16 شیوه چیدمان فضای تراس

فصل تابستان بهترین زمان برای استفاده از فضای باز منازل می باشد. بالکن یا تراس یکی از این فضا ها می باشد که حتی در آپارتمان های امروزی نیز وجود دارد. تراس ها فضا های باز و کوچکی هستند که باعث ارتباط میان فضای داخلی و خارجی می شوند. بعضی از این تراس ها دارای فضای مناسبی هستند که می توان از آن ها به عنوان یک نشیمن کوچک در فضای باز استفاده کرد و اوقات خود را در هوایی آزاد سپری نمود. اما بعضی از این تراس ها به اندازه ایی کوچک هستند که تقریبا ایجاد هر گونه عملکردی در آن امکان پذیر نمی باشد. با این حال تقریبا می توان در تمام تراس ها با استفاده از ایده های جالب و خلاقانه ، فضایی جمع و جور و دلپذیری را در این مکان به وجود آورد. ایجاد این فضا در تراس باعث می شود شب های دل انگیزی را در روز های گرم تابستان تجربه کنید. با کمی حوصله می توانید با استفاده از ایده های مختلف فضای تراس خود را به زیبایی دکوراسیون کنید. شما می توانید بر اساس فضای موجود ، و آن چه که می خواهید ، از یک یا چند ایده ها برای طراحی و چیدمان فضای تراس بهره مند شوید. در این مطلب با 16 شیوه دکوراتیو دکوراسیون تراس آشنا خواهید شد.

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

1- چمن مصنوعی :

انتخاب کفپوش نخستین گام برای ایجاد یک تراس زیبا و دوست داشتنی می باشد. انتخاب یک کفپوش زیبا و منحصر به فرد باعث تغییر و تحول در فضای فعلی تراس شما خواهد شد و زیبایی آن را دوچندان می کند. اگر فضای تراس شما بی رنگ و رو و کسل کننده است توصیه می شود برای زیبا تر کردن فضای تراس خود از چمن مصنوعی استفاده کنید. زیرا چمن مصنوعی به علت داشتن ظاهری شاد و رنگ سبز خود ، طراوت خاصی به تراس شما خواهد بخشید. به دلیل مساحت کم تراس ها ، تهیه و نصب چمن مصنوعی کم هزینه و مقرون به صرفه خواهد بود. هم چنین این نوع چمن ها ، درد سرهای چمن طبیعی را نیز ندارند ، زیرا به هرس کردن و آبیاری مداوم نیازی ندارند.

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

2- قالیچه :

استفاده از یک قالیچه کوچک یکی دیگر از ایده های دکوراسیون تراس می باشد. کاربرد قالیچه به تراس روح می بخشند. زیرا قالیچه ها توانایی تبدیل هر فضایی را به خانه و خلوتگاه دارند. به همین علت استفاده از یک قالیچه کوچک در این مکان ، باعث خلق فضایی دلپذیر و صمیمی همانند خانه خواهد شد. در صورتی که خواستار نشستن بر روی کف تراس هستید ، بهتر است برای ایجاد فضایی راحت از قالیچه های نرم و راحت به همراه پتو و کوسن استفاده کنید.

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

3- صندلی راحتی :

صندلی های راحتی به عنوان یک عنصر لاینفک در دکوراسیون تراس محسوب می شود. بدون شک یک تراس برای داشتن یک فضای راحت و دلپذیر نیاز به یک صندلی راحتی دارد. خوشبختانه امروزه صندلی های قابل استفاده ایی برای تراس های کوچک طراحی و تولید می شود. در صورت کوچک بودن تراس ، استفاده از تنها یک صندلی نیز کافی خواهد بود. اما اگر مساحت تراس شما بزرگ است می توانید از حداقل دو صندلی برای گفتگو استفاده کنید.

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

4- تخت :

اگر مساحت تراس نسبتا بزرگ باشد ، امکان استفاده از تخت در آن وجود خواهد داشت. سعی کنید از تخت های کم ارتفاع استفاده کنید. هم چنین می توان از تشکچه نیز بهره مند شد. به عنوان مثال در صورت وجود یک تشکچه قدیمی که کاربردی در اتاق خواب ندارد ، می توان از آن برای دکوراسیون تراس استفاده نمود. با قرار دادن یک تخت در فضای بالکن می توانید بر روی آن دراز بکشید و استراحت کنید.

ایده های تابستانه برای دکوراسیون تراس

5- کوسن :

امروزه در بیشتر مکان هایی که مخصوص نشستن هستند از کوسن استفاده می شود. کوسن ها در مکان هایی مانند نشیمن ، پذیرایی و اتاق خواب کاربرد دارند. و حتی استفاده از آن در تراس نیز امکان پذیر می باشد. در صورتی که از قبل اقدام به تهیه صندلی راحتی یا تخت کرده اید می توانید تزئین آن را با استفاده از یک یا چند کوسن تکمیل کنید. شاید کوسن ها بیشتر یک عنصر دکوراتیو باشند اما به تراس شما حس گرما و صمیمیت خاصی می بخشند و آن را دوست داشتنی تر می کنند.

شیوه چیدمان فضای تراس

6- میز عصرانه :

وجود یک میز کوچک در تراس خانه یکی از بهترین حس های دنیا می باشد. شما می توانید عصرانه خود را بر روی این میز میل کنید و هیچ چیزی به اندازه گفتگو و خوردن عصرانه در هوای آزاد ، آن هم در عصر تابستان نمی چسبد. این حس را حتی در بهترین کافه های شهر نیز نمی توان تجربه کرد. توصیه می شود از میز های دایره ایی شکل که فضای کم تری را در بر می گیرند استفاده کنید. در صورت عدم وجود فضای کافی برای قرار دادن میز های معمولی ، از انواع تاشو آن بهره مند شوید. زیرا این مدل میز ها به راحتی باز شده و قابل حمل می باشند.

شیوه چیدمان فضای تراس

7- میز جمع و جور :

شاید فضای تراس شما به حدی کوچک باشد که امکان قرار دادن هیچ مدل میزی در آن وجود نداشته باشد. به همین علت بهترین کار ایجاد یک یک میز جمع و جور و ثابت بر روی لبه تراس است. ساخت و نصب این مدل میز کار چندان سختی نیست. تنها لازم است یک تخته با پهنای مناسب را به لبه میله های تراس یا جانپناه متصل کنید و پشت میز کوچک خود یک یا دو صندلی قرار دهید. و بدین ترتیب از مشاهده منظره بیرون لذت ببرید.

شیوه چیدمان فضای تراس

8- بار :

به فضایی که در آن نوشیدنی سرو می شود ، بار گفته می شود. بدون شک در بیشتر خانه ها چنین فضایی وجود ندارد. اما شما می توانید در تراس خود این فضا را به وجود آورید. در صورت بزرگ بودن مساحت تراس می توان در گوشه ایی از این مکان یک بار را ایجاد نمود. شما می توانید نوشیدنی ها ، لیوان ها و برخی از لوازم آشپزخانه خود را بر روی این بار ها قرار دهید. در صورت تمایل می توان یک یخدان یا یخچال کوچک را نیز در زیر بار قرار داد. عدم رفت و آمد به آشپزخانه برای برداشتن نوشیدنی یکی از مزیت های داشتن بار در تراس می باشد.

شیوه چیدمان فضای تراس


حتما ببینید : شیوه طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی


9- گلدان :

بهترین مکان برای قرار دادن گل و گیاه ، تراس ها هستند. زیرا این مکان از نور کافی برای گیاهان بهره مند است. وجود گلدان در تراس باعث ایجاد فضایی با طراوت در تراس می شود و شما می توانید با حضور در این مکان لذت ببرید. در صورت عدم وجود فضای کافی روی سطح زمین برای قرار دادن گلدان ، می توانید از گلدان های مخصوصی که روی لبه بالکن جای می گیرند ، استفاده کنید.

شیوه چیدمان فضای تراس

10- دیوار سبز :

دیوار سبز یکی دیگر از شیوه های دکوراسیون تراس می باشد. شما می توانید با این کار دیوار های تراس خود را از شکل بی روح و ساده دور کنید. خوشبختانه این ایده روی کوچک ترین دیوار ها نیز قابل اجرا می باشد. دیوار سبز برای تراس هایی که با عدم چشم انداز زیبا مواجه هستند ، بسیار کاربردی می باشد. زیرا ایجاد دیوار سبز ، موجب خلق یک منظره کوچک در تراس خواهد شد. هم چنین دیوار سبز می تواند فضای خنکی را نیز در این مکان به وجود آورد.

