ترفند هایی برای روشنایی آشپزخانه کم نور

آشپزخانه قلب هر خانه ایی محسوب می شود و در صورت عدم ظاهری مناسب تاثیرات منفی بر روی تمام فضای خانه خواهد داشت. به همین علت بایستی در زمان خرید و یا اجاره کردن خانه ، به آشپزخانه توجه کنید. حتی در هنگام بازسازی خانه نیز بایستی ابتدا از آشپزخانه شروع کنید. در حال حاضر در زندگی شهری مخصوصا در مرکز شهر ها ، به علت تجمع ادارات و ازدیاد ساختمان ها به سختی می توان خانه ایی با آشپزخانه بزرگ و نورگیر را یافت. معمولا در این خانه ها ، کوچک ترین فضای خانه به آشپزخانه اختصاص یافته و در برخی موارد حتی آشپزخانه کم نور و فاقد نور طبیعی می باشد.

روشنایی آشپزخانه کم نور و کوچک

در حقیقت آشپزخانه با عادت های زندگی ما ارتباط مستقیم دارد و این به معنی این نیست که آشپزخانه های کوچک کاربرد کمتری دارند. بیشتر آشپزخانه های کوچکی که توسط افراد حرفه ایی طراحی می شوند امتیازات بسیاری را در اختیار کاربر قرار می دهند. اما مشکل کم نور بودن آشپزخانه های کوچک بایستی حتما بر طرف شود. به علت این که آشپزخانه مکانی است که حتما نیاز به روشنایی دارد و باید به لحاظ بصری نیز دلباز باشد. اما نحوه دکوراسیون آشپزخانه های کم نور و کوچک چگونه است؟ در این مطلب با 10 راهکار برای روشنایی آشپزخانه کم نور و کوچک آشنا خواهید شد که می تواند مشکل شما را برطرف سازد.

روشنایی آشپزخانه کم نور و کوچک

1- برای کابینت ها ار درب شیشه ایی استفاده کنید :

عدم استفاده از سطوح و عناصری که باعث ایجاد حس خفگی در محیط شده و نور را بازتاب نمی کنند ، یکی از راهکار های روشنایی آشپزخانه کم نور و تاریک می باشد. راهکار مناسب برای داشتن آشپزخانه ایی روشن ، استفاده از سطوح متفاوت بازتاب دهنده نور می باشد. هم چنین برای کابینت ها مخصوصا کابینت های بالایی به جای درب های معمولی از درب های شیشه ایی استفاده کنید زیرا  فضایی دلباز و روشن را در آشپزخانه به وجود می آورند.

روشنایی آشپزخانه کم نور و کوچک

2- از سطوح سفید منعکس کننده نور استفاده کنید : 

رنگ سفید به علت بازتاب نور و بزرگ نشان دادن فضا نسبت به اندازه حقیقی راهکاری برای روشنایی آشپزخانه کم نور و تاریک محسوب می شود. هم چنین از رنگ سفید به منظور ایجاد فضایی باز، تمیز و سالم در آشپزخانه بیشتر از رنگ سفید استفاده می شود. در صورت داشتن آشپزخانه کم نور و کوچک ، کابینت ها را به رنگ سفید انتخاب کنید. بدون شک متوجه تفاوت ایجاد شده خواهید شد.

روشنایی آشپزخانه کم نور و کوچک

3- از دو رنگ برای ایجاد عمق استفاده کنید : 

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه موجب ایجاد فضایی شیک و دلباز خواهد شد. اما در طی سال های اخیر استفاده از دو رنگ در کابینت های آشپزخانه های کوچک نیز بسیار محبوب شده است. به لحاظ نور نیز موجب ایجاد روشنایی قابل توجهی خواهد شد و ایده ایی زیبا نیز محسوب می شود. در این شیوه کابینت های پایینی به رنگ تیره و کابینت های بالایی نیز به رنگ روشن و درخشان انتخاب می شوند. این شیوه راهکاری بسیار ایده آل برای روشنایی آشپزخانه های کم نور و تاریک می باشد. با این شیوه رنگ تیره کابینت های پایینی مانع ایجاد سایه شده و و ظاهری عمیق و یکدست ایجاد می کند و باعث می شود تا نور موجود بهتر و به شکلی مناسب تر بازتاب یابد.

ترفند هایی برای روشنایی آشپزخانه کم نور

4- افزودن نور در زیر کابینت ها : 

غیر قابل استفاده بودن فضای کابینت ها یکی از مشکلات اصلی در آشپزخانه کم نور و تاریک می باشد. به همین علت بایستی از سیستم روشنایی کمکی در بالای گاز و در زیر کابینت های بالایی استفاده نمود. البته این شیوه برای دکوراسیون تمام آشپزخانه ها کاربرد دارد. اما برای آشپزخانه های کوچک و تاریک شیوه ایی لازم و ضروری محسوب می شود. با تعبیه نور کمکی در زیر کابینت هایی بالایی ، سطح رویی کابینت ها روشن تر و به فضایی کارآمد تر تبدیل خواهد شد. این چراغ ها به صورت آماده موجود هستند. نصب این چراغ ها ساده بوده و نیازی به متخصص ندارند.

