ترفند های ایجاد تغییرات در دکوراسیون

هر یک از بخش های خانه کاربرد و جایگاه ویژه ایی دارد ، اما دور همی های گرم و صمیمانه خانوادگی و دوستانه دور میز غذا خوری رخ می دهد ، به زندگی معنا می بخشند. و موجب افزایش ارزش طراحی اتاق غذا خوری می گردد. مهم ترین نقطه در طراحی اتاق غذا خوری ، میز آن است که در اطراف آن نشسته و بر روی آن غذا می خوریم. میز های غذا خوری نشان دهنده سبک ، علایق و شخصیت شما هستند. به همین علت برای انتخاب درست میز غذا خوری ، بایستی در هنگام خرید به عادت ها و سلیقه خود و خانواده تان توجه داشته باشید. در این مطلب با شیوه های ایجاد تغییرات در طراحی اتاق غذا خوری آشنا خواهید شد.

ترفند های ایجاد تغییرات در دکوراسیون

در خانه های امروزی ، اتاق غذا خوری به عنوان یک اتاق مجزا محسوب نمی شود. به این علت که با افزایش جمعیت و کوچک تر شدن خانه ها ، اختصاص دادن یک اتاق مجزا به عنوان اتاق غذا خوری امکان پذیر نخواهد بود. البته خانه های بسیار کم و محدودی وجود دارند که می توانند این چنین فضایی را در اختیار شما قرار دهند. به همین علت معمولا اتاق غذا خوری به عنوان بخشی از سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن در نظر گرفته می شود. و همین موضوع باعث افزایش اهمیت طراحی اتاق غذا خوری شده است. زیرا فضای غذا خوری به عنوان بخشی از اتاق نشیمن ، یکی از نقاط مهم و پرکاربرد خانه محسوب می شود و به همین علت طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد و بایستی به آن توجه شود. میز غذا خوری یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین مبلمان در طراحی اتاق غذا خوری به شمار می رود. بنابراین برای داشتن یک اتاق غذا خوری با دکوراسیون مناسب بایستی پیش از هر اقدامی ، میز غذا خوری مناسبی را انتخاب نمایید.

ترفند های ایجاد تغییرات در دکوراسیون

سبک زندگی مهم ترین موضوع در طراحی اتاق غذا خوری می باشد :

در هنگام خرید میز غذا خوری بایستی به نحوه استفاده از آن توجه شود. به این معنا که قصد دارید از این میز برای میزبانی از مهمانی های رسمی استفاده نمایید و یا می خواهید از آن برای وعده های گرم و صمیمی در کنار خانواده و دوستان بهره ببرید. هم چنین به یاد داشته باشید که میز غذا خوری علاوه بر مکانی برای صرف غذا ، برای اهداف دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ، میز غذا خوری می تواند به عنوان میز کار نیز استفاده شود.

طراحی اتاق غذا خوری

توجه به ابعاد، شکل و سبک میز : 

به هنگام خرید میز غذا خوری بایستی بزرگی و ابعاد میز را در نظر داشته باشید. فضایی که قصد دارید از میز در آن استفاده کنید تاثیر بسزایی در ابعاد و اندازه میز دارد. به این علت که اگر میز بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تر از مکان مورد نظر باشد ، به لحاظ بصری ، ظاهر مناسبی در فضا ایجاد نخواهد کرد. به همین دلیل در هنگام خرید میز غذا خوری بایستی به ابعاد اتاق توجه کنید. بنابراین پیش از خرید میز غذا خوری ، حتما مکان مورد نظر برای قرار گیری میز را اندازه گیری کنید. و سپس به منظور قرار گیری راحت صندلی ها در اطراف میز ، به این ابعاد ۷۰ تا ۹۰ سانتی متر اضافه کنید. بدین ترتیب می توانید یک فضای راحت در اطراف میز و صندلی غذا خوری داشته باشید.

طراحی اتاق غذا خوری

در صورتی که قصد دارید بدانید میز خریداری شده ، در فضای مورد نظر شما چگونه قرار خواهد گرفت ، با استفاده از تعدادی روزنامه ، یک شابلون به اندازه میز تهیه کرده و آن را در مکان مورد نظر خود قرار دهید. این شیوه می‌ تواند تا حدودی یک ذهنیت کلی را ایجاد کرده و نتیجه نهایی را برای شما مشخص سازد.

طراحی اتاق غذا خوری

شما باید بر اساس سبک طراحی اتاق غذا خوری ، میز متناسب با این سبک را انتخاب کنید. میزی که انتخاب می‌ کنید می ‌تواند به شکل مستطیل ، دایره ، مربع و یا بیضی باشد. میز های مستطیل شکل گزینه مناسبی برای وعده های غذای رسمی می باشند. و میز های دایره و بیضی شکل نیز مناسب برای وعده ‌های غذایی دوستانه هستند. علاوه بر این میز های گرد به علت نداشتن گوشه های تیز ، از ایجاد صدمه به کودکان شما نیز جلوگیری خواهند کرد. به بیانی دیگر امنیت بیشتری را در محیط خانه برای شما فراهم می کنند.

طراحی اتاق غذا خوری

مطابقت داشتن میز غذا خوری با سبک دکوراسیون بسیار حائز اهمیت می باشد. امکان دارد سبک طراحی منزل شما مدرن ، کلاسیک ، روستایی و یا ترکیبی باشد بنابراین و میز غذا خوری بایستی به گونه ایی انتخاب شود که با سبک مورد نظر هماهنگی داشته باشد. در صورت عدم هماهنگی میز غذا خوری با سبک دکوراسیون ، همچون یک  آلودگی بصری در میان اشیای دیگر قرار خواهد گرفت و بدون شک این موضوع نتیجه مناسبی را به ارمغان نخواهد آورد.

طراحی اتاق غذا خوری

دکوراسیون اتاق غذا خوری


حتما ببینید : زیباترین رنگ‌ ها برای دکوراسیون منزل و نحوه استفاده از آن‌ ها


می توان اتاق غذا خوری را با اقدامات کوچک تبدیل به مکان زیبا تری کرد :

1- فرش :

در صورتی که اتاق غذا خوری کاملا با موکت و یا پارکت پوشیده شده است ، می توان از فرش های کوچک به این مکان رنگ و رویی تازه بخشید. اما نکته ایی که بایستی به آن توجه کنید این است که تمام میز و صندلی ها باید بر روی آن فرش جا شوند و فرش نباید از میز غذا خوری کوچک تر انتخاب شود.

دکوراسیون اتاق غذا خوری

2- رومیزی :

رومیزی یکی از عناصر تاثیر گذار در ایجاد تغییر در طراحی اتاق غذا خوری به شمار می رود. شما می توانید رومیزی را با توجه به فصول مختلف سال تغییر دهید. به عنوان مثال در فصل تابستان از رومیزی با رنگ های زنده و پویا استفاده نمایید.

دکوراسیون اتاق غذا خوری

3- سیستم روشنایی :

از لوستر های سقفی برای  سیستم روشنایی اتاق غذا خوری بهره بگیرید. به یاد داشته باشید که سطح روی میز غذا خوری به روشنایی مناسب نیاز دارد. به همین علت بهترین گزینه استفاده از لوستر های سقفی است که در وسط میز قرار می گیرند. البته این نکته تنها زمانی قابل اجرا می باشد که معماری خانه به شما امکان استفاده از یک لوستر سقفی را بدهد. در غیر این صورت می توانید در اطراف میز غذا خوری از چراغ های دیواری و یا آباژور های ایستاده استفاده نمایید.

دکوراسیون اتاق غذا خوری

4- پرده : 

در صورت وجود پنجره در اتاق یا فضای غذا خوری بایستی از پرده ایی متناسب با سبک و طراحی اتاق غذا خوری بهره ببرید. به عنوان مثال ، در یک اتاق کلاسیک بهتر است از  پرده های مخمل استفاده کنید. و در یک اتاق مدرن نیز بهترین گزینه استفاده از  پرده هایی از جنس کتان می باشد.

ایجاد تغییرات در طراحی اتاق غذا خوری

5- آینه :

حتما در اتاق غذا خوری از آینه بهره ببرید. استفاده از یک آینه بزرگ بر روی یک کنسول ، موجب ایجاد فضایی دلباز و فرح بخش خواهد شد. در صورتی که امکان استفاده از کنسول در این مکان وجود ندارد ، می توانید آینه را بر دیوار پشت میز غذا خوری نصب نمایید.

ایجاد تغییرات در طراحی اتاق غذا خوری

6- نور شمع :

هر وسیله ایی که در اتاق غذا خوری مورد استفاده قرار می گیرد ، در زیر نور شمع جلوه بیشتری خواهد یافت. به همین علت می‌ توانید در اتاق غذا خوری به راحتی از نور شمع استفاده نمایید و جلوه متفاوتی به فضای آن ببخشید.

ایجاد تغییرات در طراحی اتاق غذا خوری

با توجه به این جزئیات ساده ، اما کاربردی می توانید یک اتاق غذا خوری زیبا و ظریف داشته باشید و لذت غذا خوردن را در آن افزایش دهید.


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری