8 رنگ چشمگیر که باعث ایجاد تغییرات اساسی در دکوراسیون خانه می شوند

بر طبق بررسی های انجام شده توسط متخصصان و پژوهشگران در رابطه با تاثیر رنگ ها بر روح و روان انسان ، در یافته ایم که بعضی از رنگ ها انرژی مثبت را به کاربر القا می کنند ، برخی آرامش بخش بوده ، بعضی باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شوند و برخی دیگر نیز تاثیرات منفی بر روی انسان دارند و باعث از بین رفتن تاثیرات مثبت می شوند. شما می توانید با سرچ نمودن در دنیای مجازی و اینترنت هزاران مطلب در مورد تاثیر رنگ ها بر روی انسان را مطالعه نماید. در این مطلب از سایت مرجع دانلود معماری نیز با 8 رنگ چشمگیر در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

رنگ چشمگیر در دکوراسیون داخلی

در صورت توجه به تاثیر مستقیم رنگ ها بر روی انسان و واکنش های متفاوت افراد در مقابل رنگ های متفاوت ، در می یابیم که بایستی به بررسی رنگ های به کار رفته در دکوراسیون منزل بپردازیم. معمولا بیشتر افراد ترجیح می دهند از رنگ های روشن مانند سفید ، استخوانی ، کرم، بژ ، طوسی ، نسکافه ایی و عسلی در دکوراسیون منزل خود استفاده نمایند. در حالی که اگر از رنگ هایی که باعث ایجاد تاثیرات مثبت در افراد می شوند به شکل جسورانه در نقاط معینی از فضای منزل استفاده شود. در دکوراسیون منزل یک تغییر اساسی ایجاد خواهد شد و می توانیم از قدرت و انرژی رنگ ها بهره مند شویم. در ادامه این مطلب به بررسی 8 رنگ چشمگیر که باعث ایجاد تغییرات اساسی در دکوراسیون خانه می شوند ، پرداخته شده است.

رنگ چشمگیر در دکوراسیون داخلی

1- استفاده از تنالیته های رنگ قرمز برای اتاق خواب :

برای مکانی مانند اتاق خواب بهتر است از تنالیته رنگ قرمز مایل به قهوه ایی گرفته تا قرمز آتشی بهره مند شوید. رنگ قرمز به زندگی شما هیجان ، شادی و اشتیاق می بخشد. رنگ قرمز در کشور هندوستان نماد ازدواج ، در کشور چین نماد شانس و شادی و در دنیای غرب نمادی از عشق و اشتیاق می باشد. شما می توانید یکی از دیوار های اتاق خواب ، پرده ها و یا روتختی را به رنگ قرمز انتخاب کنید. هم چنین می توانید از رنگ قرمز بر روی اشیاء موجود در اتاق خواب مانند بالش های روی تخت خواب ، صندلی ، تابلو و عناصر تزئینی و اکسسوری ها بهره بگیرید تا بیش از قبل عشق ، شانس و اشتیاق به محیط زندگی خود بیفزایید. البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که رنگ قرمز ، انرژی بسیار بالایی دارد و در صورت استفاده بیش از حد این رنگ تاثیرات برعکسی خواهد داشت و بر روی رو و روان شما تاثیرات منفی ایجاد خواهد کرد. حتی خواب شما را نیز تحت تاثیرات منفی قرار می دهد. بنابراین بایستی باید به اندازه متعادل و مناسب از آن استفاده کنید.

رنگ چشمگیر در دکوراسیون داخلی

2- رنگ زرد برای یک اتاق نشیمن جذاب :

رنگ زرد نماد خورشید است و آن را تمثیل می کند. به همین علت در محیط تاثیر گرما بخشی ایجاد خواهد نمود. رنگ زرد ساختار گرمی دارد و قلب و روح انسان را گرم کرده و حس زندگی ، اعتماد و خوش بینی را به انسان القا می کند. همین موضوع موجب می شود تا از این رنگ انتخاب مناسبی برای دکوراسیون مکان هایی باشد که در آن پذیرای مهمانان هستیم. تنالیته رنگ زرد باعث می شود حتی در فضای بسته نیز حس حضور نور خورشید در انسان ایجاد شود. باید بدانید که رنگ زرد همانند رنگ قرمز ، بسیار قدرتمند و پر انرژی می باشد . برای بهره مند شدن از تاثیرات مثبت آن بایستی تعادل را در استفاده از این رنگ حفظ نمایید. زیرا در غیر این صورت ، منجر به ایجاد تاثیرات منفی خواهد شد. شما می توانید یکی از دیوار های اتاق نشیمن را به رنگ زرد رنگ آمیزی کنید و یا روکش مبل ها و اکسسوری ها را به رنگ زرد انتخاب نمایید.

رنگ چشمگیر در دکوراسیون داخلی

3- رنگ نارنجی برای اتاق غذا خوری :

رنگ نارنجی نماد برکت و موفقیت می باشد. این رنگ حس شادی و انرژی را به انسان القا می کند. به همین علت رنگ نارنجی انتخاب مناسبی برای مکان هایی مانند آشپزخانه و اتاق نشیمن محسوب می شود. این رنگ حس گرما و جذابیت را به فضا می بخشد و به همین علت فضایی صمیمی و دوست داشتنی را در فضای غذا خوری ایجاد خواهد نمود و شما می توانید از صرف غذا در کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرید. اما بایستی به اندازه متعادل و مناسب از آن استفاده کنید. شما می توانید یکی از دیوار های اتاق نشیمن را به رنگ نارنجی رنگ آمیزی کنید و یا پرده ها ، فرش ، صندلی های اتاق غذا خوری ، اکسسوری ها و عناصر تزئینی را به رنگ نارنجی انتخاب نمایید.

نقش رنگ در طراحی داخلی

4- رنگ سفید مناسب برای تمام مکان ها :

به دلایل مختلف رنگ سفید در دکوراسیون داخلی بسیار پرکاربرد می باشد. بعضی از افراد معتقد هستند مکان های سفید رنگ شباهت بسیاری به بیمارستان دارند و بعضی نیز رنگ سفید را به عنوان رنگی خام تصور می کنند و از استفاده از آن در سطوح بزرگ خودداری می کنند. در حالی که استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون می توانند نتایج بسیار موفقیت آمیزی را به ارمغان آورند. برای این کار می توانید به بررسی دکوراسیون های سفید رنگ موجود در مجلات طراحی داخلی بپردازید تا شما نیز به این نتیجه دست یابید. رنگ سفید به علت داشتن ویژگی های فراوان این فرصت را برای شما فراهم می کند تا با خیالی آسوده از آن در تمام نقاط منزل بهره مند شوید.

نقش رنگ در طراحی داخلی


حتما ببینید : شیوه های ایجاد تغییرات در طراحی اتاق غذا خوری


5- رنگ آبی برای سرویس بهداشتی : 

یکی از بیشترین رنگ های موجود در طبیعت ، رنگ آبی است. این رنگ نمادی از دریا ، آسمان ، سرما و سکوت می باشد. رنگ آبی باعث ایجاد حس آرامش در انسان می شود. و مکان های مورد استفاده آن باید بر اساس همین ویژگی انتخاب شوند. رنگ آبی به علت ویژگی آرامش بخش ، نوعی رنگ تسکین دهنده محسوب می شود. به همین علت بایستی در مکان هایی که به کاهش انرژی و پویایی نیاز دارند ، از رنگ آبی استفاده شود. به عنوان مثال باید در مکان هایی مانند حمام که نیازمند تمیزی و آرامش هستند از رنگ آبی بهره مند شد.

نقش رنگ در طراحی داخلی

6- رنگ سبز برای آشپزخانه : 

رنگ سبز نماد زندگی ، خلاقیت ، طبیعت ، قدرت ، هماهنگی ، جوانی و رشد است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته رنگ سبز آرامش بخش و تسکین دهنده نیز می باشد. توصیه می شود در مکان هایی مانند آشپزخانه از رنگ سبز روشن و درخشان استفاده شود تا موجب جلوگیری از ایجاد حس خستگی و استرس در انسان شود.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

7- تنالیته های رنگ بنفش برای اتاق خواب :

رنگ بنفش یکی دیگر از رنگ های چشمگیر در دکوراسیون داخلی می باشد. استفاده از تنالیته های رنگ بنفش در طراحی داخلی موجب افزایش انگیزه ذهنی و آگاهی شخصی می شوند. این رنگ بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق خواب می باشد. شما می توانید یکی از دیوار های اتاق خواب را به رنگ بنفش رنگ آمیزی کنید و یا پرده ها و یا روتختی را به رنگ بنفش انتخاب نمایید. با توجه به این که رنگ بنفش انسان را تشویق به تفکر می کند بهتر است برای مکان های خصوصی مانند اتاق خواب مورد استفاده قرار گیرد. البته دقیقا به علت همین ویژگی رنگ بنفش ، بایستی به اندازه متعادل و مناسب از آن استفاده کنید. تا مانع از ایجاد اختلال در آرامش شما شود.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

8- رنگ طوسی برای اتاق کار :

رنگ طوسی به علت ایجاد هماهنگی بی نظیر با تمامی رنگ ها در طراحی داخلی بسیار محبوب و پرکاربرد می باشد. شما می توانید از تنالیته های رنگ طوسی در دکوراسیون اتاق کار استفاده کنید زیرا این رنگ به علت قدرتمند بودن موجب اطمینان از فکر باز و پایداری در زندگی کاری شما می شود. البته رنگ طوسی باعث خسته شدن چشم ها نمی شود و به همین علت مناسب ترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق کار می باشد.

کاربرد رنگ در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی