اصول اساسی طراحی نشیمن و سالن پذیرایی

دکوراسیون و طراحی داخلی نشیمن بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا مکانی است که اعضای خانواده را دور هم جمع می کند و پذیرای مهمانان می باشد. هم چنین بیشتر افراد معمولا اوقات استراحت ، سرگرمی و کار خود را در نشیمن سپری می کنند. به همین علت طراحی داخلی این مکان به لحاظ زیبایی شناسی بایستی به گونه ایی صورت گیرد تا دارای فضایی دلپذیر و دعوت کننده باشد. هم چنین بایستی دارای فضایی راحت و کارآمد نیز باشد و نشان دهنده شخصیت و هویت مالک خانه نیز باشد.

قانون طراحی داخلی نشیمن

بدون شک هر طراح داخلی حرفه ایی سبک و شیوه مختص به خود را دارد. اما در واقع تمامی طراحان از یک سری قوانین و قواعد مشخص و معین پیروی می کنند. رعایت این قوانین موجب می شوند تا اتاق نشیمن در عین زیبا بودن مطابق با خواسته کارفرما نیز طراحی شوند. در این مطلب با 11 قانون اساسی طراحی داخلی نشیمن و سالن پذیرایی آشنا خواهید شد. و نحوه استفاده از تمام این ویژگی ها را در کنار هم خواهید آموخت.

قانون طراحی داخلی نشیمن

1- استفاده از یک سیستم روشنایی مناسب برای نشیمن و سالن پذیرایی : 

روشنایی اتاق نشیمن بسیار حائز اهمیت می باشد. برای داشتن یک اتاق نشیمن زیبا و بدون نقص بایستی حداکثر استفاده را از روشنایی ببرید. شما می توانید بیشترین استفاده را از نور طبیعی روز ببرید و علاوه بر آن نیز می توانید در نقاط مختلف نورپردازی انجام دهید. اما به این نکته توجه کنید که یک نور مرکزی نمی تواند روشنایی مناسبی را در مکان ایجاد کند، بنابراین بایستی در کنار آن از شیوه هاب دیگر نورپردازی نیز بهره ببرید.

قانون طراحی داخلی نشیمن

2- انتخاب یک سبک متعادل در نشیمن و سالن پذیرایی :

پیس از خرید مبلمان و دکوراسیون نشیمن حتما سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید تا فضایی متعادل و هماهنگ داشته باشید. البته این سبک می تواند سبک ترکیبی باشد که در آن از رنگ های غیر هماهنگ و اشیاء گوناگون متعلق به دوره های مختلف استفاده شده است. اما دکوراسیون های که دارای سبک مشخصی نیستند و از مبلمان تنها به علت زیبایی استفاده شده منجر به ایجاد فضایی شلوغ و نامنظم خواهند شد. مهم ترین قانون در طراحی داخلی نشیمن این است که حتی عدم وجود هماهنگی نیز بایستی با برنامه ریزی و هدف مند ایجاد شده باشد.

قانون طراحی داخلی نشیمن

3- کنتراست در طراحی داخلی نشیمن : 

ایجاد کنتراست یکی از قوانین طراحی داخلی نشیمن می باشد که رعایت آن موجب ایجاد فضایی پویا و قابل توجه می شود. همان طور که می توان با استفاده از رنگ های متضاد کنتراست ایجاد کرد ، استفاده از مبلمان و اکسسوری هایی با سبک متفاوت نیز منجر به ایجاد کنتراست می شود. در حقیقت کنتراست همان چیزی است که به فضا پویایی و حرکت می بخشد.

دکوراسیون نشیمن

4- استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی : 

بیشتر افراد از استفاده از رنگ های تیره مانند سیاه در دکوراسیون اجتناب می کنند. در حالی که رنگ های تیره علاوه بهترین انتخاب برای ایجاد عمق در فضا و خلق فضایی تاثیر گذار هستند. تنها بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که از زیاده روی در استفاده از رنگ های تیره خودداری کنید زیرا به جایی خلق فضایی کاریزماتیک ،فضای دلگیری را به وجود خواهند آورد.

دکوراسیون نشیمن

5- تاثیر طرح ها و بافت ها در طراحی داخلی : 

در گذشته از طرح های متفاوت در کنار هم استفاده نمی شد. اما در دکوراسیون مدرن امروزی این مفهوم صدق نمی کند. در حال حاضر علاوه بر استفاده از طرح ها و رنگ های متفاوت در کنار هم ، می توان این طرح ها را بر روی بافت های متنوع استفاده نمود.

دکوراسیون نشیمن


حتما ببینید : طراحی داخلی آپارتمان با چوب


6- استفاده از رنگ های جسور در طراحی داخلی نشیمن و سالن پذیرایی : 

در صورت طراحی صحیح یک نشیمن با دکوراسیون سفید ، فضایی ظریف و چشمگیر خلق خواهد شد. اما ترکیب ظرافت رنگ سفید با رنگ های جسورانه موجب ایجاد فضایی تاثیر گذار و منحصر به فرد خواهد شد. بنابراین نترسید و از معجزه رنگ ها بهره مند شوید تا به دکوراسیونی ایده آل دست یابید.

دکوراسیون نشیمن

7- استفاده از رنگ های خنثی، اما تاثیر گذار در طراحی داخلی نشیمن : 

در صورتی که استفاده از رنگ های جسورانه، تیره و ایجاد کنتراست در فضا برای شما کاری سخت و دشوار است. اما خواستار داشتن فضایی معمولی نیز نیستید ، می توانید از تنالیته های مختلف رنگ های خنثی در کنار هم در فضای نشیمن خود بهره مند شوید و فضایی مدرن و صاحب سبک را خلق کنید.

دکوراسیون نشیمن

8- استفاده از گرمای چوب در طراحی داخلی نشیمن و سالن پذیرایی : 

چوب متریالی است که کاربرد آن در دکوراسیون موجب ایجاد حس گرما و آرامش می شود. کاربرد چوب در طراحی داخلی نشیمن فضایی صمیمی و خانوادگی را به وجود می آورد. برای این منظور شما می توانید از کفپوش چوبی ، پانل های چوبی دیواری و مبلمان چوبی استفاده کنید.

دکوراسیون نشیمن

9- میز تلویزیون : 

در حال حاضر در اکثر نشیمن ها یک تلویزیون بزرگ وجود دارد که به عنوان نقطه مرکزی فضا مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در دکوراسیون مدرن تلویزیون به دیوار متصل می شود. اما بهتر است از یک میز تلویزیون برای ایجاد فضایی زیبا تر و تاثیر گذار تر استفاده کنید. این کار نه تنها موجب مخفی شدن سیم ها و کابل ها را در پشت میز می گردد ، بلکه جلوه ای دلنشین تر نیز به نشیمن خواهد بخشید. هر چه میز تلویزیون سبک و طرح زیبا تر و مدرن تری داشته باشد ، به همان میزان در طراحی داخلی نشیمن تاثیر گذار خواهد بود.

طراحی داخلی نشیمن

10- انتخاب مبلمان مناسب در طراحی داخلی نشیمن و سالن پذیرایی : 

انتخاب مبلمان نشیمن و سالن پذیرایی بایستی با دقت و وسواس خاصی صورت گیرد. برای انتخاب مبلمان مناسب نشیمن بایستی به مواردی مانند بزرگی اتاق ، نوع پوشش کف و دیوار ها، رنگ ها ، فاصله میان مبل ها با تلویزیون و تعداد کاربران توجه کنید. این موارد می توانند شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین مبلمان برای نشیمن یاری رسانند.

طراحی داخلی نشیمن

11- ایجاد تاثیرات شخصی با قاب عکس ها و تابلو ها : 

همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، اتاق نشیمن بایستی دارای جزئیاتی باشد که نشان دهنده عادت های شخصی ، سلیقه و شخصیت شما باشد. استفاده از قاب عکس ها و تابلو هایی که نشان دهنده هویت و شخصیت شما هستند یکی از بهترین شیوه ها برای این منظور می باشد. هر چه فضای ایجاد شده شخصی تر باشد ، ظاهر منحصر به فرد تری به مکان خواهد بخشید.

طراحی داخلی نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

دانلود صحنه آماده و مدل سه بعدی نما و محوطه ساختمان