ترفند هایی برای چیدمان آپارتمان باریک و راهرو مانند

یکی از چالش هایی که معماران در طراحی داخلی با آن مواجه هستند دکوراسیون و چیدمان آپارتمان باریک و راهرو مانند است. زیرا هیچ کسی علاقمند به زندگی در فضایی شبیه به قطار و یا مشاهده تلویزیون در راهرویی با فضای تنگ ندارد. به همین علت در این مطلب 6 راهکار برای دکوراسیون و چیدمان آپارتمان باریک و راهرو مانند ارائه شده است که موجب تعادل بصری و افزایش کارایی و زیبایی در چنین فضا هایی خواهد شد.

چیدمان آپارتمان باریک

1- از مبلمان مناسب استفاده نمایید :

انتخاب مبلمان مناسب به معنای این نیست که شما همیشه مجبور باشید شکل یا سبک مبلمان را با اتاق و فضای منزل مطابقت بدهید. و به خاطر محدودیت در فضا علاقه خود را فراموش نمایید. ولی بهتر است برای دکوراسیون و چیدمان آپارتمان باریک و راهرو مانند از مبلمان های خاصی استفاده نمایید که از نظر بصری با ویژگی های فضا، محدودیت های ابعاد و اندازه متناسب و هماهنگ باشند. مثلا یکی از ایده های مناسب برای فضا های باریک و راهرو شکل استفاده از مبلمان L شکل و کوچک و یا مبلمان هایی است که به لحاظ بصری سبک تر نشان داده می شوند و در حقیقت طول بیشتری نسبت به عرض دارند. بنابراین حتما قبل از خرید مبلمان، درباره مبلمان موجود و راه های رفت و آمد بیاندیشید.

2- از رنگ ها و الگو های مناسب در انتها استفاده نمایید :

استفاده از رنگ های گرم و تیره یکی دیگر از راهکار های دکوراسیون و چیدمان آپارتمان باریک و راهرو مانند محسوب می شود. زیرا رنگ های گرم و تیره موجب می شوند دیوار نزدیکتر نشان داده شود و باعث کاهش احساس طولانی بودن بصری می گردد. در حقیقت عوامل بسیاری می تواند تاثیر گذار باشد. برای مثال، اگر امکان رنگ آمیزی به این سبک وجود ندارد. می توانید برای ایجاد خطای دید در انتهای فضا از تابلو ها و آثار هنری استفاده نمایید.

3- تعادل ایجاد نمایید :

زمانی که در یک اتاق با محدودیت در فضا مواجه هستید، امکان دارد وسوسه شوید تا تمامی مبلمان را در یک طرف قرار دهید. در حقیقت در این گونه فضا ها بیشتر از هر چیزی به تعادل نیاز دارید. به همین علت خانه را مثل ترازویی ببینید که باید در ان تعادل حفظ شود و نباید تمام سنگینی در یک طرف قرار داده شود.


حتما ببینید : طراحی داخلی رستوران به سبک بورتالیسم و رترو


4- به جریان رفت و آمد ها دقت نمایید :

برای این که فضا های باریک را کاربردی تر نمایید باید برای دکوراسیون و چیدمان به رفت و آمد ها و جریان های عبور از قسمتی به قسمت دیگر توجه نمایید. چون در غیر این صورت امکان دارد میز یا مبل مانع رفت و آمد گردد، که علاوه بر ایجاد مزاحمت، جلوه زیبایی ندارد و موجب اختلال در راحتی کاربران می شود. شما می توانید برای کاربردی نمودن فضا های باریک، گروه بندی مبلمان، جریان ترافیکی با شکل S ایجاد نمایید و مبنای جریان را ورودی منزل و دسترسی به اتاق های دیگر قرار دهید، که به طور همزمان موجب ایجاد تعادل و خارج شدن موانع از مسیر عبور می گردد. در حقیقت این شیوه بسیار هوشمندانه به منظور اطمینان از استفاده بهینه از فضای موجود می باشد که در آن به راحتی می توانید، مبل کوچک یا صندلی، میز و یک کنسول را به دکوراسیون منزل اضافه نمایید.

5- بیشتر از قفسه ها و المان های کاربردی دیواری استفاده نمایید :

به خاطر داشته باشید، که نصب قفسه ها و کابخانه ها برای لوازم دکوری و یا وسایل کاربردی منجر به ایجاد فضای بیشتری برای مبلمان و راحتی خواهد شد. هم چنین می توانید از قفسه های دیواری بالای مبلمان در ارتفاعی مناسب استفاده نمایید.

6- از روشنایی و نور مناسب استفاده کنید :

استفاده از نور طبیعی یکی از بهترین ترفند ها برای دکوراسیون و چیدمان آپارتمان باریک و راهرو شکل محسوب می شود. هم چنین در صورت عدم دسترسی به نور طبیعی، می توانید از نور و روشنایی های مناسب بهره بگیرید. زیرا در صورت توجه نکردن به نور مناسب، موجب ایجاد فضایی خفه و ترسناک خواهید شد. و تمایل افراد برای ماندن و احساسات مثبت در کاربر کاهش خواهد یافت.

 

منبع : apartmenttherapy

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش نرم افزار لومیون – Lynda Lumion Essential Training

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی