اصول طراحی داخلی سرویس بهداشتی باریک

حمام و سرویس بهداشتی از مکان های خاص هر خانه ایی محسوب می شوند که روزانه برای حفظ سلامتی و بهداشت خود مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی سرویس بهداشتی نه تنها از نظر کاربردی بلکه از نظر ظاهری نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر با افزایش جمعیت ، خانه ها و آپارتمان های مدرن روز به روز کوچک تر شده و فضای سرویس بهداشتی نیز به همان تناسب کوچک تر می شود. در این مکان ایجاد تغییرات کلی نه تنها کار سخت و دشواری است بلکه هزینه های زیادی را نیز شامل می شود. در این مطلب با 7 ایده کاربردی برای طراحی سرویس بهداشتی باریک و کوچک آشنا خواهید شد که این مکان را تبدیل به فضایی کاربردی تر می کنند.

سرویس بهداشتی باریک و بلند

برای تبدیل سرویس بهداشتی به مکانی زیبا و کاربردی ، مساحت بزرگ این مکان ضرورت ندارد. بیشتر افراد با نحوه دکوراسیون سرویس بهداشتی باریک آشنا نیستند. و فکر می کنند که شیوه های قابل استفاده در چنین مکانی بسیار محدود است. زیرا تصور می شود که هیچ راهی برای کارآمد تر کردن سرویس بهداشتی کوچک وجود ندارد. اما این موضوع صحت ندارد. چون همیشه راهی برای بهبود کاربرد فضاهای باریک و کوچک وجود دارد. علاوه بر این امروزه وسایل گوناگون و فراوانی مختص مکان های کوچک طراحی و ساخته می شود. یکی از این مکان ها سرویس بهداشتی می باشد.

سرویس بهداشتی باریک و بلند

باید جزئیات به کار رفته در سرویس بهداشتی باریک و کوچک ، هدف مشخص و معینی داشته باشند. زیرا به علت محدود بودن فضا بایستی کاربردی بودن اشیاء در الویت قرار داشته باشد. سرویس بهداشتی باریک و کوچک یک مکان ایده آل نیست ، اما در صورت طراحی صحیح به مکانی بسیار کاربردی تبدیل خواهند شد. شما می توانید با الویت قرار دادن ویژگی های کاربردی سرویس بهداشتی ، فضای بزرگ تر و دلباز تری را در این مکان به وجود آورید. در این مکان های باریک و کوچک ، محل مناسب قرار دادن روشویی و توالت ، دوش حمام ، حوله ها و هر وسیله دیگری یک چالش محسوب می شود. ترفند ها و ایده های متنوعی برای برطرف نمودن این مشکلات وجود دارد. یکی از این ترفند های کاربردی ، جاسازی اشیاء و حتی رنگ دیوار ها می باشد. تمامی این نکات باعث ایجاد تاثیرات بسزایی در سرویس بهداشتی خواهند شد. در ادامه این مطلب با 7 ایده کاربردی برای سرویس بهداشتی باریک آشنا خواهید شد.

 

1- برنامه ریزی بر اساس فرم سرویس بهداشتی :

برنامه ریزی بر اساس فرم سرویس بهداشتی نخستین شیوه برای طراحی فضای موجود است. در صورت وجود سرویس بهداشتی باریک و بلند بایستی اشیاء بزرگ در قسمت انتهای این مکان قرار داده شوند. این کار مانع از محدود شدن فضای حرکت خواهد شد. اگر سرویس بهداشتی شما علاوه بر کوچک بودن مربع شکل نیز هست ، می توانید از کنج دیوار ها به منظور جاسازی اشیاء و نصب دوش استفاده کنید. در صورتی که با عدم فضای افقی کافی برای انجام کار های مورد نظر خود مواجه هستید ، بهتر است از فضای عمودی مکان استفاده نمایید. این شیوه یکی از ایده های کاربردی برای استفاده از فضای موجود محسوب می شود. به این نکته توجه داشته باشید که در سرویس بهداشتی های باریک و کوچک از استفاده از اشیاء بزرگ خودداری کنید زیرا این اشیاء نه تنها فضای زیادی را در برمی گیرند بلکه باعث می شوند فضا شلوغ و تنگ تر به نظر برسد. به همین علت همیشه بر اساس اندازه مکان مورد نظر ، از اشیاء مناسب بهره مند شوید.


حتما ببینید : شیوه های دکوراسیون راهرو های ورودی باریک و کوچک


2- توجه به سیستم روشنایی :

سرویس بهداشتی باریک و یا کوچک نیازمند نور کافی می باشد. به این علت که تنها وجود نور کافی باعث ایجاد یک فضای دلباز در این مکان خواهد شد. در صورتی که ایجاد پنجره بر روی یکی از پنجره های سرویس بهداشتی شما امکان پذیر است ، می توانید نور بسیار مناسبی را به داخل این فضا هدایت کنید. اما اگر ساکن یک آپارتمان هستید و امکان ایجاد پنجره وجود ندارد و یا قصد صرف هزینه این کار را ندارید ، می توانید با استفاده از سیستم روشنایی و چراغ ها روشنایی کافی را در این مکان داشته باشید. برای این کار تنها به استفاده از یک لامپ سقفی اکتفا نکنید ، بلکه  می توانید با استفاده از چراغ های متعدد نه تنها باعث افزایش روشنایی این مکان شوید بلکه می توانید فضایی شیک و زیبایی را نیز خلق کنید.