دکوراسیون تراس

11- باغچه :

در صورت بزرگ بودن مساحت تراس می توانید در این مکان یک باغچه کوچک و مینیاتوری ایجاد کنید.  این باغچه ها تبدیل به دلخوشی کوچک و جذاب شما خواهند شد. به ویژه اگر علاقمند به گل و گیاه باشید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای ایجاد باغچه در تراس نیاز به راه آب دارید تا مانع از جمع شدن آب در کف تراس شوید. هم چنین می توان از سنگ ریزه برای زیبا تر شدن باغچه خود استفاده کنید. و علاوه بر این می توانید برای تزئین دیوار ها از برخی گیاهان پیچشی که از دیوار بالا می روند ، استفاده کنید.

دکوراسیون تراس

12- پرده :

اغلب ایرانی ها با وجود فضای مناسب در تراس به علت عدم حریم خصوصی و مشرف بودن ساختمان های اطراف به تراس خانه شان نمی توانند از این مکان استفاده کنند و اوقات خوشی را در آن سپری کنند. به همین علت از گذراندن اوقات خود در این مکان دلپذیر صرف نظر می کنند. اما نگران نباشید زیرا خوشبختانه برای این مشکل راهکاری وجود دارد. استفاده از پرده یکی از راه حل های این مشکل می باشد. استفاده از پرده در تراس نه تنها باعث محدود شدن دید اطراف می شود بلکه منجر به ایجاد یک فضای دنج و خصوصی نیز خواهد شد. البته گزینه های دیگری مانند کرکره و نرده نیز برای حل این مشکل وجود دارد.

دکوراسیون تراس

13- سایبان :

پرتو های تیز و سوزان خورشید در فصل تابستان باعث آفتاب سوختگی و گرمای زیاد در تراس می شود که شاید باعث کلافگی شما شود. برای در امان ماندن از این دردسر بهترین راه استفاده از سایبان است. سایبان ها مانع از تابش مستقیم نور خورشید به فضای تراس می شوند. و بدین ترتیب شما می توانید با استفاده از سایبان در گرم ترین روزهای سال نیز از محیط تراس خود بهره مند شوید.

ایده های دکوراتیو طراحی تراس

14- شلف ها و قفسه ها :

کاربرد شلف ها و قفسه ها تنها محدود به دکوراسیون داخلی نمی شود بلکه می توانید از آن ها در دکوراسیون تراس خود نیز بهره مند شوید. شاید دیگر نیازی به بعضی از شلف های قدیمی خود نداشته باشید. در این صورت می توانید از آن ها برای زیباتر کردن دکوراسیون تراس خود استفاده کنید. از قفسه ها می توان برای قرار دادن گلدان های کوچک ، شمع ها و لوازم دکوراتیو استفاده نمود.

ایده های دکوراتیو طراحی تراس

15- نورپردازی :

نورپردازی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در زیبایی تراس می باشد. معمولا به هنگام شب تراس ها تاریک و کم نور می شوند و بدون شک برای استفاده از آن در ساعاتی از شب بایستی از نور کافی و مناسب بهره مند باشند. شما می توانید با استفاده از شمع ، فانوس و چراغ های ریسه ایی فضای دلپذیر و آرامش بخشی را در تراس ایجاد کنید. نور شمع و فانوس به علت ملایم بودن گزینه مناسبی برای تامین روشنایی تراس محسوب می شوند. هم چنین استفاده از  لامپ های سقفی نیز امکان پذیر است.

ایده های دکوراتیو طراحی تراس

16- استند :

استند ها وسایل دکوری جدیدی هستند که مانند قفسه و طاقچه برای قرار دادن لوازم مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه استند ها در انواع متنوع ،  جنس های مختلف و با اندازه های گوناگونی طراحی و تولید می شوند. در صورت عدم تهیه استند می توانید از نردبان های کوچک استفاده کنید. برای تزیین استند نیز می توانید از گلدان ، مجسمه، شمع و … استفاده کنید.

ایده های دکوراتیو طراحی تراس


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری