تاثیر طرح ها و نقوش در دکوراسیون

طرح ها و نقوش یکی از عناصر اصلی در طراحی داخلی یک مکان به شمار می روند. این نقوش و طرح ها انرژی لوازم به کار رفته در یک محیط را مشخص می کنند. به این معنا که محیط زندگی شما فضایی آرام دارد و یا این که از فضایی پویا و زنده برخوردار است. و هم چنین طرح و نقش در طراحی داخلی یک مکان مشخص می کنند محیطی که در آن زندگی می کنید دارای سبکی مدرن است و یا سبکی برگرفته از گذشته دارد. فرقی نمی کند طرح و فرم مبلمان و لوازم موجود در دکوراسیون به چه صورت باشد ، زیرا استفاده از طرح ها و نقوش مختلف بر روی این وسیله ها باعث بخشیدن ظاهر بسیار متفاوتی به آن ها خواهد شد.

تاثیر طرح ها و نقوش در دکوراسیون

طرح و نقوش مورد استفاده بر روی دیوار ها ، روکش مبل ها ، کوسن ها و سایر جزئیات یک اتاق ، مانند آرایش و گریم آن مکان محسوب می شوند. به همین علت همانند طراحی و مدل مبلمان نیز روزانه مدل های متفاوتی برای طرح ها و نقش ها ارائه شده و آن ها را تبدیل به یک ترند نموده است. از دیرباز تا کنون برخی از این طرح و نقوش کاربرد داشته و هیچ گاه محبوبیت خود را از دست نداده اند. اما برخی دیگر از این طرح ها با طراحی های مدرن زاده می شوند. در این مطلب با تاثیر طرح و نقش در طراحی داخلی آشنا خواهید شد. استفاده از طرح و نقوش خاص باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در طراحی داخلی محیط زندگی شما شده و فضایی متفاوت را به وجود خواهند آورد. هم چنین ایجاد تغییر با استفاده از نقوش منحصر به فرد به نسبت تغییر لوازم و مبلمان موجود در خانه بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی تر خواهد بود.

تاثیر طرح ها و نقوش در دکوراسیون

کاربرد طرح و نقش در طراحی داخلی

1- بافت آجری به رنگ سفید :

طرح آجری یکی از طرح ها و بافت هایی است که هیچ گاه از مد نمی افتد و همواره محبوب و پر کاربرد می باشد. دیوار هایی با ظاهر آجری از ساختار های معماری سنتی تا به امروز و در طراحی های معاصر جایگاه خود را حفظ کرده و بافتی بسیار زیبا و تاثیر گذار محسوب می شوند. مخصوصا آجر های سفید رنگ علاوه بر ایجاد ظاهری ظریف ، ظاهر چشم نوازی را نیز به دیوار ها می بخشند. در حال حاضر دیوار های آجری سفید رنگ یکی از محبوب ترین طرح ها و بافت های کلاسیکی برای پوشش دیوار ها محسوب می شوند.

تاثیر طرح ها و نقوش در دکوراسیون

2- نقشه جهان روی دیوار اتاق :

در سال های اخیر استفاده از طرح نقشه جهان به یک ترند محبوب و پر کاربرد تبدیل شده است. و در سبک ها و طراحی های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این طرح و نقش یک دیوار را به طور کامل می پوشاند و به فضا شخصیتی باشکوه می بخشد. طرح نقشه جهان در رنگ ها و جزئیات متفاوتی وجود دارد. به همین علت می توان از طرحی هماهنگ با طراحی مکان مورد نظر استفاده کنید.

کاربرد طرح و نقش در طراحی داخلی

3- خطوط عمودی دیوار :

از دیر باز تاکنون ، هیچ تغییری در طرح ها و خطوط عمودی ایجاد نشده است. البته گاهی این طرح ها محبوبیت خود را از دست داده اند ، اما دوباره به دنیای دکوراسیون بازگشته اند. خطوط عمودی هم از نظر ظاهری و هم از نظر کاربردی مورد توجه عموم قرار گرفته اند. استفاده از خطوط و طرح های عمودی بر روی دیوار مکان هایی که دارای سقف کوتاه و یا فضایی تنگ هستند ، باعث ایجاد خطای دید شده و در نتیجه اتاق را بزرگ تر و عمیق تر نشان می دهند.

کاربرد طرح و نقش در طراحی داخلی

4- نقوش گلدار :

طرح های گلدار که در طراحی سنتی ایرانی به عنوان گل های شاه عباسی نیز شناخته می شوند ، یکی از طرح هایی هستند که زیبایی دکوراسیون های کلاسیک را با طراحی های مدرن ترکیب کرده و با گذر زمان مبارزه کرده اند. معمولا این نقوش الگویی تکرار شونده ایی دارند که دو رنگ طراحی می شوند. طرح این گل ها با الهام از نقوش اسلیمی طراحی شده اند و دارای ظاهری شرقی هستند. در گذشته از این طرح ها تنها در سبک کلاسیک استفاده می شده است اما در حال حاضر در طراحی های مدرن نیز کاربرد فراوان دارند.

کاربرد طرح و نقش در طراحی داخلی


حتما ببینید : شیوه های دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی


5- کاشی های طرح دار :

در اسال های اخیر استفاده از کاشی های طرح دار به یکی از محبوب ترین پوشش ها برای دیوار ها و زمین تبدیل شده است. قرار گیری این کاشی ها با طرح ها و رنگ های متفاوت و متنوع در کنار یک دیگر باعث ایجاد ترکیب خاص و پیچیده ایی خواهد شد. در این ترند ، رنگ های زنده و خنثی با یک دیگر ترکیب شده و طرح های ناهماهنگ در کنار یک دیگر قرار گرفته و زیبایی آشفته ، اما سیال را به نمایش می گذارند. استفاده از این کاشی های طرح دار در اتاق های غذا خوری ، سرویس های بهداشتی ، آشپزخانه ها و بسیاری نقاط دیگر منزل امکان پذیر بوده و جلوه خاصی به فضا می بخشد.

پترن در دکوراسیون

6- طرح های نامرتبط در کنار یک دیگر :

امروزه مطابقت ناسازگار ها با یک دیگر کاربرد فراوانی دارد. در حال حاضر که تفاوت ها در کنار یک دیگر قرار گرفته و با هم زندگی می کنند و باور های کلیشه ایی و پیش پا افتاده از بین رفته اند ، دکوراسیون نیز بر اساس عادت های زندگی انسان ها و نگاه کلی دنیا شکل می گیرد. بنابراین از طرح ها و نقوشی که در گذشته به هیچ عنوان در کنار یک دیگر استفاده نمی شد ، امروزه به شکل کاملا آگاهانه با یک دیگر ترکیب می شوند. به عنوان مثال طرح های خال خالی و خطوط صاف بر خلاق گذشته امروزه بسیار محبوب و پر کاربرد هستند.

پترن در دکوراسیون

7- نقاشی ها و چاپ های غیر معمول :

در حال حاضر قرار گرفتن تفاوت ها در کنار یک دیگر تبدیل به یک ترند در دکوراسیون داخلی شده است. به همین علت یکی از طرح ها و نقش های پرکاربرد در طراحی داخلی ، استفاده از طرح های هنری و بی مانند می باشد. بدین ترتیب برای تزئین لوازم و اکسسوری ها در دکوراسیون داخلی از طرح های مدرن و نقوش غیر معمول استفاده می شود.

پترن در دکوراسیون

8- سبک استوایی :

در سال های اخیر کاربرد طرح های استوایی و گرمسیری بسیار محبوب و پر کاربرد شده است. می توان گفت در حال حاضر در عصر طلایی سبک استوایی به سر می بریم. طرح های استوایی و گرمسیری شامل طرح هایی مانند فلامینگو ها ، برگ های بزرگ و سبز ، میوه های استوایی و … هستند.

تاثیر پترن در دکوراسیون

9- تنالیته های تک رنگ :

الگو های انتزاعی یکی دیگر از ترند های طراحی داخلی محسوب می شوند. این الگو های انتزاعی تنها با استفاده از تنالیته های مختلف یک رنگ ایجاد می شوند. برای کاربرد این الگو در طراحی داخلی تنها کافیست یک رنگ را انتخاب نموده و تنالیته های مختلف همان رنگ را با یک دیگر ترکیب نمایید. و فضای بسیار تاثیر گذاری را خلق نمایید.

تاثیر پترن در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی خانه مدرن به صورت کامل