شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

با آغاز فصل تابستان شاهد طولانی تر شدن روز ها و افزایش گرمای هوا هستیم. در این فصل تراس بهترین مکان در دل شلوغی شهر برای لذت بردن از نور خورشید می باشد. در این مطلب با 10 شیوه طراحی تراس خانه های آپارتمانی آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید با این ایده ها فضای تراس خود را زیبا تر سازید تا در فصل تابستان اوقات خود را در این مکان سپری نمایید. هر کدام از ایده های ارائه شده در این مطلب به تنهایی می توانند زیبایی و کاربرد تراس شما را افزایش دهند.

شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

1- بالکن مکانی برای ساعات لذت بخش : 

در صورتی که علاقمند به شلوغی و وجود لوازم متعدد در پیرامون خود نیستید ،، و تنها با یک فنجان چایی و مشاهده مناظر شهری لذت می برید ، یک تراس مینیمال با فضایی کانتری بهترین مکان برای سپری نمودن اوقات شما می باشد. برای ایجاد یک تراس ساده و صمیمی به یک میز کوچک ، صندلی هایی زیبا ، کفپوش چوبی و یک روانداز کوچک برای زمان هایی که بادی سرد می وزد نیاز خواهید داشت. شاید انتظار شما از زندگی بیشتر باشد ، اما هیچ چیزی نمی تواند مانع لذت بردن شما از تراس کوچک خود شود.

شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

2- لذت حضور در بالکن در تمام فصل ها : 

لذت بردن از تراس موجود در خانه بسیار ایده آل است ، اما معمولا زمان استفاده از این فضا بسیار کوتاه و محدود می باشد. شما می توانید تراس خود را تبدیل به مکانی چهار فصل کرده و در تمام فصول سال از آن استفاده کنید. در حال حاضر شیوه های جدیدی برای پوشاندن تراس خانه های آپارتمانی وجود دارد. که با استفاده از این شیوه ها می توانید در تمام فصول ساز از تراس خود بهره مند شوید. مخصوصا اگر تراس شما رو به جنوب باشد که به اندازه کافی نور روز وارد آن می شود. می توانید با شیوه ایی ساده و مقرون به صرفه از سیستم های شیشه ایی پوشش تراس استفاده کنید و در هر زمان از تراس خود استفاده نموده و از نور خورشید لذت ببرید. این شیشه ها در انواع متنوعی موجود هستند و هم به صورت ثابت و هم قابل باز و بسته شدن می باشند. این مدل شیشه ها این قابلیت را دارند تا در فصل سرد زمستان بسته شوند و با باز شدن در فصل تابستان نیز هوای تازه بهاری وارد فضا می کنند. با این شیوه هر زمان که بخواهید ، حتی در هوایی برفی و بارانی نیز می توانید از تراس خود بهره مند شوید.

شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

3- کفپوش چوبی و یا کفپوش هایی شبیه به چوب : 

چوب ماده بی نظیری است که به هر شکلی می توان از آن استفاده نمود. چوب با هر چیزی که تماس داشته باشد همچون یک چوب جادو ، هویت خود را در آن بازتاب می دهد. هم چنین این متریال فوق العاده دارای انعطاف پذیر و ماندگاری بسیار بالایی می باشد که می توان از آن در تمام نقاط خانه استفاده نمود. اما با این حال امکان دارد که همیشه استفاده از چوب راهکاری کاربردی محسوب نشود. به عنوان مثال ، اکثر افراد در مکان هایی که با آب در ارتباط هستند به جای استفاده از چوب ، از کاشی هایی با طرح چوب استفاده می کنند. به همین علت در مکانی مانند تراس که در فصل تابستان بایستی به طور مرتب با آب شست و شو شود. و در صورت وجود گلدان در تراس خانه های آپارتمانی نیز باید مرتبا به آن ها آب داده شود. به جای کفپوش چوبی ، می توانید از کفپوش های دیگری با ظاهر چوب استفاده نمایید. با این شیوه علاوه بر بهره مند شدن از ظاهر زیبای چوب ، کفپوش مناسبی نیز خواهید داشت که تمیزی و نظافت آن بسیار ساده و راحت خواهد بود. البته امروزه کفپوش های چوبی در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم هستند اما انتخاب مقرون به صرفه ایی برای تراس خانه های آپارتمانی محسوب نمی شوند.

شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

4- مبلمان باغی در طراحی بالکن ها :

به طور کلی مبلمان باغی یا مبلمان باغچه به هر نوع مبلمانی گفته می شود که مناسب برای فضای باز باشد. برای استفاده از این نوع مبلمان ، داشتن یک باغ و یا باغچه ضرورتی ندارد. حتی در صورت داشتن یک باغچه نیز می توانید در صورت تمایل از این مبلمان در بالکن و یا حتی فضای داخلی استفاده کنید. در واقع کاربرد این مبلمان در تراس ، ظاهر بسیار زیبایی به فضا می بخشد. مبلمان باغی نه تنها موجب ایجاد راحتی در فضا می شود ، بلکه به علت مناسب بودن برای شرایط فضای باز و آب و هوای متفاوت نیز ماندگاری بالایی دارد و شما با خیال آسوده می توان از آن در تراس خانه های آپارتمانی استفاده نمود و از فضای تراس نهایت لذت را برد. در هنگام طراحی تراس می توانید از مبلمان باغی به عنوان مبلمان اصلی دکوراسیون استفاده کنید.

شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی

5- استفاده از سایبان در بهار خواب : 

در صورت داشتن تراس روباز و بدون سقف ، ایجاد یک سایبان مناسب بزرگ ترین مشکل در استفاده از آن خواهد بود. در حال حاضر شاید برای بیشتر افراد دور از ذهن به نظر برسد. اما در روز های گرما تابستان ، یافتن یک فضای باز که هم سایه مناسبی را ایجاد کند و هم هوا در آن جریان داشته باشد ، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. شیوه های مختلفی برای پوشش سقف تراس وجود دارد. یکی از این راه ها پوشش های پلاستیکی مختلف می باشد که هم مقرون به صرفه می باشند و هم استفاده از آن ها ساده و راحت است. اما سلامتی و ماندگاری آن ها قابل بحث است.

استفاده از سقف های چوبی نیز یکی دیگر از شیوه های پوشاندن سقف تراس خانه های آپارتمانی می باشد. اما این روش هزینه بالا تری را به همراه خواهد داشت و نصب آن نیز سخت و دشوار می باشد. در میان تمامی این شیوه ها استفاده از حصیر شیوه ایی زیبا و مقرون به صرفه است که به سادگی نیز نصب می شود. در گذشته از حصیر برای پوشاندن تراس ها بسیار استفاده می شده است. اما برای مدتی استفاده از آن ها کاملا فراموش شده بود. امروزه با بازگشت دوباره حصیر به طراحی داخلی ، می توانید از آن به عنوان سایبانی زیبا در تراس بهره مند شوید.

طراحی تراس


حتما ببینید : شیوه های ست کردن فرش با دکوراسیون


6- تراس به عنوان بخشی از در خانه :

در واقع تراس ها به عنوان یک فضای خارجی در داخل خانه شناخته می شوند. تراس ها به علت نوع کاربری ، فضایی باز محسوب می شوند. اما همان طور که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، می توانید با پوشاندن کامل و یا نیمه تراس ها از این مکان در تمام فصول سال استفاده کنید. در این شرایط نیز تراس ها به عنوان فضای خارجی محسوب می شوند. در حالی که با پوشاندن کامل فضای تراس ، می توان آن را یک فضای داخلی در نظر گرفت و به عنوان بخشی از خانه از آن استفاده نمود. اگرچه تراس های شیشه ایی این امکان را فراهم می کنند تا با باز شدن آن ها مجددا به فضای خارجی دسترسی پیدا کرد ، اما اگر بخواهید می توانید آن را همچون یک دیوار شیشه ایی در نظر گرفته و بالکن را به خانه اضافه کنید. با این شیوه نه تنها نشیمن بزرگی ایجاد خواهید کرد بلکه از وجود تراس نیز بهره مند خواهید شد.

طراحی تراس

7- استفاده از میز و صندلی چوبی در تراس :

در صورت داشتن یک تراس بزرگ ، انتخاب های شما به همان بزرگی تراس برای طراحی و دکوراسیون تراس افزایش خواهد یافت. البته پوشاندن تمام فضای موجود در تراس با استفاده از وسایل مختلف ضرورت ندارد. زیرا این کار باعث می شود فضای تراس شما شلوغ و آزار دهنده شود. اما شما می توانید با استفاده از چند مبلمان اصلی مانند یک میز بزرگ و یا مبلمان باغی چوبی ، فضای فوق العاده ایی را در تراس خلق کنید. برای استفاده از چوب در تراس بهترین انتخاب میز و صندلی ها می باشند. زیرا تماس کم تری با آب خواهند داشت. به همین علت با این شیوه می توانید از گرما و زیبایی چوب در تراس بهره مند شوید.

طراحی تراس

8- سایبان های پارچه ایی :

سایبان های پارچه ایی بر روی یک چهار چوب یکی دیگر از گزینه های پوشاندن سقف تراس می باشند. این سایبان درست مانند پرده های کرکره ایی اما به صورت افقی با یک مکانیسم دستی و یا برقی ، باز و بسته می شود. البته این نوع سایبان در مقایسه با سایبان های حصیری گران قیمت تر بوده و نیاز به بودجه بیشتری دارد. اما به علت کاربرد ساده و باز و بسته شدن این نوع سایبان می توانید نور و سایه آن را کنترل نمایید. هم چنین این نوع سایبان ظاهر بسیار مدرن و زیبایی به تراس شما می بخشد.

ایده های طراحی تراس

9- سنگ طبیعی :

در حال حاضر متریال های طبیعی در مقایسه با مصالح مصنوعی بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. اگرچه تصور بازگشت به طبیعت برای انسان ها بسیار جذاب است ، اما هنوز افراد کمی وجود دارند که امکان زندگی در طبیعت برای آن ها وجود داشته باشد. افرادی که ساکن شهر ها هستند تنها می توانند به استفاده از متریال طبیعی مانند سنگ و چوب اکتفا کنند. زیرا استفاده از متریال طبیعی از همه نظر مفید می باشد. و امیدوار هستیم که ترند استفاده از مصالح طبیعی هم چنان ادامه داشته باشد. در سال های اخیر استفاده از سنگ طبیعی به عنوان پوشش زمین و یا دیوار ها بسیار رواج یافته است. و اتاق نشیمن یکی از مکان هایی است که استفاده از سنگ در آن بسیار کاربرد دارد.

ایده های طراحی تراس

10- شیشه های تاشو :

یکی دیگر از شیوه های طراحی تراس خانه های آپارتمانی استفاده از شیشه های تاشو می باشد. شما برای کاربرد این شیشه ها با هیچ گونه محدودیتی روبرو نیستید. از شیشه های تاشو نه تنها می توان در یک سمت تراس ، بلکه می توان در هر سه سمت آن و حتی در سقف نیز به کار برد. مخصوصا اگر تراس شما رو به منظره زیبا باشد ، این شیوه مناسب ترین انتخاب خواهد بود. زیرا این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد تا در گرما و راحتی خانه ، از مشاهده منظره و زیبایی پیش روی خود لذت ببرید.

ایده های طراحی تراس


این مطلب را هم ببینید :

مستند ابر سازه ها – تخریب کامل پل پیاچنزا در شمال ایتالیا