. در این سایت مرغوب‌ترین انواع شیشه به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش با قیمت مناسبی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد