قاعده و قانون دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی جزئیات و قوانین بسیاری دارد که رعایت آن ها منجر به خلق فضایی زیبا ، کاربردی و ایده آل می شود. بعضی از قوانین طراحی داخلی در اولویت هستند و با رعایت کردن ها می توان یک خانه را به درستی و کاربردی طراحی و چیدمان نمود. متخصصان و طرحان داخلی قوانینی کاربردی و ایده آلی را برای طراحی داخلی وضع نموده اند که در این مطلب با آن ها آشنا خواهید شد. به یاد داشته باشید که با رعایت قوانین طراحی داخلی می توانید همچون یک فرد حرفه ایی محیط زندگی خود را طراحی کرده و  فضایی بی نظیری را خلق نمایید.

قوانین طراحی داخلی خانه

قوانین طراحی داخلی خانه

1- کاربردی بودن فضا :

در قوانین طراحی داخلی ، کاربردی بودن فضا در اولویت اول می باشد. هر فعالیت انجام گرفته در منزل ، نیاز به کاربردی بودن محیط آن دارد. کاربردی بودن محیط و دیدگاه ‌های شخصی ، پایه های اساسی تشکیل دهنده دکوراسیون منزل هستند. در هنگام طراحی یک مکان یا یک اتاق ، در نظر گرفتن محل قرارگیری و موقعیت آن اتاق بسیار حائز اهمیت می باشد. به این معنا که ارتباط آن مکان با سایر مکان های خانه چگونه است؟ چه فعالیت هایی در این مکان انجام می گیرد؟ یک مکان خصوصی خواهد بود و یا یک مکان عمومی که هر کسی اجازه وارد شدن به آن را دارد؟ به هنگام پاسخگویی به تمام این سوالات ، در واقع نخستین گام در طراحی و برنامه‌ ریزی مکان مورد نظر را بر داشته اید.

قوانین طراحی داخلی خانه

از مواردی که بایستی پیش از طراحی یک مکان به آن توجه داشته باشید به شرح زیر می باشند :

  • نحوه استفاده از نور خورشید
  • محل قرارگیری درب و پنجره ها
  • فعالیت های انجام گرفته در آن مکان
  • محل قرار گیری تاسیسات آب ، پریز ها و کلید های برق

حتی شما می توانید با چیدمان صحیح مبلمان کاربردی در یک مکان ، فضای جداگانه کوچک تری را به وجود آورید. از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در چیدمان و طراحی یک مکان که در کاربردی بودن هر فضایی نیز اثر گذار هستند عبارتند از :

  • محل ورود و خروج به اتاق
  • باز و بسته شدن راحت درب و پنجره ها
  • وجود فضای کافی برای تمیز کردن راحت مکان
  • ایجاد فضای کافی برای حرکت کردن راحت میان مبلمان

قوانین طراحی داخلی خانه

2- ایجاد فضای لوکس احساسی : 

امروزه جهان با سرعت بسیار بالایی در حال تغییر و تحول است. و تغییرات سیاسی ، تکنولوژی و تغییرات صورت گرفته در دنیای علم ابتدا در صنعت مد و سپس در دکوراسیون نمایان می شوند. در این شرایط پایبندی به یک روند طراحی ، وابستگی به رنگ های مشخص و یا حرکت کردن بر روی یک خط ، نه تنها امری محافظه کارانه محسوب می شود بلکه باعث از بین رفتن خلاقیت نیز می گردد. ایجاد فضای لوکس احساسی بهترین شیوه برای دستیابی به طراحی ایده آل در یک خانه می باشد. اما فضای لوکس احساسی چیست؟ در واقع فضای لوکس احساسی ، فضایی است که با مصالح و مبلمان لوکس طراحی نشده و به لحاظ بصری نیز ظاهر لوکسی ندارد ، بلکه فضایی می باشد که از نظر احساسی به شما حس لوکس بودن را القا می کند.

قوانین طراحی داخلی

برای ایجاد فضای لوکس احساسی ، ترکیب فوق العاده جزئیات با یک دیگر نخستین قانون می باشد. نوع متریال مصرفی و نوع جریان مورد استفاده تفاوتی ندارد ، بلکه اگر ترکیب جزئیات به دقت صورت گرفته باشد ، در داخل خود به یک هماهنگی زیبا و لوکس دست پیدا خواهد کرد.

بحث آکوستیک و سیستم روشنایی مکان یکی از موضوعات بسیار مهم در طراحی می باشد که اکثر افراد به آن اهمیت نداده و در اولویت بعدی قرار می دهند. ایجاد یک فضای آکوستیک مناسب و جلوه بخشیدن به آن با سیستم روشنایی صحیح ، موجب ایجاد فضای لوکس احساسی خواهد شد. بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که به علت وجود تفاوت های شخصی در هر فرد ، برداشت هر فردی از مکان متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است فضایی متناسب برای خود را به وجود آورید.

قوانین طراحی داخلی


حتما ببینید : اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


3- ترکیب کردن قطعات مختلف با یک دیگر : 

در حال حاضر ایجاد سبک غیر عادی یکی از جذاب ترین راه ها برای خلق طراحی داخلی خاص و متفاوت می باشد. بهترین شیوه برای خلق این نوع سبک ، ترکیب متریال و قطعات مختلفی از سبک های متفاوت با  یک دیگر است. در واقع می توان این گونه اظهار داشت که سبک ترکیبی از محبوب ترین سبک ها در عصر مدرن به شمار می رود. شما نیز می توانید با استفاده از این سبک دکوراسیون متفاوت و منحصر به فردی را در منزل خود ایجاد کرده و به نمایش بگذارید. البته به یاد داشته باشید که به هر اندازه که قطعات متفاوت و سبک های مختلف را با هم ترکیب کنید ، بایستی در کلیت آن ها یکپارچگی وجود داشته باشد تا فضایی منزل به شما حس آرامش و راحتی ببخشد.

قوانین طراحی داخلی

4- ترکیب طرح و رنگ : 

در حقیقت استفاده مجدد از کاغذ دیواری یکی از کشفیات مجدد در دنیای مدرن می باشد. محدودیت در انتخاب کاغذ دیواری وجود ندارد. به همین علت شما می توانید بعضی از دیوار های خانه را با رنگ ها و طرح های متفاوت کاغذ دیواری طراحی کنید. و هر زمان که از آن خسته شدید به راحتی و با هزینه کم و مقرون به صرفه آن را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که با استفاده از یک گلیم با رنگ ها و طرح های قابل توجه و جسورانه نیز می توان فضای کاملا متفاوت و خاص در منزل خود خلق کنید.

تقسیم کردن دیوار به دو بخش متفاوت و انتخاب رنگ ‌های مختلف برای آن یکی دیگر از شیوه های رنگ بخشیدن به خانه می باشد. به عنوان مثال ، شما می توانید از رنگ طوسی، صورتی و سبز و … برای پایین دیوار ها استفاده کنید و قسمت بالایی دیوار را نیز با استفاده از رنگ کرم ، بژ و یا رنگ های روشن تر رنگ آمیزی کنید. حتی در صورت داشتن دیوار های تماما سفید نیز می توان تنها با رنگ کردن بخش کوچکی از دیوار ، علاوه بر ایجاد تغییرات چشمگیر در منزل ، در هزینه ها و مصرف رنگ نیز جلوگیری نمود.

قوانین دکوراسیون داخلی

5- نسبت های متناسب مبلمان با فضا : 

اندازه ‌های مناسب ، یکی از مهم ترین مواردی است که در طراحی یک مکان بایستی در نظر گرفته شود. استفاده از یک مبل دراز ، صندلی هایی با پشتی های بلند ، مبل های دسته دار و اکسسوری های بسیار بزرگ در یک اتاق کوچک ، موجب می شود فضا بسیار کوچک و فشرده به نظر برسد. به همین علت بهتر است که در فضا های کوچک از مبلمان با جزئیات ظریف و نازک بهره مند شد و لوازم مشابه و کوچک را در کنار یک دیگر استفاده نمود و کلکسیون های کوچک را به نمایش گذاشت و از مبلمانی استفاده شود که بیش از یک کاربرد دارد. تمامی عناصر فوق موجب می شوند فضا بزرگ تر و دلباز تر به نظر برسد. هم چنین در این نوع فضا ها ، ایجاد فضا های خالی و ایجاد فضایی راحت برای رفت و آمد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

قوانین دکوراسیون داخلی

البته باید بدانید که بر عکس این موضوع نیز صدق می کند. و بایستی در یک فضای بزرگ با سقف بلند ، از مبلمان بزرگ تر و حجیم تر استفاده نمود. هم چنین از دیگر موارد تاثیر گذار در زیبا تر شدن فضا های بزرگ ، استفاده از تزیینات بر روی دیوار ها و یا گل ها و گیاهان سبز می باشد. بنابراین برای طراحی و چیدمان صحیح و درست یک مکان ، بایستی از لوازم متناسب با ابعاد فضا استفاده نمایید.

قوانین دکوراسیون داخلی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود vray next 4.10.03 برای تری دی مکس 2014 تا 2020