سرویس بهداشتی باریک و بلند

3- ایجاد فضای مناسب برای جاسازی اشیاء :

معمولا در سرویس بهداشتی باریک و کوچک فضای محدودی برای جاسازی اشیاء وجود دارد. به همین علت بایستی برای جاسازی لوازم از شیوه های کارآمد بهره ببرید. از جمله شیوه هایی که فضای کمی را به خود اختصاص می دهند و حداکثر استفاده بهینه از فضای موجود را دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • سبد ها
  • قفسه حوله ها
  • کمد های کوچک
  • قفسه های دیواری

عمق کمد های سرویس بهداشتی یکی از بزرگ ترین مشکلات جاسازی اشیاء به شمار می رود. چون لوازم بسیاری مانند شامپو ها ، کرم ها ، شانه ها و لوازم دیگر در کمد های سرویس بهداشتی نگهداری می شوند. و در صورت زیاد بودن عمق این قفسه ها و کشو ها ، باعث می شود تمام این لوازم به شکلی نامرتب قرار بگیرند و یا این که باعث ایجاد فضای خالی بدون استفاده در آن ها خواهد شد. شما می توانید برای استفاده بهینه از کشوها و قفسه از جعبه های کوچک و تقسیم کننده کشو ها بهره مند شوید. هم چنین به جز لوازم ذکر شده ، بایستی در سرویس بهداشتی لوازم دیگری مانند دستمال کاغذی ، دستمال توالت و لباس های کثیف نیز قرار داده شوند. برای جاسازی این وسایل می توانید از جعبه ها و سبد های مخصوص استفاده نمایید. اما بایستی مدل هایی را انتخاب کنید که در کنج دیوار ها و یا زیر روشویی جا داده شوند.

سرویس بهداشتی باریک و بلند

4- استفاده از رنگ های خاص :

معمولا از استفاده از رنگ های تیره و طرح های شلوغ برای دکوراسیون مکان های کوچک خودداری می شود. به علت این که کاربرد رنگ های تیره در مکان های کوچک فضای تاریکی را ایجاد می کند. اما این موضوع برای سرویس بهداشتی ها صدق نمی کند. البته اگر قصد دارید سرویس بهداشتی کوچک شما بزرگ تر و دلباز تر به نظر برسد ، بایستی از رنگ های روشن استفاده کنید. اما کاربرد رنگ های تیره در دکوراسیون سرویس بهداشتی کوچک باعث ایجاد فضایی بسیار زیبا و تاثیر گذار خواهد شد ، البته به شرطی که کفپوش را به رنگ روشن انتخاب کنید. علاوه بر این استفاده از طرح های قوی و خاص نیز باعث ایجاد عمق در سرویس بهداشتی خواهد شد. یک مکان کاملا سفید ، بسیار درخشان و روشن به نظر خواهد رسید ، اما امکان دارد عمق خود را از دست بدهد. به همین علت از کاربرد رنگ های تیره در سرویس بهداشتی نترسید ، زیرا استفاده از این رنگ ها جلوه خاصی به مکان خواهند بخشید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی باریک

5- استفاده از از آینه های بزرگ :

کاربرد آینه در دکوراسیون باعث بزرگ تر نشان دادن فضا خواهد شد. هم چنین آینه ها به علت بازتاب نور ، ظاهر و احساس موجود در فضا را به طور کامل تغییر می دهند. به همین علت بهتر است از ویژگی آینه در سرویس بهداشتی باریک و کوچک بهره مند شوید. سعی کنید در هنگام انتخاب آینه ، بزرگ ترین آینه ایی که در سرویس بهداشتی شما جا می شود را خریداری کنید. بهترین انتخاب برای سرویس بهداشتی استفاده از کابینت های آینه دار می باشد. زیرا نه تنها به عنوان آینه مورد استفاده قرار می گیرند بلکه می توان لوازم و اشیاء موجود در سرویس بهداشتی را نیز در آن جای داد. حتی می توانید از کابینت هایی با درب آینه ایی استفاده نمایید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی باریک

6- استفاده از یک پوشش برای دیوار ها و کفپوش :

انتخاب یک پوشش برای دیوار ها و کفپوش همانند استفاده از آینه باعث ایجاد خطای دید شده و فضا را بزرگ تر نشان می دهد. استفاده از یک پوشش برای دیوار ها و کفپوش باعث ایجاد فضایی بدون مرز بر روی دیوار ها و زمین می شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که از این شیوه تنها می توان برای سرویس بهداشتی های روشن و سفید رنگ استفاده نمود. زیرا در غیر این صورت باعث ایجاد فضایی تاریک در سرویس بهداشتی خواهد شد. علاوه بر این استفاده از کاشی های رنگی و طرح دار برای دیوار و کفپوش نیز فضای شلوغ و خسته کننده ایی را ایجاد خواهد کرد.

طراحی داخلی سرویس بهداشتی باریک

7- ایجاد فضایی ساده در سرویس بهداشتی :

این شیوه شاید مورد پسند هر کسی نباشد اما باعث می شود فضا های باریک ، بزرگ تر و دلباز تر به نظر برسند. زیرا استفاده از تعداد بسیاری اشیاء و اکسسوری باعث می شود فضای کوچک ، شلوغ و خسته کننده جلوه کند. بنابراین به جای استفاده از اکسسوری های متعدد از طبقات و قفسه های باز استفاده نمایید. علاوه بر این می توان از متریال شفافی مانند شیشه برای این طبقات استفاده نمود و فضای سرویس بهداشتی را ساده تر کرد. اگر قصد دارید به این مکان کمی جلوه ببخشید ، می توانید دستگیره درب و کابینت دستشویی را به رنگ های طلایی و یا نقره ایی انتخاب کنید.

طراحی داخلی سرویس بهداشتی باریک


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده آشپزخانه کلاسیک و مدرن از Global Masterwork