معرفی بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ برای دکوراسیون داخلی منازل و محیط‌ های مختلف حیاتی است. اگر محیطی فاقد رنگ باشد، آن فضا بی روح و دلگیر خواهد شد و عمق و زیبایی آن به چشم نخواهد آمد. اما انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی کاری سخت و دشوار است و بایستی فاکتور های مختلفی در نظر گرفته شود. اما با معرفی رنگ سال توسط کمپانی های معتبر طراحی داخلی و دکوراسیون این مشکل را برطرف نموده و انتخاب را آسان و راحت کرده می کند.

جالب است بدانید که یک رنگ خاص برای دکوراسیون به عنوان رنگ سال معرفی نمی‌شود. بلکه کمپانی های بزرگ و طراحان معروف دنیا هر یک به معرفی رنگ خاصی به عنوان رنگ سال دکوراسیون و طراحی داخلی می پردازند. در این مطلب به معرفی چند رنگ برای دکوراسیون داخلی پرداخته شده که از سوی کمپانی ها و طراحان بزرگ در دنیای دکوراسیون انتخاب شده اند. شما می توانید با استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون منزل خود، فضایی به روز و دلپذیر را ایجاد کنید.

1- سبز آبی، رنگ انتخاب شده سال 2019 توسط شرکت HGTV :

HGTV Home یکی از کمپانی هایی است که هر ساله رنگ خاصی را به عنوان رنگ سال معرفی می کند. مدیر این شرکت “شروین ویلیامز” رنگ سبز آبی را به عنوان رنگ سال 2019 معرفی کرده است. در این رنگ از تناژ آبی و سبز به یک میزان استفاده شده است. سبز آبی رنگی آرامش بخش و تطبیق پذیر است. این رنگ با کد SW6486 می‌ تواند جایگزینی مناسب برای رنگ محبوب آکوامارین باشد. البته میزان سبز موجود در این رنگ کمی بیشتر از آکوامارین است و در عین جذابیت و شادابی، حالتی موقر و آرامش بخش به آن داده است.

شرکت HGTV Home با همکاری شبکه سرگرمی HGTV و شروین ویلیامز تاسیس شده است. شروین ویلیامز به عنوان یک طراح معروف به استفاده از رنگ‌ های خالص و روشن شهرت دارد. اما رنگی که برای سال 2019 انتخاب نموده، یک رنگ تطبیق پذیر است که در طراحی داخلی بیشتر خانه ها به کار می رود. رنگ انتخاب شده سال 2019 توسط کمپانی HGTV به رنگ “انعکاس استخر” نیز معروف است. و علت آن شباهت به رنگی است که در انعکاس نور در عمق استخر ها مشاهده می شود. سبز آبی در خانواده رنگ‌ های آبی قرار می‌ گیرد و رنگی سرد و آرامش بخش می باشد که قابل استفاده در تمام قسمت های خانه است.

در صورت علاقمند بودن به این رنگ و استفاده از آن در دکوراسیون منزل، بهتر است بدانید از آن در کنار رنگ هایی که به زیباتر دیده شدن رنگ سبز آبی کمک می کنند، استفاده کنید. خوشبختانه این رنگ به اندازه کافی تطبیق پذیر است و با بیشتر رنگ های به کار رفته در دکوراسیون، هماهنگ است. رنگ‌ های شاد و روشن مانند رنگ مرجانی که رنگ سال پنتون نیز هست، با این رنگ ترکیبی عالی ایجاد می کنند. هم چنین شما می توانید از رنگ سبز آبی در کنار رنگ‌ های خنثی مانند خاکستری، سفید و رنگ‌ های تیره خنثی استفاده کنید و فضایی شاد و زیبا در منزل ایجاد کنید.

رنگ برای دکوراسیون داخلی


حتما ببینید : 10 شیوه تغییر شکل پشت بام


2- خاکستری بسیار ملایم، رنگ انتخاب شده سال 2019 توسط شرکت بنجامین مور :

نام بنجامین مور در دنیای طراحی داخلی با رنگ برای دکوراسیون عجین شده است. هر ساله رنگ خاصی برای طراحی داخلی توسط کمپانی بنجامین مور معرفی می شود. رنگ های انتخاب شده سال همواره راهنمای طراحان داخلی برای طراحی فضا های مدرن و به روز بوده است. کمپانی بنجامین مور رنگ خاکستری بسیار ملایم و روشن با نام Metropolitan AF-690 را به عنوان رنگ سال 2019 معرفی کرده است. این رنگ بین بژ و خاکستری است و نیاز ما به سکون و آرامش در زندگی را انعکاس می دهد.

