آینده طراحی در ایده های خلاقانه خانه شریفی ها

خانه شریفی ها : بر طبق گزارش تصویری از این بنا در روزنامه دیلی­میل گفته شده که آینده دنیای خانه ­های مسکونی را در ایران یافته­ ایم. در این گزارش بیان شده که ویژگی­ های این بنای مدرن فقط اتاق ­های متحرک آن نیست و از جهات زیادی با دیگر بنا­ های معمولی تفاوت دارد. این­ بار در تهران یکی از منحصر به فرد ­ترین ساختمان­ های مدرن طراحی شده و مالکان به جای طراحی خانه خود به شکل تکراری و رایج، آن را به معماران باسواد و خلاق محول نموده ­اند.

مشخصات کلی پروژه :

  • طراح و معمار : علیرضا تغابنی
  • مکان پروژه : تهران – دروس – خیابان صالح حسینی – بن بست شریفی – پلاک ۳
  • همکاران طرح : روح‌الله رسولی، فریده آقا محمدی
  • مساحت پروژه : ۱۴۰۰ متر مربع
  • سال ساخت: ۸۹ – ۹۲

خانه شریفی ها

طراحی  خانه شریفی ها

این ملک سال گذشته در محله دروس شهر تهران به بهره ­برداری رسیده است. دکتر علیرضا تغابنیطراح اصلی این بنا است و قصد داریم از سخنان طراحان این بنا برای معرفی بیشتر آن بهره ب­گیریم.

ایده ­های طراحی : ما با ایده ­های انعطاف پذیری مانند ساختمان دارای نمای متغییر آغاز کردیم و کار فرمای جوان، موفق و تحصیلکرده یک خانه­ ی بزرگ می­ خواست که بسیار منحصر به فرد باشد و پیشنهاد­ هایی نظیر استفاده از ستون­ های متقارن در ایوان ورودی، تزئینات رومی و نظیر اینها را می­ داد. سعی داشتیم با ادامه پروژه های قبلی، با تغییر بازشو ها، به نتیجه قابل قبولی برسیم.

با مطالعه اقلیم شمال تهران که در تابستان معتدل و در زمستان سرد است و هم چنین این ایده که ساختمان هم برونگرا باد و هم درونگرا، ما را به این فکر انداخت که چگونه ساختمانی داشته باشیم که در تابستان دارای تراس­ های عمیق و وسیع و پنجره­ هایی بزرگ و حجمی شفاف و باز باشد و در زمستان بدون تراس با پنجره های کوچک و حجمی بسته باشد. طرح مکعب گردان، هم به خواسته های ما در مورد فصول مختلف سال پاسخ می داد و فضای خانه به نوعی معماری غیر قطعی به وجو می ­آورد، هم چنین کارفرما را از ایده های کلاسیک خود منصرف کرد.

طراحی خانه شریفی ها

با حرکت اتاق­ های گردان و تغییر مداوم کیفیت فضا­های داخلی و فرم بیرونی و باز و بسته شدن که درونگرا و برونگرا بودن پروژه را امکان پذیر می­ کرد و این تغییرات در فصول مختلف یا سناریو­ های عملکردی می ­توانند مورد استفاده قرار گیرند. همگی این ها مشحصه اصلی این پروژه را نشان می­ دهد که انعطاف ­پذیری و عدم قطعیت است.

اتاق گردان خانه شریفی ها

نمای خانه شریفی ها

به دلیل نمای محدود و باید سعی می ­کردیم به وسیله این باز و بسته شدن شرایطی را فراهم کنیم که ساختمان هم کیفیت خانه ­های زمستان نشین و هم خانه ­های تابستان نشین را ارائه دهد. بدین معنی که در زمستان که تراس کاربرد ندارد حجم بسته و با حداقل بازشو طراحی شود و در تابستان دارای حجم باز و شفاف و تراس­ های بزرگ و عمیق باشد.


حتما ببینید: دکوراسیون داخلی


از نظر تعداد طبقات، این بنا دارا هفت طبقه می­ باشد که طبقه های سوم و چهارم به اتاق ­های خواب اختصاص یافته ­اند و طبقه­ های اول و دوم به عملکرد های عمومی خانواده و طبقه همکف به واحد سرایداری و پارکینگ­ ها و در نهایت طبقه ­های زیرزمین به فعالیت­ های ورزشی و تفریحی اختصاص یافته­ اند. با توجه به نیاز­ ها و نوع استفاده ساکنین نیز می­ تواند امکانات متفاوتی به آن­ ها بدهد. برای مثال اتاق­ های کار و فضای صبحانه خوری که اتاق­ های گردان طبقه سوم و اول می ­باشند بر اساس نیاز و نوع عملکرد می­توانند تغییر حالت دهند و یا در طبقه دوم که اتاق مهمان در آن وجود دارد در موقعیت های مختلف حضور یا عدم حضور مهمان می توانند تغییر حالت دهند.

طراحی داخلی خانه شریفی ها

در این بنا فضا های ورزشی به گونه ­ای طراحی شده ­اند که در مقطع بین دو حوضچه در سطح قرار گرفته ­اند و به وسیله مجسمه­ های آیینه ­ایی نور عبوری از این حوضچه­ ها که به صورت تلالو می­ باشد منعکس می­ شود و بدین وسیله توانستیم برای دو طبقه ورزشی و استخر نورگیری کنیم، که این امر به وسیله عقب نشینی سه متری از حد مجاز ساخت زمین عملی شد. در حقیقت سیستم چرخش در این پروژه دارای تکنیک پیچیده ایی نیز نبود، در حال حاظر این تکنولوژی در صنعت ذوب­ آهن، کشتیرانی، نمایشگاه­ های اتوموبیل و تئاتر ها در ایران مورد استفاده است و سازندگان متعددی دارد. نام گذاری این پروژه نیز به نشانه احترام و ارادت به عمارت­ های قدیمی ایرانی بود.

دکوراسیون داخلی خانه شریفی ها

تصاویر و پلان های معماری خانه شریفی ها :

طراحی داخلی

طراحی استخر

دکوراسیون داخلی

طراحی خانه شریفی ها

پلان معماری خانه شریفی ها

پلان معماری خانه شریفی ها

مقطع خانه شریفی ها

پلان های خانه شریفی ها

پلان های خانه شریفی ها

پلان خانه شریفی ها

پلان خانه شریفی ها

پلان خانه شریفی ها


این مطلب را هم ببینید:  دانلود پروژه مجتمع مسکونی