ترفند هایی برای روشنایی آشپزخانه کم نور


حتما ببینید : زیباترین و مد روز ترین رنگ برای دکوراسیون داخلی در سال 2019


5- استفاده از رنگ های نئونی : 

استفاده از رنگ های نئونی منجر به ایجاد تاثیرات بی نظیر در محیط های کوچک و تاریک می شود. رنگ های نئونی موجب انعکاس نور شده و فضایی پویا و با انرژی مثبت را به وجود می آورند. برای ایجاد تعادل در فضا بایستی رنگ های نئونی با رنگ های خنثی ترکیب شوند.

ترفند هایی برای روشنایی آشپزخانه کم نور

6- استفاده از رنگ های روشن و یا خنثی برای دیوار ها : 

رنگ دیوار ها علاوه بر آشپزخانه در تمام بخش های خانه نیز به عنوان عنصر اصلی در دکوراسیون محسوب می شوند. رنگ دیوار ها می تواند باعث روشن تر شدن و یا تاریک تر شدن فضا شود و هم چنین موجب می شود فضا کوچک تر و یا بزرگ تر به نظر برسد. معمولا از از رنگ های روشن و یا خنثی برای دیوار ها استفاده می شود تا فضا بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد. در صورت داشتن کابینت زیاد در آشپزخانه از رنگ متضاد برای دیوار ها استفاده کنید زیرا علاوه بر ایجاد کنتراست ، موجب ایجاد عمق در فضا و روشن تر شدن فضا خواهد شد. البته این به معنای این نیست که اگر رنگ کابینت ها روشن است حتما باید از رنگ تیره برای دیوار ها استفاده شود، یک رنگ روشن اما درخشان نیز می تواند تاثیر به سزایی در فضا داشته و محیطی شیک ایجاد کند.

7- نورپردازی برجسته :

نورپردازی آشپزخانه کم نور و تاریک بایستی به درستی صورت گیرد. استفاده از یک چراغ مرکزی با نور قوی برای یک نورپردازی مناسب کافی نخواهد بود. در آشپزخانه تاریک بایستی از نورپردازی  چند لایه ایی بهره گرفت. توصیه می شود از روشنایی های متعدد در قسمت های مختلف آشپزخانه کم نور استفاده شود. هم چنین استفاده از روشنایی های شیک و دکوراتیو ظاهری زیبا به آشپزخانه کوچک می بخشند.

ترفند هایی برای روشنایی آشپزخانه کم نور

8- کاهش تعداد کابینت های آشپزخانه : 

کاهش سطوحی که میزان نور را به خود جذب می کنند موجب روشنایی آشپزخانه می شوند. پر نکردن تمام سطوح خالی آشپزخانه یکی از شیوه های بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه کم نور و کوچک می باشد. در صورت عدم وجود لوازم اضافه و دکوری در آشپزخانه ، سعی کنید تا حد ممکن تعداد کابینت ها را کاهش دهید. البته وجود کابینت برای آشپزخانه ضرورت دارد، اما در صورتی که خواستار داشتن فضایی باز و روشن هستید ، بهتر است آشپزخانه را به سبک مینیمال طراحی کنید و کابینت های بالایی را نیز کاهش دهید. به یاد داشته باشید این سبک متفاوت نسبت به چیدمان قدیمی کابینت ها ، ظاهر مدرن تری به آشپزخانه می بخشد و به عنوان یک ترند در دکوراسیون داخلی شناخته می شود.

راهکار روشنایی آشپزخانه تاریک

9- از شلف و طبقات چوبی استفاده کنید : 

یکی دیگر از راه های روشنایی آشپزخانه کم نور و تاریک استفاده از شلف ها و طبقات باز به جای کابینت های بسته می باشد.

راهکار روشنایی آشپزخانه تاریک

10- خالی نگه داشتن سطوح یخچال : 

بیشتر افراد برای تزئین یخچال ، عکس ها و یادگاری های مورد علاقه خود را بر روی سطوح آن می چسبانند. اما در حقیقت این تزئینات موجب ایجاد فضایی شلوغ و از بین رفتن خاصیت بازتاب دهندگی درب یخچال می شود. در صورت داشتن اگر آشپزخانه کم نور و کوچک بهتر است که تمام سطح آن را خالی نگه دارید.

راهکار روشنایی آشپزخانه تاریک


این مطلب را هم ببینید :

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ترین و بلندترین سدهای جهان