طراحی مدرسه پیش دبستانی San Jose

مدرسه پیش دبستانی “San Jose” واقع در کلمبیا توسط گروه معماری “taller de arquitectura de bogotá” طراحی و اجرا شده است. معماران با کانسپتی منحصر به فرد این ساختمان آموزشی را ویژه کودکان 4 تا 6 سال طراحی و اجرا نموده اند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری taller de arquitectura de bogotá
  • مکان پروژه : کلمبیا
  • تیم طراحی : Francisco Ospina, Andrés Gutierrez, Andrea Mozzato, Cindy Jiménez
  • عکاس پروژه : Rodrigo Dávila
  • مساحت پروژه : 1287 متر مربع
  • سال ساخت : 2016

مدرسه پیش دبستانی

این پروژه به صورت مجموعه ایی از ساختمان های مجزا ساخته شده که یادآور یک دهکده آموزشی می باشد. معماران بر اساس ویژگی های ارگانیک ساختمان ها را در سایت پلان جانمایی نموده اند، تا سیر حرکتی در طول و عرض سایت پلان بر خلاف ظاهر مکعبی ساختمان ها، از انعطاف بیشتری برخوردار باشد.

معماران در طراحی مدرسه پیش دبستانی سن خوزه این گونه اظهار داشته اند: این مدرسه به علت همذات پنداری با شخصیت کودکان از چند ساختمان مستقل شکیل شده تا به کاربران آن (کودکان بین 4 تا 6 سال) در داخل این مجموعه یکپارچه و بزرگ حس حقارت القا نشود.

در این مدرسه کودکان می توانند از یک ساختمان به ساختمان دیگر بروند که همچون یک تفریح غیر ضروری است که موجب تحرک و فعالیت کودکان می شود. بنابراین کودکان حس سردرگمی در داخل این مجموعه بزرگ را ندارند و برای آن ها رفتن از مکانی به مکان دیگر مثل بازی کردن داخل یک زمین بازی یا دهکده تفریحی با خانه های شیب دار تلقی می شود.

برای افراد با سن کم مقیاس این ساختمان آموزشی با تنقاض کوچکی همراه است. با توجه به ارتفاع طبقات در بعضی از عرصه ها و کلاس های این مدرسه پیش دبستانی، در می یابیم که کف تا زمین از فاصله بسیاری برخوردار است و برای کودکان 4 تا 6 سال یک فضای آموزشی نسبتا بزرگ محسوب می شود. البته در پیکر بندی برخی از ساختمان ها به صورت تکی این مورد جزئی مشاهده می شود. اما پیکره بندی کل مجموعه به علت دارا بودن الگوی انعطاف پذیر موجب تفکیک شدن واحد های کلی از واحدئهای جزئی مدرسه شده و مجموعه نسبت به مقیاس و عملکرد فضایی بسیار مناسب برش خورده است.

در کل مدرسه پیش دبستانی San Jose یک مجموعه دو پهلو و غریزی می باشد که وجود تمامی حجم ها را پدیدار نمی کند. بلکه کاربران با حرکت بین ساختمان ها، هویت مجموعه را احساس می کنند و از ارتباط تنگاتنگ غیر متصل لذت می برند.


حتما ببینید : طراحی پارکینگ طبقاتی به سبک آسیای مرکزی در هلند


سایر تصاویر پروژه طراحی مدرسه پیش دبستانی San Jose

مدرسه پیش دبستانی

مدرسه پیش دبستانی

طراحی مدرسه پیش دبستانی

طراحی مدرسه پیش دبستانی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

رساله بیمارستان روانپزشکی – تیمارستان

آموزش حرفه ایی کار با 3dMax و VRay و Photoshop