10 نکته کاربردی ترکیب مناسب پترن در دکوراسیون داخلی

اکثر افراد علاقمند به استفاده پترن در منزل خود هستند. می توان در بسیاری از قسمت های خانه از این الگو ها استفاده نمود. زیرا پترن ها می توانند به هر فضایی المان های گرافیکی اضافه نمایند و کامل کننده و هماهنگ کننده رنگ های مختلف به کار برده شده در فضا هستند. اکثر افراد بیشتر از این می ترسند که استفاده از پترن در دکوراسیون داخلی موجب عدم ایجاد توازن و شلوغی شود. ولی در واقع، اگر پترن ها به درستی مورد استفاده قرار گیرند، باعث افزایش جذابیت های داخلی می شوند، اما اگر اشتباهی استفاده شوند، امکان دارد موجب خراب شدن یک فضای ایده آل با دکوراسیونی متناسب شوند و در فضا موجب عدم ایجاد توازن شوند. بنابراین در این مطلب 10 نکته کاربردی نحوه ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی برای شما ارائه شده است.

 

1- درباره طرح رنگی تصمیم بگیرید.

مهم ترین نکته قبل از شروع طراحی دکوراسیون داخلی، این است که مناسب ترین رنگ برای دکوراسیون منزل خود را بشناسید. باید رنگ هایی را انتخاب نمایید که با یک دیگر ترکیب زیبایی ایجاد می نمایند. این بهترین آغاز برای انتخاب رنگ پترن های شما خواهد بود. به طور مثال: اگر دکوراسیون منزل شما به رنگ سیاه و سفید است، می توانید از خال خال یا راه راه سفید مشکی استفاده نمایید. و الگوی رنگی موجود در دکوراسیون را در پترن ها نیز تکرار کنید. ایجاد هماهنگی و نگاهی منسجم در دکوراسیون فضا از مزایای انجام این کار است.

پترن در دکوراسیون

2- طراحی خود را با طرح های چاپی و پترن ها ی مورد علاقه خود آغاز نمایید.

می توانید از طرح های چاپی و گرافیکی و پترن های مورد علاقه خود کمک بگیرید و سپس با رنگ های موجود در دکوراسیون داخلی خود آن ها را امتحان کنید. یا در صورت علاقه، می توانید برای ایجاد نقاط کانونی و قسمت های مورد علاقه برای قرار دادن مرکز توجه بصری، از رنگ هایی استفاده نمایید که با سایر اجزای خانه هارمونی دارند و یا بر عکس در تضاد کامل هستند. برای انتخاب طرح ها به منظور تاثیرگذاری بیشتر، به اندازه و کوچک و بزرگ بودن پترن ها دقت نمایید. از بکارگیری پترن های ریز در نقاط دور از دید چشم بپرهیزید. و هم چنین به منظور ایجاد تاثیر بصری مثبت در دکوراسیون و خوب دیده شدن، مقیاس پترن را با ابعاد اجزایی از دکوراسیون که پترن در آن استفاده می شود را مد نظر قرار دهید.

3- با رنگ های خنثی بازی کنید.

اگر تصور می کنید اضافه نمودن الگوهای بیشتر و رنگارنگ، موجب شلوغ و نا به سامان دیده شدن دکوراسیون منزل می شود، می توانید به جای استفاده نکردن از پترن های مختلف در کنار یک دیگر، از رنگ های خنثی استفاده نمایید. به طور مثال: شما می توانید از تناژ های رنگی سفید، کرم یا بژ استفاده نمایید. این رنگ ها می توانند برای پترن ها، رنگ پایه و زمینه خوبی باشند تا در صورت تمایل، بدون ترس از پترن های بیشتری استفاده نمایید.

دیزاین منزل با پترن ها

4- به اندازه پترن ها دقت نمایید.

یکی از الزامات ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی ، توجه به اندازه پترن ها است. بهتر است که از پترن هایی با اندازه و مقیاس های مشابه در کنار یک دیگر استفاده نکنید. به طور مثال: برای پرده از الگوی بزرگ تر و برای کوسن ها از الگوی کوچک تر استفاده نمایید. ترکیب های متفاوت مقیاس و اندازه الگو ها موجب خواهد شد تا هماهنگی بیشتری در منزل شما ایجاد شود.


حتما ببینید : طراحی 50 نمونه دکوراسیون داخلی غذا خوری لوکس


5- از ترکیب پترن سفید با یک رنگ تک استفاده نمایید.

یکی دیگر از نکات ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی ، ترکیب الگو ها با رنگ سفید و یا تنها انتخاب یک الگو با پس زمینه سفید است. سعی کنید ترکیب رنگ های مختلف یک پترن خاص را با پایه رنگ سفید امتحان نمایید. البته باید آگاه باشید که با این اقدام پترن ها کمتر به چشم می آیند و اگر دکوراسیون منزل شما شلوغ است و علاقمند به استفاده از پترن ها هستید، یا اگر ترجیح می دهید دکوراسیون مینیمال داشته باشید، این انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.  البته لازم به ذکر است بدانید، در این سادگی طرح پترن ها و طرافت آن ها بسیار تاثیر گذار می باشد.

6- رنگ های پررنگ را با پترن ها ترکیب نمایید.

در حقیقت فارغ از شکل و طرح های متفاوت، پترن ها به علت دارا بودن طرح و افزودن الگو های گرافیکی به فضا، کمی موجب شلوغ تر شدن فضا می شوند. و این تاثیرات بصری می تواند با رنگ های شاد و پر رنگ بیشتر شده و تاثیرات بیشتری در دکوراسیون ایجاد نمایند.

پترن در دکوراسیون

7- تعداد پترن ها در کنار یک دیگر

پیشنهاد طراحان برای نحوه استفاده از چند الگو در یک فضا به این صورت است که در دکوراسیون منزل خود از سه تا چهار الگو در مقیاس و اندازه های مختلف استفاده نمایید و بهتر است که یکی از پترن ها در مقیاس بزرگ تر مورد استفاده قرار گیرد تا دیگر الگو ها را تحت تاثیر قرار دهد و ترکیب مناسب تری را ایجاد نماید.

8- از پترن هایی با تناژ های مختلف یک رنگ استفاده نمایید.

اگر از پترن هایی با طیف های مختلف یک رنگ استفاده نمایید، موجب همخوانی و هارمونی بیشتر دکوراسیون شما می شود و اجزای دکوراسیون در مطابقت و سادگی بیشتری در کنار یک دیگر قرار می گیرند. ولی مقیاس را در استفاده از این شیوه فراموش فراموش نکنید.  شما می توانید با انتخاب یک الگوی بزرگ تر، پترن هایی ریز و کوچک تر را به آن اضافه نمایید.

دیزاین منزل با پترن ها

9- از الگوهای مختلف و تک رنگ استفاده نمایید.

شما می توانید با استفاده از پترن های مختلف در یک رنگ در قسمت های مختلف دکوراسیون مانند پرده و یا کوسن ها از شلوغی و استفاده از رنگ های مختلف جلوگیری نمایید.

10- از تصاویر الهام بخش ایده بگیرید.

اگر هنوز از نحوه ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی اطمینان حاصل نکرده اید، می توانید با مشاهده تصاویر بیشتر دکوراسیون داخلی و استفاده از پترن ها در طرح ها ، رنگ ها و یا در قسمت های مختلف منزل، از وب سایت های اینترنتی و مجلات ایده بگیرید. اما فراموش نکنید، که حتما کوچکی یا بزرگی منزل خود، علایق و ترکیب رنگ های مناسب با دکوراسیون خود را در نظر بگیرید، شاید بعضی از پترن ها در تصاویر خوب باشند اما تعادل دکوراسیون شما را بر هم زنند.

پترن در دکوراسیون

منبع : homedesignlover

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پرسوناژ کودکان برای فتوشاپ

دانلود 2 پروژه طراحی ساختمان بیمارستان