جدیدترین مدل های کتابخانه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد شیوه های گوناگون طراحی داخلی ، تنوع کتابخانه ها افزایش یافته است. معمولا در بیشتر خانه ها از کتابخانه استفاده می شود. در حال حاضر دیگر طراحی کتابخانه ها تغییر کرده و دیگر به شکل مرسوم و تکراری که شامل قفسه های مکعب مستطیلی بود نیست. بلکه در شکل و فرم های خلاقانه و متنوعی طراحی و ساخته می شوند. حتی امکان سفارش طراحی و ساخت کتابخانه خانگی نیز وجود دارد. بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید کتابخانه ایی با فرم مناسب و مورد دلخواه خود و مطابق با فضای مورد نظر داشته باشید. در حال حاضر کتابخانه ها دیگر تنها مکانی برای قرار دادن کتاب نیستند و می توان از آن ها به عنوان المان های دکوراتیو استفاده نمود و به وسیله آن دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید. در این مطلب با جدید ترین مدل های کتابخانه آشنا خواهید شد.

جدید ترین مدل های کتابخانه

1- کتابخانه به شکل کمد با سه کشو عمودی : 

در تصویر زیر مشاهده می کنید که این مدل کتابخانه به شکل یک کمد با سه کشوی عمودی است. این مدل کتابخانه مناسب افرادی است که به نظم و ترتیب بسیار اهمیت می دهند. هم چنین این کتابخانه مناسب فضا های کوچک است که با عدم فضای کافی برای قرار دادن کتاب روبرو هستند. این کشو ها از پایین تا بالا هستند و صد ها کتاب را در خود جای می دهند. با بیرون کشیدن هر یک از کشو ها می توان کتاب مورد نظر را پیدا نمود. هم چنین کشو های این کتابخانه در زمان بسته شدن  از بیرون قابل مشاهده نیستند.

جدید ترین مدل های کتابخانه

2- کتابخانه داخل دیوار : 

یکی دیگر از انواع جدید ترین مدل های کتابخانه ، قرار دادن آن داخل دیوار است. در صورت استفاده از کناف می توان قسمتی از سطح دیوار را به منظور قرار دادن کتابخانه خالی در نظر گرفت. این مدل کتابخانه ، دارای ظاهری یکپارچه و مسطح می باشد که موجب می شود دکوراسیون شما زیبا جلوه کند. یکی از مزایای این مدل کتابخانه این است که امکان قرار دادن گلدان یا اشیاء دکوری در برخی از قفسه های آن امکان پذیر است.

جدید ترین مدل های کتابخانه

3- استفاده از یک نردبان به عنوان کتابخانه : 

برای ساخت کتابخانه شیوه های مقرون به صرفه ایی نیز وجود دارد. در صورت محدود بودن تعداد کتاب ها ، خرید یک کتابخانه بزرگ ضرورت ندارد. و نیازی به صرف هزینه های گزاف برای نصب کتابخانه توکار نیست. بلکه شما می توانید از یک نردبان به عنوان کتابخانه برای قرار دادن کتاب های خود استفاده نمایید. این ایده خلاقانه علاوه بر مقرون به صرفه بودن ، کاملا جدید و خلاقانه است و می تواند دکوراسیون فضای مورد نظر شما را خاص و دوست داشتنی کند.

مدل های کتابخانه

4- نصب صفحات چوبی روی سطح دیوار : 

نصب صفحات چوبی روی سطح دیوار یکی دیگر از شیوه های ساده ساخت یک کتابخانه زیبا است. این مدل کتابخانه با حداقل هزینه و به راحتی ساخته می شود. در این شیوه با ایجاد طاقچه های متعدد ، فضای بسیار زیادی برای قرار گیری کتاب ها فراهم خواهد شد. مزیت این مدل کتابخانه این است که می توان عرض هر یک از طاقچه ها را مطابق با سلیقه و نیاز خود در نظر بگیرید. هم چنین در صورت افزایش کتاب ها نیز می توان بعدا چند طاقچه دیگر نیز اضافه نموده و کتابخانه را گسترش دهید.

مدل های کتابخانه

5- کتابخانه با استفاده از فرم های منحنی : 

یکی دیگر از جدید ترین مدل های کتابخانه استفاده از فرم های منحنی می باشد. اگر دکوراسیون منزل شما کلاسیک می باشد می توانید برای ایجاد کتابخانه ایی خاص و منحصر به فرد از فرم طاق بهره بگیرید. این فرم علاوه بر دکوراتیو بودن ، به راحتی قابل اجرا می باشد.

