انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای خانه

یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی داخلی ، روشنایی می باشد زیرا به همان اندازه که یک سیستم روشنایی مناسب در کاربرد و زیبایی یک مکان تاثیرات مثبتی دارد ، یک سیستم روشنایی اشتباه نیز تاثیرات منفی بر روی طراحی داخلی داشته و منجر به خلق فضایی آزار دهنده خواهد شد. توجه به کاربری و هدف متفاوت هر یک از بخش های خانه مهم ترین نکته در زمینه ایجاد سیستم روشنایی مناسب است. به همین علت در صورت انتخاب سیستم روشنایی بر اساس کاربرد یک مکان ، باعث افزایش کارآمد بودن آن مکان و ایجاد روشنایی مناسب خواهد شد. در این مطلب با سیستم روشنایی مناسب برای هر یک از بخش های منزل آشنا خواهید شد.

سیستم روشنایی مناسب

1- اتاق نشیمن :

روشنایی کلی : استفاده از یک لوستر سقفی در نشیمن علاوه بر ایجاد یک نقطه مرکزی باعث پر شدن فضای خالی نیز می شود. در صورت کوچک بودن نشیمن بهتر است از یک لوستر با حداکثر 5 شاخه استفاده کنید و اگر نشیمن خانه شما بزرگ است  از لوستر 8 شاخه و یا بزرگ تر بهره مند شوید. در صورت مشاهده تلویزیون در نشیمن ، می توان از در کنار لوستر سقفی از سیستم های روشنایی مانند آباژور های ایستاده کرد و آن ها را در گوشه و کنار اتاق قرار داد. آباژور های ایستاده ایی که از پایین به بالا نور را بازتاب می دهند ، مانع از ایجاد  نور های اضافه و آزار دهنده در زمان مشاهده تلویزیون می شوند.

سیستم روشنایی مناسب

نورپردازی هدفمند : در صورت داشتن فضایی مخصوص مطالعه در نشیمن ، بهترین گزینه استفاده از چراغ های دیواری و آباژور هایی با سر متحرک است. هم جنین قرار گیری یک آباژور در میان دو صندلی نیز باعث ایجاد فضایی صمیمی و گرم برای صحبت های دو نفره خواهد شد. از جمله سیستم روشنایی مناسب برای نشیمن استفاده از آباژور هایی است که بر روی میز های عسلی و یا کنسول ها قرار داده می شوند و فضایی گرم و دعوت کننده را در نشیمن به وجود خواهند آورد. به طور کلی برای ایجاد روشنایی مناسب در نشیمن تنها محدود به لوستر سقفی نشوید و برای کامل شدن این مکان از گزینه های دیگر نیز بهره مند شوید.

سیستم روشنایی مناسب

2- اتاق خواب :

اتاق خواب مکانی است که در آن می خوابید و به استراحت می پردازید به همین علت برای انتخاب سیستم روشنایی مناسب این مکان بایستی از لوستر هایی با نور ملایم و ظریف استفاده کنید که باعث تقویت و افزایش ویژگی های اتاق خواب شوند. برای کنترل میزان نور موجود در اتاق خواب بهتر است از لوستر هایی استفاده کنید که دارای کلید های برق دیمردار هستند و دارای قابلیت کم و زیاد کردن نور لوستر باشند. درصورت استفاده از یک لوستر بزرگ و چند شاخه در اتاق خواب بایستی لامپ های کم وات را برای این لوستر ها انتخاب کنید. اگر علاقمند به مطالعه کتاب پیش از خواب هستید ، از چراغ های دیواری و یا چراغ خواب در بالای سر خود و یا در کنار تخت خواب استفاده کنید. شما می توانید برای ایجاد روشنایی کافی در داخل کمد لباس نیز نوار های LED تعبیه کنید.

سیستم روشنایی مناسب

3- آشپزخانه : 

به هیچ عنوان برای روشنایی آشپزخانه از لوستر های بزرگ سقفی استفاده نکنید. زیرا این مکان به علت پخت غذا و میزان بخار و رطوبت موجود در آن اصلا مکان مناسبی برای استفاده از لوستر های شیشه ایی نیست. این لوستر ها نه تنها در آشپزخانه کاربردی نیستند بلکه داوم و ماندگاری بسیار کمی دارند. سیستم روشنایی مناسب آشپزخانه استفاده چراغ های متحرک و قابل تنظیم است که شبیه به هالوژن هستند و در سقف تعبیه می شوند. در صورت داشتن میز غذا خوری در آشپزخانه و ایجاد یک نقطه مرکزی در این مکان بهتر است یک لوستر در بالای میز غذا خوری نصب کنید. از جمله انتخاب های ایده آل برای بالای میز غذا خوری استفاده از لوستر هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع است. به یاد داشته باشید که بخشی از آشپزخانه که در آن پخت و آماده سازی غذا صورت می گیرد نیز به سیستم روشنایی مناسب و نورپردازی کافی نیاز دارد. برای این منظور بهترین انتخاب استفاده از سیستم های روشنایی زیر کابینتی است.

انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای خانه

4- اتاق غذا خوری : 

اولویت اول در طراحی اتاق غذا خوری ، زیبایی و ظرافت این مکان است. به همین علت بهترین گزینه استفاده از یک لوستر سقفی زیبا و قابل توجه در بالای میز غذا خوری است. اما برای جلوگیری از اذیت شدن چشم ها به واسطه نور لوستر به هنگام غذا خوردن ، بایستی نور لوستر ملایم باشد. برای تنظیم میزان نور لوستر می توانید از کلید های برق دیمر دار استفاده کنید. به یاد داشته باشید که لوستر انتخابی شما بایستی مطابق با سبک طراحی اتاق غذا خوری باشد. زیرا در غیر این صورت ، زیبایی این اتاق را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

5- سرویس بهداشتی : 

برای جلوگیری از وقوع اتفاقات ناخوشایند در مکان هایی مانند حمام و دستشویی که با آب در ارتباط هستند بایستی از سیستم روشنایی مناسبی برای این مکان ها استفاده کنید. برای این کار می توانید از نور پردازی های درخشان در گوشه و کنار سرویس بهداشتی استفاده کنید. و باید از سیستم های روشنایی متفاوت در کنار یک دیگر بهره مند شوید. در صورت آرایش کردن در این مکان بهتر است از نر سفید استفاده کنید زیرا با نشان دادن تمام جزئیات و ایجاد نور مناسب ، نتیجه بهتری را به ارمغان خواهد آورد. به این نکته توجه داشته باشید که به علت رطوبت موجود در این مکان ، بایستی لامپ ها و چراغ هایی مورد استفاده مقاومت کافی در برابر آب و رطوبت را داشته باشند.

انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای خانه

با توضیحات ارائه شده متوجه شدید که نمی توان از یک سیستم واحد و مشابه برای نور پردازی و روشنایی تمام بخش های خانه استفاده نمود. و با توجه به کاربرد هر مکانی باید از سیستم روشنایی با میزان متفاوت استفاده کرد. به هیچ عنوان نمی توان از سیستم روشنایی آشپزخانه برای اتاق خواب بهره مند شد. سیستم روشنایی انتخاب شده برای محیط خانه علاوه بر علاوه بر کاربردی که دارد از نظر زیبایی و دکوراسیون نیز بسیار تاثیر گذار است. به همین علت بایستی توجه ویژه ایی به آن داشته باشید. در صورتی که خود توانایی انتخاب سیستم روشنایی مناسب و تشخیص میزان نور کافی برای منزل را ندارید باید حتما از افراد حرفه ایی و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.


حتما ببینید : 8 پالت رنگی در ترکیب با رنگ سفید در دکوراسیون


سایر تصاویر سیستم روشنایی مناسب برای هر یک از بخش های منزل

انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای خانه

انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای خانه

نورپردازی خانه

نورپردازی خانه

نورپردازی خانه

نورپردازی خانه


این مطلب را هم ببینید :

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ترین و بلندترین سدهای جهان