انتخاب رایحه مناسب برای خانه

طراحی و دکوراسیون یک خانه هر چقدر هم که زیبا و چشمگیر باشد ، در صورت عدم وجود هوای مطبوع ، تازه و فرح بخش در آن ، نمی توان از محیط آن لذت کافی را برد. به همین علت در کنار انجام طراحی های فیزیکی در منزل ، بایستی به هوای موجود در آن نیز توجه کنید. عواملی همچون بوی غذا ، بوی نم ، هوای آلوده و … منجر به ایجاد هوایی نامطبوع در منزل خواهد شد. استفاده از خوشبو کننده های طبیعی یکی از راهکار های از بین بردن بوی نامطبوع منزل به شمار می رود. استفاده از خوشبو کننده های طبیعی نه تنها موجب از بین بردن هوای نامطبوع می شوند ، بلکه رایحه دلپذیری را نیز به هوای موجود در منزل می بخشند. البته برای این کار می توانید از خوشبو کننده های صنعتی نیز بهره ببرید. هر دو این خوشبو کننده ها هم مصنوعی و هم طبیعی در فروشگاه ها و مراکز خرید موجود هستند و می توانید به راحتی آن ها را تهیه نمایید. البته باید بدانید که خوشبو کننده های طبیعی سالم تر بوده و تاثیرات بیشتری نیز در محیط دارند. به همین علت در صورتی که خواستار خانه ایی با بوی مطبوع و دلپذیر هستید ، می توانید با الهام از طبیعت و استفاده از مواد طبیعی هوای تازه و مطبوعی را در خانه خود ایجاد کنید. در این مطلب با 10 نمونه از خوشبو کننده های طبیعی خانگی آشنا خواهید شد. تمامی این این خوشبو کننده ها مواد بسیار پر کاربردی هستند که به راحتی قابل تهیه و در دسترس هستند.  این خوشبو کننده ها این فرصت را در اختیار شما قرار می دهند تا با استفاده از آن ها رایحه و هوای مطبوع و لذت بخشی را در خانه خود ایجاد کنید. بیشتر این خوشبو کننده ها خاصیت بوگیر بودن را نیز داشته و از بروز بوی نامطبوع در خانه جلوگیری می کنند.

خوشبو کننده های طبیعی

انواع خوشبو کننده های طبیعی خانگی

1- گل های تازه :

در صورتی که قصد دارید با استفاده از یک روش ساده اما کاربردی هوای خانه خود را مطبوع نمایید ، توصیه می شود یک گلدان از گل های تازه را در هر یک از اتاق ها قرار دهید. از نمونه گل هایی که دارای رایحه ایی بسیار مطبوع هستند و موجب ایجاد حس تازگی و فرح بخش در منزل می شوند می توان به گل هایی مانند رز و یاسمین اشاره نمود. این گل ها را به راحتی قابل دسترس هستند و می توان از آن ها به مدت چند روز در خانه نگهداری کرد. شما حتی می توانید با تغییر دادن نوع و رنگ گل ها نیز هم هوای خانه را تازه کنید و هم ظاهر جدیدی به منزل خود ببخشید.

خوشبو کننده های طبیعی

2- سرکه : 

یکی دیگر از خوشبو کننده های طبیعی خانگی ، سرکه می باشد. شما می توانید سرکه ، سیب و آب را به یک اندازه با هم ترکیب نمایید و در یک شیشه اسپری بریزید و سپس این ترکیب آماده را به هوا و یا مستقیما به داخل فن کوئل ها و کولر اسپری کنید. این ترکیب سرکه و آب موجب ایجاد هوایی تازه و فرح بخش در منزل خواهد شد. شاید فکر کنید که سرکه بوی تندی دارد و گزینه مناسبی برای خوشبو شدن هوا نیست ، اما هنگامی که سرکه با آب ترکیب شود ، ترکیب ملایم تری پیدا می کند و باکتری هایی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در هوا می شوند را از بین می برد.

خوشبو کننده های طبیعی

3- پرتغال : 

شما می توانید از تمامی مرکبات به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی بهره مند شوید. برای این کار می توانید یک پرتغال را برش زده و در داخل آشپزخانه قرار دهید. پرتغال مانند بوگیر های طبیعی تمام بوی نامطبوع موجود در هوا را به خود جذب کرده و در مقابل ، رایحه ایی دلنشین و خوشایند را در هوا منتشر می‌ کند. پرتغال علاوه بر زمانی که تازه است ، وقتی که خشک می شود نیز قابلیت انتشار رایحه ایی فرح بخش را داشته و می ‌تواند به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد.

4- علف لیمو : 

یکی دیگر از بوگیر ها و خوشبو کننده های طبیعی خانگی علف لیمو و یا چمن معطر می باشد. علف لیمو یک گیاه ضد قارچ و ضد باکتری می باشد. شما می توانید برای ایجاد هوای مطبوع در خانه مقداری علف لیمو را در داخل یک شیشه حاوی خاک بکارید و آن را در مقابل درب ورودی قرار دهید. هم چنین می توانید این گلدان را در مقابل پنجره ها قرار دهید که نه تنها موجب ایجاد هوایی تازه و فرح بخش می شود ، بلکه به عنوان عنصری تزئینی نیز ظاهری زیبا به منزل شما می بخشد. با استفاده از علف لیمو می توانید یک رایحه طبیعی و مداوم را در خانه استشمام کنید.

خوشبو کننده های طبیعی خانگی

5- آناناس :

در صورتی که علاقمند به رایحه آناناس هستید ، می توانید از این میوه به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی بهره مند شوید. برای این منظور مقداری از میوه آناناس را کمی له کرده و در داخل آن چند قطره روغن درخت چای بریزید و سپس این ترکیب را به گوشه های قاب پنجره ها بمالید. با این کار به هنگام ورود هوا به داخل خانه ، رایحه ایی از میوه آناناس در فضای خانه منتشر خواهد شد. البته می توان این ترکیب را داخل یک ظرف شیشه ایی کوچک و در باز نیز قرار داد و به عنوان یک بوگیر طبیعی در مکان هایی مانند سرویس بهداشتی از آن استفاده نمود.

خوشبو کننده های طبیعی خانگی


حتما ببینید : نکاتی برای خوشبو کردن منزل با استفاده از رایحه‌ ها و مواد معطر


6- دارچین : 

یکی دیگر از خوشبو کننده های طبیعی خانگی ، دارچین می باشد. اکثر افراد علاقمند به بو و رایحه دارچین هستند. هنگامی که از دارچین به عنوان بخور استفاده شود ، یعنی در داخل آب جوش قرار داده شود ، منجر به تولید رایحه ایی مطبوع شده و در هوا پراکنده می شود که فضایی بسیار فرح ‌بخش و معطر را ایجاد می‌ کند. علاوه بر این می توان در مقابل درب ورودی و پنجره ها ، چوب دارچین قرار داد و بیشتر از رایحه آن بهره مند شد. یکی دیگر از شیوه های استفاده از دارچین به این صورت است که دارچین و پرتقال های خشک شده را با هم ترکیب نموده و در یک ظرف قرار داده و از ترکیب زیبای آن ها استفاده نمود.

خوشبو کننده های طبیعی خانگی

7- لیمو : 

همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، تمامی مرکبات به عنوان خوشبو کننده طبیعی محسوب می شوند. عطر رایحه لیمو دارای خاصیتی آرامش بخش می باشد. زمانی که دچار استرس و تحت فشار هستید ، استشمام رایحه لیمو می‌ تواند به شما حس آرامش و راحتی ببخشد. برای این کار آب یک لیمو را گرفته و به مدت نیم ساعت آن را در گوشه ایی از خانه قرار دهید. بدین ترتیب رایحه لیمو نه تنها موجب آرامش شما می شود ، بلکه بوی معطر و خوشایندی را نیز در خانه ایجاد می کند. علاوه بر این لیمو یکی از خوشبو کننده های طبیعی است که به فضا حس تمیزی و پاکیزگی را می بخشد. به همین علت پس از نظافت خانه ، استفاده از لیمو حس تازگی و تمیزی را افزایش خواهد داد.

راهکار های خوشبو کردن منزل

8- سبزی های معطر : 

برای ایجاد هوای مطبوع و فرح بخش می توان از گیاهان و سبزی های طبیعی و معطر مانند ریحان و جینسینگ نیز بهره مند شد. این گیاهان به طور طبیعی رایحه و عطر خوشایندی دارند که موجب ایجاد هوایی تازه و مطبوع می شوند. برای این امر تنها کافیست آن ها را در داخل گلدان بکارید و علاوه بر عطر و رایحه آن ها ، از زیبایی آن ها نیز بهره مند شوید.

راهکار های خوشبو کردن منزل

9- جوش شیرین : 

کربنات یا جوش شیرین نیز دارای رایحه ایی مطبوع می باشد. برای استفاده از رایحه آن می توانید در مقابل درب بالکن مقداری جوش ‌شیرین بریزید. بدین ترتیب به هنگام وزیدن باد رایحه جوش شیرین وارد خانه خواهد شد.

انتخاب رایحه مناسب برای خانه

10- پیاز قرمز : 

پیاز قرمز نیز یکی دیگر از انواع خوشبو کننده های طبیعی می باشد که مانع از ایجاد بوی نامطبوع در منزل خواهد شد. برای بهره مند شده از رایحه آن می توان برشی از آن را در داخل آشپزخانه قرار داده و از بروز هر نوع بوی نا خوشایند جلوگیری کنید. هم چنین پیاز دارای خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی می باشد و برای جلوگیری از سرایت بیماری هایی مانند سرما خوردگی بسیار مفید است. برای این منظور می توانید پیاز را به بخش های مختلف تقسیم نموده و آن را در نقاط مختلف خانه قرار داده و از خاصیت ضد باکتریایی آن استفاده کنید.

انتخاب رایحه مناسب برای خانه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 187 – آبجکت مبلمان چوبی