مدل های کتابخانه

6- استفاده از قفسه های جدید با اشکال هندسی متقاطع : 

استفاده از قفسه های جدید با اشکال هندسی متقاطع با اندازه های کوچک و بزرگ یکی دیگر از انواع جدید ترین مدل های کتابخانه می باشد. در حال حاضر انواع مختلف قفسه ها در فروشگاه های لوازم دکوری موجود است. که بهترین گرینه برای قرار دادن کتاب می باشند. اگر ارتفاع طبقات قفسه های کتابخانه زیباد باشد می توانید در بعضی از  قسمت ها به جای کتاب ، مجسمه و وسایل دکوراتیو قرار دهید.

کتابخانه


حتما ببینید : زیباترین رنگ‌ ها برای دکوراسیون منزل و نحوه استفاده از آن‌ ها


7- استفاده از فضای خالی کنار راه پله : 

استفاده از فضای خالی کنار راه پله یکی دیگر از ایده های خلاقانه طراحی و ساخت کتابخانه می باشد. اگر راه پله خانه شما در کنار دیوار است ، می توانید با کمی فاصله دادن آن از دیوار ، فضایی را به عنوان کتابخانه ایجاد کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه از فضای کنار راه پله به کتابخانه اختصاص داده شده است. در چنین حالتی می توانید با بالا رفتن از پله ها به همه کتاب ها دسترسی داشته باشید.

کتابخانه

8- کتابخانه دارای نردبان : 

به طور حتم کتابخانه های دارای نردبان را مشاهده کرده اید. معمولا در کتابخانه هایی که بزرگ هستند به علت قرار گیری قفسه ها در ارتفاع بالا ، برای دسترسی به کتاب ها به نردبان نیاز است.  همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، نردبان ریلی با حرکت آسان روی سطح زمین و مابین قفسه ها به شما اجازه گشتن در میان کتاب ها را می دهد.

کتابخانه

9- استفاده از فضای زیر پله به عنوان کتابخانه : 

در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه از فضای زیر پله به عنوان کتابخانه استفاده شده است.با استفاده از این ایده خلاقانه شما می توانید حداکثر استفاده بهینه را از تمام فضای موجود داشته باشید. و بهترین گزینه برای فضا های کوچک می باشد. این ایده باعث می شود فضای بدون کاربرد و خالی زیر راه پله ها که معمولا خالی می مان ، پر شود و با توجه به بزرگ بودن این فضا ، کتاب های بسیاری را در خود جای می دهد.

طراحی کتابخانه

10- اختصاص دادن فضای کنج نشیمن به کتابخانه : 

استفاده از فضای کنج نشیمن به محلی برای قرار دان کتاب ها یکی دیگر از ایده های خلاقانه ایجاد کتابخانه می باشد. طراحی و نصب قفسه در کنج دیوار یکی از کارها یی است که فضای کنج را پر می کند. اگر نمی دانید کدام قسمت منزل را به کتابخانه اختصاص دهید و از طرفی نیز یک فضای خالی در کنج نشیمن خود دارید ، بهترین کار این است که چند قفسه برای کنجی که فضای خالی دارد ، بسازید.

طراحی کتابخانه

11- استفاده از تنه درخت به عنوان کتابخانه : 

یکی دیگر از ایده های خلاقانه طراحی و ساخت کتابخانه استفاده از یک عنصر طبیعی مثل تنه درخت به عنوان کتابخانه است. این مدل کتابخانه از دو نظر خلاقانه طراحی شده است.

  1. این کتابخانه به علت داشتن صفحات مثلثی شکل در کنج فضا قرار گرفته و با 2 دیوار در ارتباط است.
  2. استفاده از یک عنصر طبیعی مانند تنه درخت در میان طبقات کتابخانه ، باعث ایجاد یک کتابخانه منحصر به فرد و کاملا متفاوت شده است.

طراحی کتابخانه

12- کتابخانه با فضایی مخصوص نشستن : 

یکی دیگر از جدید ترین مدل های کتابخانه را در تصویر زیر مشاهده می کنید. در این مدل کتابخانه در گوشه ایی از فضا ایجاد شده و دو دیوار را اشغال کرده است. وجود یک فضای مخصوص نشستن در پایین آن موجب متمایز شدن این کتابخانه از سایر مدل ها شده است. این فضا که شبیه تخت به نظر می رسد ، یک محل مناسب برای نشستن و خواندن کتاب است. این ایده هوشمندانه مناسب زمانی است که در منزل فضای کافی وجود داشته باشد.

طراحی کتابخانه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 153 – مدل سه بعدی لوازم فانتزی کهنه و قدیمی