طراحی برج مسکونی آجری با الهام از سقوط آبشار

گروه معماری Penda به تازگی رندر هایی از یک برج مسکونی را منتشر کرده که قرار است در در شهر تل آویو، اسرائیل ساخته شود. این برج مسکونی آجری با الهام از سقوط آبشار طراحی شده است. به این صورت که از قوس های آجری تاثیر گرفته و دارای تراس های آبشاری شکل می باشد. هدف معماران از طراحی این پروژه حفظ برخی سنت های گذشته و در عین حال نگاهی به آینده برج سازی لوکس بوده است. این پروژه در شهر تل آویو دارای اهمیت بسیاری بوده و بر طبق برنامه ریزی های انجام شده به یکی از مهم ترین ساختمان های مسکونی این شهر تبدیل خواهد شد. پلان این مجتمع مسکونی به گونه ایی طراحی شده که دارای آپارتمان های یک تا چهار خوابه، و یک پنت هاوس دو قلو می باشد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Penda
  • مکان پروژه : شهر تل آویو، اسرائیل
  • تیم طراحان : Chris Precht, Fei Tang, Dayong Sun, ZiZhi Yu
  • مساحت پروژه : 21000 هزار متر مربع

برج مسکونی آجری

طرح این برج مسکونی آجری دارای ارتفاع 116 متر می باشد و در آینده ایی نزدیک مرتفع ترین سازه کشور اسرائیل محسوب خواهد شد. گروه معماری Penda در ابتدای شروع این پروژه طرح شماتیک یک برج شیشه ایی را به علت اقلیم و هوای آفتابی مدیترانه شهر تل آویو رد کرد. زیر بنای این مجموعه بزرگ 190 هزار متر مربع می باشد که به واسطه قوس های آجری و آبشار مانند خود به یک ساختمان برجسته و نشانه شهری مهمی در این شهر تبدیل خواهد شد. و تنها یک ساختمان صلب شیشه ایی مکعبی شکل نخواهد بود. هندسه این برج مسکونی به شدت از باوهاوس تاثیر گرفته شده است و خصوصیاتی مانند: تفکر صحیح، وضوح و باز بودن را در قالب یک ساختمان مسکونی نمایش می دهد.

طراحان این پروژه نمای این ساختمان مسکونی را با طرحی ریتمیک و تراس های پیچیده طراحی کرده اند که نشانگر یک نمای نمایشی خواهد بود و مرز تعادل باز بودن و حفظ حریم را ارائه می دهد. معماران نمای این ساختمان آجری را به صورتی طراحی کرده اند که هر واحد از تراس خود به عنوان حیاط خلوت استفاده می کند و نور به شکل متمرکز به داخل فضای نشیمن و پذیرایی هدایت می شود.

تراس های این برج مسکونی دارای دو نوع طبقه بندی هستند:

  1. قوس تراس ها نقش سقف و پیشانی را ایفا می کند که به عنوان حفاظ نور خورشید عمل می کند و نور کافی را به درون ساختمان هدایت می کند.
  2. قوس تراس ها هویت بنا را حفظ می کنند تا سمبلی از ویژگی های بصری معماری این کشور را نمایش دهند.

تعادل میان حریم خصوصی و فضای خارجی ساختمان ویژگی اصلی تراس ها و نمای ساختمان محسوب می شود. در عین حالی که تراس ها از بیرون ساختمان قابل رویت هستند ولی امکان مشاهده تراس واحد های دیگر وجود ندارد. این ویژگی در فضای داخلی نیز رعایت شده و کسانی که در خارج از ساختمان هستند به هیچ وجه فضای داخل ساختمان را مشاهده نمی کنند.

تیم معماران Penda این برج مسکونی آجری را با استفاده از یک سیستم مدولار طراحی کرده اند که این امکان را فراهم می سازد که ساختار ها به خوبی دیده شوند و به علت طراحی یک پلان هوشمندانه، هزینه های نگهداری، تعمیر و … ساختمان را کاهش می دهد.


حتما ببینید : 14 طراحی سالن کنسرت منحصر به فرد در دنیا


سایر تصاویر پروژه طراحی برج مسکونی آجری با الهام از سقوط آبشار

طراحی مجتمع مسکونی

برج مسکونی آجری

برج مسکونی آجری

طراحی برج مسکونی

طراحی برج مسکونی

طراحی مجتمع مسکونی

پلان برج مسکونی آجری

پلان برج مسکونی آجری

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش کامپوزیت و موشن ترکینگ در After Effects CC

آموزش مدلسازی و پست پروداکشن معماری در 3dmax و فتوشاپ