مدیر طراحی کمپانی بنجامین مور “الن اونیل”  در مصاحبه ایی در رابطه با انتخاب رنگ سال 2019 این گونه اظهار داشته است:” به آرامش رسیدن فکری و روحی افراد در فضای آشفته سیاسی، هدف ما از انتخاب این رنگ برای دکوراسیون بوده است. این که برای مدت زمان بسیار کوتاه حتی چند دقیقه افراد گوشی های هوشمند خود را کنار بگذارند و به آرامش و تمرکز فکر و ذهنی مشغول شوند. اما نحوه استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی چگونه است؟ خوشبختانه Metropolitan AF-690، رنگی بسیار تطبیق پذیر و مناسب برای فضای منزل است و قابل استفاده در تمام قسمت های خانه است.

رنگ برای دکوراسیون داخلی

رنگ خاکستری ملایم هم در دکوراسیون سبک کلاسیک و نسبتا شلوغ و هم در سبک مدرن قابل استفاده است. بهترین مکان برای کاربرد این رنگ در دکوراسیون، آشپزخانه است. آشپزخانه با کابینت های خاکستری بسیار مدرن و زیبا خواهد بود. در صورتی که علاقمند به داشتن یک حمام و دستشویی بسیار شیک و مدرن هستید، بهترین انتخاب استفاده از رنگ خاکستری است. زیرا این رنگ موجب ایجاد فضایی آرام و زیبا خواهد شد. برای این کار تنها لازم است که از رنگ خاکستری برای دیوار ها و یا کاشی‌ ها استفاده نمایید و فضایی تمیز و مدرن خلق کنید.

اما این رنگ به آشپزخانه و حمام و دستشویی محدود نمی شود. و قابل استفاده در اتاق خواب نیز می باشد. اتاق خواب مکانی برای آرامش روحی و جسمی شما است بنابراین استفاده از این رنگ نیز می‌ تواند بهترین گزینه برای دیوار ها و حتی اکسسوری‌ های اتاق خواب باشد.هم چنین اگر قصد دارید، اتاق نشیمن خود را بزرگ‌ تر و دلباز تر و البته آرام‌ تر نشان دهید، می توانید برخی از دیوار ها را با رنگ خاکستری ملایم نقاشی کنید و در کنار آن از رنگ‌ های روشن و زیبای دیگری مانند صورتی و آبی و … استفاده کنید تا تعادل و زیبایی در فضا ایجاد شود.

رنگ برای دکوراسیون داخلی

3- مرجانی روشن، رنگ انتخاب شده سال 2019 توسط شرکت پنتون :

پنتون ، یک کمپانی آمریکایی است که سیستم رنگی مختص به خود را ابداع کرده است. این سیستم به عنوان یک استاندارد در جهان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. چند سالی است که کمپانی پنتون، اقدام به معرفی رنگ سال می کند. و این رنگ توسط برند ها، طراحان و کمپانی‌ های طراحی مد و دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این شرکت رنگ مرجانی زنده را به عنوان رنگ سال 2019 معرفی نموده است. مرجانی رنگی است که در طبیعت یافت می‌ شود و هدف کمپانی پنتون از انتخاب این رنگ جلب توجه مردم به طبیعت و منابع ارزشمند در حال نابودی آن است.

رنگ برای دکوراسیون داخلی

برای کاربرد رنگ مرجانی در دکوراسیون شیوه های متعددی وجود دارد. با وجود این که مرجانی، رنگی شاد و جلب توجه کننده است، اما دارای تطبیق پذیری بالایی می باشد. زیرا میزان سردی و گرمی در آن متعادل است. مرجانی ترکیبی از رنگ‌ های نارنجی و صورتی است و در عین گرم بودن، ملایم به نظر می‌ رسد. البته رنگ مرجانی دارای درجات مختلفی است. اما رنگی شرکت پنتون به عنوان رنگ سال انتخاب نموده است، روشن و تند است و تقریبا به نارنجی نزدیک است اما کاملا نارنجی نیست. اگر به رنگ مرجانی علاقه دارید، می توانید از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید اما با توجه به شاد بودن و روشن بودن این رنگ، بهتر است به میزان محدود از آن استفاده کنید.

رنگ مرجانی تطبیق پذیری بالایی دارد و با بیشتر رنگ‌ ها ترکیب زیبایی را به وجود می‌آورد. رنگ های خنثی مانند سفید و خاکستری و رنگ چوب، رنگ های خانواده آبی مانند آبی آسمانی، سرمه‌ ایی و رنگ‌ های متمایل به سبز آبی با مرجانی به خوبی ترکیب شده و موجب زیبا تر شدن فضای منزل شما می شوند. شما می‌ توانید از این رنگ در اکسسوری‌ های منزل مانند روکش کوسن‌ ها، مجسمه، لوازم تزئینی و حتی مبلمان منزل استفاده کنید و به فضای منزل خود درخشش خاص و چشمگیری ببخشید.

رنگ برای دکوراسیون داخلی

منبع : Real Simple

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش طراحی پارامتریک یک پل با گراس هاپر‎

دانلود پروژه طراحی بیمارستان+سه بعدی و پوستر